Jeszcze dekadę temu niemal każda osoba miała przy sobie zapałki bądź zapalniczkę. Było to przede wszystkim spowodowane popularnością papierosów. Dziś natomiast populacja palaczy stale się zmniejsza. Nie zmienia to jednak faktu, że nigdy nie wiadomo kiedy niezawodne źródło ognia nam się przyda. Jeśli zapałki są dla nas za mało funkcjonalne, a zapalniczka zbyt kłopotliwa, warto zastanowić się nad wieczną zapalniczką lub wieczną zapałką.

Są to bardzo ciekawe gadżety, które łączą zalety wielu różnych źródeł ognia. Oferują nam praktyczność i zasięg zwykłych zapałek, łatwość obsługi zwykłej zapalniczki, a przy okazji właściwie dobrane wieczne zapałki mogą też być tak samo niezawodne jak krzesiwo. Jednakże, znalezienie idealnego gadżetu tego typu nie należy do najłatwiejszych. Jest to przede wszystkim spowodowane tym, że produktów na rynku jest bardzo wiele, a rosnąca popularność bushcraftu sprawia, że użytkownicy coraz śmielej oglądają się za tego typu gadżetami.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Krzesiwo Marec

9.9

Tania

Krzesiwo DOMINATOR

9.8

Średnia

Krzesiwo Bushmen

9.7

Drogie

Krzesiwo Webski

9.6

Drogie

Jak więc upewnić się, że wybrana wieczna zapalniczka czy też wieczna zapałka będzie spełniać nasze oczekiwania? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem okazać się może dzisiejsze zestawienie. Na liście pojawiły się cztery produkty. Każdy z nich oferuje nam dostęp do zmyślnie zaprojektowanych gadżetów. Przy wybieraniu najciekawszych ofert uwzględniliśmy tak istotne parametry jak, między innymi, długość i grubość rdzenia zapałki, wymiary całego gadżetu, cechy szczególne konstrukcji, a także sposób użycia i bezpieczeństwo.

WIECZNA ZAPAŁKA KRZESIWO MAGNEZOWE SURVIVAL BRELOK

jaka wieczna zapałka

Najniższa cena i najwyższa jakość – to spowodowało, że zapałka marki Merec zdobyła pierwsze miejsce w rankingu. Produkt jest bardzo praktyczny, został zaprojektowany w taki sposób, aby można go było mieć zawsze pod ręką. Zapałka posiada metalowy uchwyt w postaci breloka, dzięki któremu gadżet można przypiąć w łatwy sposób do innych przedmiotów, np. kluczy, albo do plecaka czy szlufki w spodniach.

Całość waży 15 gramów i ma stalowy kolor pasujący do survivalowego ekwipunku. Dokładne wymiary zapałki to 5 centymetrów wysokości, 3 centymetry szerokości oraz centymetr grubości. Rdzeń zapałki ma 3 centymetry długości i 3 milimetry grubości. Do przyrządu można wlać benzynę lub naftę. Produkt ma specjalną uszczelkę zapobiegającą ulatnianiu się łatwopalnej cieczy. Zapałka wytwarza iskrę o temperaturze około trzech tysięcy stopni Celsjusza.

R

Zalety

• Atrakcyjna cena;
• Kompaktowe wymiary;
• Wysoka jakość wykonania i trwałość.
Q

Wady

• Krótkie włókna.

Produkt jest wodoodporny i gwarantuje skuteczne rozpalenie ognia w nawet najtrudniejszych warunkach, np. podczas deszczu i silnego wiatru. Kompaktowe wymiary produktu pozwalają na schowanie go nawet w kieszeni spodni lub najmniejszej kieszonce plecaka na rower – wieczna zapałka zawsze będzie pod ręką. Ponadto jest ona łatwa w użyciu, iskry można uzyskać już po pierwszym potarciu.

