Dobranie odzieży wierzchniej do indywidualnych potrzeb nie zawsze jest proste. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na cenę produktu, ale i jego jakość, zastosowane tkaniny i przeznaczenie. W przypadku aktywności fizycznej na świeżym powietrzu warto zdecydować się na zakup damskiej kurtki typu softshell. Dlaczego? Ile kosztuje taka odzież?

Softshell a kurtka hardshell — czym się różnią?

Dla osób lubiących aktywność fizyczną w górach, szyje się ubrania ze specjalnych materiałów, których włókna nie kumulują wilgoci. Zapewniają one komfort cieplny użytkowania przy jednoczesnym zachowaniu swojej niewielkiej wagi. Te dwa rodzaje odzieży różnią się między sobą grubością i wytrzymałością materiału. Softshell jest wiatroodporny, ale nie wodoodporny. To domena kurtek hardshell.

Profesjonalna damska kurtka softshell składa się z dwóch warstw odzieży. Jest ona lekka i dobrze dopasowana do ciała. Wierzchnią warstwę zabezpiecza specjalny impregnat. Mimo wszystko nie jest on tak efektywny jak małe mikropory stosowane w kurtkach hardshell.

Różnica w użytkowaniu między kurtką softshell a hardshell jest taka, że ta pierwsza jest znacznie lżejsza i świetnie sprawdzi się jako ubranie na każdy dzień. Hardshell to doskonała propozycja na długą wyprawę w góry, szczególnie w deszczowy dzień.

Ile zapłacimy za softshell?

Lekkie i wiatroodporne ubrania bez problemu znaleźć można w internecie. Chcąc jednak kupić dobry softshell damski, który będzie dobrze dopasowany do sylwetki, warto wybrać się do profesjonalnego sklepu z odzieżą sportową. Przykładowo, zarówno tanie kurtki softshell damskie, jak i takie, które wyróżniają się wysoką oddychalnością i ponadprzeciętną jakością znajdziemy na Outdoorzy.pl.

Należy też zwrócić uwagę na ilość oferowanych przez sklep produktów, szeroki wybór modeli, rozmiarów i producentów oraz opinie dotychczasowych klientów. Koszt lekkiego ubrania zależy przede wszystkim od klasy oddychalności. Tanie kurtki softshell damskie mają windstoppery na poziomie 1000 g H20/m2. Ich koszt zwykle nie przekracza stu złotych. Droższe są kurtki o przepuszczalności 5000 g H2O/m2. Trzeba na nie wydać ponad trzysta złotych.

Dobry softshell damski

Jaką kurtkę softshell damską wybrać?

Decydując się na zakup odzieży o dużej oddychalności, należy wziąć pod uwagę typ sylwetki oraz jakość zastosowanych materiałów. Dopasowane ubranie stanowi świetną propozycję dla osób, często uprawiających intensywną aktywność fizyczną. Okrycie zapewni utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała w trakcie biegania lub innych ćwiczeń.

Długa kurtka softshell stanowi natomiast dobre rozwiązanie dla osób, szukających wygodnego, uniwersalnego ubrania. Można ją założyć na spacery i wieczorne spotkania ze znajomymi np. przy grillu. Zapewni nie tylko ochronę przed wiatrem, ale również będzie stanowić modną część outfitu. 

Długi softshell damski

Jak dbać o odzież tego typu?

Decydując się na zakup specjalistycznej odzieży, należy wiedzieć, jak prać kurtkę softshell, by jej nie zniszczyć. Przede wszystkim, trzymajmy się zaleceń umieszczonych na metce. Niewskazane jest stosowanie tradycyjnego proszku.

W sklepach sportowych często dostępne są specjalne preparaty do prania sportowych ubrań. Warto zatem poszukać takiego produktu, by nie uszkodzić włókien materiału, z którego uszyto kurtkę. Można zdecydować się także na ręczne wypranie kurtku softshell damskiej, jednak może się to okazać dość trudne ze względu na duży rozmiar ubrania i jego grubość.