Jeśli uwielbiamy przebieżki po nieutwardzonej nawierzchni, to z pewnością niejeden kilometr udało nam się już przebiec. Zazwyczaj przygody biegowe zaczynamy od miasta bądź okolic z utwardzoną powierzchnią z uwagi na to, że większość z nas uznaje takie bieganie za łatwiejsze. Rzeczywiście, lepsza przyczepność i twardość podłoża sprawia, że nie tracimy tyle sił na wybijaniu się z grząskiego podłoża. Jak jednak upewnić się, że wybierzemy odpowiednie buty do biegania w terenie?

Bieganie po utwardzonej nawierzchni a w terenie różni się od siebie diametralnie. Dlatego nie jest zalecane wybierać tego samego obuwia z uwagi na to, że znacząco spadnie komfort podróżowania, a sami narazimy się tylko na kontuzję. Możemy też doprowadzić do uszkodzenia obuwia. Obuwie szosowe i obuwie terenowe różnią się wykonanie oraz funkcjonalnością. Choć różnic jest sporo, to i tak niektóre aspekty obuwia pozostają takie same. Nie oznacza to jednak, że każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę o co chodzi.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

ALTRA Olympus 4

9.9

Drogie


 

Hoka Speedgoat 4

9.8

Średnia

Salomon Speedcross 4

9.7

Tanie


 

KALENJI

9.6

Tanie

Dlatego w celu właściwego wyboru butów trailowych, przygotowaliśmy poniższe zestawienie 2024

Jest to recenzja czterech produktów. Choć każdy z nich przypadnie do gustu innej grupie odbiorców, to wszystkie mają do zaoferowania ciekawe parametry i wyróżniają się od konkurencji swoim wykonaniem, ceną czy po prostu odpowiednimi właściwościami. Specjaliści mieli natomiast na uwadze, aby wybrana oferta była oddychająca i przystosowana do miękkiej nawierzchni.

Ranking butów do biegania w terenie otwiera ALTRA Olympus 4

buty do biegania w terenie męskie

Najlepsze buty męskie do biegania w terenie stworzyła marka Olympus. Model Altra ma doskonale wyważoną podeszwę z mocnego, ale elastycznego tworzywa, które świetnie amortyzuje wstrząsy i nie zapada się w miękkim podłożu, takim jak piasek lub ziemia. W podeszwie znajdują się różnej wielkości rowki rozmieszczone w taki sposób, aby nacisk był odpowiednio rozłożony na całej ich powierzchni, oraz aby uzyskać optymalną przyczepność. Ponadto podeszwa jest stosunkowo wysoka i odporna na ścieranie.

Materiał okalający stopę umożliwia wentylację. Specjalna powłoka w formie siateczki umożliwia przepływ powietrza, dzięki czemu stopa się nie przegrzewa. Miejscami znajdują się wzmocnienia materiału, szczególnie na palcach, przy sznurówkach oraz w okolicach kostki. Warto wspomnieć o elementach odblaskowych, które zapewniają bezpieczeństwo podczas wieczornych i nocnych treningów.

R

Zalety

• Miękka wkładka przeciwgrzybicza i antybakteryjna;
• Solidna, ale lekka konstrukcja;
• Estetyczny design.
Q

Wady

• Wysoka cena.

Omawiany model jest czarno granatowy, jednak dostępne są także inne warianty kolorystyczne. Sznurówki powleczono mocnym i elastycznym materiałem, który zapobiega przetarciom. Język i sznurówki stabilnie trzymają stopę w bucie, zabezpieczając układ kostno-stawowy przed kontuzją. Wkładka w bucie jest miękka i dopasowuje się do kształtu stopy użytkownika. Można ją wyjąć i prać w pralce, ponieważ jej struktura się nie odkształca pod wpływem wody i wirowania.

Buty do biegania w terenie Hoka Speedgoat 4 Wide

buty do biegania w terenie damskie

Hoka Speedgoat 4 Wide to kolejne profesjonalne buty do biegania, które sprawdzą się podczas treningu w terenie, np. w lesie. Przede wszystkim wyróżniają się kolorystyką – czerwień przeplata się z niebieskim i czarnym, a logo firmy jest żółte. Czerwone elementy boczne są odblaskowe. Ich rozmiar jest duży, dlatego użytkownik zyskuje dobrą widoczność podczas treningu po ciemku.

