Trudno zaprzeczyć, że jazda rowerem po bezdrożach może być wspaniałą przygodą, okazją do bycia sam na sam z własnymi myślami oraz zjednoczenia się z naturą. Piękne widoki napawają refleksjami i wyciszają, oddalając nas od codziennego zgiełku. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy po kilku godzinach jazdy (a czasem nawet wcześniej) zaczyna nam być niewygodnie. Siodełko uwiera, siedzenie boli i plecy drętwieją, a my bezskutecznie staramy się znaleźć jakieś rozwiązanie, przesuwając ciężar ciała z jednego pośladka na drugi lub kupując najlepsze spodenki rowerowe jakie są na rynku. A gdyby tak zadbać o dobre siodełko na rower? Podpowiadamy, na co zwrócić uwage przy jego wyborze oraz prezentujemy kilka, najczęściej wybieranych modeli.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Wittkop Medicus 6.1

9.9

Średnie


 

Selle S028

9.8

Tanie

Comfort Gel City

9.7

Tanie


 

Happy City

9.6

Tanie

Selle Royal Respiro

9.5

Drogie


 

Siodełka rowerowe – Ranking Internautów 2025

Z pewnością każdy z nas ma swoje preferencje, jeżeli chodzi o sprzęt rowerowy. Jedne osoby preferują twardsze siodełka, inne bardziej miękkie. Jedne rozwiązanie sprawdzą się w równym terenie, jak chociażby miasto, inne będą dedykowane dla wypraw terenowych, gdzie grunt jest nierówny. Przyjrzyjmy się, które modele siodełek rowerowych są najczęściej wybierane przez użytkowników.

Złota polska jesień to dobra pora na rodzinne wycieczki rowerowe w niedzielne popołudnie. Dlatego kiedy wybieramy fotelik rowerowy musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii – certyfikaty jakości, rodzaj mocowania, miejsce montażu fotelika czy dodatkowe akcesoria, które możemy zamontować. Jaki fotelik rowerowy w Twoim przypadku będzie najlepszy?

Żelowe siodełko rowerowe Wittkop Medicus 6.1 Pro

siodelko na rower

To żelowe siodełko rowerowe powstało przy współpracy z niemieckim ortopedą, doktorem Torstenem Werle. Celem, jaki przyświecał podczas jego kreacji, był przede wszystkim komfort jazdy, ale także nowoczesny, stylowe design. Twórca tego siodełka uwzględnił ruchy, jakie wykonuje ludzkie ciało podczas jazdy i wyodrębnił w konstrukcji siodła pięć stref, które mają za zadanie zapewnić maksymalny komfort podczas jazdy. W modelu można więc wyodrębnić strefę siedzenia, strefę rozkładu naprężeń i wentylacji, strefę komfortu, strefę zapewniająca naturalny ruch podczas jazdy oraz strefę, która zapobiega obcieraniu ud.

Siodełko Wittkop Medicus 6.1 bardzo dobrze tłumi drgania i zapewnia jeszcze większą wygodę podczas jazdy niż dotychczasowe wersje tego modelu. W projekcie została zachowana dotychczasowa, niska waga, zastosowano także specjalną powłokę, która uodparnia siodełko na działanie czynników atmosferycznych. Każdy model jest wykończany ręcznie mocowanym kołnierzem, który ma za zadanie ochronić siodełko przed przetarciami w tych miejscach, gdzie jest na nie najbardziej narażone.

Na stalowym stelażu znajdziemy podziałkę, która pozwala na precyzyjne dopasowanie siodła do oczekiwań.

R

Zalety

  •  lekka, wytrzymałą konstrukcja,
  • regulowany stelaż,
  • powłoka odporna na przetarcia,
  • pięć wyodrębnionych stref dla maksymalizacji komfortu.
Q

Wady

  • dla niektórych osób może okazać się zbyt miękkie.

Siodełko rowerowe Selle S028

Nowoczesny model siodła na sprężynach. Jest to model uniwersalny, który dobrze nada się zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Pokryte jest elegancką ekoskórą z imitowanymi przeszyciami, które nadają mu sportowy, drapieżny charakter. Producent sprzedaje to siodło razem z jarzmem do mocowania do sztycy podsiodłowej.

W tylnej części siodełka znajduje się odblaskowy, czerwony element, który poprawia widoczność na drodze po zmroku i zapewnia bezpieczną jazdę. Wygodę jazdy zapewniają ujednolicone wymiary – siodło ma 21 centymetrów szerokości oraz 25,5 centymetrów długości.

Klasyczny model siodła, które nadaje się do komfortowej jazdy zarówno po mieście, jak i po leśnych ścieżkach. Specjalnie dobrane wypełnienie piankowe oraz elastyczne sprężyny amortyzujące zapewniają komfort jazdy nawet po nierównym terenie i tłumią drgania powstające podczas jazdy. Wierzchnia część siodełka została tak ukształtowana, że pozwala na dobra cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci.

R

Zalety

  • sprężyny amortyzujące nierówności,
  • jarzmo w komplecie,
  • siodło wyposażone w element odblaskowy,
  • uniwersalny model do jazdy zarówno w mieście, jak i po lesie.
Q

Wady

  • ekoskóra szybko się przeciera,
  • brak możliwości regulacji siodła.

