Każdy z nas, kto pragnie rozpocząć zjazd ze stoków, powinien wyposażyć się we właściwy sprzęt, który zadba o nasz komfort, bezpieczeństwo, a przy okazji wesprze nas podczas nauki. Oczywiście sprzęt musi być właściwie dobrany, aby właściwie leżał i oferował odpowiednie specyfikacje odpowiadające naszym wymaganiom. Dobrze dopasowane gogle narciarskie i narty to podstawa.

Jednakże, co zrobić w przypadku, kiedy nie wiemy jak dobrać narty? Czym ten element ekwipunku narciarza powinien się charakteryzować i wyróżniać na tle konkurencyjnych gadżetów? Nie jest to proste zagadnienie, dlatego w dzisiejszym artykule postanowiliśmy opracować zestawienie czterech najlepszych produktów o bardzo ciekawym wykonaniu i świetnych parametrach.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

K2 ANTHEM

9.9

Średnia


 

Head SHAPE VX

9.8

Średnia


 

ROSSIGNOL

9.7

Tania


 

K2 IKONIC 84Ti

9.5

Drogie


 

Aby wybrać najlepsze narty zjazdowe, trzeba przede wszystkim uwzględnić ich właściwą szerokość – zarówno dzioba, tyłu narty, jak i pod butem. Oprócz tego, kluczowe jest wykonanie rdzenia, a także typ trasy, do którego opcja ta jest przygotowana. Musimy też uwzględnić twardość (tak zwany flex) i stopień zaawansowania czy siła wypięcia. To wszystko po to, aby narty zjazdowe były jak najlepiej dostosowane do naszych preferencji. A jeżeli szukasz nart slalomowych zerknij do artykułu jakie narty slalomowe wybrać.

Najlepsze narty zjazdowe i dzisiejszy numer jeden to z pewnością Narty zjazdowe K2 ANTHEM 76x 19/20 156 cm wiązania

najlepsze narty zjazdowe

Opcja ta przygotowana została przez markę K2 i to produkt przystosowany jest przede wszystkim dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Design jak i rozmiar wskazuje natomiast, że to przedmiot przystosowany dla kobiet, lecz warto też wspomnieć o tym, że średnia twardość i świetny design w połączeniu z odpowiednim wykonaniem przekłada się na świetną użytkowość.

Przede wszystkim warto zauważyć, że są to narty zjazdowe dla średnio zaawansowanych użytkowników z uwagi na to, że mamy do czynienia z flexem średnio-twardym, co ma znaczący wpływ na to jak precyzyjnie się steruje, ale także zasadniczo wpływa na sam komfort jazdy i to czy wybrana przez nas opcja wybaczy błędy, które jako amatorzy czy nawet średnio-zaawansowani użytkownicy popełniamy.

W przypadku wymiarów marka K2 oferuje standardowe, damskie narty, które są komaptybilne z wygodnymi damskimi butami narciarskimi. Mamy tu więc do dyspozycji długość nart na poziomie 149 cm, gdzie szerokość dzioba to 122 mm, a szerokość tylu narty do 103 mm. Jeśli chodzi o szerokość pod butem, ta wynosi 76 mm. Rdzeń wykonane został z drewna. To wszystko sprawia, że opcja przystosowana jest do osób o wadze w przedziale 50-100 kg.

R

Zalety

• Bardzo dobre wykonanie;
• Przystosowany dla średnio-zaawansowanych użytkowników;
• Spora długość;
• Przystosowane do stosunkowo ciężkich osób.
Q

Wady

  • Dosyć twardy flex.

Nieco tańszą opcją będą Narty zjazdowe Head SHAPE VX SLR + Head JOY 11 SLR

narty do biegania i zjazdu

 Jeśli zależy nam na bardziej uniwersalnym rozwiązaniu, które dodatkowo sprawdzi się idealnie w przypadku osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z nartami, to w takim razie warto wybrać markę Head, a dokładniej rzecz biorąc model Shape VS. Są to idealne narty do biegania i zjazdu z uwagi na ich miękki flex, a także ze względu na samą konstrukcję i szereg innych parametrów.

