Jak doskonale wiemy, podróżowanie jednośladem porą jesienną bądź zimową nie należy do najprzyjemniejszych zadań. Przede wszystkim jest nam zimno, a znajdujący się na ulicach śnieg, błoto czy zlodowacenia mogą skutecznie utrudnić poruszanie się czy też doprowadzić do wypadku. W takiej sytuacji osoby uwielbiające jazdę na rowerze często decydują się na poruszanie się rowerem stacjonarnym. Jednakże, jeśli wolimy opcję lżejszą i przy okazji pragniemy wykorzystać nasz klasyczne rower, to bardzo dobrym rozwiązaniem alternatywnym wydaje się trenażer do roweru.

Jak dobrze wiemy, korzystanie z roweru trenażera nie należy do zadań prostych. Poza tym, dostępnych modeli i produktów o ciekawej charakterystyce jest bardzo dużo. A przecież nie możemy też zapomnieć o tym, że dla każdego z nas ważne będzie co innego. Jeden będzie starał się znaleźć najcichszy trenażer rowerowy na rynku, a inny zdecyduje się na produkt budżetowy o niskiej wadze i kompaktowości.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

ELITE Direto XR-T

9.9

Drogi

Tacx Flux S

9.8

Drogi


 

DEUTER

9.7

Tani

HOMCOM

9.6

Tani

Sportana

9.5

Tani

Nieważne w którą stronę będziemy starali się iść, rower trenażer powinien charakteryzować się przede wszystkim efektywnie działającym rodzajem oporu, a także wysoką kompatybilnością z piastami o różnym rozmiarze. Oczywiście bardzo ważna jest też sama konstrukcja i wykonanie, a także maksymalny udźwig. Zapomnieć nie możemy o dodatkowych funkcjonalnościach w tym możliwości dostosowania oporu czy też kompaktowości i lekkości urządzenia.

Trenażer rowerowy ELITE Direto XR-T

trenażer do roweru górskiego

Model XR-T marki Elite został zwycięzcą rankingu ze względu na najwyższą jakość wykonania i doskonałe parametry. Urządzenie waży 16 kilogramów i jest kompatybilne z piastami od 130 do 135 x 5 milimetrów QR oraz 142 x 12 milimetrów TA. Oznacza to, że wszystkie rowery szosowe i MTB będą kompatybilne z trenażerem. Opór w modelu jest magnetyczny.

Maksymalna moc trenażera rowerowego elite wynosi 2300 watów i jest w stanie udźwignąć do 120 kilogramów. Trenażer ma 65 centymetrów wysokości i 55 centymetrów długości. Szerokość różni się w zależności od tego, czy rozłoży się dodatkowe podstawy – po rozłożeniu szerokość produktu to 84 centymetry, a w przypadku złożonego trenażera szerokość wynosi jedynie 30 centymetrów.

R

Zalety

• Wysoka jakość wykonania; • Solidna podstawa; • Wysoka moc urządzenia.
Q

Wady

• Wysoka cena.

Istnieje możliwość skomunikowania urządzenia ze smartfonem i komputerem w celu uzyskania dostępu do specjalnej aplikacji Bikevo Kinomap. Model symuluje nachylenie terenu do 24% i mierzy moc z dokładnością do 1,5%. Obudowa trenażera powstała z wysokiej jakości mocnego tworzywa, które jest odporne na niszczenie i przez długi czas wygląda jak nowe. Wiele otworów wentylacyjnych gwarantuje, że silnik się nie przegrzeje nawet podczas długiego i intensywnego treningu.

Trenażer rowerowy Tacx Flux S Smart

trenażer do roweru opinie

Trenażer firmy Tacx dokonuje pomiaru z dokładnością do 3%. Model Flux S Smart waży 22 kilogramy i umożliwia symulację nachylenia terenu do 10%. Konstrukcja urządzenia nie przenosi drgań, a nawet je tłumi, co sprawia, że produkt pracuje cicho i jest stabilny. Maksymalne obciążenie, które wytrzyma trenażer to 130 kilogramów.

