Podczas survivalu odpowiedni sprzęt to niezwykle ważna część wypadu. Właściwe wyposażenie pozwoli nam przeżyć i w komfortowy sposób poruszać się po niesprzyjających warunkach. Podstawowe wyposażenie to m.in. scyzoryk, krzesiwo, latarka czołowa. Każdy ekspert i osoba, która co nieco wie o bushcrafcie potwierdzi, że bez odpowiednich akcesoriów przeżycie w dziczy jest bardzo trudne. Zagwarantowanie sobie i bliskim ciepła należy z pewnością do kluczowych umiejętności w tym pomóc nam może krzesiwo survivalowe.

Te specjalne gadżety mają za zadanie w prosty i niezawodny sposób dostarczyć wystarczająco dużo iskry, aby rozpalić ogień. Na rynku znajdziemy krzesiwa wojskowe o najróżniejszych wielkościach i funkcjach. Jednakże, takie standardowe krzesiwo magnezowe pręt powinno być prostym zakupem. Niestety, tylko z pozoru.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

AN7 KRZESIWO

9.9

Tania

Krzesiwo Gart

9.8

Tania

Krzesiwo BSH

9.7

Średnia

Krzesiwo Mil-Tec MFH

9.6

Droga


 

Istnieje wiele różnych aspektów, na które każdy z nas musi zwrócić uwagę. Aby jednak to zrobić, należy wiedzieć na co zwrócić uwagę, które parametry odegrają w tym zadaniu kluczową rolę, a które okażą się zbędne i tylko mogą niepotrzebnie zwiększyć cenę akcesorium. Sprawdź więc czym wyróżniają się nowoczesne krzesiwa wojskowe i jaka oferta okaże się najwłaściwsza!

AN7 KRZESIWO Magnezowe survival

jakie krzesiwo magnezowe

Na pierwszym miejscu znalazło się krzesiwo magnezowe wysokiej jakości i w bardzo dobrej cenie. Produkt składa się z trzech części – Blaszki do rozpalania, żelaznej pałeczki z proszkiem magnezowym i czarnego sznurka. Pałeczka posiada specjalny element służący do przytrzymania podczas rozpalania – jest to plastikowy, płaski uchwyt.

Blaszka ma zielony kolor i specjalne pofałdowania u dołu, dzięki którym uzyskanie iskier jest łatwiejsze. Sznurek spaja obie części w całość i ułatwia przechowywanie oraz transport – gadżet można przywiązać np. do plecaka. Zmieści się także w nerkach lub profesjonalnych survivalowych apteczkach. Krzesiwo cechuje się wysoką odpornością na wilgoć, jest zatem użyteczne nawet w deszczu i umożliwia rozpalenie ogniska nawet na lekko wilgotnym drewnie.

Cały gadżet waży tylko 16 gramów i jest długie na siedem centymetrów oraz szerokie na dwa centymetry. Rdzeń ma dokładnie cztery centymetry długości. Produkt wystarcza na około 5 – 6 tysięcy odpaleń, co czyni z niego niezawodny gadżet survivalowy, który sprawdzi się w każdym terenie; na biwaku, pikniku, podczas wycieczek harcerskich lub wędkarstwa.

R

Zalety

• Wystarcza na bardzo dużo użyć;
• Atrakcyjna cena;
• Kompaktowe wymiary.
Q

Wady

• Krótki rdzeń.

A może warto sprawdzić alternatywę? Krzesiwo magnezowe XXL do rozpalania ognia

krzesiwo magnezowe pręt

Kolejne krzesiwo magnezowe także składa się z trzech części, ale blaszka pełni także rolę niewielkiej miarki (linijki) oraz otwieracza do butelek. Oprócz blaszki zestaw zawiera żelazną pałeczkę z proszkiem magnezowym i sznurek łączący oba elementy. Ta pałeczka również posiada plastikowy, płaski uchwyt, dzięki któremu rozpalanie jest łatwe i nie ma ryzyka poparzenia dłoni.

Całkowita długość przyrządu wynosi 10 centymetrów, natomiast sam pręt magnezowy ma niecałe siedem centymetrów. Blaszka jest mocna i umożliwia szybkie uzyskanie iskier. Gadżet jest odporny na działanie wody, dlatego jest zdecydowanie skuteczniejszy od zapalniczek lub zapałek. Jedno krzesiwo wystarcza na około tysiąc użyć i jest przeznaczone do wszelkich aktywności outdoorowych, np. biwakowania, wędkowania, grillowania, ogniska i wycieczek harcerskich lub survivalowych.

R

Zalety

• Blaszka jest również miarką i otwieraczem do kapsli;
• Dobra cena;
• Wysoka jakość wykonania.
Q

Wady

• Słaby sznurek; może się rozwarstwiać i pruć.

Kompaktowe wymiary krzesiwa sprawiają, że mieści się ono w kieszeni i zawsze jest pod ręką. Sznurek umożliwia wygodne przymocowanie gadżetu do plecaka albo szlufki w spodniach. Niewątpliwą zaletą jest obecność otwieracza do butelek, który z pewnością się przydaje w terenie. Nie ma potrzeby pakowania dodatkowego otwieracza, co zmniejsza ekwipunek.

