Na allegro lornetki oferowane są w bardzo zróżnicowanym zakresie cenowym. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ mamy przecież do wyboru lornetki wojskowe bądź specjalne lornetki termowizyjne. Dla zwykłych użytkowników wystarczy standardowy przyrząd optyczny, np. dobra lornetka 12×50. Co zrobić w przypadku, kiedy nasze wymagania są nieco bardziej sprecyzowane?

Aby pomóc w wyborze idealnego gadżetu, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy zastanawiamy się nad tym jaka lornetka do obserwacji ptaków będzie najlepsza? A może naszym problemem jest to, że potrzebujemy uniwersalnego rozwiązania? Na liście w roku 2024 znalazło się aż 7 produktów charakteryzujących się bardzo zróżnicowanymi parametrami.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

KANDAR 32x42

9.9

Tania

Olympus 10x50

9.8

Tania

Delta Optical 8x42

9.7

Średnia


 

COMET ZOOM 10-90x90

9.6

Tania

Delta StarLight 15x70

9.6

Średnia


 

Lornetka myśliwska 10x50

9.3

Droga

Nikon Action 10x50

9.2

Droga

W celu wyboru tego idealnego produktu, musimy przede wszystkim wiedzieć do czego daną lornetkę będziemy chcieli wykorzystać. W ten sposób określimy jej powiększenie, a także zweryfikujemy szereg innych parametrów. Kluczowe jest także wybranie gadżetu o odpowiednich możliwościach regulacyjnych oraz o właściwym wykonaniu – takim odpornym na warunki zewnętrzne.

LORNETKA KOMPAKTOWA KANDAR 32x42 HD MYŚLIWSKA

jaka lornetka do obserwacji ptaków

Pierwsze miejsce zajęla najlepsza lornetka myśliwska marki Kandar. Jest to kompaktowy, poręczny model, który sprawdzi się w warunkach turystycznych i profesjonalnych, np. myśliwskich. Na cały komplet składa się nylonowy pokrowiec, doczepiany pasek oraz welurowa ściereczka do optyki.

Lornetka jest cała czarna, pokryta zbrojną gumą, która ma antypoślizgowe wypustki, dzięki czemu wygodnie się ją trzyma. Zaletą jest możliwość złożenia jej przed schowaniem. Model ma dachowy układ pryzmatów, jednak dostępna jest również wersja porro. Do budowy wykorzystano szkło BK-7, co zapewnia bardzo jasny, przejrzysty obraz. Pryzmaty i soczewki pokryto powłokami antyrefleksyjnymi Multi Coated (MC).

W centralnym miejscu znajduje się pokrętło do regulacji ostrości. Osoby, które mają wadę wzroku i noszą szkła korekcyjne, nie muszą ich zdejmować przed użyciem lornetki, ponieważ na prawym okularze jest obrotowy pierścień do ustawienia dioptrii.

Całkowita waga modelu to 400 gramów. Lornetki mogą używać dzieci podczas wycieczek, ponieważ jest ona bardzo łatwa w obsłudze i zajmuje mało miejsca. Producent daje gwarancje na 24 miesiące. Niewątpliwą wadą tego rozwiązania jest niezwykle niska cena.  Choć nie jest to najlepsza lornetka na świecie, a nawet dużo jej do tego miana brakuje, to jest to wciąż świetna opcja.

R

Zalety

• Kompaktowość;
• Niska cena;
• Możliwość złożenia;
• Lekkość.
Q

Wady

  • Bardzo niskiej jakości miękki pokrowiec.

Lornetka myśliwska, wojskowa Olympus 10×50 DPS

najlepsza lornetka na świecie

Standardowy model przeznaczony do obserwacji przyrody, zawodów sportowych, krajobrazów oraz nieba. Klasyczny wzór i czarny kolor sprawiają, że lornetka jest elegancka. Gumowe pokrycie korpusu ma specjalne wyżłobienia, dzięki którym przyrząd nie wyślizguje się nawet z mokrych dłoni. Dodatkowo korpus został wypełniony azotem, dzięki czemu optyka nie paruje.

Zestaw zawiera zakrywki obiektywów, futerał, instrukcję w języku polskim, pasek na szyję oraz kartę gwarancyjną na 25 lat. Lornetka sprawdzi się również w przypadku osób noszących szkła korekcyjne, ponieważ posiada możliwość dostosowania dioptrii. Muszle oczne wykonane są z miękkiej, ale trwałej gumy, co gwarantuje komfortowe przystawienie przyrządu do oczu.

