Spis Treści
Zastanawiasz się jaką lornetkę należy wybrać? Sprawdź poniższy poradnik, a także zapoznaj się z rankingiem lornetek do obserwacji ptaków na rok 2025!
Decydując się na zakup lornetki do obserwacji ptaków musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że urządzenie tego typu będzie się różnić od propozycji wojskowych czy też od tych, które wykorzystuje się do celów astronomicznych. Co więcej, odpowiednie lornetki do obserwacji ptaków muszą być właściwie skonstruowane w celu najwyższej jakości obrazu. A przecież pamiętajmy też o tym, że duże przybliżenie zagwarantuje obserwację z naprawdę dalekiego dystansu.
To wszystko wydaje się proste i nieskomplikowane. Nie mniej jednak musimy pamiętać o tym, że produkty powinny być wyposażone we właściwy pryzmat, a także w pożądany typ szkła. Tak naprawdę parametrów ważnych dla prawidłowego wyboru sprzętu jest jeszcze więcej. Aby więc cieszyć się właściwą propozycją, musimy mieć niemałą wiedzę na temat lornetek, a także wymagań dotyczących ornitologii.
Obraz | Nazwa | Ocena 0-10 | Cena | Sprawdź Cenę |
---|---|---|---|---|
KANDAR | 9.9 | Średnia | ||
Comet LR-025 | 9.8 | Średnia | ||
GZ TRADE | 9.7 | Tania | ||
Blackfire 10x50 | 9.6 | Droga |
Aby więc pomóc każdemu zainteresowanemu w znalezieniu propozycji idealnej, postanowiliśmy przygotować dla was ranking lornetek do obserwacji ptaków. To zestawienie, w którym umieszczono cztery bardzo ciekawe propozycje charakteryzujące się dobrymi parametrami. Mowa tutaj o właściwym powiększeniu. Rzecz jasna bardzo ważną rolę odgrywa konstrukcja pryzmatów, a także szkło znajdujące się w pryzmatach. Rzecz jasna komfort obsługi też jest istotny.
LORNETKA KANDAR 32x42 SZKLANA OPTYKA +ETUI LR007
Lornetka firmy Kandar oferowana jest jako propozycja dachopryzmatyczna, w której wykorzystano szkło BK-7 w pryzmatach. Urządzenie charakteryzuje się powiększeniem 32×42, co jest znaczącym ułatwieniem w przypadku obserwacji ptaków z większej odległości. Pamiętajmy jednak o tym, aby w takich sytuacjach korzystać ze stojaków. Chyba że mamy pewną rękę i nie martwimy się o drżenie obrazu.
Wykorzystanie nieto tańszego szkła w pryzmatach pozwoliło producentom na uzyskanie atrakcyjnej ceny. Należy jednak pamiętać, że z tego powodu urządzenie gorzej będzie sobie radziło w sytuacji, kiedy jakość światła (i jego ilość) jest niewystarczająca. Nie mniej jednak urządzenie charakteryzuje się obrazem o bardzo dobrej jakości. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że sprzęt jest dzięki temu systemowi nieco bardziej kompaktowy niż konkurencje z systemem porro.
Urządzenie oferuje nam pole widzenia liniowe na poziomie 1500m/10000m. Jest to wynik ponadprzeciętny i pokazuje, że w odległości 10 km będziemy w stanie obserwować przez lornetkę pole o szerokości 1.5 km. Co więcej, opcja wyposażona została w powłoki antyrefleksyjne typu Multi Coated (MC) w celu ochrony sprzętu i zapewnienia nieco lepszej trwałości i odporności.
Zalety
• Duże liniowe pole widzenia;
• Nowoczesna konstrukcja i trwałe wykonanie.
Wady
- Mocno przeciętna jakość widzenia przy słabym oświetleniu.
Model Comet LR-025 to alternatywa w podobnej cenie. Tym razem producent postawił na nieco inne połączenie. Zdecydowano na wykorzystanie układu pryzmatów Porro przy zastosowaniu szkieł optycznych typu Bak-4. Gwarantuje to nieco mniej kompaktową konstrukcję, natomiast lornetka radzi sobie nieco lepiej w sytuacjach, gdzie nie ma dużo światła. Producent przygotował sprzęt o bardzo ciekawych parametrach, o których opowiemy poniżej.
