Dobranie odpowiedniego roweru do celów to z pewnością zadanie wymagające nie tylko wiedzy na temat amortyzacji, ale też i doświadczenia z podróżowania po różnorodnym terenie. Z czasem każdy entuzjasta zrozumie, że w pewnych sytuacjach amortyzator do roweru jest obowiązkowy, a w innych wręcz przeciwnie – może tylko niepotrzebnie utrudniać poruszanie się. Jednakże, jeśli musimy wymieniać amortyzację we własnym rowerze, na co dokładnie powinniśmy zwrócić uwagę?

Możliwości pod względem dostępnych produktów i katalogów jest nad wyraz dużo. Istnieją opcje bardziej budżetowe, ale też i takie, które wykorzystamy do poruszania się w najbardziej wymagającym, górzystym terenie. A to wszystko oznacza, że wybór, przed jakim stoimy, jest dosyć ciężki. Na szczęście istnieją bardzo ciekawe rozwiązania, które gwarantują nam idealny kompromis pomiędzy wysoką ceną zawieszenia, a odpowiednimi właściwościami.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

ROCKSHOX ZEB ULTIMATE

9.9

Drogie

Fox 34 Float

9.8

Średnia

MANITOU MARKHOR

9.7

Średnia

SPINNER 300 650B

9.6

Tania

AMOR AS101

9.5

Tania

SWISS F232 ONE

9.5

Drogie

W rankingu 2024 omówimy najistotniejsze kwestie związane z zakupem prawidłowego produktu amortyzującego. W celu odnalezienia opcji idealnej, poddamy analizie porównawczej zarówno amortyzatory rowerowe przednie, jak i tylne. Ponadto, aby jeszcze lepiej określić możliwości danego amortyzatora i jego charakterystykę pracy, a także istotne atrybuty i elementy w postaci mocowanie hamulca, rodzaj rury i jego średnica, średnica osi, a także, co najważniejsze, właściwy skok. amortyzator rowerowy przedni.

AMORTYZATOR ROCKSHOX ZEB ULTIMATE 29 170mm 44 grey

amortyzator do roweru ranking

Polski producent rowerów i dystrybutor komponentów rowerowych, a także outdoorowych odpowiedzialny jest za dostarczenie nam amortyzatora RockShox Zeb Ultimate. Jest to urządzenie dostosowane do koła o rozmiarze 29 cali, które gwarantuje niesamowicie dobre parametry i idealne tłumienie wielu nierówności, jakie pojawią się na drodze. Propozycja przygotowana przez znanych producentów dostępna jest w wielu różnych skokach, natomiast dziś zajmiemy się tym pośrednim.

170 mm to więcej niż wystarczająco na skok amortyzatora stosowanego do roweru typu full suspension. Tego typu komponent sprawdzi się idealnie w przypadku tak zwanych wolnych zjazdów, a więc do różnorodnych podróży po prawie najbardziej ekstremalnych szlakach turystycznych, a nawet podróżach poza szlakiem.

R

Zalety

• Urządzenie nadzwyczaj zaawansowane i dostosowane do najbardziej wymagających zjazdów;
• Bardzo długi skok;
• Jedna z najlepszych jeśli nie najlepsza jakość wykonania na rynku.
Q

Wady

• Horrendalnie wysoka cena.

Propozycja przygotowana została dla osób wymagających bardzo dobrego tłumienia podczas zjazdów po uterenowionym szlaku. Propozycja wyposażona jest w niezależną kompresję dzięki czemu jest ona zmienna w zależności od prędkości roweru. Oprócz tego, możliwa jest zmiana geometrii roweru podczas podjazdów i zjazdów, na co pozwala nam tak zwany system Dual Position Air. Nie mniej istotną rolę odgrywa płyn tłumiący. Zastosowano tutaj opcję o nazwie Maxima Plush, który zmniejsza tarcie i skutecznie wycisza działanie tłumika.

