Spędzanie czasu na łonie natury do doskonały sposób na relaks i wypoczynek. Odpowiedzialne biwakowanie wymaga jednak znajomości podstawowych zasad, jak chociażby rozpalania ogniska. Czy jeżeli nie wiesz, jak się za to zabrać albo nie chcesz tracić czasu lub zwyczajnie, pogoda nie dopisuje, lepiej zaopatrz się zawczasu w gazowy palnik turystyczny. Podpowiadamy, jak go wybrać i jak bezpiecznie i efektywnie używać. Prezentujemy także kilka modeli, najchętniej kupowanych przez turystów.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Palnik Gazowy Lutlampa

9.9

Tania

Vitkovice Milmer Palnik

9.8

Droga

Palnik butla 2kg

9.7

Droga

Palnik Mil-Tec

9.6

Średnia

KOCHER PALNIK Spirytusowy

9.5

Tania


 

Wybieramy najlepszy palnik turystyczny 2024

Nowoczesne kuchenki i piecyki biwakowe są małe, lekkie i wygodne, a co najważniejsze, pozwalają na przyrządzenie ciepłego posiłku, zagotowanie herbaty lub ogrzanie namiotu w zaledwie kilka minut. Jak jednak wybrać sprzęt, z którego będziemy zadowoleni. Oto kilka propozycji mini palników turystycznych.

Palnik gazowy Flame Gun z piezo zapłonem

palnik turystyczny decathlon

Gazowy, turystyczny palnik na kartusze, który doskonale sprawdzi się zarówno na grillu, w ogrodzie, jak i w warsztacie. Jest intuicyjny i całkowicie bezpieczny w użyciu. Montuje się przez dokręcanie. Wykonany został z wytrzymałego tworzywa i metalu. Metalowy zawór oraz pokrętło regulacji siły płomienia pozwalają dopasować moc palnika do własnych potrzeb.

Aby uruchomić palnik wystarczy przekręcić zawór gazu i nacisnąć spust. Temperatura płomienia dochodzi do 1300 stopni Celsjusza. Urządzenie jest gotowe do użytku zaraz po wyjęciu z opakowania i może być wykorzystywane wielokrotnie do różnego rodzaju kartuszy z odpowiednim gwintem.

R

Zalety

 • niewielkie rozmiary pozwalają na wykorzystanie sprzętu w różnych warunkach,
 • prosty w obsłudze i niezawodny,
 • może być stosowany do różnego rodzaju kartuszy,
 • płynna regulacja płomienia pozwala na wykorzystanie zarówno do celów kuchennych, jak i w warsztacie domowym.
Q

Wady

 • w niektórych egzemplarzach ciśnienie gazu zmienia się w sposób nieprzewidywalny.

Czajnik Turystyczny TURBO Na Kuchenkę Gazową 0.9L

palnik turystyczny na butlę

Kuchenka turystyczna, przystosowana do zasilania gazem propan-butan. Mieści w sobie aż trzy litry gazu. Urządzenie posiada dziesięcioletnią certyfikację (do 2030 roku) i nadaje się przede wszystkim do wykorzystania na działce lub podczas pobytu w ośrodku wczasowym. Renomowany producent zapewnia całkowite bezpieczeństwo produktu. Kuchenka wytrzymuje nacisk całkowity do 10 kilogramów więc bez obaw postawimy na niej nawet ciężki garnek z zawartością. Górny talerz ma średnicę aż 21 centymetrów, więc sprzęt doskonale sprawdzi się do gotowania ciepłych posiłków. Ze względu na masę własną i wymiary raczej nie nadaje się do przenoszenia na duże odległości, ale w bagażniku zmieści się bez najmniejszego problemu.

R

Zalety

 • zasilana łatwo dostępnym gazem propan-butan,
 • nadaje się do ogrzewania dużych i ciężkich naczyń,
 • dziesięcioletnia certyfikacja,
 • szeroki talerz górny.
Q

Wady

 • dosyć ciężka i nieporęczna, nie nadaje się do przenoszenia na duże odległości.