Przede wszystkim należy zauważyć, że mamy tutaj nieco inne połączenie. Powiększenie wynosi 20×50, a więc zastosowano tutaj nieco większy obiektyw, aczkolwiek samo powiększenie jest tylko dwudziestokrotne. Sprzęt charakteryzuje się polem widzenia kątowym na poziomie 3,5 stopnia, co przekłada się na, mniej więcej, 610 metrów na 10000 metrów. Jest to więc wynik znacznie gorszy od konkurencyjnej propozycji. Należy natomiast zauważyć, że jakość obrazu jest nieco lepsza, a problemy ze stabilnością nie doskwierają tak bardzo z uwagi na mniejszy zoom.
Produkt jest nieco cięższy z uwagi na zastosowanie pryzmatów porro. Jednakże, w porównaniu z konkurencyjnymi modelami, waga na poziomie 650 gram nie jest znaczna i to z pewnością nie jest wada propozycji. Nie mniej ważne jest uwzględnienie nieco gorszego pola widzenia. To nie zmienia faktu, że powłoki antyrefleksyjne w postaci MC czy też możliwość regulowania ostrości sprawia, że sprzęt ten jest wart naszej uwagi.
Zalety
• Dobra jakość nawet po zachodzie słońca;
• Powłoki antyrefleksyjne;
• Regulacja ostrości.
Wady
- Niewielkie pole widzenia.
Kompaktowa, a także bardzo lekka lornetka myśliwska przygotowana przez GZ Trade charakteryzuje się bardzo dużym powiększeniem. Co ciekawe, opcja dostępna jest w atrakcyjnych zestawach, ale nawet i z nimi cechuje się bardzo niską ceną. Sprawia to, że produkt będzie idealnym rozwiązaniem dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z obserwacją ptactwa czy też z przebywaniem na świeżym powietrzu podczas przyglądaniu się zjawiskowym zwierzętom i cudom natury.
Propozycja charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dobrą funkcjonalnością, a to z uwagi na łatwą regulację i szybkie ogniskowanie. Co więcej, sprzęt wyposażony jest w czerwoną membranę. A to oznacza, że optyka jest o wiele trwalsza i nieco lepiej sobie radzi w różnorodnych warunkach.
Lornetkę możemy też zawiesić na szyi dzięki smyczy, która jest dostępna w zestawie. Sama konstrukcja jest ponadprzeciętnej jakości z uwagi na wodoszczelność i właściwości antypoślizgowe. Niestety, jakość obrazu nie jest na wysokim poziomie, co w przypadku dalekich obserwacji może okazać się problematyczne.
Zalety
• Funkcjonalne dodatki i rozwiązania;
• Kompaktowa i lekka;
• Sporo regulacji i użytecznych udogodnień.
Wady
- Przeciętnej jakości obraz.
Jeśli zależy nam na iście profesjonalnym rozwiązaniu, które gwarantuje świetny obraz i bardzo dobre parametry, a przy tym będzie radzić sobie równie dobrze w przypadku trudnych warunków pogodowych, to propozycja przygotowana przez firmę Blackfire z pewnością przypadnie nam do gustu. Choć cena za produkt jest wyższa niż u konkurencji, to i tak jest to dalej propozycja ze średniej półki cenowej, lecz zapewniająca świetne parametry pracy.
Opisywana lornetka 10×50 oferuje nam powiększenie x10 przy średnicy obiektywu 50 mm. Jest to bardzo często spotykane połączenie, które ze względu na swoje właściwości dostarcza nam odpowiednio dużego zooma nie oferując przy tym zbyt wąskiej widoczności i zbyt małych okularów. Warto przy tym zauważyć, że przy zastosowanej średnicy obiektywu źrenica wyjściowa ma wielkość 5 mm, a odległość od oka wynosi 15 mm.