Obudowa modelu jest ciemnoszara i ma matowe wykończenie. Odpowiednio rozmieszczone podstawy z antypoślizgowymi stopami gwarantują stabilność podczas treningu. Otwory wentylacyjne są niewielkie, ale skutecznie chłodzą silnik w trakcie ćwiczeń i nie przepuszczają kurzu i pyłu z zewnątrz. Maksymalna moc trenażera wynosi 1500 watów. Koło zamachowe waży 7 kilogramów, co przekłada się na poczucie wyjątkowo realistycznej jazdy w terenie.

R

Zalety

• Dostęp do oprogramowania treningowego w pakiecie; • Cicho pracuje; • Możliwość symulacji nachylenia terenu.
Q

Wady

• Dosyć ciężki.

Urządzenie jest kompatybilne z rowerami szosowymi i górskimi. W pakiecie znajduje się kod dostępu do platformy Tacx Premium ważne przez miesiąc od zarejestrowania go na stronie. Trenażer bez podłączenia do komputera będzie działał w trybie płaskiej drogi; po sparowaniu z komputerem model może symulować górskie drogi, piaszczyste, itp.

DEUTER Rolka stojaka na trenażer rowerowy

trenażer rowerowy z aplikacja

Trenażer marki Deuter to kolejny trenażer rowerowy rolkowy, czyli wykorzystuje tak zwane rolki w swojej pracy. Składa się on z dobrej jakości ramy wykonanej ze stopu aluminium i trzech polipropylenowych wałków w kolorze niebieskim. Polipropylen jest nie tylko bardzo twardy, ale także odporny na uszkodzenia pochodzenia mechanicznego i chemicznego, a co za tym idzie, wałki można czyścić. Urządzenie ma teleskopową konstrukcję, która ułatwia przechowywanie i dostosowanie rozmiaru trenażera do konkretnego roweru.

Model pasuje do rowerów górskich o rozmiarach od 24 do 29 cali i rowerów szosowych w rozmiarze 700C. Przedni wałek można wysunąć i zablokować wybrane ustawienie za pomocą dwóch mocnych zacisków. Rama stoi na trzech antypoślizgowych stopach, jest zatem stabilna. Ponadto konstrukcja się nie kiwa na boki podczas treningu.

R

Zalety

• Mocne rolki; • Możliwość dostosowania trenażera do roweru; • Dodatkowy pedał do wygodnego wchodzenia na rower.
Q

Wady

• Przeznaczony dla zaawansowanych rowerzystów.

Do zestawu dołączono antypoślizgowy, profilowany pedał na podstawce, który ułatwia wchodzenie i schodzenie z roweru. Model waży w sumie nieco ponad 8 kilogramów i ma 46 centymetrów szerokości oraz w zależności od wysunięcia przedniego wałka, od 86 do 135 centymetrów długości.

Trenażer rolkowy Trenażer rowerowy HOMCOM

trenażer rowerowy rolkowy

Model marki Homcom ma zdecydowanie najatrakcyjniejszą cenę w tym zestawieniu. Trenażer służy do zamontowania na tylnym kole roweru. Jest on czarny i powstał z dobrej jakości stali oraz polipropylenu, dzięki czemu jest odporny na zniszczenie i jest trwały. Ponadto może być stosowany np. na balkonie, ponieważ nie niszczeje pod wpływem negatywnych czynników atmosferycznych.

Urządzenie jest kompatybilne z rowerami górskimi i szosowymi, które mają koła w rozmiarach od 26 do 29 cali. Nie pasuje natomiast do rowerów wyposażonych w szybkozamykacz kołowy. Trenażer waży 10 kilogramów, a jego maksymalne obciążenie wynosi 120 kilogramów. Wymiary modelu to 62,5 centymetra szerokości, 49 centymetrów wysokości i 68 centymetrów długości.

R

Zalety

• Mocna konstrukcja; • Możliwość złożenia; • Odporny na uszkodzenie.
Q

Wady

• Słabo tłumi drgania.

Dołączona stalowa lina ma 1900 milimetrów długości i 2 milimetry średnicy. Linkę należy przytwierdzić do kierownicy. Jest ona zakończona specjalnym pokrętłem, którym można dostosowywać obciążenie. Tylne koło roweru obraca się dzięki zainstalowanemu z tyłu wałkowi. Trenażer wyposażono w cztery antypoślizgowe stopy z bardzo mocnymi gumami, które zapewniają stabilizację i zapobiegają powstawaniu rys na podłodze.

