Szukasz materaca, który umożliwi Ci bezpieczne ćwiczenia domowe? Chcesz zadbać o sylwetkę, ale zwykła mata do ćwiczeń sprawia, że odczuwasz bóle kręgosłupa? To znak, że potrzebujesz odpowiedniego materaca gimnastycznego, który zabezpieczy Cię przed kontuzją. Materace gimnastyczne do użytku domowego to zupełnie inne produkty niż materace znane ze szkolnych sal gimnastycznych. Dzięki swoim właściwościom są miękkie, a po złożeniu zajmują niewiele miejsca, sprawdzą się więc również w podróży.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Składany materac Sapphire

9.9

Tani


 

Materac RING

9.8

Średnia

Materac Rot Service

9.7

Tani


 

Ścieżka akrobatyczna 4fizjo

9.6

Drogi

Materac Rot Service

9.5

Drogi

W zależności od producenta i konkretnego produktu, materace występują w różnych rozmiarach. Z tej przyczyny to idealne rozwiązanie dla osób ćwiczących w domu i na świeżym powietrzu. Dobry materac jest prosty w pielęgnacji i odporny na zabrudzenia. Dzięki stabilnej poziomej powierzchni zabezpiecza kręgosłup i amortyzuje. Podczas wyboru idealnego materaca warto również wziąć pod uwagę twardość. Materaca używa się w celu amortyzowania wypadku i zabezpieczenia stawów w czasie ćwiczeń. Nie bez przyczyny modele te powinny być wysokiej jakości, gdyż od tego zależy komfort trenującego.

Składany materac gimnastyczny Sapphire

składany materac do ćwiczeń

Komfortowy materac gimnastyczny marki Sapphire uchroni przed niebezpiecznymi kontuzjami podczas ćwiczeń. Produkt jest prosty w transporcie, można go dowolnie składać i przewozić, sprawdzi się więc również w podróży. Producent wyposażył go również w uchwyty ułatwiające przenoszenie. Jest multi zadaniowy, sprawdzi się nie tylko podczas jogi, czy fitnessu, ale również podczas zabaw z dziećmi, bądź rehabilitacji. Jako materiału wypełniającego użyto miękkiej pianki o wysokości ok. 5 cm. Poszycie nie pochłania płynów, jest więc odporne zarówno na odpady atmosferyczne, jak i pot.

R

Zalety

 • dzięki zastosowanemu materiałowi wodoodpornemu materac jest łatwy w utrzymaniu,
 • produkt odpowiedni zarówno do użytku domowego, jak i do ćwiczeń w plenerze,
 • komfortowe uchwyty ułatwiające przenoszenie,
 • producent dołącza dwie książki o tematyce zdrowotnej.
Q

Wady

 • brak możliwości wyboru kolorystyki,
 • brak etui lub torby do przewożenia.

Szkolny materac gimnastyczny RING

materac gimnastyczny dla dzieci

Komfortowy materac wielozadaniowy marki RING jest produktem wysokiej jakości. Warstwa zewnętrzna została wykonana ze skóry syntetycznej wzmocnionej (SKAJ), natomiast wnętrze uzupełniono pianką poliuretanową wtórnie spienioną. Dzięki niciom rdzeniowym całość została odpowiednio zabezpieczona przed odpruciem. Polski producent materaców gimnastyczno-sportowych może pochwalić się Certyfikatem Bezpieczeństwa wydanym przez Instytut Sportu w Warszawie.

Szczególną uwagę zwrócono na narożniki. To miejsca szczególnie podatne na przetarcia i uszkodzenia, toteż zabezpieczono je materiałem PCV dwustronnie powlekanym, aby produkt zachował swoją trwałość na lata. Materac waży ok. 16 kg. Zastosowana pianka T60 amortyzuje upadki i uderzenia. Pianka poliuretanowa wtórnie spieniona posiada atesty higieniczne, jest bardzo elastyczna, wytrzymała oraz amortyzuje upadki i uderzenia.

