Sen ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego niedobór utrudnia wykonywanie codziennych czynności, a także zwiększa ryzyko zachorowania na wiele rozmaitych schorzeń. Niestety zaburzenia snu mogą dotknąć każdego z nas. W obecnych czasach wiele osób cierpi na obturacyjny bezdech senny. Dolegliwość ta charakteryzuje się głośnym chrapaniem, przerywanym krótkotrwałymi epizodami zatrzymania lub spłycenia oddechu. Nieleczony bezdech senny niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Czym dokładnie jest obturacyjny bezdech senny? Jak bezdech senny wpływa na kondycję fizyczną? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!
Spis Treści
Czym jest obturacyjny bezdech senny?
Obturacyjny bezdech senny to poważna i niebezpieczna dla zdrowia dolegliwość. Jej głównym objawem jest głośne, nieregularne chrapanie, dlatego też bardzo często jest lekceważona przez pacjentów. O bezdechu sennym możemy mówić, gdy obserwujemy u chorego chwilowe zatrzymanie bądź wyraźne spłycenie oddechu. Takie epizody powtarzają się cyklicznie i trwają co najmniej 10 sekund. W ciągu nocy mogą wystąpić nawet kilkaset razy. Pacjent w trakcie snu odczuwa uczucie duszenia lub dławienia, po czym występuje nagłe wybudzenie. Takie symptomy niewątpliwie zakłócają efektywny wypoczynek. Osoba chora na OBS ciągle uczuwa zmęczenie i senność, mimo pozornie przespanej nocy.
Utrudniony przepływ powietrza do płuc spowodowany jest nadmiernym rozluźnieniem i opadaniem mięśni górnych dróg oddechowych. Przerwy w oddychaniu trwające kilka sekund są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ uniemożliwiają prawidłowy dopływ tlenu do krwi, w konsekwencji czego dochodzi do niedotlenienia całego organizmu. Podczas bezdechu sennego chory musi podjąć walkę o tlen, ponieważ najzwyczajniej w świecie się dusi. Pacjent z reguły nie pamięta tego, co się z nim dzieje. Zaraz po napadzie bezdechu z powrotem zapada w głęboki sen. Napięcie mięśni słabnie i cały proces rozpoczyna się od nowa.
Przyczyny bezdechu sennego
Jedną z najczęstszych przyczyn obturacyjnego bezdechu sennego są nieprawidłowości anatomiczne w obrębie górnych dróg oddechowych. Należą do nich polipy nosa, skrzywiona przegroda nosowa, przerost migdałków podniebiennych i języka, zbyt wiotkie mięśnie podniebienia, wąska cieśń gardzieli oraz nieprawidłowa budowa żuchwy. Ryzyko wystąpienia bezdechu sennego zwiększają predyspozycje genetyczne. Im więcej przypadków zachorowania na OBS wśród członków rodziny, tym większe prawdopodobieństwo, że to niebezpieczne schorzenie dosięgnie również nas. Przyczyną bezdechu sennego może być również otyłość, a dokładniej związany z nią obwód szyi. Podskórna warstwa tkanki tłuszczowej wywołuje ucisk na tylne ściany gardła, sprzyjając wystąpieniu OBS.
Nie bez znaczenia jest płeć. Bezdech senny częściej dotyka mężczyzn po 40 roku życia. U kobiet schorzenie to objawia się dopiero w wieku pomenopauzalnym. Na OBS szczególnie narażone są osoby, które zażywają leki uspakajające i nasenne, ponieważ mogą zawierać substancje powodujące rozluźnienie mięśni gardła. Prawdopodobieństwo wystąpienia bezdechu sennego zwiększa również picie alkoholu, palenie papierosów i objadanie się na noc. OBS współistnieje lub jest następstwem chorób przewlekłych tj. nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, cukrzyca, niedoczynność tarczycy.
