Spis Treści
Koc życia – najważniejsze informacje oraz instrukcja
Koc ratunkowy stanowi podstawowy element wyposażenia każdej apteczki. Dzięki niemu można uratować komuś życie poprzez zapewnie komfortu termicznego w przypadku wychłodzenia, bądź poparzenia. Ten uniwersalny produkt jest nie tylko tani, ale przede wszystkim wielozadaniowy, bowiem wykorzystuje się go zarówno w ratownictwie medycznym, jak i w sporcie, alpinistyce oraz turystyce. Co ważne, element ten może być stosowany zarówno przez odpowiednie służby, jak i indywidualnych uczestników zdarzenia. Warto więc znać sposoby stosowania folii życia oraz podstawowe informacje na jej temat, gdyż pozwoli to udzielić szybkiej pomocy rannym w wypadku, a nawet uratować im życie.
Folia NRC jak używać
Produkt ten ma wiele nazwy, które często używane są zamiennie. Można zetknąć się z następującą nomenklaturą:
- koc termiczny,
- folia NRC,
- koc ratowniczy,
- koc ratunkowy,
- folia termoizolacyjna,
- folia termiczna,
- folia życia,
- koc przeciwwstrząsowy,
- folia przeciwwstrząsowa.
Koc termiczny strony
Srebrna strona jest niezbędna w przypadku osób, którym grozi hipotermia. Z wychodzeniem organizmu można spotkać się szczególnie podczas zimnych miesięcy w roku, uprawiając zimowe sporty oraz morsując. Skutecznie zabezpiecza przed utratą ciepła z organizmu, stanowiąc jednocześnie warstwę izolacyjna. Koc ratunkowy na upały należy odwrócić złotą stroną w kierunku ciała. Wówczas ochroni on przed przegrzaniem.
- Wyciągnij folię życia z opakowania. Zwróć uwagę na dwie strony, w zależności od przeznaczenia, zdecyduj, którą stroną należy przykryć poszkodowanego.
- Jeżeli pomagasz osobie, której grozi wychłodzenie, poproś ją o ściągnięcie przemoczonych ubrań. To bardzo ważne, ponieważ koc będzie lepiej spełniał swoją funkcję na gołym ciele. Całkowicie przykryj rannego, tworząc z folii warstwę izolującą. Ciało poszkodowanego nie może stykać się bezpośrednio z podłożem.
- Poza obrębem koca może znajdować się wyłącznie głowa i twarz. Reszta organizmu musi być szczelnie odizolowana, aby folia spełniała swoją funkcję.
Koc termiczny jak używać
Koc termiczny jest wielorazowego użytku, a więc po przybyciu służb ratunkowych można go odzyskać. Warto dokładnie go złożyć i schować w miejsce pozbawione wilgoci. Odpowiednio przechowywany koc może służyć latami. Najlepiej jeśli znajduje się w podręcznej apteczce, wtedy dostęp do niego jest możliwy w każdej chwili.
Koc ratunkowy termiczny – nie tylko podczas wypadku
Koc życia jest niezbędny również podczas wypadków turystycznych, wodnych, telekomunikacyjnych oraz budowlanych. Jest potrzebny w przypadku osób, które doznały nagłego wstrząsu, wychłodzenia lub podwyższenia temperatury organizmu. To bardzo tani element, który może uratować życie drugiej osobie, dlatego warto go mieć przy sobie wybierając się na wakacje, zarówno w góry, jak i nad morze. Utrzymywany w sterylnych warunkach posłuży przez lata. Produkt można nabyć w każdej aptece i w większości sklepów wielobranżowych. Często spotkać go można na stacji benzynowej. Cena nie jest wysoka i wynosi ok. 5-6 zł.
Podsumowując, stosowanie folii jest banalnie proste. Dzięki swoim właściwościom, produkt zapewni komfort termiczny zarówno osobie, której grozi hipotermia, jak i przegrzanie. Zabezpiecza organizm i izoluje go od szkodliwe oddziaływania czynników zewnętrznych. Folia stosowana jest na szeroką skalę w ratownictwie, jednak powinna znaleźć się w każdej podstawowej apteczce. Warto mieć ją zawsze przy sobie, ponieważ można uratować komuś życie.
Submit your review | |