Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach z lornetki korzystać będą wyłącznie wojskowi bądź profesje techniczne. Co ciekawe, lornetkę można wykorzystać w wielu różnych dziedzinach, a także w życiu codziennym. To właśnie dzięki niej będziemy mogli zaspokoić naszą ciekawość i przyjrzeć się niezwykłym obiektom, które z jakiegoś powodu nie możemy dostrzec z bliska.

Z tego właśnie powodu należy zastanowić się nad zakupem lornetki 8×42, czyli podstawowej i niezbyt drogiego rozwiązania. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego na co zwrócić uwagę. Oprócz tego, niektórzy mają zagwozdkę, bo nie wiedzą czy wybrać klasę lornetki 8×42 czy 10×42, czy jeszcze inną. Aby pomóc w wybraniu tej najlepszej, przygotowaliśmy dzisiejsze zestawienie 2024.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Delta Optical ForestII

9.9

Średnia


 

Nikon ACULON A211

9.8

Tania


 

Levenhuk Karma PRO

9.7

Średnia


 

Bushnell Forge Roof

9.6

Droga

Na liście znalazła się spora liczba lornetek, które charakteryzują się wysoką precyzją działania oraz trwałość. Oczywiście podczas kompletowania rankingu zwróciliśmy uwagę na pole widzenia, średnicę źrenicy wyjściowej, a także parę innych parametrów. Sprawdź zatem która lornetka 8×42 okaże się najlepsza!

Lornetka Delta Optical Forest II 8x42

lornetka 8x42 cena

Ranking 2024 wygrywa lornetka przeznaczona do obserwacji przyrody oraz wielu innych obiektów. Jest mała i lekka, co ułatwia transport. Dołączony futerał z paskiem umożliwia wygodne noszenie modelu podczas pieszych wycieczek. W zestawie znajduje się również ściereczka do czyszczenia.
Pryzmaty wykonano ze szkła BaK4 i powłok antyodbiciowych. Układ optyczny gwarantuje przejrzystość i ostrość obserwowanego obszaru. Skala pola widzenia wynosi ponad 8 stopni.

Model jest wodoodporny, dlatego może być używany podczas deszczu. Lornetka jest wypełniona azotem, dzięki czemu szkła nie parują. Wnętrze tubusów zostało wyczernione, co zapobiega wewnętrznym refleksom. Ponadto producent daje pięcioletnią gwarancję. Jedyną wadę stanowi dosyć wysoka cena zestawu.

Lornetka spełnia swoje zadanie, obraz jest bardzo wyraźny, a specyfikacja pozwala na dokładne oglądanie szczytów gór, ptaków czy nawet gwiazd. Pokrowiec jest praktyczny i utwardzony, co dobrze zabezpiecza sprzęt przed uderzeniami i zarysowaniami.

Zaletą tego rozwiązania jest także bardzo duże pole widzenia przy 1000 metrów. wynosi ono aż 149 metrów. Ciemnozielony, maskujący kolor idealnie sprawdza się w terenie. Projekt jest prosty i nowoczesny, bardzo dobrze leży w dłoni, natomiast niska waga nie obciąża ręki.

R

Zalety

 • mała i lekka;
 • ostry i wyraźny obraz;
 • dołączony pokrowiec i ściereczka.
Q

Wady

 • cena.

Nikon lornetka ACULON A211 8×42 to z kolei bardzo ciekawa alternatywa

lornetka 8x42 czy 10x42

Kolejny w rankingu to bardzo praktyczny, niewielki model, który w dodatku jest lekki. Przeznaczony do obserwacji przyrody. W skład zestawu, oprócz lornetki, wchodzą futerał, pasek oraz pokrywki okularów. Ponadto sprzęt posiada możliwość zamocowania na statywie.

Lornetka gwarantuje bardzo wyraźny, ostry i jasny obraz. Obiektywy mają dużą średnicę, a soczewki są pokryte wielowarstwowymi powłokami antyodblaskowymi. Sprzęt został zaprojektowany z dbałością o każdy szczegół. Jego ergonomiczne wykonanie sprawia, że może towarzyszyć nawet dziecku podczas wycieczki szkolnej, ponieważ jest łatwy w użyciu i odporny na zniszczenia.

Lornetka posiada specjalne gumowe muszle oczne, które ułatwiają przystawienie oczu. Ponadto jej korpus jest pokryty gumowym wykończeniem, dlatego lornetka jest odporna na wstrząsy i dobrze leży w dłoni, nie wyślizguje się.

Klasyczny kształt i czarny kolor czynią ten model wyjątkowo eleganckim gadżetem turystycznym. Pokrowiec jest bardzo praktyczny, doczepiany pasek umożliwia wygodne założenie na szyję lub ramię. Niewątpliwą zaletą jest niska cena w porównaniu do bardzo wysokiej jakości sprzętu.

Należy natomiast pamiętać, że pole widzenia jest nieco mniejsze, niż u konkurencji. Oprócz tego, fizyczne wymiary lornetki są duże – szczególnie pod względem szerokości.