Do skonstruowania optyki użyto wysokiej jakości szkła BK-7. Soczewki i pryzmaty zostały pokryte pojedynczą powłoką, która sprawia, że obraz jest krystalicznie czysty. Asferyczne soczewki redukują zniekształcenia i zapewniają ostry, wyraźny widok.

Ponadto duże pole widzenia sprawia, że lornetka myśliwska 10×50 spełnia swoją rolę także przy słabym oświetleniu, np. w porze zmierzchu. W centralnej części przyrządu znajduje się pokrętło do regulacji ostrości.

R

Zalety

• Wieloletnia gwarancja;
• Klasyczny wygląd;
• Podstawowe funkcje regulacyjne;
• Wygodne etui. 
Q

Wady

  • Brak wodoodporności.

Lornetka Delta Optical Forest II 8×42

jaka lornetka do obserwacji nieba

Trzecie miejsce należy do modelu od firmy Delta Optical. Zestaw składa się z kompaktowej lornetki, utwardzanego futerału z paskiem, zaślepek na okulary i obiektywy oraz szmatki do czyszczenia optyki. Zakrywki można doczepić do obiektywów, żeby się nie zgubiły. Model zebrał pozytywne opinie od zadowolonych użytkowników.

Lornetka przeznaczona jest do użytku turystycznego oraz profesjonalnego, dlatego świetnie sprawdza się zarówno do oglądania krajobrazu, jak i dzikiej zwierzyny. Model posiada optykę stworzoną z ekologicznego szkła Bak4 pozbawionego ołowiu i arsenu. Konstrukcja składa się z ośmiu elementów w sześciu grupach.

Soczewki i pryzmaty pokryto powłokami antyodbiciowymi. Ponadto wnętrze tubusów zostało odpowiednio wyczernione, co zapobiega refleksom. Korpus wypełniono azotem, dzięki czemu optyka nie paruje. Muszle oczne typu Twist-up są łatwe do dostosowania, tak aby zwiększyć komfort użytkowania.

Kompensacja dioptryjna ma zakres +/-4, rozstaw okularów obejmuje zakres od 55 do 75 mm. Dodatkowo lornetka może być zamocowana na statywie. Niestety, nie jest ona lekka, a dodatkowo waży 730 gramów, co jest dosyć dużym ciężarem. Można jednak używać jej w deszczu. Producent daje pięcioletnią gwarancję na ten produkt.

Więcej lornetek 8×42 znajdziesz pod linkiem: https://poranaruch.pl/lornetka-8×42-opinie-ranking/.

R

Zalety

• Muszle typu Twist-up;
• Spore pole widzenia;
• Wysokiej jakości wykonanie;
• Twardy futerał.
Q

Wady

• Brak wyżłobień w gumowej powłoce;
• Spora waga.

LORNETKA MYŚLIWSKA COMET ZOOM 10-90×90 WOJSKOWA

jaka lornetka astronomiczna

Kolejnym produktem w zestawieniu jest lornetka wojskowa z właściwościami astronomicznej. Cechuje się ona klasycznym kształtem oraz czarnym kolorem, który pasuje do odzieży maskującej. Solidny, ergonomiczny korpus pokryto wysokiej jakości gumą z antypoślizgowymi wyżłobieniami.

Oprócz przyrządu optycznego, w skład zestawu wchodzi praktyczny futerał z paskiem, zaślepki na okulary i obiektywy, ściereczka oraz doczepiany pasek. Model jest przeznaczony zarówno do użytku profesjonalnego, jak i turystycznego. Optykę wykonano z wysokiej jakości szkła BK-7 i powłok antyrefleksyjnych Multi Coated.

Pryzmaty w układzie porro. Lornetka zapewnia dobrą widoczność również przy słabym oświetleniu oraz w trudnych warunkach atmosferycznych. Regulacja ostrości znajduje się w centralnej części przyrządu w postaci pokrętła. Prawy okular ma dźwignię do ustawienia przybliżenia.