R

Zalety

 • spełnia wszystkie wymagania EN 12503, co zostało udowodnione odpowiednim certyfikatem jakości,
 • możliwość wyboru innej opcji kolorystycznej.
Q

Wady

 • na rynku znajdują się produkty o podobnych parametrach, które mają dużo niższą cenę,
 • zajmuje dużo miejsca.

Składany materac gimnastyczny czarny

gruby materac do ćwiczeń

Modułowy składany materac gimnastyczno-rehabilitacyjny sprawdzi się zarówno w domowym zaciszu, jak i na profesjonalnej hali sportowej, bądź siłowni. Do produkcji użyto  pianki Flexi Foam typu_T, która jest nie tylko elastyczna, ale również amortyzuje upadki.

Produkt wysokiej jakości, spełnia oczekiwania nawet najbardziej wybrednych konsumentów. Zarówno wkład, jak i pokrowiec wykonano z materiałów najwyżej jakości, które znajdują zastosowanie w przemyśle sportowym. Pokrowiec jest prosty w utrzymaniu, można go wyczyścić za pomocą wody z detergentem. Niezastąpiony przy: ćwiczeniach rehabilitacyjnych na stojąco i klęcząco, fitnessie, sztukach walki (Judo, MMA, BJJ, Karate), gimnastyce artystycznej, korekcyjnej oraz podczas zabaw z dziećmi.

R

Zalety

 • możliwość wyboru preferowanej opcji kolorystycznej,
 • materac można personalizować według indywidualnych preferencji,
 • łatwy do przewożenia, producent wyposażył go w dodatkowy klips, który zabezpiecza przed rozłożeniem się w transporcie,
 • zajmuje niewiele miejsca.
Q

Wady

 • całość jest dość ciężka, co może utrudniać przenoszenie go, szczególnie młodym osobom.

Ścieżka akrobatyczna dmuchana 4fizjo

materace do ćwiczeń gimnastycznych

Gruby materac do ćwiczeń w formie dmuchanej ścieżki to propozycja dla osób profesjonalnie trenujących gimnastykę. Dzięki zastosowanej strukturze umożliwia bezpieczne odbicia. Wentyl i boczne uchwyty sprawiają, że materac można transportować w odpowiednie miejsce. Napięcie materaca można regulować upuszczając odpowiednią ilość powietrza z wewnątrz.

Powierzchnia jest antypoślizgowa, co istotnie wpływa na bezpieczeństwo podczas ćwiczeń gimnastycznych. Dodatkowo producent dopuszcza stosowanie ścieżki dmuchanej jako materaca wodnego. Dzięki temu produkt sprawdzi się również na wakacjach. Wysokiej jakości tworzywo PVC asekuruje podczas ćwiczeń i uniemożliwia wystąpienie kontuzji. Produkt jest bardzo solidny, zapewnia odpowiednie podłoże do ćwiczeń.

R

Zalety

 • można stosować go nad wodą, a dzięki silikonowej wstawce jest antypoślizgowy,
 • nowoczesna konstrukcja sprawia, że ćwiczenia są bardzo komfortowe i bezpieczne,
 • do produkcji ścieżki zastosowano wysokiej jakości materiał PVC.
Q

Wady

 • stosunkowo wysoka cena, w porównaniu do konkurencyjnych modeli,
 • rączki do przenoszenia odstają od maty, co może utrudniać dopasowanie jej do powierzchni ściany.

Materac gimnastyczny Rot Service

materac gimnastyczny

Dmuchane podłoże do ćwiczeń marki Rot Service charakteryzuje się przede wszystkim lekkością. Produkt wypełnia wtłaczane powietrze, dzięki czemu jest odpowiedni do trenowania gimnastyki w domowych warunkach. Ścieżka gimnastyczna umożliwia bezpieczne odbicia i fikołki, jednocześnie nie naraża stawów na uszkodzenia. Odporny materiał zabezpiecza przed kontuzją. Za pomocą elektrycznej pompki materac można szybko napompować, a ciśnienie wewnątrz regulować, w zależności od preferowanej twardości.

R

Zalety

 • producent dołącza pompkę elektryczną,
 • możliwość wyboru preferowanej kolorystyki materaca,
 • łatwy w transporcie,
 • do stosowania zarówno w domu, jak i w plenerze.
Q

Wady

 • stosunkowo wysoka cena,
 • jasny kolor podatny na zabrudzenia.