Amortyzator Fox 34 Float 27,5" Boost

amortyzator rowerowy powietrzny

Innym rozwiązaniem okaże się amortyzator przedni marki Fox racing shox model 34. To jeden z ciekawszych produktów w zestawieniu i choć nie jest tak drogi jak poprzednik, to i tak swoje kosztuje. Amortyzator przeznaczony jest do rowerów górskich MTB oraz e-Bike. Produkt w sprzedaży dostępny jest w kolorze czarnym. Amortyzator dedykowany do koła o rozmiarze 27,5 cala.

Użytkownicy wyrażają mnóstwo pozytywnych opinii na temat tego produktu. Opcja ta wykonana została przez markę Fox. Jego zadaniem jest poprawić sterowność roweru oraz polepszyć wrażenia płynące z jazdy. Pozytywnie wpływa też na drogę hamowania. Wszystko to za sprawą wbudowanej funkcji regulującej poziom ciśnienia oraz napięcia podczas jazdy.

R

Zalety

• Stabilność konstrukcji;
• Estetyka wykonania;
• Na wyposażeniu opatentowany system transportu lotniczego (Evol).
Q

Wady

• Produkt z wyższej półki cenowej.

Amortyzator jest bardzo prosty w montażu. Producent przy tym modelu tak jak w przypadku innych również postawił na wkładane osie QR. Amortyzator świetnie sprawdzi się przede wszystkim w przypadku rowerów elektrycznych. Marka Fox postawiła na współpracę ze specjalistami w zakresie budowy rowerów elektrycznych. Dzięki temu przy najniższej możliwej masie produktu otrzymujemy produkt z gwarancją wysokiej wytrzymałości oraz specjalnego regulowanego podwozia.

Amortyzator wyposażony został także w opatentowany system transportu lotniczego (Evol), który jest dodatkowym wsparciem przy starciu kół roweru z nierówną powierzchnią.

Przedni Amortyzator MANITOU MARKHOR

rower amortyzator tylny opinie

Kolejnym ciekawym produktem już z nieco niższego zakresu cenowego jest przedni amortyzator marki Manitou model Markhor 29 cali. Produkt w sprzedaży dostępny jest w kolorze czarnym. Sprzęt wykonany został w całości z aluminium oraz ze stopu aluminium 6061. Co wpływa na jego lekkość i lepszą sterowność.

Użytkownicy są zgodni z producentem w kwestii przeznaczenia amortyzatora. Świetnie sprawdzi się on w przypadku długich i wyczerpujących maratonów, gdyż w modelu znajdziemy wszystkie technologie sprawdzone już wcześniej w widelcu marki Manitou model R7. Sama obsługa amortyzatora jest banalnie prosta, ponieważ posiada on zaledwie dwa tryby pracy.

R

Zalety

• Lekkość konstrukcji
• Cena adekwatna do jakości produktu
• Estetyka wykonania
Q

Wady

• Brak manetki blokady skoku w zestawie z amortyzatorem

Model Markhor 29 cali posiada jedną z lepszych sprężyn powietrznych, która odpowiada za regulację i maksymalne ograniczenie kompresji. Sama regulacja wstrząsu przebiega jako proces złożony z czterech następujących po sobie etapów- naprężenie, kompresja, tłumienie odbicia oraz blokada skoku. Takie dopracowanie szczegółów wpłynie bez wątpienia na jeszcze wyższy komfort jazdy. Producent informuje także o możliwości montażu dodatkowej manetki marki Milo.

AMORTYZAT 27,5 SPINNER 300 650B TF 120 C.M. ASP19

rower z amortyzatorem powietrznym

Jeżeli chodzi o jeszcze bardziej budżetowe, ale wciąż dobre jakościowo produkty wart polecenia jest amortyzator przedni marki Spinner model 300 650B TF S. Produkt w sprzedaży dostępny jest w kolorze czarnym z matowym wykończeniem. Podobnie jak niejeden produkt poddany recenzji w dzisiejszym artykule, tak i ten dedykowany jest do koła o rozmiarze 27,5 cala.