Produkt charakteryzuje się porropryzmatycznym układem pryzmatów. A to oznacza świetną jakość konstrukcji i odpowiednią widoczność. Nie mniej istotne jest szkło, które wykonano z BK7. To połączenie daje co prawda nieco większy rozmiar (ale też i wagę), natomiast przekłada się na wyższą jakość widzenia obrazu. Z pozostałych specyfikacji nie możemy zapomnieć o linowym polu widzenia, które w tym przypadku oferuje nam pole widzenia na poziomie 1.2 km na przestrzeni 10 km.
Zalety
• Dosyć szeroki zakres pola widzenia;
• Świetna jakość obrazu.
Wady
- Dosyć wysoka cena.
Dalej zastanawiasz się nad tym jaką lornetkę do obserwowania ptaków należy wybrać? Sprawdź w takim razie poradnik zakupowy!
Powyższe urządzenia charakteryzują się dobrymi parametrami. Ich jakość też jest na wysokim poziomie. Jednakże, żadna z powyższych ofert nie jest idealna. Każda ma swoje wady czy też zalety. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego co powinno przykuć naszą uwagę przy szukaniu lornetki do obserwowania ptaków, a co będzie mniej istotne. Aby więc pomóc wam w znalezieniu opcji idealnej, czas przyjrzeć się poniższym poradom.
Niżej podane wskazówki zostały opracowane zgodnie z zaleceniami ekspertów. Jednakże, to naszym zadaniem jest określenie jaka lornetka do obserwacji ptaków będzie najwłaściwsza przyglądając się dwóm najważniejszym liczbom – powiększeniu i średnicy obiektywów. Rzecz jasna to nie wszystko, co musimy mieć na uwadze.
Bardzo ważne będzie też przyjrzenie się konstrukcji lornetki i upewnienie się czy wybrana opcja wyposażona została w dachowy czy porropryzmatyczny układ pryzmatów. Pamiętajmy też o zweryfikowaniu pola widzenia liniowego. Rzecz jasna też istotne jest zabezpieczenie sprzętu przed uszkodzeniem, a także uwzględnienie szereg innych cech dodatkowych. A to wszystko przy zapamiętaniu, że lornetka do obserwacji ptaków powinna być też komfortowa. Inne rzeczy, jakie warto mieć na względzie zostały opisane tutaj: https://teleskopy.pl/wybieramylornetke.html
wLornetka o największym przybliżeniu, czy potrzebna?
Powiększenie lornetki i apertura to dwa najważniejsze parametry każdej lornetki. Są to dwie liczby, które podawane są, na przykład, w postaci 7 x 40 czy 10 x 50. Pierwsza to właśnie powiększenie, a drugie to średnicę obiektywów. To soczewki, które widzimy z przodu lornetki. Jeśli więc odpowiednia okaże się lornetka 12x50 to uzyskamy powiększenie dwunastokrotne przy aperturze 50 milimetrów.
LORNETKA MYŚLIWSKA COMET 20x50 LR025 WOJSKOWA
Jeśli więc wybierzemy propozycję o dużym powiększeniu, średnica soczewek odpowiada za jaśniejszy obraz. To jest, na przykład, ważne w przypadku obserwacjach po zmroku czy też przy ograniczonym świetle. Pamiętajmy też o tym, że bardzo duże przybliżenie może doprowadzić do trzęsienia, którego ciężko będzie powstrzymać bez podstawki.
W przypadku ornitologii nie potrzebujemy zbyt dużego przybliżenia czy też i apertury. Często wybierane są propozycje oferujące parametry 8×35 czy 8×40 z bardzo prostego powodu. Do oglądania natury i ptaków nie musimy martwić się o zbyt duże przybliżenie z uwagi na to, że bardzo często możemy podejść dość blisko do ptaków. Pamiętajmy jednak, że możemy pokusić się o nieco większe powiększenie w celu zdywersyfikowania lornetki i przygotowania jej do innego przeznaczenia. Na początek przygody dobra będzie lornetka 8×56.
Rzecz jasna uwzględnijmy też konstrukcję
Kolejną kluczową kwestią jest zwrócenie uwagi na pryzmaty w lornetce. W tym momencie najczęściej stosuje się lornetki porropryzmatyczne bądź z pryzmatami dachowymi. Pierwsza opcja, czyli tak zwane pryzmaty porro, charakteryzują się większymi wymiarami z uwagi na to w jaki sposób pryzmaty działają.