Materac gimnastyczny – jaki wybrać w 2024 roku?

Wybór idealnego materaca gimnastycznego może być czasochłonny. Dlatego najlepiej zwracać uwagę na wymienione poniżej czynniki, które usprawnią wybór. Warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale również na wypełnienie, materiał zewnętrzny i wytrzymałość. W zależności od przeznaczenia, produkt będzie charakteryzował się inną specyfikacją.

Materac gimnastyczny – wykonanie

Producenci wykorzystują wiele materiałów, które umożliwiają osiągnięcie odpowiednich parametrów przez produkt. Warstwa zewnętrzna jest zazwyczaj wykonana z :

 1. PVC,
 2. kauczuku,
 3. lateksu,
 4. gumy,
 5. skóry syntetycznej,
 6. plawilu.

Produkty na bazie plawilu, kauczuku, lateksu oraz gumy są szczególnie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z tej przyczyny będą idealne dla szkół, hal sportowych oraz na zajęcia dużych grup. Łatwo je pielęgnować, nie wymagają żadnych innych zabiegów. Są droższe, ale dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji, przetrwają lata.

Materace wykonane z PVC oraz skóry syntetycznej są wyjątkowo lekkie i łatwe w przechowywaniu. Dlatego są często kupowane z przeznaczeniem do ćwiczeń domowych i w plenerze. Sprawdzą się podczas zabaw z dziećmi na świeżym powietrzu. Należy jednak pamietać, że nie można poruszać się na nich w obuwiu. Jest to opcja tańsza i idealna zarówno dla amatora, jak i profesjonalisty.

Czym powinien być wypełniony materac gimnastyczny?

Oprócz wykonania zewnętrznego, ważne w materacu gimnastycznym jest wypełnienie. Materace można podzielić na podgrupy, które odpowiadają danym sportom. Inny materac sprawdzi się w klubie, gdzie trenuje się sztuki walki, inny na zajęciach fitness lub jogi.

Jeżeli chcemy kupić materac do domowego użytku, warto postawić na miękki model. Dzięki temu nie narażając się na kontuzję, bądź wypadek, można wykonywać wiele ćwiczeń fizycznych. To ważne, aby trenując w domu nie narazić się na kontuzje oraz obtarcia.

Twarde modele powstały z dedykacją dla konkretnej dyscypliny sportowej. Jeżeli więc trenujesz zawodowo dany sport, Twój wybór powinien paść na twarde wypełnienie, które umożliwi zachowanie równowagi. Producenci oznaczają swoje produkty za pomocą liter i cyfr. Z reguły im wyższa wartość, tym materac jest twardszy i bardziej sztywny.

Materac gimnastyczny dla dzieci – jaką powinien mieć twardość?

Materace dla dzieci są z reguły bardziej miękkie i mają mniejsze rozmiary. Materac dla dziecka powinno się wybierać uwzględniając jego potrzeby. Jeżeli maluch trenuje daną dyscyplinę sportu, należy zdecydować się na twardszy model, który asekuruje przed wystąpieniem kontuzji. Jeżeli jednak materac ma służyć do zabaw z noworodkiem, powinien być miękki i dostosowany do wieku.

Podczas wyboru odpowiedniego materaca dla dziecka, należy zwracać uwagę na następujące oznaczenia:

 1. T60 – materac miękki (trening z dziećmi).
 2. T90 – materac o średniej twardości (uniwersalny).
 3. T120 – materac twardy przeznaczony do trenowania sportów walki.

Producenci przeważnie stawiają na dwie grubości – 5 lub 10 cm. Podczas zakupu miękkiego materaca rekomenduje się wybieranie warstwy 10 centymetrowej, bardziej twarde modele mogą mieć nawet 5 cm, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo podczas treningu.
Ponadto standardowy wymiar wynosi 200×120 cm. Jest to wielkość całkowicie wystarczająca do wykonywania ćwiczeń sportowych oraz rehabilitacji. W celu uzyskania większej powierzchni można łączyć ze sobą pojedyncze moduły. Aby całość się nie ślizgała, warto je związać lub spiąć odpowiednimi elementami.