Palnik turystyczny z butlą 2 kilogramy Vitkovice Milmer

mini palnik turystyczny

Zestaw w którym znajdziemy turystyczna butlę gazową oraz palnik do gotowania o dużej średnicy (aż 22 centymetry). Palnik jest zasilany bezpośrednio z butli, bez konieczności wykorzystywania reduktorów ciśnienia. Wystarczy nakręcić go na butlę z wmontowanym, pionowym zaworem. Do kuchenki pasuje każda butla wyposażona w krociec przyłączeniowy z gwintem zewnętrznym 3/8 cala. Kuchenka posiada certyfikat bezpieczeństwa I.G.N i G. oraz oznaczenie bezpieczeństwa „B”. z powodzeniem można ją wykorzystywać podczas wypadów turystycznych na działkę, nad rzekę lub podczas pobytu w ośrodku wypoczynkowym. Duża średnica kuchenki ułatwia podgrzewanie szerokich naczyń, patelni i garnków. Palnik wyróżnia się niskim poborem gazu (0,11 kg/godzinę) oraz wysoką mocą znamionową cieplną palnika (1,4 kW).

R

Zalety

 • duża średnica pozwala na uniwersalne wykorzystanie kuchenki i szybkie przygotowanie posiłku,
 • brak konieczności stosowania reduktora ciśnienia,
 • uniwersalny gwint pozwala wykorzystać kuchenkę do wielu, różnych butli,
 • kuchenka posiada niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa.
Q

Wady

 • ciężka i nieporęczna, nadaje się raczej do stacjonarnego użytku niż częstego przenoszenia.

Składany palnik turystyczny Mil-Tec „Spider”

palnik turystyczny składany

Kuchenka renomowanej firmy Mil-Tec z siedzibą w Rottenburgu. Producent specjalizujący się w produkcji sprzętu militarnego i outdoorowego znany jest z dbałości o funkcjonalność, dobrą jakość wykonania i przystępnej ceny swoich produktów.

Składany palnik turystyczny gwarantuje niezawodność i funkcjonalność w niemal każdych warunkach. Skorzystają z niej miłośnicy survivalu, rajdów przygodowych i wszystkim osobom, które aktywnie spędzają wolny czas. Konstrukcja urządzenia została wykonana z połączenia wysokogatunkowej stali nierdzewnej oraz aluminium. Sam palnik jest zasilany kartuszami i pasują do niego wszystkie pojemniki wyposażone w złącze Screw-On.

Palnik został wyposażony w antypoślizgowe podstawy oraz perforacje rusztu, które pomagają utrzymać stabilność stawianych garnków i naczyń. Duża wydajność – aż 1,8 kW pozwala szybko zagotować wodę na herbatę albo podgrzać posiłek w każdych warunkach. Małe wymiary i niewielka waga palnika ułatwiają jego przenoszenie. Po złożeniu mieści się nawet w kieszeni kurtki. Jeżeli szukasz kuchenki małych gabarytów sprawdź nasz ranking kuchenek turystycznych na kartusze.

R

Zalety

 • niewielkie gabaryty i niska masa palnika,
 • antypoślizgowe podstawy oraz perforacje,
 • prosta konstrukcja zapewnia niezawodność,
 • płynna regulacja płomienia pozwala na dopasowanie mocy grzewczej palnika.
Q

Wady

 • mała średnica rusztu (11 centymetrów) nie pozwala na podgrzewanie dużych garnków.

Składany palnik turystyczna Mil-Tec „Kocher”

palnik turystyczny

Ruszt przeznaczony do palnika spirytusowego. Nadaje się zarówno do podgrzewania posiłków jak i gotowania wody na ciepłe napoje. W całości wykonany ze stali nierdzewnej, idealnie nadaje się do menażek, niewielkich patelni i garnków. Konstrukcja rusztowania została zaprojektowana tak, aby zapewnić maksymalnie duży prześwit od odstęp od podłoża. Dzięki temu możemy rozpalić palnik bezpośrednio na stole bez obaw o uszkodzenie blatu. Niska waga, możliwość złożenia i niewielkie wymiary sprawiają, że palnik „Kocher” jest idealnym towarzyszem wycieczek terenowych oraz wyjazdów weekendowych z rodziną.

R

Zalety

 • w całości wykonany ze stali,
 • pozwala na podgrzewanie garnków, patelni i menażek,
 • można z niego korzystać bezpośrednio na stole bez konieczności stosowania przegrody,
 • lekki i uniwersalny.
Q

Wady

 • rozstaw podpórek jest zbyt mały na stosowanie garnków, kubków lub szklanek o bardzo małej średnicy.

Jak wybrać palnik turystyczny w 2024 roku – na butlę czy na kartusze?