Istnieje możliwość przytwierdzenia modelu do statywu w przypadku długotrwałej obserwacji jednego punktu. Lornetka jest odporna na lekkie zachlapanie, dlatego sprawdzi się podczas deszczowej pogody. Duże obiektywy gwarantują dobrą widoczność również wieczorem. Produkt zebrał dotychczas głównie pozytywne recenzje. Cena jest naprawdę niska jak na lornetkę o takiej specyfikacji.

R

Zalety

• Niska cena;
• Praktyczny pokrowiec;
• Klasyczny poziom wodoszczelności;
• Opcja zoom. 
Q

Wady

• Bardzo przeciętna ostrość;
• Bardzo słabe pole widzenia.

Lornetka Delta StarLight 15×70+Adapter Yukon

jaka lornetka w góry

Kolejny model w rankingu to duża lornetka przeznaczona do oglądania nocnego nieba. Polecana początkującym miłośnikom gwiazd, ponieważ ma bardzo atrakcyjną cenę i wysoką jakość. Zestaw składa się z zaślepek na obiektywy i okulary, doczepianego paska, szmatki do czyszczenia szkła oraz pokrowca.

Opcja ta cechuje się szerokim polem widzenia jak na swoje parametry, bo aż 4,7-stopniowym. Duża średnica obiektywu gwarantuje uzyskanie jasnego i wyraźnego obrazu. Pryzmaty porro stworzono z ekologicznego szkła BaK-4.

Cała optyka została pokryta warstwą antyodbiciową. Ponadto model charakteryzuje się odpowiednią korekcją astygmatyzmu, aberracji chromatycznej oraz komy. Korpus jest wodoszczelny i pokryty gumową powłoką, która ma duże wypustki antypoślizgowe. Muszle oczne dobrze przylegają i zapewniają odcięcie od światła zewnętrznego.

Lornetkę można przyczepić do statywu. Jest to solidny produkt, który niestety waży 1390 gramów. Jest to zatem jedna z najcięższych ofert na rynku. W środkowej części konstrukcji znajduje się pokrętło służące do regulacji ostrości. Zakres dioptryjny wynosi +/-3.

Kształt jest klasyczny. Kolorem dominującym jest czerń, korpus posiada niebieskie elementy. Producent dodaje do produktu 24-miesięczną gwarancję. Należy natomiast pamiętać, że w zestawie mamy ekstra zatyczki przednie i tylne, a także pokrowiec i pasek do lornetki wraz z materiałem do czyszczenia optyki.

R

Zalety

• Bardzo duże obiektywy;
• Wodoszczelność;
• Stosunkowo niska cena;
• Bogate wyposażenie;
• Możliwość regulacji dioptrii.
Q

Wady

• Korpus niewypełniony azotem;
• Bardzo wąskie pole widzenia.

Profesjonalna lornetka myśliwska, wojskowa 10×50 

Ten model zbiera przytłaczającą ilość pozytywnych recenzji od zawodowców i amatorów. Jest to profesjonalna lornetka myśliwska w maskujących barwach. Cechuje się prostym, ergonomicznym kształtem. Dodatkowe akcesoria to sakwa, pasek, ściereczka, osłonki na okulary i obiektywy, polska instrukcja obsługi oraz dożywotnia karta gwarancyjna. Ogromną zaletą jest jej kompaktowość dzięki zastosowaniu pryzmatów dachowych.

Przeznaczona do obserwacji przyrody i nieba. Sprawdza się w myślistwie oraz turystyce. Optyka powstała przy użyciu nietoksycznego szkła BaK4. Okulary są czteroelementowe, soczewki natomiast pokryto wielowarstwową powłoką zapewniającą lepszą przepuszczalność światła.

Cała konstrukcja zapewnia wyraźny, ostry obraz oraz jasne, kontrastowe kolory. Lornetka świetnie nadaje się do obserwacji szybko poruszających się obiektów, np. ptaków. Korpus wypełniono azotem, aby szkła nie parowały, co jest niebywałą zaletą.

Model posiada regulację dioptrii i rozstawu okularów w zakresie 56 – 74 mm. Przyrząd jest pokryty antypoślizgową, gumową powłoką odporną na zarysowania i wstrząsy. Istnieje możliwość przymocowania lornetki do statywu. Dodatkowym atutem jest całkowita wodoodporność produktu. Cena jest atrakcyjna jak na model o tej specyfikacji i gwarancji.

