Dbanie o zdrowie i kondycję jest kluczowe nie tylko dla samopoczucia każdego z nas. Pozwala cieszyć się sprawnością, pełnym zakresem ruchów oraz brakiem bolesności w ciele przez długie lata. Niestety brak dostępu (lub bardzo utrudniony dostęp) do profesjonalnej opieki medycznej w ostatnim czasie sprawił, że sytuacja osób, które brały udział w sesjach fizjoterapeutycznych, rehabilitacyjnych albo osób starszych stała się dramatyczna. Jedynym wyjściem, które pozostaje w zasięgu ręki jest zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt rehabilitacyjny i samodzielnie ćwiczyć w domu. Doskonałym rozwiązaniem jest rotor rehabilitacyjny. Jak wybrać taki sprzęt i na co zwrócić uwagę, kiedy na rynku oferowane jest wiele produktów bez niezbędnych certyfikatów medycznych, a także podróbki produktów znanych firm? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze, a także na jakie rotory rehabilitacyjne do ćwiczeń rąk i nóg zdecydowali się Internauci?

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Rotor z licznikiem

9.9

Tani

Rotor rehabilitacyjny mediTRADE24

9.8

Średnia

Elektryczny rotor E4L

9.6

Średnia

Rotor inSPORTline Temiste

9.5

Drogi


 

Rotor rehabilitacyjny – Opinie Internautów 2024

Bez względu na to, czy celem użytkownika jest rehabilitacja ortopedyczna po kontuzji, powrót do sprawności po chorobie neurologicznej czy też chodzi mu o typową rehabilitację geriatryczną, kluczem do sukcesu zawsze będzie systematyczność. Dlatego rotora należy używać regularnie. Na rynku oferowane są dwa rodzaje sprzętu – rotory mechaniczne napędzane siłą mięśni w których intensywność ćwiczeń zależy od tempa wykonywania ruchów oraz siły nacisku oraz rotory elektryczne.

Bardziej zaawansowane urządzenia pozwalają na skonfigurowanie oporu, a tym samym narzucenie odpowiedniej intensywności treningu. Ich zaleta jest także wyświetlacz LCD, na którym pojawiają się najważniejsze parametry, oferują feedback danych oraz zapisują informacje o przebiegu sesji treningowej. A oto kilka modeli rotorów, które najchętniej wybierają konsumenci:

Rotor rehabilitacyjny do rąk i nóg z licznikiem

Prosty model manualnego rotora rehabilitacyjnego w wbudowanym wyświetlaczem LCD, który działa jak licznik spalonych kalorii i ilości obrotów pozwalający ocenić skuteczność treningu. Kompaktowe rozmiary tego urządzenia pozwalają bez przeszkód przechowywać je w domu. Specjalne nakładki antypoślizgowe zapobiegają przesuwaniu się rotora na blacie stołu lub podłodze. Dzięki temu przy jego pomocy możemy ćwiczyć zarówno ramiona (ustawiając rotor na stole) lub nogi (stawiając urządzenie na podłodze). Wyświetlacz LCD jest zasilany klasyczną, płaską baterią AG13.

Te model został zarejestrowany jako urządzenie medyczne. Posiada także atest zgodności z normami CE, które przesądzają o tym, że urządzenie spełnia wymogi określone w prawodawstwie europejskim. Regularne korzystanie z rotora pozytywnie wpływa na krążenie, ruchomość stawów. Przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów oraz przykurczów mięśniowych.

R

Zalety

– posiada niezbędne certyfikaty,
– wbudowany wyświetlacz LCD,
– nakładki antypoślizgowe ułatwiają korzystanie,
– niewielkie wymiary i mała waga.

Q

Wady

– brak możliwości regulowania oporu.

Rotor rehabilitacyjny mediTRADE24

rotor rehabilitacyjny cena

Urządzenie spełnia wszystkie wymagania przewidziane dla wyrobów medycznych klasy I. Ten model wyróżnia możliwość płynnej regulacji oporu mechanicznego i dopasowania intensywności ćwiczeń do możliwości fizycznych użytkownika. Pomimo lekkiej i poręcznej konstrukcji został wykonany z malowanej proszkowo, wytrzymałej na uszkodzenia stali. Z deklaracji producenta wynika, że rotor wytrzymuje nacisk do 100 kg. Konstrukcję można bardzo szybko złożyć, dzięki czemu zajmuje jeszcze mniej miejsca.