Najbardziej popularny rodzaj palników turystycznych to te zasilane wymienianymi kartuszami. To małe pojemniki wypełnione gazem, które posiadają specjalne mocowanie nw górnej części. Z kolei palniki na butlę mają mocowanie uniwersalne, ale przebywając w miejscowościach turystycznych możemy mieć problem z kupnem wymiennego pojemnika z gazem. Typowym palnikiem na kartusze jest Palnik gazowy Flame Gun z piezo zapłonem lub Składany palnik turystyczny Mil-Tec „Spider”, zaś palniki współpracujące z butlą gazową to modele czeskiego producenta Vitkovice Milmer. Zwłaszcza ten pierwszy produkt to ultralekki zestaw, który sprawdzi się na każdej wyprawie.

Tam, gdzie dostęp do butli gazowych jest utrudniony może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będą palniki na ropę albo benzynę. Coraz łatwiej je kupić i znacznie łatwiej napełnić, a wagą i rozmiarem często niewiele różnią się od gazowych modeli.

Dobrą alternatywą może być również urządzenie zasilane spirytusem, jak składany palnik turystyczny Mil-Tec „Kocher”. Są one lekkie, małe i można je zasilać naftą lub nieoczyszczonym spirytusem.

Na jakie parametry palnika turystycznego warto zwrócić uwagę?

Zanim zadecydujemy się na kupno panika turystycznego, warto rozważyć kilka cech i parametrów, które wpływają na komfort użytkowania sprzętu. Można do nich zaliczyć wagę palnika i rozmiar całego zestawu. Znaczenie ma także rodzaj paliwa i waga naczynia, a mówiąc dokładniej, odporność palnika na obciążenie.

Jeżeli chodzi o wagę palnika i rozmiar zestawu, to musimy zastanowić się, gdzie będziemy wykorzystywali urządzenie. Jeżeli planujemy zabrać je ze sobą w góry albo używać w terenie, znaczenie podczas wędrówki będzie miał każdy kilogram.

Palnik „Kocher”

palnik turystyczny

W takie sytuacji najlepiej sprawdzą się minimalistyczne zestawy, jak np. sprzęty Mil-Tec „Kocher” oraz „Spider” albo nawet podstawowy palnik ręczny Flame Gun z wymiennymi kartuszami. Musimy jednak mieć świadomość, że małe palniki nie pozwolą na przygotowanie dużego, pełnowartościowego posiłku, a i mniejszy garnek będzie podgrzewał się dosyć długo.

Kiedy wybieramy się na wakacje samochodem, nie musimy martwić się o brak wolnego miejsca. Dlatego w tej sytuacji rekomendujemy palniki wyposażone w butlę marki Vitkovice Milmer.

Jest to wprawdzie mało wygodny i dosyć ciężki sprzęt, ale raz ustawiony będzie nam doskonale służył. Butle są bardzo stabilne, a wymiary talerza pozwalają na szybkie podgrzanie nawet dużego naczynia, jak garnek czy patelnia. Palniki działające na butlę gazową są ekonomiczne i generują znacznie więcej ciepła, niż ich mniejsze odpowiedniki zasilane alkoholem albo małymi kartuszami. Zanim zabierzemy ze sobą w podróż butlę, warto sprawdzić czy posiada ona ważną certyfikację, jest w pełni szczelna i bezpieczna,a  także, czy w razie potrzeby na miejscu kupimy butlę zastępczą.

BUTLA TURYSTYCZNA GAZOWA 3 KG + PALNIK KUCHENKA 21 Vitkovice Milmer

palnik turystyczny na butlę

Jak dobrać naczynia do palnika?

Sam palnik to jeszcze zbyt mało, ab cieszyć się smacznym posiłkiem. Niezbędne będą jeszcze dobre naczynia turystyczne. Większość osób jest przekonana, że to, jakich naczyń użyjemy nie ma żadnego znaczenia więc na wakacje zabiera ze sobą dokładnie te same garnki i patelnie, z których korzysta w domu.

Nie jest to dobra decyzja, ponieważ ciśnienie i moc gazu z instalacji centralnej jest znacznie większa niż te wartości, które może zaoferować zwykły palnik turystyczny z Decathlonu lub innego, popularnego centrum ze sprzętem sportowo-outdoorowycm. Skutkiem tego jest, że zawartość naczyń będzie grzała się bardzo wolno.

Naczynia stalowe lub żeliwne mają jeszcze jedną, bardzo poważną wadę, która w zasadzie dyskwalifikuje je już na starcie. Są ciężkie, więc zupełnie nie nadają się do wykorzystania podczas wypadu w góry lub na biwak. Jakie zatem naczynia będą najlepszym rozwiązaniem?