R

Zalety

• Dożywotnia gwarancja;
• Niska cena;
• Podstawowa wodoszczelność;
• Korpus wypełniony azotem. 
Q

Wady

• Miękki pokrowiec;
• Stosunkowo droga opcja.

Lornetka Nikon Action EX 10×50 CF Myśliwska Wojsko

W tym rankingu pojawiła się również lornetka marki Nikon. Cechuje się ona bardzo klasycznym kształtem oraz eleganckim czarnym kolorem. Do produktu dołączone są zaślepki na obiektywy, doczepiany pasek oraz mocne etui. Model przeznaczony jest do użytku profesjonalnego i turystycznego.

Sprawdza się w każdym otoczeniu z uwagi na swoją funkcjonalność oraz świetne parametry. Jeśli zatem nie wiemy jaką lornetkę w góry, a jaką do miejskich podróży, to będzie to idealny wybór. Solidny korpus pokryto gumową powłoką, która ma niewielkie wyżłobienia antypoślizgowe. Guma chroni przyrząd przed wstrząsami i obiciem.

Muszle oczne są regulowane dzięki zastosowanej technologii Twist-up. Duże obiektywy gwarantują jasny obraz nawet po zachodzie słońca. Konstrukcja optyczna została stworzona z użyciem wysokiej jakości szkła BaK-4. Zastosowano pryzmaty typu porro. Soczewki pokryto wielowarstwową powłoką, co przekłada się na uzyskanie ostrego widoku. Lornetka jest niestety ciężka, nawet biorąc pod uwagę jej parametry, bo waży 1020 gramów.

Model jest wodoszczelny na głębokość jednego metra przez 5 minut. Wypełnienie azotem zapobiega parowaniu szkieł przy dużej wilgoci otoczenia. Centralną część lornetki zajmuje intuicyjne pokrętło służące do ustawienia ostrości. Można dostosować również rozstaw okularów i dioptrię.

R

Zalety

• Solidne etui;
• Wysoka uniwersalność;
• Wodoszczelność;
• Klasyczne wzornictwo.
Q

Wady

  • Dosyć wysoka cena.

Jaka lornetka astronomiczna, jaka w góry, a jaka w inne miejsce? Dowiedz się jak wybrać odpowiedni sprzęt optyczny!

Odpowiedni dobór lornetek ma kluczowe znaczenie z uwagi na to, że właściwie dobrana lornetka pozwala nam na ostrą i stabilną obserwację obiektów znajdujących się bardzo daleko od nas. Oczywiście niektórzy z nas będą zastanawiać się jaką lornetkę w góry wziąć, a jaką w przypadku obserwacji nieba oraz obiektów astronomicznych.

Aby pomóc w tym zadaniu i zakupić idealny do obranego zadania produkt, musimy przede wszystkim pamiętać o tym, aby dobrać właściwe powiększenie lornetki. Oprócz tego, bardzo istotne jest sprawdzenie pozostałych parametrów, które poprawiają komfort korzystania z urządzenia.

Oczywiście musimy również pamiętać o tym, aby wybrany przez nas instrument optyczny charakteryzował się odpowiednią trwałością i odpornością, a więc i materiał ma ogromne znaczenie. Sama technologia wykonania przyrządów optycznych odgrywa kluczową rolę. Więcej informacji znaleźć można również tutaj: https://www.militaria.pl/porady/optyka/lornetki-pytania-odpowiedzi.xml

LORNETKA MYŚLIWSKA COMET ZOOM 10-90x90 WOJSKOWA

jaka lornetka astronomiczna

Sprawdź przede wszystkim powiększenie

Wybierając lornetkę, pierwszą rzeczą, jaka przychodzi nam na myśl, to jest jej powiększenie. Zazwyczaj wartość przedstawiana jest w postaci 8x bądź 10x czy, w przypadku większego powiększenia, 20x czy 32x.

W dużym skrócie, współczynnik powiększenia pozwala nam obejrzeć znajdujące się przedmioty z takim właśnie powiększeniem. Jeśli zatem obiekt znajduje się kilometr stąd i do jego obserwacji skorzystamy z przyrządu o powiększeniu 10x, to będziemy na niego patrzeć jakby znajdował się w odległości 100 metrów.