TRENAŻER ROWEROWY MAGNETYCZNY TRENINGOWY 150KG

Trenażer magnetyczny Sportana waży 9 kilogramów i wytrzymuje obciążenie do 150 kilogramów. Model pasuje do wszystkich rowerów szosowych i górskich mających koła w rozmiarze od 26 do 28 cali. Konstrukcję trenażera wykonano z dobrej jakości stali malowanej proszkowo. Czarna farba pełni rolę estetyczną i ochronną, ponieważ zabezpiecza metal przed powstawaniem rdzy.

Produkt można złożyć do przechowywania. Po rozłożeniu ma on 54 centymetry długości, 46 centymetrów szerokości i 42 centymetry wysokości. Model jest bardzo stabilny, ponieważ posiada cztery gumowe stopy i dodatkową podporę dla przedniego koła. Rower przytwierdza się do trenażera tylnym kołem – należy zacisnąć je między specjalnymi śrubami i mocno dokręcić.

Do tylnej rolki z polipropylenu jest przymocowana stalowa linka, której drugi koniec należy przyczepić do kierownicy roweru. Znajduje się na niej pokrętło, którym można regulować opór w sześciostopniowej skali, aby dostosowywać poziom trudności jazdy. Urządzenie nadaje się do stosowania w mieszkaniach, ponieważ cicho pracuje, a gumy u podstawy eliminują przenoszenie drgań na podłogę.

R

Zalety

• Kompaktowy; • Podstawa pod przednie koło; • Bardzo duże maksymalne obciążenie; • Cicho pracuje.
Q

Wady

  • Naklejki z logo marki odpadają po pewnym czasie.

Dalej nie wiesz co wybrać? Wskazówki podane poniżej pomogą Ci wybrać idealny trenażer do roweru górskiego i do innych dostępnych jednośladów!

Wybranie rozwiązania idealnego w celu cieszenia się z atrakcyjnego gadżetu wymaga przede wszystkim wiedzy na temat tego typu sprzętu. Przecież nie każdy trenażer rowerowy z aplikacją będzie w naszym zasięgu cenowym. Ponadto, dla jednego będzie się liczyć to, aby wybrać tani trenażer rowerowy, a jeszcze inna osoba po prostu szuka produktu kompaktowego.

Nieważne czym dokładnie będziemy się kierować, istotną kwestią jest upewnienie się, że produkt spełni nasze oczekiwania, a do tego potrzebna jest niemała wiedza na temat tych urządzeń i ich specyfikacji. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest uwzględnienie w naszych poszukiwaniach szeregu właściwości i parametrów. Mowa tutaj nie tylko o mocy urządzenia czy rodzaju oporu.

Bardzo dobry model to taki, który będzie gwarantował sporą funkcjonalność. A to oznacza, że trenażer rowerowy z aplikacją spodoba się niejednej osobie. Co więcej, warto też pamiętać o tym, że odpowiednio wybrany produkt charakteryzować się będzie Wysoką wytrzymałością i dokładnością, dzięki czemu mamy gwarancję płynnej i intensywnej pracy przy zachowaniu bezpieczeństwa i pewności, że przy wadze roweru i naszego ciała nie dojdzie do żadnych uszkodzeń. Ciekawych informacji udzieli nam także poniższy artykuł: https://sprint-rowery.pl/blog/post/trenazer-rowerowy

Najpierw zwróćmy uwagę na wykonanie i nośność

Przeglądając trenażery czy też klasyczne urządzenia trenujące jedną z najważniejszych rzeczy jest wybranie takiego modelu, który charakteryzować się będzie jak największą wytrzymałością i odpornością. Odpowiednia konstrukcja jest ważna, aczkolwiek równie ważne będą wykorzystane materiały. To one pozwalają na utrzymanie produktu w należytej jakości przez wiele lat, a nie tylko przez pierwsze kilka miesięcy.

Dobrym sposobem na określenie czy produkt został prawidłowo wykonany i gwarantuje nam odporność na duże obciążenia to zweryfikowanie nośności. Jeśli dopuszczalna maksymalna waga użytkownika wynosi 150 kg, to bez najmniejszych problemów dany trenażer poradzi sobie z osobami nawet o sporej nadwadze czy też i otyłości.