Alternatywą są naczynia aluminiowe. Znacznie cieńsze i lżejsze dużo lepiej przewodzą ciepło. Warto jedynie uważać, aby nie oparzyć się podczas korzystania z nich. Jeszcze lepszym wyborem będzie tytan. Naczynia z niego wykonane są bardzo odporne na uszkodzenia, a przy okazji są jeszcze lżejsze i cieńsze niż ich odpowiedniki metalowe. To nieocenione ułatwienie kiedy potrzebujemy kompletnego sprzętu na kilkunastogodzinną wyprawę.

Naczynia z tytanu są jednak dosyć drogie, dlatego kupując je powinniśmy wiedzieć, że zakup się zwróci, a nie będziemy z nich korzystali raz na kilka lat.
Kiedy kupujemy palnik turystyczny, warto pomyśleć zawczasu o jego zabezpieczeniu przed przypadkowym uderzeniem o skałę podczas postoju. Większość miłośników turystyki górskiej wykorzystuje w tym celu pokrowce, które znacznie lepiej izolują i chronią niż przegroda stworzona przez materiał plecaka.

Palnik do kartuszy, turystycznych butli gazowych Mil-Tec

palnik turystyczny składany

Na jakich producentów palników stawiać?

Przede wszystkim, wybierając palnik wybierajmy produkty firm, które specjalizują się w wytwarzaniu sprzętu turystycznego. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zakupiony produkt będzie bezpieczny, nawet kiedy będą z niego korzystały osoby niepełnoletnie.

Takie firmy, jak Vitkovice Milmer czy Mil-Tec posiadają wieloletnie doświadczenie w produkcji artykułów turystycznych.

W ich produktach znajdziemy wyłącznie najwyższej jakości komponenty, a same butle i palniki wykonane są z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Zwłaszcza produkty Mil-Tec wyróżniają się wśród podobnych palników, oferując krótki czas gotowania, niską wagę i możliwość złożenia całego zestawu tak, że zmieścimy go nawet w kieszeni kurtki.

Unikajmy kupowania najtańszych palników niezidentyfikowanych firm. Choć kuszą one niska ceną, najczęściej idzie to w parze z niską jakością wykonania. Pamiętajmy, że korzystanie z paliw płynnych to nie przelewki i w przypadku nieszczelności urządzenia lub innych wad, powinniśmy natychmiast zaprzestać jego używania. Inaczej możemy doprowadzić do pożaru lub nawet wybuchu butli lub palnika.

Jak czyścić palniki turystyczne?

Choć wydaje się, że trudno o prostszą konstrukcję urządzenia niż prezentuje palnik gazowy, także one wymaga okresowej konserwacji i czyszczenia, które zapewnią wieloletnią przydatność sprzętu. W pierwszej kolejności należy rozmontować palnik na poszczególne części i usunąć nalot z sadzy, jaki osadził się na poszczególnych elementach.

Możemy tego dokonać przy pomocy szmatki nasączonej alkoholem lub preparatem do rozpuszczania tłuszczu, ale w ostateczności sprawdzi się nawet ciepła woda. Jeżeli nie masz pod ręką kawałka materiału, nada się nawet stara szczoteczka do zębów lub kępy trawy. Szczególną uwagę należy przywiązać go zawora gazowego. Czyścimy do bardzo dokładnie i delikatnie tak, aby zachował szczelność. Rozszczelnienie palnika może być niebezpieczne.

Więcej informacji na temat tego, jak wybrać palnik turystyczny znajdziesz pod wskazanym adresem www: https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/jaki-palnik-turystyczny-wybrac-ktory-najlepszy/11213/.

 Najlepszy palnik turystyczny – Podsumowanie rankingu 2024

Marzy Ci się wielogodzinna wyprawa w góry albo wybierasz się z rodziną nad rzekę lub jezioro do ośrodka wypoczynkowego? Zakup palnika turystycznego to doskonały sposób aby szybko i łatwo przygotować ciepły posiłek, zaparzyć herbatę lub kawę albo po prostu podgrzać wodę w czajniku turystycznym! Wszystkie przedstawione wyżej modele to urządzenia wysokiej klasy produkowane przez wyspecjalizowane firmy. Znajdziesz wśród nich zarówno niewielkich rozmiarów przenośne palniki turystyczne, jak i palniki o dużej mocy wyposażone w butlę gazową.  

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki palnik turystyczny wybrać
Average rating:  
 0 reviews