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że produkt charakteryzuje się innym materiałem wykończenia. Zamiast drewna, zdecydowano się tutaj na rdzeń kompozytowy. Choć wpływa to na trwałość urządzenia, tak bardzo istotne jest tutaj obniżenie wagi i dostosowanie sprzętu do każdego. Z łatwością dopasaujesz do nich wygodne buty narciarskie. Siła wypięcia wynosi 3-11 DIN, co wskazuje nam na produkt przeznaczony dla osób o nawet bardzo podstawowej wiedzy. Oczywiście, taki szeroki zakres ustawień nie powinien negatywnie wpłynąć na korzystanie ze sprzętu przez amatorów.

Następnym powodem dla którego są to idealne narty zjazdowe dla początkujących jest zastosowanie bardzo dużego zakresu rozstawu wiązań narciarskich. Wynosi on od 239 do nawet 363 mm. Jest to dodatkowo opcja nieco tańsza od zwycięzcy rankingu 2023.

R

Zalety

• Szeroki zakres regulacji;
• Siła wypięcia dostosowana do początkujących użytkowników;
• Miękki flex;
• Dosyć niska waga nart.
Q

Wady

• Przeciętnej jakości wykonanie;
• Nieco krótka długość nart. 

Narty do biegania i zjazdu dla dzieci? W takiej sytuacji sprawdź Narty zjazdowe ROSSIGNOL 120 CM

narty zjazdowe

Rossignol oferuje nam dziecięce narty, które przystosowany zostały dla początkujacych. Model Comp Junior charakteryzuje się bardzo niską siłą wypięcia oraz odpowiednio przystosowanym rozstawem wiązań, dzięki czemu zarówno najmniejsi juniorzy jak i nieco więksi narciarze będą w stanie sprawnie się poruszać. Co ciekawe, producent zastosował kilka zmyślnych systemów poprawiających atrakcyjność rozwiązania.

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że ta propozycja przygotowana została zarówno do jazdy na stoku jak i poza trasą. Jednakże, zalecane jest stosowanie 80% na stoku i 20% poza trasą z uwagi na charakterystykę nart. Opcja wyróżnia się bardzo miękkim flexem, co jest bardzo dobrą wiadomością dla dzieci bo gwarantuje komfort na najwyższym poziomie.

Ponadto, opcja ta wykorzystuje rdzeń o mniejszej gęstości, co przekłada się na poprawioną ergonomię, a także łatwiejszą obsługę. Oprócz tego, podczas produkcji wykorzystano specjalną sieć światłowodową, dzięki czemu ich zwrotność jest na stosunkowo dobrym poziomie (promień zawracania to 11,3 m/120 cm. Niestety, niska cena spowodowana jest bardzo często sprzedażą modelu bez wiązań, dlatego trzeba mieć na uwadze albo znalezienie całego zestawu albo oddzielnie ich dokupienie.

R

Zalety

• Bardzo lekkie;
• Stosunkowo duża regulacja;
• Bardzo niska siła wypięcia (0,5-4,5 DIN);
• Nowoczesna technologia przystosowująca narty dla dzieci.
Q

Wady

• Przeciętne wykonanie;
• Zalecane 80% stok/20% poza trasą.

Najlepsza jakość wykonania i świetna precyzja? Tylko z Narty zjazdowe K2 IKONIC 84Ti + MXCELL 12 TCX 170

narty zjazdowe dla początkujących

Model Ikonic 84Ti w połączeniu z wiązaniami MXcell 12 TCX Quikclik to prawdopodobnie jedna z najlepszych propozycji, jaką polecić można osobom szukającym rozwiązania dla bardziej zaawansowanych użytkowników, ale także tych nieco mniej doświadczonych użytkowników. Opcja ta jest z pewnością bardzo droga i nie będzie to wybór dla każdego. Warto jednak odnotować, że odpowiednie parametry i najnowocześniejsze technologie wykorzystane do przygotowania tego zestawu sprawiły, że opcja spełni najśmielsze oczekiwania.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na samo wykonanie tej propozycji. Marka K2 znana jest z pewnych materiałów i najwyższej klasy rozwiązań. Tutaj natomiast wykorzystano specjalistyczne materiały opracowane z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Do budowy rdzenia wykorzystano dwa materiały. Osika charakteryzuje się niską wagą i elastycznością, a Paulownia to żywotność i o wiele lepsze parametry, szczególnie jeśli porównamy je do drewnianego rdzenia czy wykonanego z kompozytu.