KRZESIWO MAGNEZOWE WOJSKOWE Survival Duże XXL K012 

krzesiwo do rozpalania ognia

Ten model wyróżnia się nieco innym designem, który jest bardzo ergonomiczny. Uchwyt pręta magnezowego ma specjalne wycięcia z antypoślizgowymi wyżłobieniami, co przekłada się na wyjątkowo wygodne trzymanie gadżetu. Oprócz pręta urządzenie składa się jeszcze z blaszki i sznurka. Sznurek standardowo scala dwa elementy, a blaszka ma wycięcie będące otwieraczem do butelek. Wszystko jest w czarnym kolorze i pasuje do survivalowego ekwipunku.

Krzesiwo jest wodoodporne i działa niezawodnie nawet wtedy, kiedy na dworze panuje mokra i wilgotna pogoda. Pozwala na uzyskanie ognia niezależnie od panujących warunków atmosferycznych i temperatury oraz wilgotności powietrza. Gadżet jest w całości krzesiwem magnezowym – nie ma domieszki innych substancji, np. aluminium.

R

Zalety

• Ergonomiczny uchwyt pręta;
• Blaszka jest jednocześnie otwieraczem do butelek i miarką;
• Mocny sznurek.
Q

Wady

• Stosunkowo wysoka cena.

Całkowita długość produktu wynosi jedenaście centymetrów; długość rdzenia to siedem centymetrów. Blaszka ma taką samą długość oraz dwa centymetry szerokości. Cały przyrząd waży około 44 gramów. Doczepiony sznurek jest bardzo mocny i można go przytwierdzić do smyczy lub plecaka, albo założyć na nadgarstek. Blaszka jest też otwieraczem, ponadto stanowi niewielką miarkę, ponieważ na jej powierzchni jest wydrążona podziałka.

KRZESIWO SURVIVALOWE MAGNEZOWE MFH

krzesiwo survivalowe

Ostatni model jest najprostszy i zamiast sznurka posiada metalową obręcz, która niestety jest krótka – na pewno nie da się założyć jej na nadgarstek, a operowanie dwoma elementami jest utrudnione. Obręcz można rozpiąć i wymienić na dłuższą, albo na sznurek. Gadżet składa się z dwóch części – blaszki i krzesiwa, które ma postać prostokątnego bloczka. Nie ma zwężenia ani uchwytu, jest zatem nieco mniej poręczne od poprzedników.

Bloczek jest szary, a blaszka ciemnozielona. Całość waży 50 gramów; wymiary krzesiwa to 7,5 centymetra długości, dwa centymetry szerokości i niecały centymetr grubości. Blaszka ma taką samą długość, jak bloczek. Przyrząd jest wodoodporny i pozwala na wytworzenie iskier bez względu na panujące dookoła czynniki atmosferyczne oraz temperaturę i wilgoć. Sprawdza się także podczas deszczu.

R

Zalety

• Maskujące kolory;
• Produkt jest wodoodporny;
• Trwałość do około 3000 użyć.
Q

Wady

• Brak uchwytu w krzesiwie i krótka obręcz scalająca elementy.

Zaletą rozpinanej obręczy jest z pewnością możliwość doczepienia jej praktycznie do wszystkiego – plecaka, szlufki w spodniach lub kluczy, czy innych niewielkich przedmiotów. Niewielkie wymiary umożliwiają przechowywanie krzesiwa w kieszeni. Pomimo wad, magnezja jest dobrej jakości i gadżet spełnia należycie swoją rolę.

Jak wybrać właściwe krzesiwo do rozpalania ognia? Sprawdź poradnik zakupowy 2024 i zapoznaj się ze wskazówkami przed podjęciem ostatecznej decyzji!

Przedstawione powyżej produkty z pewnością sprawdzą się w każdych warunkach i będą idealnie radzić sobie w deszczu, podczas mroźnych wypadów czy po prostu letniego dnia w dziczy. Jednakże, jeśli zależy nam nie tylko na dobrej opcji, ale na najlepszej, powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu na wyszukanie tego idealnego rozwiązania. A w tym z pewnością pomoże nam poniższa lista.

Wskazówki, które umieszczone zostały poniżej, mają za zadanie zagwarantować wszystkim zainteresowanym odpowiednio dużą wiedzę na temat krzesiw i tego jak wybrać produkt właściwy do naszych preferencji i wymagań. Podczas wyboru najlepszej opcji musieliśmy najpierw wytłumaczyć różnicę między krzesiwem magnezowym, a na przykład, ferrocerowym lub turystycznym.

Rzecz jasna, pierwszorzędną rolę odgrywają też inne parametry, w tym długość krzesiwa czy też pozostałe parametry. Nie powinniśmy również zapominać o tym, że bardzo często producenci stosują dwurdzeniowe krzesiwa, które niestety nie oferują nam tak dobrej żywotności. Dodatkowych danych dostarczy nam poniższy artykuł: https://www.wgl.pl/blog/o-krzesiwach-slow-kilka.html

Magnezowe krzesiwo do rozpalania ognia – czemu nie inny materiał?