Specjalna konstrukcja podeszwy sprawia, że butom niestraszne są trudne powierzchnie, takie jak ziemia, piach czy nawet błoto. Odpowiednio rozmieszczone rowki o idealnym kształcie gwarantują odpowiednią przyczepność bez utykania buta. Podeszwa jest także wysoka i posiada odpowiednią miękkość, dzięki czemu rozprowadza wstrząsy po całej powierzchni, chroniąc tym samym nogę przed doznaniem kontuzji.

Przewiewny materiał gwarantuje odpowiednią wentylację – stopa się nie przegrzeje nawet podczas biegania w ciepły dzień. Wysokiej jakości siateczka zewnętrzna okala but i odprowadza wilgoć. Model posiada wzmocnienia przy palcach, kostce i śródstopiu. Wytrzymałe sznurówki są odporne na przetarcia i wraz z mocnym językiem odpowiednio stabilizują stopę.

R

Zalety

• Wysoka podeszwa;
• Przeciwgrzybiczna wkładka;
• Duże odblaski.
Q

Wady

• Nieestetyczne wykończenie języka.

Salomon Speedcross 4 GTX 406604 – W TEREN to natomiast rozwiązanie oferujące świetną wytrzymałość i odporność na każde warunki 

buty trailowe ranking

Kolejne buty pochodzą od marki Salomon i są w atrakcyjnym, wyrazistym niebieskim kolorze. Białe elementy są jednocześnie odblaskami, które są bardzo dobrze widoczne w ciemności. Konstrukcja buta przypomina buty do koszykówki, jednak omawiany model został stworzony do biegania w terenie. Świadczy o tym mocna podeszwa z wysokimi rowkami gwarantującymi doskonałą przyczepność – jednocześnie ich kształt sprawia, że but nie utyka w tzw. trudnym podłożu, jakim jest np. mokra ziemia.

W tym modelu zamiast tradycyjnych sznurówek zastosowano cienką gumę, której się nie zawiązuje, ale ściąga plastikowym ściągaczem. Jest to ciekawe i oryginalne rozwiązanie, zapewniające stopie bardzo dobrą stabilizację bez nadmiernego ucisku. Dodatkowo w języku znajduje się kieszonka przeznaczona do chowania ściągacza i reszty gumy. Wewnętrzna wkładka dopasowuje się do stopy użytkownika, odprowadza wilgoć i jest przeciwgrzybicza. Ponadto można czyścić ją w pralce.

Materiał okalający stopę jest miękki i również dopasowuje się do nogi. Siateczka gwarantuje odpowiedni przepływ powietrza oraz odprowadzanie wilgoci. Duży język zachodzi na kostkę, dzięki czemu jest ona jeszcze stabilniejsza, a stawy i kości są zabezpieczone przed ewentualną kontuzją.

R

Zalety

• Ładny kolor;
• Oryginalny i mocny system sznurowania;
• Wysoka podeszwa.
Q

Wady

• Długi język może nieco ocierać łydkę.

KALENJI Męskie Sportowe Trailowe Buty Do Biegania

buty trailowe

Buty trailowe marki Kalenji mają atrakcyjną cenę i prosty wygląd. Są czarne, ale można je kupić również w wersji niebieskiej. Materiał, którego użyto do wyprodukowania tych butów, jest bardzo przewiewny i lekki. Strefy strategiczne powleczono siateczką odprowadzającą wilgoć i zapewniającą odprowadzanie ciepła. Na palcach i za kostką znalazły się wzmocnienia zapewniające odpowiednią stabilizację stopy podczas uderzenia w podłoże.

Biało czarna podeszwa została skonstruowana w taki sposób, aby maksymalnie amortyzować wstrząsy. Specjalne rozstawienie rowków sprawia, że kości i stawy są bezpieczne i wolne od powstawania urazów. W butach zastosowano stosunkowo sztywne sznurówki, które mocno trzymają język, a co za tym idzie, stopę również. Na zewnętrznej powierzchni modelu znajdują się szare, duże odblaski zwiększające bezpieczeństwo w trakcie treningów po ciemku.