Propozycja ma oczywiście promień skrętu o wiele gorszy niż konkurencja, lecz spowodowane jest to też sporymi rozmiarami, co oczywiście przekłada się na większą stabilność podczas zjazdów. To właśnie dzięki tym wszystkim elementom możemy liczyć na największą precyzję i czystą moc, jaka płynie z tego modelu.

R

Zalety

• Bardzo dobre wykonanie;
• Szereg technologii usprawniających użytkowanie;
• Rdzeń wykonany ze specjalistycznych materiałów;
• Bardzo dobra stabilność;
• Twardość dostosowana do bardziej wymagających użytkowników.
Q

Wady

• Bardzo wysoka cena;
• Nie nadają się dla początkujących użytkowników. 

Jak dobrać narty zjazdowe, aby w pełni były kompatybilne z użytkownikiem? Poradnik zakupowy 2023

Każdy z nas pragnie znaleźć idealną parę nart, które to bez mniejszych problemów poradzą sobie z każdym wyzwaniem, przed którym my staniemy. Właściwy wybór zadba o odpowiednią precyzję i moc zjazdów, a przy okazji będzie komfortowy i bezpieczny. Oczywiście w celu znalezienia tego idealnego sprzętu trzeba poświęcić nieco swojego wolnego czasu na lekturę, która pomoże nam w odnalezieniu tego idealnego kompromisu pomiędzy wysoką ceną, komfortem, a precyzją. Dlatego jeśli nie wiesz jak dobrać narty zjazdowe, warto przede wszystkim zmierzyć swoją stopę i sprawdzić wagę, a także określić swój stopień zaawansowania. Następnym krokiem będzie znalezienie produktu, który odpowie nam pod względem wymiarowym.

Gdy już tylko uda nam się rozwiązać tę kwestię, czas przyjdzie na zagadnienia związane z samymi nartami. Tutaj kluczowe będzie wykonanie – czy to rdzenia czy innych elementów dodatkowych. Ponadto trzeba też określić flex, a więc twardość nart. Nie możemy też zapomnieć o sile wypięcia czy też o zakresie regulacyjnym wiązań. Więcej informacji odnośnie doboru nart i ich parametrów znajdziemy poniżej: http://www.chachulskisport.pl/jak-dobrac-narty/

Przede wszystkim uwzględnijmy użytkownika

Jak wszyscy wiemy, dobór właściwego sprzętu zjazdowego zależy w głównej mierze od nas samych. Chodzi tutaj nie tylko o naszą budowę, wagę, rozmiar stopy, ale także o nasze umiejętności i o to co dokładnie oczekujemy od nart. Czy mają to być narty gwarantujące najlepszy transfer mocy? A może bardziej zależy nam na komforcie? Dla wielu kompromis jest najistotniejszym atrybutem, o którym nie możemy zapomnieć.

Dlatego zanim rozpoczniemy proces poszukiwania idealnego sprzętu, musimy upewnić się, że przeglądamy propozycje z naszej grupy. Chodzi tutaj o kwestia anatomiczne, bo to one pozwalają nam określić czy dane narty sprawdzą się w konkretnej sytuacji. Buty narciarskie męskie sparujemy z nieco innymi nartami niż damskie czy dziecię. Ponadto istotne jest wybranie sprzętu dostosowanego do naszego poziomu wiedzy i umiejętności. Tutaj przyda się spojrzenie na klasyfikację przygotowaną przez producenta i sprawdzenie flexa, o którym powiemy więcej poniżej.

Narty zjazdowe Head SHAPE VX SLR + Head JOY 11 SLR

narty do biegania i zjazdu

Następnie skupmy się na budowie nart

Gdy już uwzględnimy powyższe kwestie, czas spojrzeć na same narty. Dokładniej rzecz biorąc na jej budowę. Jak wszyscy wiemy, odpowiednie wykonanie rdzenia jest niezwykle istotne, bo to wpływa na komfort podróżowania, na wytrzymałość, a także na wiele innych parametrów o podwyższonym znaczeniu – mianowicie elastyczność czy precyzja poruszania się.