TRENAŻER ROWEROWY MAGNETYCZNY TRENINGOWY 150KG

rower trenażer

Trenażer rowerowy Tacx Flux S Smart

trenażer do roweru opinie

Dalej, uwzględnijmy rodzaj trenażera

Kolejnym istotnym kryterium przy wyborze idealnego urządzenia do jazdy naszym własnym rowerem w domu jest rodzaj mechanizmu, jaki wykorzystano wewnątrz produktu. Na rynku dostępne są klasyczne i bardzo tanie trenażery rolkowe, nieco droższe opcje magnetyczne, a także bardzo drogie i bardzo zaawansowane trenażery elektroniczne.

Te pierwsze są mechaniczne i przeznaczone przede wszystkim do rozwiązań budżetowych. Ich wadą jest jednak dosyć głośna praca, tak więc jeśli zależy nam na tym, aby wybrać najcichszy trenażer rowerowy, to o wiele ciekawsze będą trenażery z oporem magnetycznym bądź elektronicznie sterowanym. Ta druga opcja jest dobrym kompromisem pomiędzy trwałością i ceną, gdzie elektroniczne będą najbardziej wydajne i najbardziej precyzyjne.

Trenażer rowerowy Zwift, Elite czy Tac? Marka też ma znaczenie

Następnym bardzo istotnym sposobem na określenie czy wybieramy produkt dobry czy też nie jest zwrócenie uwagi na markę. Każdy dostępny w katalogu produkt różni się od siebie – czy to konkretnymi parametrami czy pewnymi detalami. Jednakże, wiedza i doświadczenie w produkcji trenażerów może odegrać nadzwyczaj dużą rolę w wyborze produktu idealnego. Szczególnie, jeśli zależy nam na tym, aby oferta charakteryzowała się najlepszą konstrukcją i zmyślnymi udogodnieniami. A na te wpaść mogą tylko firmy specjalizujące się w produkcji tego typu sprzętu od lat.

Warto też dodać, że wybór marki renomowanej to też szansa na dłuższy okres ochronny, który wynieść może więcej niż standardowe 2 lata. A to, rzecz jasna, dowodzi trwałości i bezawaryjności sprzętu.

Trenażer rolkowy Trenażer rowerowy HOMCOM

trenażer rowerowy rolkowy

DEUTER Rolka stojaka na trenażer rowerowy

trenażer rowerowy z aplikacja

Komfort obsługi i funkcje dodatkowe

Następnym parametrem istotnym przy wyborze produktu tego typu jest komfort i funkcjonalność. Niektóre trenażery do rowerów są bardzo proste, lekkie i mają nieskomplikowaną budowę. To natomiast potwierdza, że interesujący nas produkt może zagwarantować nam szybką obsługę bez martwienia się o jakąkolwiek naukę czy zbyt zaawansowane ustawienia.

Nie zmienia to jednak faktu, że wyposażenie się w produkt o świetnych parametrach i specyfikacjach pozwoli niejednej osobie na przyjemniejszą jazdę, a także zagwarantuje bardzo dużo informacji o samej jeździe. Należy też pamiętać, że regulacje oporów czy też możliwość przestawienia nóżek (dodatkowo obłożonych antypoślizgowym materiałem) będzie przydatnym dodatkiem.

Trenażer rowerowy – Podsumowanie rankingu 2024

Trudno jednoznacznie wskazać który produkt będzie najlepszy, bo dla jednego budżetowa opcja do 300 PLN będzie świetna, a dla innego liczyć się będzie bardzo drogi produkt o najlepszej kulturze pracy i bardzo wysokiej cenie. Jedno jest pewne – należy przejrzeć dostępne w danym zakresie cenowym produkty, porównać oferowane parametry, a także sprawdzić okres ochronny oferowany przez producenta i maksymalną nośność.

Jeśli jednak własne poszukiwania nie są dla nas interesujące, to o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie ekspertyzy naszych specjalistów i wybranie dzisiejszego numeru jeden. Trenażer rowerowy ELITE Direto XR-T to świetna opcja z uwagi na renomę producenta, a także bardzo dobre parametry. Jest to jednak propozycja przewidziana dla najbardziej wymagających użytkowników – podobnie z resztą jak trenażery rowerowe Zwift czy innej marki premium.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki trenażer rowerowy wybrać
Average rating:  
 0 reviews