Szeroka podstawa i specjalne, antypoślizgowe nakładki gwarantują stabilność podczas ćwiczeń, a gumowe opaski na stopy i wyprofilowane pedały sprawiają, że użytkowanie jest całkowicie bezpieczne.

Wbudowany prosty komputer treningowy informuje o ilości spalonych kalorii, kadencji (częstotliwości obrotów na minutę oraz sumie ruchów podczas całej jednostki treningowej. Dziki temu prowadzenie dziennika treningowego i monitorowanie kondycji jest jeszcze łatwiejsze.

R

Zalety

– wytrzymała, stalowa konstrukcja, – możliwość złożenia, – wbudowany komputer treningowy, – możliwość regulacji oporu za pomocą śruby.
Q

Wady

– wysoka cena.

Elektryczny rotor rehabilitacyjny E4L

Zaawansowany rotor elektryczny o mocy 70 Wat. Wbudowany silnik pozwala na płynną regulacje oporu i prędkości obrotów – od 44 do aż 90 cykli na minutę. Załączony do rotora pilot pozwala na zmianę kierunku pracy silnika dzięki czemu ćwiczenia mogą odbywać się w dwóch kierunkach. Model E4L jest na tyle niewielki, że be przeszkód ćwiczenia możemy wykonywać zarówno w domu, jak i w pracy. Dosyć wysoka waga urządzenia zapewnia stabilność podczas ćwiczeń. To doskonały sposób na uelastycznienie i wzmocnienie mięśni bez powodowania ich izometrycznych skurczy lub nadmiernego obciążania.

Z poziomu pilota możemy regulować tempo pracy rotora, poziom oporu, kierunek pracy maszyny, a także ustawić czas zaplanowanego wysiłku. Eleganckie wykonanie modelu E4L czyni z niego doskonały pomysł na prezent, który sprawi przyjemność każdej osobie, która lubi dbać o siebie.

R

Zalety

– duża moc, – możliwość regulacji prędkości oraz stopnia oporu, – sterowanie za pomocą pilota, – solidna podstawa.
Q

Wady

– dosyć ciężki, – wysoka cena.

Rotor rehabilitacyjny inSPORTline Temiste

Niewielkich rozmiarów urządzenie przeznaczone do rehabilitacji kończyn po urazach ortopedycznych, a także do poprawy krążenia i wzmocnienia mięśni oraz stawów. Model Temiste jest niezwykle proste w obsłudze, sterowanie następuje za pomocą zaledwie jednego przycisku. Krótkie przytrzymanie uruchamia i zatrzymuje zapis treningu, zaś długie wciśnięcie resetuje dane zapisane w pamięci. Urządzenie zostało wyposażone w komputer treningowy zasilany przez baterię LR44, który monitoruje takie parametry jak ilość spalonych kalorii, całkowita liczba obrotów oraz czas treningu. Mechanizm działa dwukierunkowo więc korby mogą być kręcone zarówno do przodu, jak i do tyłu. Regulacja oporu następuje poprzez dokręcenie specjalnej śruby.

Rotor Temiste to świetne rozwiązanie dla osób, które borykają się z przykurczami lub problemami z krążeniem wynikającymi z siedzącego trybu pracy. Bez przeszkód można używać go nawet bez wstawania z fotela więc sprawdzi się nawet w miejscu pracy. Maksymalna wytrzymałość tego modelu to 100 kg.

R

Zalety

– prosta obsługa, – opór regulowany za pomocą dokręcanej śruby, – dwukierunkowa praca mechanizmu, – duży, maksymalny udźwig.
Q

Wady

– plastikowy korpus.

Czy warto kupić rotor rehabilitacyjny?

Brak możliwości korzystania z pomocy fizjoterapeutów w dobie pandemii lub związane z tym zbyt wysokie koszty przemawiają za tym, aby zaopatrzyć się w rotor rehabilitacyjny. Ceny mogą być mocno zróżnicowane, ale z pewnością będzie to wydatek, który zwróci się w postaci poprawy zdrowia i kondycji. Dla osób, które szukają prostszych rozwiązań wystarczający będzie rotor manualny, który jest napędzany siłą mięśni użytkownika. Jeżeli szukamy takiego rozwiązania, warto rozważyć zakup Rotora rehabilitacyjnego do rąk i nóg z licznikiemRotora rehabilitacyjnego mediTRADE24 lub Rotora rehabilitacyjnego inSPORTline Temiste.