R

Zalety

• Prosty wygląd;
• Mocne sznurówki;
• Miękka wkładka przeciwgrzybicza.
Q

Wady

• Podeszwy mogą się ścierać po pewnym czasie.

Wewnętrzna wkładka powstała z wysokiej jakości gąbki dostosowującej się do kształtu stopy. Wkładkę można wyjąć i wyczyścić ręcznie lub w pralce. Gąbka ma specjalne właściwości, dzięki którym nie traci kształtu przy intensywnym czyszczeniu. Dodatkowo jest ona przeciwgrzybicza i odprowadza wilgoć, co przekłada się na wysoki komfort użytkownika.

Które buty trailowe powinniśmy wybrać? Sprawdź poniższe wskazówki

Jak doskonale wiemy, powyższe buty do biegania w terenie męskie czy też ich damskie wersje z pewnością przypadną do gustu niejednej osobie. Musimy natomiast pamiętać o tym, że każdy z nas ma inne wymagania i oczekiwania wobec butów. Jedna osoba dopiero rozpoczyna swoją przygodę w terenie i wystarczą im budżetowe rozwiązanie dostosowane do takiej nawierzchni, a inni są na tyle wprawieni, że będą pokonywać tysiące kilometrów.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem, które zadowoli każdego, jest znalezienie pary butów do biegania w terenie damskich czy męskich na własną rękę.

Aby jednak to zrobić, kluczowe jest zdobycie wystarczającej wiedzy na temat takiego obuwia. Pierwszym kluczowym aspektem, na który każdy z nas musi zwrócić uwagę, to typ nawierzchni, do jakiej obuwie zostało przygotowane. To od tego zależy czy podeszwa będzie wystarczająco dobrze wybierać nierówności i zagwarantuje nam odpowiednie połączenie z nawierzchnią czy też nie.

Kolejnym kluczowym aspektem, na jaki wszyscy musimy mieć szczególną uwagę, jest materiał wykonania obuwia. Czy będzie to w pełni materiał tekstylny? A może skóra syntetyczna? Nie mniej istotna jest też technologia podeszwy, wkładki do butów, czy też możliwość wyboru spośród bardzo szerokiej rozmiarówki zarówno buty do biegania w terenie damskich, jak i męskich. Więcej informacji odnośnie właściwego wyboru takie obuwia znajdziemy tutaj: http://www.trenujbieganie.pl/5-rzeczy-ktore-warto-zwrocic-uwage-wybierajac-buty-biegania/

Przede wszystkim zwróć uwagę na materiał wykonania

Idealnie dobrane obuwie biegowe do terenu będzie oferowało nam wystarczającą trwałość wykonania, aby bez najmniejszych problemów poradzić sobie z nierównościami na drodze, gałęziami i konarami, czy też ostrymi kamieniami bądź po prostu wszechobecnie występującym pyłem i wilgocią.

Najczęściej stosuje się połączenie materiału tekstylnego z syntetycznym. Te natomiast uzupełniane są siateczką, która ma za zadanie poprawić nieco przepływ powietrza w butach i dzięki temu zapewnić lepszą oddychalność. Niektóre produkty są też oferowane wraz z materiałem skórzanym, co poprawia też wygląd butów.

ALTRA Olympus 4

buty do biegania w terenie męskie

KALENJI Męskie Sportowe Trailowe Buty Do Biegania

buty trailowe

Kolejno, uwzględnij typ nawierzchni, do jakiej obuwie zostało przygotowane

Prawdopodobnie najważniejszą rzeczą przy wyborze obuwia na bardziej wymagającą nawierzchnie jest upewnienie się, że zostały one zaprojektowane tak, aby sobie z nią poradzić. Producenci bardzo często podają czy buty są przygotowane na tym nawierzchni twardej czy miękkiej. Nas powinna interesować nawierzchnia miękka.