Nocne i dzienne objawy bezdechu sennego
Obturacyjny bezdech senny to groźne zaburzenie spowodowane krótkotrwałymi epizodami zatrzymania oddechu bądź jego znaczącego spłycenia. Na skutek tego dochodzi do niedotlenienia całego organizmu. Pojawia się przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia krwi, co prowadzi do mikro-wybudzeń, których chory zazwyczaj nie pamięta. Objawy związane z obturacyjnym bezdechem sennym występują zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia.
Podstawowym objawem OBS jest głośne, nieregularne chrapanie. Oczywiście, nie każdy, kto chrapie ma bezdech, jednak warto zbadać się pod tym kątem. Kolejnym symptomem jest wzmożona aktywność ruchowa w czasie snu. Pacjenci z bezdechem ciągle się wiercą, zmieniają pozycję, nie mogą znaleźć miejsca w łóżku. Pojawia się także wzmożona potliwość i duszności. Tak, jak zostało wcześniej wspomniane, choremu może towarzyszyć uczucie dławienia, niemożność wykonania głębokiego wdechu. Do nocnych objawów bezdechu sennego zaliczamy także częste oddawanie moczu, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, zgaga, trudności z zaśnięciem, suchość w jamie ustnej, wysuszenie błony śluzowej nosa.
Zespół bezdechu sennego potrafi dać się we znaki także i w ciągu dnia. Chory odczuwa wiele uciążliwych dolegliwości, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie. Towarzyszą mu przede wszystkim poranne bóle głowy. Ból najczęściej występuje w okolicy skroniowej lub czołowej i jest lekko ściskający. Pacjent z OBS zazwyczaj odczuwa silne zmęczenie, mimo przespanej nocy. W ciągu dnia skarży się na nadmierną senność, która zdecydowanie utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Popularnym symptomem obturacyjnego bezdechu sennego jest nadmierna drażliwość i nerwowość, a także problemy z pamięcią i koncentracją. W wielu przypadkach dochodzi także do osłabienia potencji i libido.
Leczenie bezdechu sennego
Sposób leczenia bezdechu sennego zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Jeśli przyczyną bezdechu jest wada anatomiczna w budowie górnych dróg oddechowych wskazane jest jej operacyjne usunięcie. U osób otyłych, u których występuje bezdech senny zaleca się dietę oraz ćwiczenia, by zredukować masę ciała. Pacjenci powinni unikać przyjmowania leków nasennych i uspokajających, a także wystrzegać się alkoholu i nikotyny. W wyeliminowaniu OBS pomoże także przyjmowanie odpowiedniej pozycji (na boku).
Jedną z najskuteczniejszych form leczenia bezdechu sennego są aparaty CPAP. Te nowoczesne urządzenia mają za zadanie przywrócić prawidłową strukturę snu. Maski CPAP na bezdech wtłaczają powietrze do dróg oddechowych zapobiegając przy tym epizodom zatrzymania bądź spłycenia oddechu. Aparaty CPAP są bardzo wygodne w użytkowaniu. Chory podczas snu może przyjąć dowolną pozycję. W ciągu dnia nie odczuwa objawów związanych z obturacyjnym bezdechem sennym. Jak możemy zauważyć, korzystanie z maski na bezdech senny niesie za sobą wiele korzyści.
Podsumowanie
Bezdech senny to groźne zaburzenie, uniemożliwiające prawidłowe oddychanie podczas snu. Może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. W większości przypadków przyczyną bezdechu są nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych. Ryzyko zachorowania na OBS zwiększa się u mężczyzn po 40 roku życia oraz u kobiet w wieku pomenopauzalnym. U pacjentów chorych na bezdech występują uciążliwe bóle głowy, problemy z pamięcią, koncentracją i wiele innych dolegliwości. W leczeniu bezdechu sennego stosuje się różne środki. Najskuteczniejszą bronią są aparaty CPAP.
Submit your review | |