Dzięki jednak technice porropryzmatycznej, jakość otrzymanego obrazu jest na naprawdę wysokim poziomie, co jest nadzwyczaj ważne dla każdego. Z uwagi też na prostą budowę i łatwe wykonanie pryzmatów w sposób właściwy, lornetki porropryzmatyczne będą tańsze od tych dachowych, jeśli porównamy podobną jakość optyczną.
Lornetka wojskowa Blackfire 10x50
Lornetka z pryzmatami dachowymi oferuje nam o wiele mniejszy rozmiar z uwagi na to, że pryzmaty znajdują się bardzo blisko soczewek obiektywów i nie potrzebują tak dużej przestrzeni, co wariant porro. A to oznacza, że obudowa jest mniejsza, a sama lornetka jest znacznie lżejsza. Jednakże, pryzmaty dachowe są nieco bardziej zaawansowane technologicznie i wymagają nieco większej wprawy w produkcji. A to oznacza, że ich cena będzie wyższa.
LORNETKA KANDAR 32x42 SZKLANA OPTYKA +ETUI LR007
Nie bez powodu parametry dodatkowe są też istotne
Nie możemy też zapomnieć o szkle, jakie wykorzystano do wyprodukowania pryzmatów. W ogromnym skrócie, BAK-4 oznacza szkło z kronu barowego, które charakteryzuje się lepszą jakością. To oznacza jaśniejszy i ostrzejszy obraz. Pamiętajmy przy tym, że oznacza to wyższą cenę. BK-7 to natomiast borokrzem. To natomiast gwarantuje atrakcyjną ceną.
Bardzo istotną rzeczą jest też uwzględnienie pola widzenia liniowego. Jest to obszar, mierzony w metrach, który możemy dostrzec przez lornetkę na danej odległości. Jeśli więc producent deklaruje nam pole widzenia liniowe 1500m/10000m, to oznacza, że na odległości 10 km zakres widzenia wynosi 1,5 km. Pamiętajmy przy tym, że często producenci stosują inną miarę w celu przedstawienia nieco lepszych parametrów niż są w rzeczywistości.
Komfort użytkowania również ma znaczenie
Oczywiście to nie wszystko, co powinno przykuć naszą uwagę. Równie istotną rolę odgrywa, szczególnie podczas wycieczek ornitologicznych, komfort danej lornetki. A to oznacza, że musimy przyjrzeć się wadze i kompaktowości sprzętu w celu sprawdzenia czy produkt będzie wystarczająco mały, aby nie przeszkadzał nam podczas naszych podróży.
Rzecz jasna miejmy na względzie też dodatkowy pokrowiec pozwalający nam bezpiecznie przenosić lornetkę z miejsca na miejsce czy też pasek, dzięki czemu zawiesimy urządzenie na szyi i będziemy mogli bez najmniejszych problemów przemieszczać się z miejsca na miejsce.
LORNETKA 30x60 SURVIVAL DZIEŃ NOC MYŚLIWSKA
Lornetka do obserwacji ptaków – podsumowanie
LORNETKA KANDAR 32×42 SZKLANA OPTYKA +ETUI LR007 to propozycja, która zachwyca wykonaniem i parametrami. Co prawda nie jest to lornetka o największym przybliżeniu, ale też nie jest to potrzebne, szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na bardzo dobre pole widzenia liniowe, świetne wykonanie, a także dodatkową korekcję dioptrii i szereg innych zalet, jakie model LR007 ma nam do zaoferowania.
Jeśli jednak potrzebujemy opcji lżejszej czy też charakteryzującej się większym powiększeniem bądź inną specyfikacją działania, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać zdobyte informacje i bazując na dostarczonych wskazówkach znaleźć swój własny produkt idealny. Taki, który pozwoli na bezproblemowe użytkowanie sprzętu we wszystkich warunkach. Dla mniej zaawansowanych polecamy małe lornetki 10×42.
Submit your review | |