DOMINATOR WIECZNA ZAPAŁKA KRZESIWO MAGNEZOWE

wieczna zapałka nabój

Kolejny produkt pochodzi od marki Dominator i już na pierwszy rzut oka widać, że jest to solidna wieczna zapałka wykonana z dbałością o każdy szczegół. Gadżet ma stalowy, połyskujący kolor i praktyczny brelok z metalowym, zapinanym uchwytem. Metalowa zapałka jest wykręcana z bloczka, dlatego na pewno nie wypadnie i się nie zgubi. Na zewnętrznej powierzchni bloku zostało wygrawerowane logo producenta.

Produkt jest mały i lekki, mieści się do kieszeni spodni. Jest idealny do stosowania podczas wycieczek survivalowych lub w codziennych sytuacjach. Producent zaleca stosowanie dedykowanej benzyny do zapalniczek, aby uzyskać najlepszy efekt. Całość jest wodoodporna, dlatego gadżet sprawdzi się nawet podczas deszczowej i wietrznej pogody. Włókna służące do pocierania o krzesiwo magnezowe są bezpiecznie schowane wewnątrz bloczków.

R

Zalety

• Kompaktowe wymiary;
• Karabińczyk;
• Wodoodporność.
Q

Wady

• Włókna są bardzo zbite, co może utrudniać rozpalanie.

Do stworzenia tego modelu wykorzystano materiały bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Zostały one wytworzone zgodnie ze specyfikacją militarną, stąd tak wysoka jakość produktu oraz jego natychmiastowa skuteczność – wystarczy jedno umiejętne potarcie, aby wykrzesać iskrę.

A może wieczna zapałka bushmen? W takim razie sprawdź Wieczna zapałka Bushmen (BU 1PEMA) 

wieczna zapałka bushmen

Produkt marki Bushmen wyróżnia się swoim atrakcyjnym logo wygrawerowanym na bloczku zapałki. Jest to postać trzymająca włócznię w geście symbolizującym zwycięstwo lub sukces w polowaniu czy walce. Model jest ładny, widać wysoką jakość wykonania oraz użycie najlepszych materiałów militarnych. Podobnie jak poprzednie zapalniczki, ta również składa się z bloczka na benzynę oraz metalowej zapalniczki zakończonej specjalnymi włóknami.

Do części głównej doczepiono brelok z karabińczykiem, dzięki czemu produkt można wygodnie przymocować do plecaka lub spodni. Produkt ma kompaktowe wymiary i jest lekki, nawet po wlaniu łatwopalnej cieczy. Dodatkowo zapałka jest wodoodporna i umożliwia rozpalenie ognia nawet w trudnych warunkach, np. podczas wietrznej lub wilgotnej pogody.

R

Zalety

• Ładny grawer na bloczku;
• Wysoka jakość wykonania;
• Wygodny karabińczyk.
Q

Wady

• Grawer nie każdemu może się podobać; rzuca się w oczy.

Pręt, czyli metalowa zapałka, jest zakończona specjalnymi, trwałymi włóknami. W bloczku jest wycięcie z krzesiwem – potarcie włókien o krzesiwo natychmiast uwalnia iskrę o wysokiej temperaturze, co gwarantuje szybkie rozpalenie ognia.

Wieczna zapałka bushmen jest odporna na zarysowania i uderzenia. Nie straszne jej również otarcia lub niszczenie pod wpływem wilgoci. Sprzęt sprawdza się w terenie, np. podczas wycieczek survivalowych lub biwaku, ale także w codziennych sytuacjach, np. w kuchni gazowej.

WIECZNA ZAPAŁKA ZAPALNICZKA BENZYNOWA KARABIŃCZYK

wieczne zapałki

Wieczna zapałka firmy Webski ma ergonomiczną konstrukcję, która zdecydowanie wyróżnia się na tle innych modeli zebranych w rankingu. Produkt nie ma bloczka, przez co jest jeszcze mniejszy i jeszcze łatwiej schować go w kieszeni. Zbiornik jest niewiele większy od samej zapałki. Gadżet ma brelok oraz karabińczyk, istnieje zatem możliwość przyczepienia go do różnych powierzchni na dwa sposoby.

