Im lepiej wyposażony jest klub fitness, tym większe możliwości treningowe może zaoferować. Jest to tak naprawdę największa przewaga, jaką mają profesjonalne siłownie nad treningami realizowanymi w warunkach domowych. Warto zatem zadbać o to, aby profesjonalne wyposażenie siłowni było jak najbardziej zróżnicowane. Przy czym oczywiście musi to być sprzęt jak najlepszej jakości. Co zatem powinno koniecznie znaleźć się w klubie fitness, aby był odwiedzany chętnie i licznie?

Urządzenia do treningu aerobowego

Podstawowym sprzętem, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie klubu fitness, jest profesjonalne wyposażenie siłowni w postaci urządzeń do treningu aerobowego. I tutaj jest kilka prawdziwych must have, które są popularne i będzie ich z pewnością oczekiwał każdy klient klubu fitness, zarówno ten zaprawiony już w treningach, jak i całkowicie początkujący.

Są to przede wszystkim:

  • bieżnie
  • rowerki stacjonarne
  • maszyny eliptyczne (orbitreki)

Ciekawym urządzeniem jest również ergometr wioślarski, którego co prawda nie znajdziemy w każdej siłowni, jednak pozwala on na odbycie niezwykle efektywnego treningu tlenowego i stanowi ciekawe urozmaicenie dla pozostałego wyposażenia. W niektórych siłowaniach dostępna jest waga z pomiarem tkanki tłuszczowej, dzięki której sprawdzimy swoje postępy.

Strefa wolnych ciężarów

Każdy klub fitness powinien być zaopatrzony w profesjonalne wyposażenie siłowni pozwalające na zrealizowanie kompleksowego treningu oporowego. W tym celu zastosowanie mają zarówno maszyny ze stosem, jak i szereg akcesoriów obejmujących obciążenia, gryfy, sztangi, hantle, a także ławki pod sztangi. Strefa wolnych ciężarów powinna być wyposażona również: w stojaki na hantle i ciężary pozwalające na sprawne zagospodarowanie przestrzeni, pomosty ciężarowe zapewniające odpowiednią amortyzację i stabilizację w czasie wykonywania ćwiczeń oraz lustra umożliwiające obserwację i korektę pozycji w czasie treningu.

Sprzęt do treningu funkcjonalnego

W ostatnich latach trening funkcjonalny bardzo zyskuje na popularności, dlatego warto zadbać również o sprzęt, który pozwala na jego realizację. Tego typu ćwiczenia doskonale wpływają na sprawność i wytrzymałość, przy okazji pozwalają budować mocną i w pełni zharmonizowaną sylwetkę.

Sprzęt do treningu funkcjonalnego jest niezwykle zróżnicowany i obejmuje takie akcesoria jak: kamizelki obciążeniowe, fit bagi, młoty, skrzynie, liny czy taśmy TRX. Innymi akcesoriami, które również umożliwiają przeprowadzenie ćwiczeń stanowiących element treningu funkcjonalnego, są skakanki, kółka gimnastyczne, małe agrafki do ćwiczeń  i pasy treningowe. Przy czym niezbędna jest tutaj także profesjonalna klatka, drabinka lub brama do treningu funkcjonalnego.