Wiele osób chcących rozbudować swoje mięśnie decyduje się na treningu z hantlami. Jest to bardzo efektywne rozwiązanie, które nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wyjaśniamy, które grupy mięśniowe można rozwijać przy wykorzystaniu hantli.

Trening z hantlami – dlaczego warto?

Istnieje wiele skutecznych sposobów na zwiększanie objętości swoich mięśni. Efekt można osiągnąć przy wykorzystaniu ciężarów w postaci hantli lub dzięki wadze własnego ciała. Ta pierwsza metoda cechuje się możliwością uzyskania szybszych efektów. Ponadto jest znacznie skuteczniejsza w przypadku mniejszych partii mięśniowych, na przykład bicepsów. Należy zaznaczyć, że jest to stosunkowo niedrogi sposób na odmianę posiadanej sylwetki. Nie wymaga wykupienia karnetów na siłowni i może być stosowany w domowych zaciszu. Wystarczy zakup zestawu hantli oraz ławki, najlepiej uniwersalnej lub skośnej. Ponadto należy wygospodarować wystarczającą ilość miejsca w pomieszczeniu, co sprawi, że trening będzie się odbywał w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Ćwiczenia z hantlami pozwalają na powiększanie masy mięśniowej, poprawę sylwetki i spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że ich skuteczność jest uzależniona od techniki wykonywania, systematyczności treningów oraz w dużej mierze od stosowanej diety. Nieodpowiedni jadłospis może sprawić, że tego rodzaju aktywność nie będzie przynosiła upragnionych rezultatów.

Skuteczne ćwiczenia z hantlami

Hantle umożliwiają skuteczną rozbudowę każdej grupy mięśniowej w ludzkim ciele. W tym celu należy dobrać odpowiednie ćwiczenia i zadbać o ich regularność.

Ćwiczenia na klatkę piersiową

Efektywny trening klatki piersiowej z wykorzystaniem obciążeń będzie wymagał zastosowania ławki do ćwiczeń, najlepiej uniwersalnej. W tym wypadku najskuteczniejsze ćwiczenia to wyciskanie hantli leżąc na płasko lub na skos. Ten pierwszy sposób rozwija dolne partie mięśni klatki piersiowej, drugi górne. Inne skuteczne ćwiczenie to tzw. rozpiętki, które wykonuje się w pozycji leżącej na płasko. Jego stosowanie pozwala na równomierne wzmacnianie klatki piersiowej.

Ćwiczenia na biceps

Jeśli chodzi o trening bicepsów najpopularniejsze rozwiązanie to uginanie przedramion w pozycji stojącej. Należy pamiętać, że wymaga on trzymania ciężarków podchwytem oraz pełnej stabilizacji łokci. Inne efektywne ćwiczenia na biceps z hantlami to uginanie ramion z uchwytem młotkowym oraz z supinacją.

Ćwiczenia na triceps

W przypadku ćwiczeń na triceps warto postawić na francuskie wyciskanie hantli leżąc. Jest to ćwiczenie angażujące aż 3 głowy tricepsa, a do jego wykonywania nie trzeba stosować bardzo dużych ciężarów. W czasie jego wykonywania należy postawić na powolne uginanie stawów łokciowych, co przyspieszy wzrost mięśni.

Ćwiczenia na barki

Najskuteczniejsze ćwiczenie na barki z użyciem hantli to wyciskanie nad głowę stojąc. W tym przypadku trzeba pamiętać o odpowiedniej szerokości rozstawu nóg oraz o tym, że faza podnoszenia powinna trwać dłużej niż moment opadania rąk.

Ćwiczenia na plecy

W przypadku dużej partii mięśniowej jaką są plecy warto postawić na wiosłowanie. Z hantlami można je wykonywać przy oparciu o ławkę jednorącz. Wymaga przybrania stabilnej pozycji w klęku i przynosi doskonałe efekty dla górnych partii grzbietu.

Ćwiczenia na nogi

Najefektywniejsze ćwiczenia na nogi z hantlami to klasyczne przysiady oraz wykroki. Te pierwsze działają na mięśnie czworogłowe oraz pośladki. Wykroki angażują mięśnie ud oraz grupę kulszowo-goleniową. Ponadto mają pozytywny wpływ na wygląd brzucha oraz dolnej części pleców.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Codzienna Porcja Zdrowia
Average rating:  
 0 reviews