Produkt świetnie sprawdzi się na górskich szlakach, podczas trekkingu oraz przy jeździe cross country. Reasumując będzie idealny dla osób, którym przyświeca idea dotarcia do celu przed innymi zawodnikami. Amortyzator marki Spinner model 300 650 TF S wykonany został ze stali wysokogatunkowej stkm oraz z aluminium. Jego masa będzie zatem większa, aniżeli masa niejednego amortyzatora marki konkurencyjnej.

R

Zalety

• Stosunek ceny do jakości;
• Wysoka wytrzymałość;
• Powłoka zabezpieczająca przed korozją i wpływem procesów chemicznych i mechanicznych.
Q

Wady

• Duża masa produktu.

Jednak stal jest materiałem bardziej wytrzymałym, co istotnie wpływa na trwałość produktu, która będzie wyższa, niż w przypadku amortyzatorów wykonanych w 100% z aluminium. Element pokryty został dwuskładnikową powłoką hybrydową epoksydowo- poliuretanową, która gwarantuje doskonałe zabezpieczenie powierzchni produktu przed korozją i wpływem procesów chemicznych oraz mechanicznych.

AMOR AS101 26 XCE P 100 SUNTOUR AHEAD V-BRAK C.P.

Kolejnym produktem o charakterystyce budżetowej, ale wciąż dobrym jakościowo rozwiązaniem okaże się Amortyzator przedni AS101 marki Sr Suntour. Model 26 XCE P 100 Ahead V-Brak C.P, podobnie jak inne amortyzatory, w sprzedaży dostępny jest w kolorze czarnym z wykończeniem połyskującym. Dedykowany jest do koła o rozmiarze 26 cali.

Producent deklaruje, że amortyzator świetnie sprawdzi się podczas jazdy turystycznej. Produkt podobnie jak konkurencyjne produkty wykonany został ze stali wysokogatunkowej oraz z aluminium. Jego masa będzie zatem większa, niż w przypadku amortyzatorów wykonanych w 100% z aluminium. Jednak trwałość będzie wyższa.

Dużą zaletą amortyzatora przedni AS101 marki Sr Suntour model 26 XCE P 100 Ahead V-Brak C.P. jest regulacja skoku, która minimalizuje w 100% utratę energii na dłuższej trasie. Element charakteryzuje się również wyjątkową płynnością pracy podczas jazdy w lekkim terenie oraz zapewnia idealną sztywność i balans koła. Dodatkowo sam montaż produktu jest bardzo prosty. Sam wygląd produktu nie odbiega znacznie od amortyzatorów z wyższej półki cenowej.

R

Zalety

• Cena produktu w porównaniu do jakości;
•  Solidne i trwałe wykonanie;
•  Amortyzacja skoku, która minimalizuje do zera utratę energii na dłuższych trasach.
Q

Wady

  • Masa produktu.

Amortyzator DT SWISS F232 ONE 29 100mm Boost 110mm

Kolejnym produktem w rankingu, tym razem zdecydowanie z wyższej już półki cenowej jest Amortyzator przedni marki DT Swiss model F232 One 29 100 INC R LNR AT 51. Produkt w sprzedaży dostępny jest w kolorze czarnym. Materiał wykonania to aluminium oraz magnez. Amortyzator dedykowany jest dla opony, której szerokość maksymalna wynosi 2,5 cala. Sprzęt posiada szereg innowacyjnych funkcji.

Cewka parowa Coil Pair skraca czas montażu i zapewnia schludniejsze, trwalsze wykończenie. Co więcej, zastosowano tutaj wygodny system pompowania Line-Air. Producent pomyślał również o zapewnieniu maksymalnej adaptacji procesu tłumienia.  Przy zakupie Amortyzatora przedniego marki DT Swiss model F232 One 29 100 INC R LNR AT 51 w zestawie otrzymujemy: manetkę 2w1, zestaw służący do zmniejszania komory powietrznej, błotnik marki DT Swiss, specjalną gwiazdkę do nabijania rury sterowej, a także zacisk RWS o dostosowanych do sprzętu parametrach.