Narty zjazdowe K2 IKONIC 84Ti + MXCELL 12 TCX 170

narty zjazdowe dla początkujących

Na rynku w 2023 roku dostępne są narty wykonane z wielu różnych materiałów, lecz z pewnością prym wiodą narty z rdzeniem kompozytowym (uważany za świetną opcję dla osób o nieco mniej wymagających oczekiwaniach i dla początkujących) i drewnianym (wytrzymalsze rozwiązanie z nieco sztywniejszym rdzeniem). Warto jednak mieć też na uwadze trzecią opcję. Alternatywą będą specjalistyczne materiałe opracowane z myślą o nartach, gdzie wymagana jest wytrzymałość, ale przy tym elastyczność i lekkość.

Flex – czym jest i dlaczego odgrywa tak kluczową rolę?

Wyżej wspomniany flex to prawdopodobnie jeden z najważniejszych czynników wpływających na to czy produkt sprawdzi się dla początkującego czy może dla zaawansowanego narciarza. Flex to nic innego jak twardość czy też sztywność i wskazuje ona na to czy produkt jest o wiele precyzyjniejszy i oferujący pewniejszą jazdę (i mniej wygodny) czy może bardziej komfortowy (i wybaczający błędy nowicjuszy), lecz bez wymaganego przez profesjonalistów idealnego transferu.

Narty zjazdowe Head SHAPE VX SLR + Head JOY 11 SLR

narty do biegania i zjazdu

Twardość miękka to wybór idealny dla osób, które dopiero co rozpoczynają przygodę z nartami. Średni flex sprawdzi się natomiast u osób, które co nieco wiedza o jeżdżeniu na nartach i chcą wskoczyć na wyższy poziom. Twarda sztywność polecana jest wyłącznie osobom, które są na bardzo zaawansowanym poziomie.

Regulacje i siła wypięcia

Następna rzecz, na jaką trzeba zwrócić uwagę, to wiązania. Ich regulacja jest kluczowa, bo wpływa to na prawidłowy montaż narty. Samo korzystanie z tego systemu jest niezwykle potrzebne, bo ma zasadniczy wpływ na nasze bezpieczeństwo. Bardzo często pozwala zredukować szansę skręcenia i złamania podczas upadku. Należy jednak pamiętać, że odpowiednio ustawione i wyregulowane wiązania to bardzo ważna rzecz, bo tylko wtedy zapewnią one właściwą ochronę.

Jednym z trudniejszych wyborów byłoby wybranie wiązania do danego zestawu, lecz bardzo często producenci oferują narty z wiązaniami. Niektóre firmy decydują się na rezygnację ze sprzedaży tych elementów oddzielnie. Odpowiednia regulacja wiązań jest kluczowa i im większa, tym lepiej dostosujemy wiązanie do naszych wymagań i oczekiwań.

Bardzo ważnym i połączonym z wiązaniami elementem jest siła wypięcia. Podawana jest ona w skali punktowej DIN i odpowiada to sile, jaka musi zostać wywarta na wiązanie, aby ta bezpiecznie odczepiła narty od nóg narciarza i zagwarantowała bezpieczny upadek bez wykręcenia czy złamania stopy lub kostki.

Narty zjazdowe ROSSIGNOL 120 CM

narty zjazdowe

Narty zjazdowe ranking – podsumowanie

Bez wątpienia Narty zjazdowe K2 ANTHEM 76x 19/20 156 cm wiązania to dzisiejszy numer jeden i zwycięzca rankingu. Choć nie jest to najtańsza propozycja, to została ona skonstruowana z myślą o zarówno początkujących osobach, jak i średnio zaawansowanych narciarza. Właściwy flex gwarantujący zarówno komfort i precyzję, jak i spory zakres regulacji i dostosowania siły wypięcia sprawiają, że ten model od firmy K2 jest z pewnością warty uwagi.

Oczywiście jako alternatywę wykorzystać możemy pozostałe produkty opisane w rankingu, które to mogą okazać się lepszą propozycją dla amatorów, a inne modele będą natomiast idealne dla osób o bardzo wysokich wymaganiach odnośnie precyzji jazdy i sztywności flexa. Oczywiście warto też zapoznać się z zapisanymi notkami w poradniku zakupowym, gdzie to umieszczono szereg przydatnych wskazówek odnośnie zakupów.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie narty zjazdowe wybrać
Average rating:  
 0 reviews