Czasami możemy znaleźć przedmioty, które oferują regulowany zoom. To bardzo ważna i przydatna funkcja, lecz z uwagi na wprowadzenie dodatkowych mechanizmów, jakość lornetki bardzo często spada drastycznie, jeśli nie jesteśmy gotowi na wydatek rzędu kilkuset czy nawet kilku tysięcy złotych.

Zwróć uwagę na pole widzenia oraz pozostałe parametry

Przyglądając się rzeczom za pomocą lornetek charakteryzuje się ograniczonym polem widzenia. Bardzo często do określenia pola widzenia używamy kątów, które pozwalają nam mniej więcej określić zakres tego, co będziemy mogli zobaczyć przez lornetkę.

Ważne natomiast jest to, że pole widzenia można także określić za pomocą metrów. Pozwoli to na sprawdzenie rzeczywistej rzeczywistości, która wyrażana jest w metrach na 1000 metrów dystansu między nami a obiektem.

LORNETKA KOMPAKTOWA KANDAR 32x42 HD MYŚLIWSKA ETUI

jaka lornetka do obserwacji ptaków

Lornetka Delta Optical Forest II 8x42

jaka lornetka do obserwacji nieba

Trwałość i odporność, czyli wykonanie

Bardzo często lornetki zabierane są przez nas w bardzo niebezpieczne miejsca, które to są wilgotne lub wypełnione piaskiem lub pyłem. Z tego właśnie powodu aby uchronić się przed uszkodzeniem, musimy wybrać produkt, który oferowany jest wraz z klasą ochrony.

Wodoszczelność to zdecydowanie podstawa. Pozwala to na korzystanie z urządzenia nawet w przypadku bardzo złej pogody. Oprócz tego, pamiętać należy też o tym, aby wybrać produkty, które wraz z zestawem oferują trwałe i wytrzymałe pokrowce.

Lornetka wojskowa termowizyjna, czyli technologia również kluczowa

Możliwość regulacji odstępu źrenicy wyjściowej czy też regulacja średnicy soczewki to podstawa, aczkolwiek bardzo istotna jeśli zwracamy uwagę na udogodnienia danego sprzętu. Musimy mieć na uwadze to w jakiej technologii wykonano lornetkę, a szczególnie przyrządy optyczne, bo to ma wpływ na ostrość oraz na odpowiednie obrazowanie wszystkich barw i kolorów.

Dodatkową zaletą będzie wybranie produktu, którego korpus wypełniono azotem. Ma to uchronić nas przed parowaniem szkieł, a więc nawet w przypadku niezwykle złej pogody, będziemy mogli bez mniejszego problemu korzystać z urządzenia.

Lornetka Delta StarLight 15x70+Adapter Yukon

jaka lornetka w góry

Profesjonalna lornetka myśliwska, wojskowa 10x50

lornetka wojskowa

Opinie lornetek 2024 – dobry sposób na weryfikację produktu

Ogromna liczba pozytywnych komentarzy to świetny sposób na wybór urządzenia. W połączeniu z wysoką popularnością oraz samymi dobrymi ocenami, mamy do dyspozycji niezwykle dopracowaną produkcję, która sprawdziła się u wielu innych użytkowników i ich nie zawiodła.

O ile subiektywność tego źródła informacji może być przeszkodą, tak warto sprawdzić czy deklarowane parametry w rzeczywistości się sprawdzają i czy wszystkie funkcje i regulacje działają tak, jak powinny.

Najlepsza lornetka myśliwska – Podsumowanie rankingu 2024

Zwycięzca dzisiejszego rankingu to bez wątpienia LORNETKA KOMPAKTOWA KANDAR 32×42 HD MYŚLIWSKA ETUI. Nie jest to co prawda zaawansowana lornetka termowizyjna czy oferująca najlepszą jakość, lecz jej duże powiększenie oraz spore pole widzenia przemawia za tak budżetową opcją.

Jeśli jednak planujemy zakup instrumentu o mniejszym powiększeniu, to warto zapoznać się z pozostałymi produktami. Warta uwagi jest np. dobra lornetka 10×42. Oprócz tego, poradnik zakupowy 2024 przygotowany powyżej zawiera wszystkie niezbędne informacje, które pomogą nam w wybraniu idealnego przedmiotu – do każdego zadania, jakie sobie wymyślimy.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką lornetkę wybrać
Average rating:  
 0 reviews