Ma to niebagatelny wpływ na ostateczny komfort i amortyzację, bo tego typu obuwie jest z góry nieco twardsze niż obuwie dostosowane do nawierzchni twardej. Po utwardzonej drodze potrzebna jest jak największa amortyzacja i miękkość z uwagi na to, że sama nawierzchnia jest twarda i w celu ochrony stawów, musimy mieć jak najlepszą amortyzację.

Wprost przeciwnie jest w przypadku nawierzchni terenowej. Ona sama z siebie jest miękka. To natomiast prowadzi do tego, że nasze stopy mogą nawet zapadać się w terenie, przez co będziemy dodatkowo tracić sporo czasu na wydostanie się z, na przykład, piasku, co znacząco wpłynie na zmęczenie.

Kluczowe będą technologie, które wpływają na komfort

Producenci obuwia prześcigają się w coraz nowocześniejszych sposobach poprawiania amortyzacji w swoich butach i innych elementów, które ostatecznie mają duży wpłw na komfort biegania. Musimy przecież mieć na uwadze odpowiednio przygotowaną podeszwę, wkładki do butów, a także system wiązania czy ogólną ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

To wszystko, rzecz jasna, możemy uzyskać i to bez najmniejszych problemów. Musimy jednak wiedzieć, że im bardziej zaawansowana konstrukcja podeszwy, tym będzie obuwie droższe. Ma to jednak swoje zalety, szczególnie w przypadku bardzo miękkiej nawierzchni, w której normalnie byśmy ugrzęźli, a dzięki zakupionym butom możemy śmiało pokonywać kolejne kilometry.

Specjalna pianka, która znajdzie się wewnątrz obuwia – zazwyczaj zaraz pod wkładką – może być bardzo ciekawym akcesorium. Zazwyczaj takie elementy mają za zadanie odprowadzać wilgoć, a także działać antygrzybicznie. Co więcej, taki system wydłuża żywotność samych wkładek.

Salomon Speedcross 4 GTX 406604

buty trailowe ranking

Buty do biegania w terenie męskie, damskie, a może uniseks? Rozmiar ma znaczenie!

Następnym kluczowym parametrem przy wyborze tego idealnego obuwia jest rozmiar. I tutaj nieważne czy szukamy butów terenowych męskich czy też damskich, u każdej osoby sytuacja wygląda tak samo. Najlepszym sposobem na dobranie butów do biegania damskich czy męskich – szczególnie w teren – jest wybranie się do sklepu stacjonarnego i przymierzenie każdego z dostępnych modeli.

Powinniśmy to, dodatkowo, robić pod wieczór, a więc po całym dniu chodzenia, gdzie nasze stopy są najbardziej zmęczone. Daje nam to dodatkowy wgląd w to czy nasza noga czuje się o wiele lepiej w tym obuwiu niż w konkurencyjnym. To też świetny sposób na sprawdzenie czy noga odpoczywa w danej opcji czy też nie.

Najbardziej popularne modele, które dodatkowo są bestsellerami na rynku, oferują nam ogromną i bardzo zróżnicowaną rozmiarówkę. To natomiast świetna wiadomość dla osób, które mają nieproporcjonalnie duże lub małe stopy.

Buty do biegania w terenie – podsumowanie rankingu 2024

Każdy z nas jest inny i ma inne oczekiwania względem obuwia. Nie powinniśmy więc się dziwić, że przedstawione w rankingu buty mogą nam nie pasować. Warto jednak przyjrzeć się zwycięzcy dzisiejszego zestawienia. ALTRA Olympus 4 – różne rozmiary – NOWE to świetna propozycja, która oferuje nam ogromną różnorodność rozmiarów, a przy tym zaawansowaną technologię wykonania, co także pozytywnie wpływa na komfort użytkowania.

Jeśli jednak masz nieco inne oczekiwania lub po prostu szukasz nieco tańszego rozwiązania, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać dzisiejszy poradnik zakupowy i zawarte w nim wskazówki, aby znaleźć idealny produkt. Taki, który spełni wszelkie nasze wymagania, a przy okazji nie nadwyręży za bardzo naszego budżetu. A jeżeli oprócz biegania szukasz czegość na rower, zerknij na najlepsze buty mtb

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie buty do biegania w terenie wybrać
Average rating:  
 0 reviews