Siodełko rowerowe Comfort Gel City

Siodełko rowerowe renomowanej, niemieckiej firmy Wittkop. Producent po raz kolejny postawił na komfort jazdy oraz wysoką jakość wykonania. Jak wszystkie produkty tej firmy, także i siodło Comfort Gel City zostało zaprojektowane przez doktora ortopedii. Świadectwem tego jest pięć stref wyodrębnionych w celu zapewnienia jak największego komfortu podczas nawet długiej jazdy. Model Comfort Gel City dedykowany jest do dalekich tras po asfalcie lub w mieście.

Komfort korzystania z siodełka poprawia specjalnie dobrane, żelowe wypełnienie i dedykowany system amortyzacji wstrząsów wykonany z elastomerów doskonale pochłaniających drgania.

Wykończenie poszycia siodełka gwarantuje dobrą wentylację i cyrkulację powietrza. Koniec z nadmierną potliwością i odparzeniami nawet na długiej trasie.

R

Zalety

  • pięć wyodrębnionych stref, które zapewniają maksymalny komfort podczas jazdy,
  • wysoka jakość wykonania,
  • siodło zapewnia dobrą cyrkulację powietrza,
  • żelowe wypełnienie.
Q

Wady

  • wypełnienie dla niektórych kolarzy może okazać się zbyt twarde

Siodełko rowerowe Happy City

Wygodne siodło rowerowe przeznaczone do jazdy po mieście lub asfalcie. Producent wyposażył ten model w komplet dwóch sprężyn, które dobrze amortyzują i wybierają nierówności na drodze zwiększając komfort jazdy oraz w jarzmo, dzięki któremu siodełko można od razu przymocować do sztycy podsiodłowej.

Samo siodełko jest szerokie, przez co dobrze sprawdza się, jako model uniwersalny dla kobiet i mężczyzn. Specjalna struktura materiału zapobiega przesuwaniu się ciała w trakcie jazdy, a także chroni powierzchnię materiału przed przetarciem. Umiarkowany stopień twardości sprawia, że siodło dobrze sprawdza się zarówno w terenie miejskim, jak i lekko pofałdowanych, leśnych ścieżkach. Można je wykorzystać zarówno w rowerach trekkingowych, jak i miejskich.

R

Zalety

  • niska cena,
  • uniwersalny krój i przeznaczenie,
  • amortyzowane sprężynami,
  • jarzmo w komplecie.
Q

Wady

  • wysoka waga

Selle Royal Respiro Soft Athletic

Unisexowy model rekreacyjno – sportowego siodełka wysokiej jakości. Jest przeznaczone przede wszystkim na dłuższe trasy, docenią je osoby, które dbają o komfort, wygodę i ergonomiczną jazdę. Model Respiro Soft to połączenie ręcznie wykonanych elementów gwarantujących wysoką jakość oraz najnowocześniejszych technologii, które przeciwdziałają nadmiernemu nagrzewaniu się siodła oraz pocenia w trakcie jazdy.

Cechami, które wyróżniają to siodło są – specjalne, komfortowe wypełnienie Royalgel, system kanały chłodzący oraz powłoka Cool Cover pokrywająca górną część siodełka.

Linia siodełek Respiro pozwala na obniżenie temperatury siodełka o nawet 25%. w upalne dni, kiedy elementy roweru nagrzewają się bardzo szybko, a kontakt z siodełkiem szybko zaczyna powodować dyskomfort i uczucie pieczenia to naprawdę dużo.

Specjalna konstrukcja modelu Athletic dopasowuje pozycję kolarza, wymuszając pochylenie o 45 stopni w przód. To typowa pozycja rekreacyjno-sportowa, która pozwala na długą, ale jednocześnie dynamiczną jazdę. Specjalne wypełnienie Royalgel nie twardnieje z czasem, nie pęka i nie starzeje się. Oferuje także stabilne wsparcie dla kości kulszowych i okolic prostaty, redukując nacisk o 40%.

Producent wyposażył ten model w lekką, manganową ramę oraz opatentowany system mocowania, który ułatwia szybkie przymocowanie oświetlenia lub torby podsiodłowej. Siodło jest w 100% wodoodporne.

R

Zalety

  • wbudowany system kanałów chłodzących,
  • wypełnienie dobrze amortyzuje wstrząsy i obniża nacisk na kości kulszowe,
  • lekka, manganowa rama,
  • zintegrowany system mocowania.
Q

Wady

  • wysoka cena.

Jakie powinno być siodełko rowerowe – Opinie specjalistów 2025

Siodełko rowerowe jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego roweru. To ono zapewnia komfort jazdy na trasie i od tego czy będzie dopasowane do naszych preferencji zależy w dużej mierze przyjemność z jazdy. Jak jednak wybrać najlepsze siodełko rowerowe dla siebie?