Nowość na rynku 2024 – domowe ścieżki gimnastyczne

Ostatnio popularne stają się dmuchane ścieżki gimnastyczne. Za pomocą wtłaczanego powietrza reguluje się ich twardość, dostosowując ją do ćwiczeń. Jest to idealna propozycja dla zaawansowanych gimnastyków, uprawiających przede wszystkim gimnastykę artystyczną. Asekuracja pozwoli na doskonalenie figur, a miękkie wnętrze uchroni przed bólem i kontuzją.

Ścieżki powstały z myślą wykonywania wyczynowych skoków i fikołków. Materac gimnastyczny dmuchany można łączyć z innymi modułami, tworząc w ten sposób długą drogę. Dmuchane ścieżki wykonuje się ze szczególnie odpornego materiału. Producent dołącza pompkę elektryczną, za pomocą której można napełnić materac powietrzem w kilka sekund. W większości przypadków produkty te służą również jako deska do pływania. Łatwo ją przewozić w różne miejsca, poprzez spuszczenie powietrza.

Składany materac gimnastyczny Sapphire – jednoznaczny zwycięzca rankingu 2024

Sapphire to gruby materac do ćwiczeń, który jest uniwersalny i sprawdzi się w każdym przypadku. Produkt podłuży zarówno jako materac rehabilitacyjny, jak i podłoże to ćwiczeń fizycznych.

Producent zadbał o to, aby całość była komfortowo składana. Poszczególne moduły nakłada się na siebie, dzięki czemu całość zajmuje niewiele miejsca.  Zarówno warstwa zewnętrzna, jak i wewnętrzna została wykonana z najwyższej jakości materiałów. Warstwa zewnętrzna nie pochłania płynów, co umożliwia treningi zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Poszycie jest odporne na pot i wodę. Pielęgnacja materaca również jest bardzo łatwa. Wystarczy wilgotna szmatka z delikatnym detergentem, aby w kilka sekund sprawić, że materac będzie jak nowy.

Dzięki budowie modułowej można go transportować w dowolne miejsce, bez problemu zmieści się w bagażniku. Dodatkowo, funkcjonalne uchwyty sprawią, że całość można przenosić w dowolne miejsce. Po złożeniu materac może pełnić również funkcję siedziska.

Materac gimnastyczny cena – podsumowanie

Materace do ćwiczeń gimnastycznych występują w różnych konfiguracjach i rozmiarach. Przed zakupem danego modelu należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki wpływające nie tylko na komfort użytkowania, ale również na przeznaczenie produktu. Zdecydowanie częściej klienci decydują się na klasyczne materace z piankowym wypełnieniem, jednakże ostatnio popularne stają się dmuchane ścieżki akrobatyczne. Są bardzo komfortowe, jednakże ich cena może odstraszać.

Klasyczny materac powinien mieć przede wszystkim miękkie, higieniczne wypełnienie o właściwościach amortyzujących. Jego podstawową funkcją jest zabezpieczenie przed kontuzją, toteż musi mieć odpowiednie wymiary, które pozwolą na komfortowy trening. Nie rekomenduje się małych i cienkich modeli, które narażają stawy podczas ćwiczeń. Istotna także jest warstwa zewnętrzna, zwana poszyciem. Nie może absorbować płynów i musi być prosta w utrzymaniu. Najlepiej, jeżeli można ją pielęgnować przy użyciu wody i delikatnego detergentu.

Jeżeli chciąż się wahasz i nie wiesz jaki produkt wybrać, zapoznaj się z artykułem Materac gimnastyczny do ćwiczeń – jak wybrać najlepszy, w którym autorka opisuje swoje doświadczenie z materacami.

Jeżeli chcesz się przekonać z czego wynika fenomen ścieżek gimnastycznych i warto kupić ją do użytku domowego, zapoznaj się koniecznie z poniższym filmikiem. Autor trenuje na ścieżce gimnastycznej i pokazuje zarówno jej wady, jak i zalety.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki materac gimnastyczny wybrać
Average rating:  
 0 reviews