R

Zalety

 • ergonomiczny projekt,
 • wyraźny, jasny obraz,
 • praktyczny pokrowiec.
Q

Wady

 • szeroka, w porównaniu z innymi modelami.

Kolejną ciekawą opcją jest Lornetka Levenhuk Karma PRO 8×42 

ranking lornetek 8x42

Profesjonalny zestaw turystyczny przeznaczony do obserwacji przyrody. Oprócz lornetki znajdziemy w nim pokrowiec, ściereczkę do czyszczenia, zaślepki na okulary i soczewki, oraz pasek do futerału. Ponadto producent dodaje kartę gwarancyjną i instrukcję użytkowania. Model może być z powodzeniem stosowany zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów.

Lornetka jest wodoodporna, można korzystać z niej niezależnie od pogody. Korpus został wypełniony azotem, co zapobiega parowaniu szkieł. Specyfikacja optyczna sprawia, że model daje wyraźny i jasny obraz, nawet przy niskim oświetleniu, ponieważ duże soczewki gromadzą dużo światła.

Dosyć wąskie pole widzenia umożliwia co prawda obserwację poruszających się obiektów, lecz będzie to nieco utrudnione. Sprzęt jest natomiast mały i lekki, a dołączony futerał pozwala na wygodny transport lornetki. Niestety, pokrowiec jest miękki, nie zabezpiecza przed wstrząsami i obijaniem.

Niepodważalną zaletą jest dożywotnia gwarancja. Urządzenie zaprojektowano, uwzględniając nawet najmniejsze szczegóły. Gumowe muszle oczne typu twist-up ułatwiają przystawienie lornetki do oczu. Korpus został pokryty gumą, co zapobiega wyślizgiwaniu się modelu z rąk. Militarna zieleń i nowoczesne wzornictwo idealnie wpisują się w survivalowy styl.

R

Zalety

 • wodoodporna,
 • dożywotnia gwarancja,
 • bardzo jasny i wyraźny obraz;
 • wysoki zakres temperatury.
Q

Wady

 • miękki pokrowiec.

Jeśli nie przeszkadza nam wysoka cena lornetki 8×42, to Lornetka Bushnell Forge 8×42 Roof może okazać się najciekawszym wyborem

lornetka 8x42 opinie

Jest to najdroższa, profesjonalna lornetka w tym zestawieniu. Mamy do czynienia z dachowopryzmatycznym modelem. Został on stworzony w oparciu o pryzmaty Schmidta-Pechana, które są pokryte powłokami fazowymi. Do produkcji użyto wysokiej jakości szkła BaK-4.

Lornetka została wypełniona azotem, dzięki czemu szkło nie paruje. Wodoodporna, może wytrzymać aż do trzydziestu minut na głębokości 1 metra. Zestaw składa się z lornetki, etui, futerału, ściereczki, paska oraz zaślepek na okulary i obiektywy.

Producent oferuje wieczystą gwarancję, co jest niezwykle istotne podczas wyboru produktu. Lornetka koryguje aberrację chromatyczną oraz dystorsję. Szerokie pole widzenia zapewnia doskonałą obserwację natury, nawet szybko poruszających się zwierząt.

Obraz jest wyraźny, bardzo ostry i jasny. Istnieje możliwość zamontowania na statywie. Obudowa jest gumowa, pokryta wypustkami, które uniemożliwiają wyślizgnięcie się sprzętu z ręki. Specjalne wyprofilowania na kciuki oraz lekka waga i mały rozmiar, czynią tę lornetkę doskonałym gadżetem turystyczno-survivalowym.

Niewątpliwą zaletą jest podwójna ochrona – miękkie etui oraz twardy futerał. Dołączony pasek ułatwia transport. Nowoczesny kształt i ciemnobeżowy kolor z czarnymi wstawkami zadowolą fanów wysokiej jakości i elegancji.

Pamiętajmy jednak, że bardzo wysoka cena może okazać się sporym problemem podczas zakupu tego wyposażenia.

R

Zalety

 • bardzo wyraźny, naturalny obraz,
 • podwójny pokrowiec,
 • spore pole widzenia;
 • dożywotnia gwarancja.
Q

Wady

 • wysoka cena.

Zakup lornetki w 2024 roku, czyli co jest najistotniejsze podczas wyboru?

Możliwość przyjrzenia się z bliska niedostępnym punktom architektonicznym, zabytkowym budowlom, czy niebezpiecznym zwierzętom w dziczy – to tylko kilka przykładów codziennego użycia lornetek. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że lornetki mogą okazać się niezwykle pomocne podczas wydarzeń sportowych na dużych przestrzeniach Z uwagi na to, że zdecydowaliśmy się już na klasę lornetki 8×42, należy teraz zwrócić uwagę na kolejne kluczowe aspekty.

W głównej mierze powinno nas zainteresować pole widzenia, które podawane jest w metrach na dystansie kilometra. Oprócz tego, kluczowa jest także średnica wyjściowa źrenic. Z uwagi na łatwość transportu, ważna jest także waga oraz wielkość wybranej lornetki.