Sprzęt ma ciemnozielony kolor, który doskonale pasuje do survivalowego ekwipunku. Dokładne wymiary gadżetu to siedem centymetrów długości, cztery centymetry szerokości i piętnaście milimetrów grubości. Do zbiornika można wlać paliwo do zapalniczek lub benzynę ekstrakcyjną. Ten produkt pełni dodatkowo funkcję otwieracza do kapsli. Spodnia powierzchnia jest pofałdowana w taki sposób, aby pasowała do dłoni i palców, ale jednocześnie ma haczyk umożliwiający otwieranie butelek.

Na bocznej powierzchni produktu znajduje się wycięcie z krzesiwem. Pręt jest wykręcany i zakończony wysokiej jakości włóknami. W zestawie jest dodatkowy, zapasowy knot. Produkt jest odporny na deszcz i śnieg oraz niewielkie zachlapania. Umożliwia rozpalenie ognia nawet w ciężkich warunkach atmosferycznych.

R

Zalety

• Dwa sposoby mocowania;
• Zapasowy knot w zestawie;
• Funkcja otwieracza kapsli.
Q

Wady

• Wysoka cena.

Wieczna zapałka nabój? A może w formie breloku? Dowiedz się która oferta będzie najciekawsza i podejmij właściwą decyzję!

Przedstawione powyżej produkty gwarantują nam niezawodność i pewność, że w każdej sytuacji będziemy w stanie zagwarantować sobie i innym źródło ognia. Jednakże, jedna opcja może wydawać się za droga, a inna natomiast wymagać od nas będzie nieco więcej rozwagi w użytkowaniu. Poza tym, czasami oprócz samej zapałki oczekiwać będziemy też od gadżetu większej funkcjonalności.

Kwestii, na które musimy uważać, jest bardzo wiele. To sprawia, że trudno jest określić która wieczna zapałka będzie najlepsza. Możliwe jest natomiast wybranie urządzenia, które odpowiada naszym preferencjom idealnie. Aby to zrobić, warto zapoznać się z poradnikiem zakupowym. Pozwoli to uzyskać o wiele więcej informacji na temat tych gadżetów.

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na formę gadżetu – czy jest to klasyczna wieczna zapałka z malutkim zbiorniczkiem na paliwo, czy może nabój lub też inna forma gadżetu. Ponadto, kluczowe jest też sprawdzenie “wieczności” zapałki. Uwzględnić powinniśmy też kwestie bezpieczeństwa, cenę produktu i opinie. Więcej informacji na temat wiecznych zapałek znaleźć możemy w następującym artykule: https://gadzetomania.pl/62348,wieczna-zapalka-zrodlo-ognia-edc

W jakiej formie wieczna zapałka sprawdzi się najlepiej?

Producenci starają się przygotować dla nas coraz to bardziej zmyślne gadżety, a to oznacza produkcja wiecznych zapałek w nieco innym kształcie. Niesie to ze sobą wiele korzyści, ale nie każdemu inna forma gadżetu może przypaść do gustu czy też okazać się odpowiednia.

Jedną z ciekawszych opcji jest wybór wiecznej zapałki, która pełni rolę karabińczyka i, przy okazji, breloka. Gwarantuje to jeszcze lepszą użyteczność sprzętu. Tego rodzaju urządzenia mają za zadanie zaoferować jeszcze większą funkcjonalność niż sama wieczna zapałka.

Musimy przy tym pamiętać, że pojemność zbiorniczka na benzynę, w której moczymy wieczną zapałkę, jest stosunkowo mniejsza niż w standardowych produktach tego typu. Oznacza to, że będziemy musieli nieco częściej uzupełniać paliwo.