Jeżeli dysponujemy bardziej zasobnym portfelem możemy rozważyć zakup jednego z rotorów elektrycznych, w których poziom oporu regulowany jest poprzez wbudowany komputer treningowy. Są to wprawdzie droższe rozwiązania, ale oferują więcej możliwości personalizacji stopnia intensywności treningu oraz wyższa jakość wykonania. Przykładowy rotor elektryczny to Rotor rehabilitacyjny E4L, którego praca konfigurowana jest w oparciu o załączonego pilota.

Rotor rehabilitacyjny E4L

rotor rehabilitacyjny

Jeżeli już odpowiedzieliśmy sobie na pytanie „Rotor rehabilitacyjny – Jaki wybrać” musimy pamiętać, że kluczem do poprawy kondycji i formy jest regularne wykonywanie ćwiczeń. Postarajmy się przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu wygospodarować chociażby piętnaście-dwadzieścia minut i skupmy się w tym czasie wyłącznie na ćwiczeniach. Warto ten czas oraz częstotliwość treningów stopniowo wydłużać tak długo, aż dojdziemy do codziennych, półgodzinnych ćwiczeń. W sprzętach z regulowanym oporem, jak Rotor rehabilitacyjny mediTRADE24 lub Rotor rehabilitacyjny inSPORTline Temiste lub Rotor rehabilitacyjny E4L warto także co jakiś czas zwiększać opór wykonywanych ćwiczeń, aby mięśnie nie przywykły zbyt szybko do wykonywanego wysiłku. Dzięki temu przez długi czas będziemy mogli obserwować wzrost formy i sprawności.

Kiedy należy stosować rotor rehabilitacyjny?

Wskazania do stosowania tego typu sprzętu można mnożyć. Skorzystają z niego zarówno osoby, które dochodzą do pełnej sprawności po wypadku, osoby niepełnosprawne, ale także te w podeszłym wieku i ze schorzeniami układu nerwowego. Korzystanie z takich urządzeń, jak Rotor rehabilitacyjny do rąk i nóg z licznikiemRotor rehabilitacyjny mediTRADE24 jest zalecane wszędzie tam, gdzie użytkownik powinien uważać na intensywny wysiłek fizyczny – w chorobach układu krążenia lub serca, otyłość lub cukrzyca. Krążenia wykonywane za pomocą rak i nóg pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego pobudzając je, a także na stawy, wymuszając na nich wydzielanie mazi stawowej i tym samym zwiększając ich sprawność. To także ciekawa alternatywa dla osób, które aktualnie nie mają dostępu do profesjonalnie wyposażonej sali treningowej.
Więcej informacji na temat tego, jak wybrać rotor rehabilitacyjny znajdziesz tutaj: https://bitmed.pl/blog/33–cwiczenia-konczyn-gornych-i-dolnych-z-uzyciem-rotorow-rehabilitacyjnych

Poniżej prezentujemy podstawowe cechy omawianych rotorów zebrane w czytelnej tabeli:

Rotor rehabilitacyjny do rąk i nóg z licznikiem

Rotor mediTRADE24

Rotor rehabilitacyjny E4L

Rotor inSPORTline Temiste

Typ napędu

Mechaniczny

Mechaniczny

Elektryczny

Mechaniczny

Komputer treningowy

Prosty

Prosty

Zaawansowany

Prosty

Regulowany opór

Brak

Śruba

Pilot

Śruba

 

Podsumowanie – Czy warto kupić rotor medyczny w 2024 roku?

Rotor rehabilitacyjny jest na tyle niewielkim urządzeniem, że bez kłopotu zmieścimy je w domu, w pracy,a nawet w samochodzie do incydentalnego korzystania. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na rotor mechaniczny czy elektryczny (Rotor rehabilitacyjny inSPORTline Temiste, a Rotor rehabilitacyjny E4L) w krótkim czasie możemy liczyć na poprawę sprawności krążenia, ruchomości stawów i rozciągnięcie spiętych mięśni.

To doskonały sposób na rozruszanie kończyny, która była złamana, a także dobre rozwiązanie dla osób, które ze względu na swój stan zdrowia nie chcą od razu podejmować intensywnej aktywności fizycznej. Wygoda rotora polega na tym, że możemy korzystać z niego praktycznie w dowolnym miejscu, a samo urządzenie z łatwością można przenieść lub zabrać ze sobą.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki rotor rehabilitacyjny wybrać
Average rating:  
 0 reviews