Rynek oferuje nam dostęp do wielu różnych krzesiw. Najpopularniejszą grupę z pewnością tworzą krzesiwa magnezowe. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że bardzo często na rynku pojawiają się też alternatywy dla tego typu sprzętu.

Jednym z nich jest krzesiwo ferrocerowe. Swoją nazwę zawdzięcza faktowi, że składa się z żelaza (Fe) i ceru. Produkt ten charakteryzuje się bardzo wysoką łatwopalnoscią, ale też ryzykiem samozapłonu. Dlatego producenci bardzo często wzbogacają ten stop szeregiem innych substancji, w tym lantanem, neodymem czy też prazeodymem. Warto natomiast zauważyć, że z uwagi na bardzo wysoką temperaturę iskry (wynosić może nawet i 3000 stopni Celsjusza), ferrocer idelanie sprawdzi się w prawie każdych warunkach. Niestety, nie jest to najtańsze rozwiązanie.

Wyróżnić należy też krzesiwa turystyczne, które są bardzo podobne do tych magnezowych. Co ciekawe, ich przydatność jest bardzo duża, bo niektóre modele gwarantują nam nawet do 13000 użyć! Jednakże, nie są one aż tak skuteczne w bardziej wymagających warunkach.

AN7 KRZESIWO Magnezowe survival

jakie krzesiwo magnezowe

KRZESIWO SURVIVALOWE MAGNEZOWE MFH

krzesiwo survivalowe

Długość zastosowania to pierwszy parametr wart uwagi

Skoro już wiemy czemu magnezowe krzesiwo góruje nad konkurencją, czas przyjrzeć się kluczowym atrybutom. Pierwszym z nich jest żywotność krzesiwa czy też, jak niektórzy producenci to nazywają, długość zastosowania. Wskazuje nam to na ilość odpaleń, jakie możemy wykonać przy użyciu jednego rdzenia.

Liczba ta wynosić może od 2000-3000 do nawet 15000. Jak widzicie, odpowiednio skonstruowane krzesiwo może być nadzwyczaj efektywne. Aby jednak zadbać o to, że tak jest, kluczowe będzie zwrócenie uwagi na długość rdzenia. Ta wynosić może od 2-3 cm do nawet i 6 cm. Rzecz jasna, im dłuższy rdzeń, tym więcej magnezu, a to przekłada się na większą ilość odpaleń.

Oprócz tego, wymiary także będą kluczowe

Ważną rolę w survivalu odgrywa również rozmiar krzesiwa. Choć producenci bardzo często decydują się na opisywanie swoich produktów jako XXL, to w dużej mierze nic nam tego typu deklaracje nie mówią. U jednego może oznaczać to długość rdzenia na poziomie 3-4 centymetrów, a u drugiego nawet i 5-6 cm. Ważne jest więc sprawdzenie dokładnych wymiarów.

Kompaktowość krzesiwa też jest istotna, lecz nie możemy zapomnieć, że naturalnie opcja ta jest mała i nie powinniśmy martwić się o to, że nie zmieści się do naszej sakwy bądź kieszonki. Czasami jednak oprócz samego krzesiwa producenci dorzucają także specjalne obudowy, które znacząco powiększają rozmiar, jaki zajmuje krzesiwo.

Krzesiwo magnezowe XXL do rozpalania ognia

krzesiwo magnezowe pręt

KRZESIWO MAGNEZOWE WOJSKOWE Survival Duże XXL K012

krzesiwo do rozpalania ognia

Ile krzesiwa w krzesiwie? O dwurdzeniowym sprzęcie słów kilka

Przeglądając dostępne krzesiwa bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to czy producent gwarantuje nam w pełni magnezowe krzesiwo czy może nieużytkowy rdzeń, który okrywa pozostałą, użytkową część przedmiotu. Tak zwane dwurdzeniowe krzesiwa są bardzo często spotykane w przypadku bardzo budżetowych rozwiązań.

Aby więc uniknąć zakupu sprzętu o mocno ograniczonej przydatności, musimy upewnić się, że przeglądane krzesiwo jest 100% wykonane z magnezu i podczas stosowania sprzętu będziemy mogli wykorzystać cały produkt, a nie tylko jego wierzchnią część.

Krzesiwo magnezowe – podsumowanie rankingu 2024

Choć na rynku z pewnością jest ogromna liczba dostępnych krzesiw magnezowych, to warto poświęcić kilka chwil na znalezienie tej najlepszej opcji. Będzie ona wyróżniać się od pozostałych długim rdzeniem o ogromnej liczbie zastosowań i małym rozmiarem. Co więcej, przy okazji unikniemy zakupu dwurdzeniowego sprzętu o aluminiowym wnętrzu.

Takim właśnie rozwiązaniem, które jest w pełni magnezowe, będzie AN7 KRZESIWO Magnezowe survival. Choć rdzeń nie jest najdłuższy, to gwarantuje bardzo dużą liczbę odpaleń i kompaktowość. W połączeniu z niską ceną, to jedna z najlepszych ofert na rynku.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie krzesiwo magnezowe wybrać
Average rating:  
 0 reviews