WIECZNA ZAPAŁKA ZAPALNICZKA BENZYNOWA KARABIŃCZYK

wieczne zapałki

Wieczna zapałka Bushmen (BU 1PEMA)

wieczna zapałka bushmen

Rozmiar, czyli kompaktowość kluczowa

Następnym kluczowym parametrem przy wyborze wiecznej zapałki jest jej wielkość. Oczywiście, to nie jest tak, że im większe czy mniejsze urządzenie, tym gorzej bądź lepiej. Tutaj kluczową kwestię odgrywa sposób użytkowania i to czego dokładnie oczekujemy od sprzętu. Czy ma on zajmować jak najmniej miejsca i idealnie mieścić się niemal w każdej kieszonce? W takiej sytuacji jak najmniejsze rozmiary wiecznej zapałki będą kluczowe.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy od wiecznej zapałki oczekujemy właśnie tego – wieczności. Jest to, rzecz jasna, niemożliwe. Prędzej czy później będziemy musieli uzupełnić zakupiony wcześniej zbiorniczek. Jednakże, o wiele lepiej będzie to zrobić raz na kilka miesięcy niż, na przykład, raz na kilka tygodni.

Specyfikacja wiecznej zapałki też istotna

Gadżety tego typu mogą służyć nie tylko jako źródło ognia. Z uwagi na to, że wykorzystywane są przede wszystkim w survivalu i bushcrafcie, to wyposażenie swojego akcesorium w dodatkowy otwieracz do butelek bądź też w inne rozwiązanie sprawi, że będziemy mieli do dyspozycji pewnego rodzaju multitoola.

Jednakże, nie licząc funkcjonalności, nasza uwaga powinna być też skierowana w kierunku konkretnych parametrów. Jednym z ważniejszych będzie długość rdzenia zapałki. Wartość ta wskaże czy mamy do czynienia z nieco dłuższą końcówką, którą będzie łatwiej trzymać, czy wręcz przeciwnie. Pamiętajmy jednak, że im dłuższy i grubszy rdzeń, tym mniej kompaktowe rozwiązanie.

WIECZNA ZAPAŁKA KRZESIWO MAGNEZOWE SURVIVAL BRELOK

jaka wieczna zapałka

DOMINATOR WIECZNA ZAPAŁKA

wieczna zapałka nabój

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Aby zapalić wieczną zapałkę, należy zamoczyć rdzeń w paliwie (zazwyczaj jest to standardowa benzyna do zapalniczek), a następnie utworzyć iskrę poprzez potarcie rdzenia o odpowiednio przygotowaną do tego powierzchnię. Tak jak w standardowych zapałkach. Jednakże, w celu bezpiecznego użytkowania wiecznej zapałki istotne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych kwestii.

Jedną z nich jest sam fakt, że zbiorniczek z paliwem znajduje się bardzo blisko powstającej iskry. Dlatego w przypadku wylania benzyny na zewnątrz, obowiązkowo należy odpowiednio wyczyścić akcesorium. Te nieco bardziej budżetowe zapałki wieczne mogą być też nieodpowiednio zabezpieczone. Brak uszczelki zapobiegającej ulatnianiu benzyny może okazać się bardzo niebezpieczna. Z tego względu warto mieć tę kwestię na względzie.

Ponadto, po każdorazowym użyciu wiecznej zapałki należy odpowiednio ją wygasić i odczekać aż ostudzi się. Nie należy zapałki ani rdzenia wkładać do pojemnika przed wykonaniem tych czynności.

Wieczna zapałka – podsumowanie rankingu 2024

Wieczne zapałki to z pewnością bardzo ciekawe urządzenia. Są one przede wszystkim niezawodnym źródłem ognia, które poradzi sobie w każdej sytuacji. Nie mniej istotna jest też prostota obsługi i fakt, że nie są to tak drogie rozwiązania jak niektórzy mogliby sądzić. Należy jednak uwzględnić powyższe porady zakupowe. Wskazówki te okażą się kluczowe przy wyborze właściwego gadżetu.

WIECZNA ZAPAŁKA KRZESIWO MAGNEZOWE SURVIVAL BRELOK to z pewnością jedna z najciekawszych ofert obecnie dostępnych. Jest to przede wszystkim spowodowane tym, że produkt oferuje nam wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki właściwemu wykonaniu zbiorniczka. Ponadto, pozostałe parametry są na bardzo wysokim poziomie, a cena jest konkurencyjna z innymi modelami o podobnym rozmiarze.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak działa wieczna zapałka
Average rating:  
 0 reviews