Dodatkowo producent informuje, że użytkownik ma możliwość zdalnej regulacji elementu. Maksymalna masa użytkownika wraz z ekwipunkiem nie powinna przekraczać 130 kg. Amortyzator świetnie sprawdzi się podczas długich maratonów i na trasach turystycznych.

R

Zalety

• Jakość oraz solidność wykonania;
• Akcesoria w zestawie;
• dbałość o szczegóły.
Q

Wady

  • Najwyższa cena w rankingu 2024

Zastanawiasz się czy rower z amortyzatorem powietrznym będzie lepszy czy niż ze sprężynowym? A może po prostu poszukujesz zamiennika dla swojej zużytej opcji? Sprawdź poniższe porady i wybierz najwłaściwszą ofertę!

Każdy użytkownik roweru górskiego, trekkingowego czy MTB doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest właściwa amortyzacja. Powyższe amortyzatory sprężynowe rowerowe czy też opcje powietrzne doskonale pokazują jak wiele różnorodnych opcji mamy tak naprawdę do wyboru. Jeśli potrzebujemy sprzętu, który wybitnie radzi sobie z drganiami i eliminuje większość wstrząsów bądź je stosownie redukuje, to wyposażenie się w dobry amortyzator rowerowy to podstawa.

Natomiast nie każdy wie czym różni się amortyzator rowerowy powietrzny od sprężynowego. Równie niewielka grupa ludzi to osoby wiedzące dokładnie czym jest skok amortyzatora i jaki ma on ostateczny wpływ na jakość podróży. Pamiętajmy też o tym, że wybór właściwego sprzętu to nie tylko poszukiwanie opcji o „najlepszej” specyfikacji i najwyższej cenie, ale też dopasowanie naszych wymagań i oczekiwań do określonego budżetu.

Na szczęście w celu znalezienia opcji idealnie dostosowanej do tego czego potrzebujemy pomóc nam może poniższy poradnik zakupowy. To właśnie tutaj omówiliśmy najistotniejsze parametry, dzięki którym będziemy w stanie dobrać produkt idealny. W artykule sprawdziliśmy specyfikację amortyzatorów, w tym odpowiednie dostosowanie do rozmiaru koła i offsetu, a także o, jej średnicę, a także system sprężyn. Rzecz jasna nie bez znaczenia jest też skok. Więcej informacji o tym jaki wybrać amortyzator rowerowy tylny lub przedni, a także szereg dodatkowych informacji znajdziemy też w poniższym artykule: https://roweroweporady.pl/amortyzator-rowerowy-czy-sztywny-widelec/

Rower z amortyzatorem powietrznym czy może sprężynowym?

Dostępnych amortyzatorów na rynku jest wiele. Wyróżnić możemy kilka typów, które z uwagi na inne właściwości, ale też i inny przedział cenowy, dostępne są dla kupującego. Klasyczne propozycje, które przy okazji są najtańsze, to amortyzatory sprężynowe. Oprócz tego, spotkać też można amortyzatory elastomerowe, elastomerowo-sprężynowe, olejowo-sprężynowe, olejowo-powietrzne, czy też amortyzatory powietrzne.

Z uwagi na bardzo ograniczone możliwości tłumiące i dużą wagę, amortyzatory sprężynowe rzadko kiedy wybierane są do rowerów drogich. Jednakże, to idealna propozycja dla osób pragnących wymienić uszkodzony amortyzator w bardziej budżetowym jednośladzie.