Nie możemy też zapomnieć o tym, aby urządzenie optyczne przez nas wybrane charakteryzowało się długoletnią gwarancją. W połączeniu z pozytywnymi opiniami i dobrą ceną, będziemy mogli śmiało wybrać odpowiedni dla nas produkt. Dodatkowe informacje znajdziemy również tutaj: https://blog.cyfrowe.pl/poradnik-kupujacego-na-co-zwrocic-uwage-kupujac-lornetke/

Nikon lornetka ACULON A211 8x42

lornetka 8x42 czy 10x42

Lornetka 8×42 czy 10×42, czy może jeszcze innej klasy?

Parametry wyżej przedstawione pozwalają nam określić powiększenie lornetki, a także średnicę szkieł. Ma to znaczący wpływ na korzystanie z danego produktu i pozwala nam na określenie dokładnego celu zakupu.

Z uwagi jednak na sporą różnicę cenową, dla osób o mało wymagającej pracy bądź dla celów rekreacyjnych zaleca się wybór standardowych i szeroko polecanych lornetek klasy 8×42. Kolejnym wborem może być dobra lornetka 8×56.

Kluczowe jest pole widzenia

Każdy producent ma prawo do stosowania różnej technologii wykonania przyrządów optycznych, a także związanych z danym produktem komponentów. Jednym z ważniejszych elementów, jakie musimy sobie postawić przed zakupem lornetki, jest jej pole widzenia. Zazwyczaj wartości te podaje się w metrach na tysiąc metrów (1 km).

Pole widzenia to nic innego możliwość zobaczenia jak największej powierzchni po przybliżeniu lornetki. Wartości powyżej 120 m/1000 m są akceptowane. Jednakże, zalecamy wybierać oferty o polu widzenia wynoszącym nawet do 150/1000 m.

Lornetka Delta Optical Forest II 8x42

lornetka 8x42 cena

Lornetka Bushnell Forge 8x42 Roof

lornetka 8x42 opinie

Precyzja działania, a technologia

Nowinki technologiczne pozwalają na coraz to bardziej zaawansowane urządzenia z niezwykle wysoką wydajnością pracy. Nie inaczej jest w przypadku lornetek, gdzie to producenci prześcigają się w oferowaniu lepszych parametrów.

Najistotniejsze jest jednak wykonanie samych przyrządów optycznych. To od tego zależy jakość widocznych obiektów, odpowiednie zabezpieczenie przed uszkodzeniem czy po prostu właściwe odwzorowanie kolorów poprzez zapewnienie właściwe parametry antyodbiciowe dla każdej długości fal światła widzialnego.

Rozmiar i waga

Lornetki to z reguły bardzo małe gadżet. Musimy wciąż pamiętać o tym, że model od modelu może różnić się całkiem drastycznie biorąc pod uwagę gabaryty. Dlatego pomimo tego, warto zapoznać się z metrówką i zweryfikować szerokość i wysokość lornetki.

Oczywiście równie kluczowym aspektem jest waga, która to ma bezpośredni wpływ  na komfort użytkowania produktu, w tym i ma komfort noszenia. O ile waga różnić może się zaledwie o kilkaset gramów, o wiele lepiej jest wybrać produkt w przedziale wagowym 500-700 g niż odpowiednik o podobnych parametrach o wadze przekraczajace 1 kg.

Lornetka Levenhuk Karma PRO 8x42

ranking lornetek 8x42

Lornetka Levenhuk Karma PRO 8x42

ranking lornetek 8x42

Gwarancja czyli trwałość i niezawodność

Niezwykle kluczowym aspektem wyboru właściwej lornetki jest zweryfikowanie trwałości urządzenia. O ile większość produktów charakteryzuje się bardzo rozbudowaną gwarancją, tak nie każdy producent jest skłonny zaoferować wieloletni okres ochronny.

Minimalny czas gwarancji, który powinien nas interesować, to 2-3 lata. Co ciekawe, niektórzy są w stanie zaoferować ochronę na nawet 5 czy 10 lat. Inni są tak pewni swego wyboru, że przewidziano ochronę dożywotnią.

Lornetka 8×42 – Podsumowanie rankingu 2024

W celu wybrania idealnego rozwiązania, musimy mieć na uwadze szereg istotnych aspektów. Oczywiście kluczowy będzie wybór produktu idealnego dostosowanego do naszych preferencji i oczekiwań. Wymagane jest zatem sprawdzenie pola widzenia, średnicy źrenicy wyjściowej, czy nawet kompaktowość, niezawodność i komfort.

Jeśli jednak nie chcecie poświęcać dodatkowego czasu na własne poszukiwania, to warto przestudiować czwórkę przedstawioną w dzisiejszym rankingu. Szczególnie interesująca wydaje się Lornetka Delta Optical Forest II 8×42 z bardzo długim okresem gwarancyjnym, a także świetną technologią wykorzystaną do produkcji.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką lornetkę 8x42 wybrać
Average rating:  
 0 reviews