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że podczas jazdy najbardziej obciążone są kości kulszowe, na których opiera się cały ciężar ciała. Dlatego należy dążyć do tego, aby jak najbardziej odciążyć je, zwłaszcza podczas długiej trasy. Połączenie odciążenia z właściwościami amortyzacyjnymi podobnie jak w dobrych siodełkach MTB sprawi, że nawet długie trasy nie będą problemem.

Czy to jednak znaczy, że siodełko powinno być jak najbardziej miękkie? Niekoniecznie. Zbyt miękka wyściółka może powodować uczucie niewygody, zwłaszcza przy dłuższych dystansach. To dobre rozwiązanie, ale raczej na krótkie wycieczki. Na dłuższych trasach docenimy raczej twardsze rozwiązania, ale uzupełnione dobrą, przemyślaną amortyzacją.

Wittkop Medicus 6.1

siodelko na rower

Dobrym wyborem dla kolarzy, którzy preferują dłuższe trasy są siodełka żelowe, dodatkowo wspierane przez sprężyny. Stosowane wypełnienia żelowe są bardzo odporne na zużycie i praktycznie nie starzeją się i nie wysychają, w odróżnieniu od zwykłej pianki. Warstwa żelowa jest dosyć twarda więc będzie stanowiła dobre wsparcie podczas długich wycieczek. Spośród omawianych modeli, dobrym wyborem będą Wittkop Medicus 6.1, Comfort Gel City oraz SR Respiro Soft. Amortyzację sprężynową oferują natomiast Selle S028 i Happy City.

Wszystkie omawiane modele posiadają także w komplecie jarzmo, dzięki któremu siodełko możemy zamocować do sztycy.
Długość i szerokość siodła powinna być dobrana do stylu jazdy. Miłośnicy szosy i asfaltu, którzy często zmieniają pozycję podczas jazdy powinni zdecydować się na dłuższe siodło, które pozwala na przesuwanie środka ciężkości w trakcie jazdy. Dlatego dobrym wyborem dla nich może okazać się Wittkop Medicus 6.1 lub SR Respiro Soft. Z kolei ci kolarze, którzy raczej jeżdżą w jednej pozycji, mogą wybrać krótsze siodełko, które najczęściej będzie także lżejsze i tańsze. Dla nich lepszym wyborem będzie Selle S028, Comfort Gel City lub Happy City.

SR Respiro Soft

siodełko rowerowe opinie

Ponadto, siodło powinno być tym dłuższe, im teren po którym się poruszamy jest bardziej nierówny. Pozwala to na przenoszenie ciężaru ciała w zależności od wymagań technicznych odcinka trasy. Im trasa jest spokojniejsza, tym krótsze i szersze może być siodełko.

Montując siodło do sztycy, warto także zwrócić uwagę na długość sanek. Im jest większa, tym więcej swobody mamy w dopasowaniu położenia siedzenia do pedałów i kierownicy, co z kolei pozwala na dostosowanie ustawień roweru do kształtu sylwetki.

Więcej informacji na temat tego, jak wybrać siodełko rowerowe znajdziesz tutaj: https://www.centrumrowerowe.pl/blog/jak-dobrac-siodelko-rowerowe/

Czy istnieje siodło uniwersalne?

Niestety, nie ma uniwersalnych siodeł do roweru, które będą pasowały każdemu. Wiele zależy od naszej sylwetki, rozstawu kości miednicy, terenu w jakim jeździmy i osobistych preferencji. Kolarze, którzy głównie poruszają się po mieście, mogą skorzystać z mniej wymagających, sprężynowych siodełek jak Happy City i Comfort Gel City. To dobre rozwiązania– nawet na dłuższą trasę – które zapewniają komfort jazdy. Na dłuższe trasy także może przydać się dodatkowy osprzęt jak chociażby nawigacja rowerowa.

Jeżeli jednak naszym celem są szlaki terenowe, trekking po pagórkach lub kolarstwo zjazdowe, lepiej sprawdzą się węższe, dłuższe siodełka jak Wittkop Medicus albo SR Respiro Soft. Nie tylko zapewniają możliwość zmiany pozycji podczas jazdy, ale także dobrze chłodzą podczas upalnych dni i chronią przed odgnieceniami.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie siodełko rowerowe wybrać
Average rating:  
 6 reviews
 by Szymon

Osobiście na Medicusie 1.0 zrobiłem już ponad 3000 km. Nadal wygląda i działa jak nowe. Dla mnie super wygodne, nie ma problemu przejechać na nim dystans ponad 200 km. A to wszystko za niewielką cenę

 by damka p.

Nie potrzebuje nic specjalostycznego, wystarczy mi coś z tyhc tanszych do mojej damki ;D

 by paweł12

Medicus to solidne, wytrzymałe i bardzo wygodne siodełko. Użytkuje już od pewnego czasu i nic się z nim nie dzieje.

 by żabson

Selle Royal Respiro osobiscie nie przypadło mi do gustu, bo jest troche za wąskie. Zdecydowanie wole medicusa.

 by gachu

Siodełko selle jest racze do jazdy miejskiej, dla amatorów, dla kolaży wybrałbym cos lepszego, ale plus że pokazujecie różne rodzaje.

 by KR8

Polecam siodełka z wkładkami żelowymi. Mega komfort w trakcie jazdy.