Opcją bardziej zaawansowaną są amortyzatory powietrzne, które są lżejsze i przy tym lepiej radzą sobie z resorowaniem i tłumieniem. Najwyższej klasy są jednak amortyzatory olejowo powietrzne, ale ich cena sięga wielu tysięcy. Oznacza to, że tego typu propozycja przeznaczona jest wyłącznie dla zagorzałych kolarzy.

Amortyzator Fox 34 Float 27,5

amortyzator rowerowy powietrzny

AMORTYZATOR ROCKSHOX ZEB ULTIMATE 29 170mm 44 grey

amortyzator do roweru ranking

Dalej, warto sprawdzić też dostępność amortyzatorów rowerowych tylnych jak i przednich

Amortyzowany przedni widelec roweru to z pewnością bardzo przydatna funkcja przy pokonywaniu terenowej powierzchni, ale warto też zadbać o to, aby wyposażyć się w amortyzator tylny. Zazwyczaj są one nieco tańsze, ale też i gorzej dostępne z bardzo prostego powodu – nie są one tak bardzo narażone na uszkodzenia, ale też ich dostępność i częstotliwość wykorzystania jest mniejsza.

Nie zmienia to jednak faktu, że warto rozejrzeć się za tym czy będziemy w stanie kupić przedni i tylny amortyzator czy na przykład, w naszym przypadku, lepiej będzie skupić się tylko na opcji do przodu. Co więcej, tylny amortyzator rowerowy 26 cali czy też do opcji większej lub mniejszej musi mieć odpowiednią długość montażową, bo to najistotniejszy parametr w przypadku amortyzacji tylnej.

Rzecz jasna wciąż powinniśmy pamiętać o innych atrybutach czy ogólnej specyfikacji jak, na przykład, szerokość tulei czy też możliwość regulacji naprężenia sprężyny. Dobrą jednak informacją jest fakt, że z uwagi na mniejszy popyt, tylne rozwiązania mogą być znacznie tańsze – o ile znajdziemy opcję idealnie dostosowaną do naszego roweru.

Wykonanie, czyli jak duży wpływ będzie mieć okres gwarancyjny na nasz wybór

Następną rzeczą, o jakiej musimy pamiętać szukając rozwiązania idealnego, to wykonanie. Jak dobrze wiemy, amortyzatory rowerowe muszą radzić sobie z bardzo dużymi przeciążeniami i, co jest równie oczywiste, nie mogą odmówić posłuszeństwa już po użytkowaniu przez parę miesięcy.

Oczywiście nie możemy też zapomnieć o tym, że sprzęt charakteryzujący się bardzo wysoką trwałością będzie pochodził od renomowanego producenta. Najczęściej mówi się o opcjach produkowanych przez takie marki jak Suntour, Rockshox, czy też NVX. Warto jednak upewnić się, że interesująca nas propozycja będzie nie tylko pochodzić od popularnego producenta, ale też zagwarantuje odpowiednie mocowanie hamulca i rodzaj rury, właściwą średnicę osi i wiele innych parametrów wcześniej wspomnianych i opisanych.

AMORTYZAT 27,5 SPINNER 300 650B TF 120 C.M. ASP19

rower z amortyzatorem powietrznym

Amortyzator DT SWISS F232 ONE 29 100mm Boost

amortyzator sprężynowy rowerowy

Rzecz jasna miejmy też na względzie odpowiednią specyfikację

Jak już częściowo wspomnieliśmy powyżej, sama marka czy też wykonanie to nie wszystko. Musimy wiedzieć też, że poza typem amortyzatora bardzo istotne okażą się szczegółowe atrybuty i elementy. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że wybieramy produkt o najlepszej atrakcyjności w stosunku do ceny, jaką przyjdzie nam zapłacić.

Spośród najważniejszych parametrów istotną rolę odegra, rzecz jasna, rozmiar koła. na jaką skonstruowano dany amortyzator. Oprócz tego, musimy upewnić się, że propozycja jest kompatybilna z piwotami, piwotami i tarczą bądź tylko z tarczą. Rodzaj rury (ahead czy z gwintem) też ma tutaj znaczenie. Oprócz tego, miejmy też na względzie jej średnicę. Chociaż najczęściej stosuje się 28.6 mm, to jednak są też opcje 25.4 mm.

Nie mniej istotną rolę odegra też skok

Skok amortyzatora wskazuje nam na maksymalne możliwości amortyzowania. Im wartość jest większa, tym lepiej amortyzator poradzi sobie z daną nawierzchnią. Innymi słowy, duży skok gwarantuje bardzo miękką amortyzację i absorbowanie największych wstrząsów. Mniejszy skok natomiast sprawia, że amortyzator jest sztywniejszy.

Choć wydawać by się mogło, że każdemu powinno zależeć na zakupie komponentu o jak największym skoku, to tak naprawdę o wiele istotniejsze jest sprecyzowanie naszych potrzeb i wymagań, a także powierzchni, po jakiej będziemy się poruszać. Warunki jazdy też są istotne łącznie z wagą użytkownika.

AMOR AS101 26 XCE P 100 SUNTOUR AHEAD V-BRAK C.P.

dobry amortyzator rowerowy

Mniejszy skok będzie idealny do trekkingu i lekkiego terenu, a także dla osób cięższych. Natomiast Większy skok sprawdzi się lepiej jeśli bardzo często zjeżdżamy z bardzo stromych i górzystych terenów. Zaleca się więc wybierać skok do 80 mm w przypadku rowerów trekkingowych, a skok 100-140 mm do rowerów lekko terenowych. Opcje 140 mm wzwyż będą najlepiej sprawdzać się u osób często poruszających się po bardzo nierównej nawierzchni.

Widelec roweru z amortyzacją – opinie i cena

Jeszcze innym sposobem na ocenę czy dany produkt rzeczywiście zasługuje na nasze uznanie czy też nie to feedback. Chodzi tu o komentarze i uwagi innych osób, które przed nami zakupiły amortyzator i poddały go testom. Po wielomiesięcznym użytkowaniu sprzętu i sprawdzeniu go w wymagającym terenie, łatwiej określić czy deklaracje firmy pokrywają się z rzeczywistością.

Oczywiście miejmy na uwadze fakt, że wypowiedzi innych czy też oceny, jakie dany produkt zebrał, będą w głównej mierze zależne od doświadczenia każdego kupującego z zakupionym modelem. A to oznacza, że dużą rolę odegra tutaj subiektywne odczucie. Dlatego warto mieć komentarze innych na uwadze, ale traktować je z przymrużeniem oka.

Amortyzator rowerowy – podsumowanie rankingu 2024

Zwycięzca rankingu, czyli AMORTYZATOR ROCKSHOX ZEB ULTIMATE 29 170mm 44 grey to jedna z najciekawszych opcji z uwagi na bardzo dobre parametry i świetną specyfikację. Co prawda jest to rozwiązanie dosyć drogie, a także dostosowane wyłącznie do rowerów z kołami o średnicy 29 cali. Jeśli jednak wolimy tańszy amortyzator sprężynowy rowerowy bądź po prostu interesuje nas amortyzator rowerowy 26 cali, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z alternatyw.

Jeszcze innym rozwiązaniem będzie wykorzystać zdobytą wiedzę i rozpocząć własne poszukiwania, dzięki którym uda nam się znaleźć idealną propozycję oferującą najwyższy komfort podczas jazdy w najróżniejszych warunkach. To, rzecz jasna, wymaga uwzględnienia najróżniejszych atrybutów i parametrów, ale także i szukania amortyzatorów w odpowiednim rozmiarze. Na szczęście dzięki zdobytej wiedzy jest to o wiele prostsze niż z początku mogłoby się to wydawać.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki amortyzator wybrać? Ranking amortyzatorów rowerowych 2022 - Nasze Opinie oraz Ranking
Average rating:  
 0 reviews