Choć wydaje się, że z nowych technologii najchętniej korzystają osoby młode, także coraz więcej seniorów przekonuje się do zakupu smartfona czy smartwatcha. Inteligentne zegarki służą nie tylko, jako zegarek, ale także pomagają zorganizować dzień, przypominają o regularności aktywności fizycznej i konieczności przyjęcia kolejnej dawki leków. Przyjrzyjmy się funkcjom, jakie powinien posiadać smartwatch dla seniora na przykładzie kilku, wybranych produktów.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

TCL Movetime MT40S

9.9

Średnia

Sprawdź Cenę

Myband 4family

9.8

Średnia

Sprawdź Cenę

Galaxy Watch 4

9.8

Drogi

Sprawdź Cenę

Garett Sport

9.7

Średnia

Sprawdź Cenę

Withings Move ECG

9.7

Średnia

Sprawdź Cenę

Poniżej prezentujemy krótkie recenzje wybranych modeli smartwatchy, które mogą zainteresować zwłaszcza osoby starsze. Zegarki są intuicyjne w użyciu, ale jednocześnie posiadają bogaty wybór opcji.

Zegarek GPS z pulsometrem Locon BS 01

najlepszy smartwatch dla seniora

Niedrogi i elegancki zegarek smart z wbudowanym modułem GPS oraz pulsometrem z pewnością będzie pasował do rankingu smartwatchy z eleganckim designem. Posiada liczne funkcje monitorujące stan zdrowia, w tym pulsometr. Został wyposażony w przycisk SOS oraz nawigację GPS, która pozwala namierzyć dokładne położenie seniora w specjalnej aplikacji Bezpieczny Senior. Zegarek obsługuje sieci Wi-Fi i GSM (został wyposażony w kartę SIM).

Urządzenie pozwala na przechowywanie do 10 kontaktów oraz nawiązywanie połączeń głosowych. Dzięki temu zegarkowi już nigdy nie przeoczysz żadnego połączenia. Za pomocą przycisku ratunkowego szybko i łatwo wyślesz wiadomość SMS na wybrany numer telefonu.

Dedykowana aplikacja pozwala na wytyczenie stref bezpieczeństwa i wysyła powiadomienie, ilekroć bliska osoba opuści określony obszar. Zegarek Locon głośnym i wyraźnym dźwiękiem informuje o konieczności przyjęcia kolejnej porcji leków. Zegarek jest wygodny w użyciu dzięki wykorzystaniu dużej, czytelnej czcionki i dotykowego ekranu.

R

Zalety

 • wbudowany moduł GPS,
 • obsługuje karty SIM
 • rozbudowane funkcje bezpieczeństwa,
 • wygodna, intuicyjna obsługa.
Q

Wady

 • słaba bateria.

Smartwatch D200

dobry smartwatch dla seniora

Model D200 to prosty w obsłudze zegarek, wyposażony w kolorowy ekran dotykowy i funkcje monitorujące zdrowie. Zegarek został wyposażony w moduł Wi-Fi i dokładną nawigację satelitarną GPS oraz Assisted GPS, które pozwalają zachować kontakt z bliskimi osobami, a w razie potrzeby zlokalizować bliską osobę. Funkcja telefonu umożliwia odbieranie połączeń głosowych.

Zegarek współpracuje ze specjalną aplikację na smartfony, kompatybilną z popularnymi systemami operacyjnymi, jak Android i iOS. Pulsometr oferuje monitorowanie tętna w czasie rzeczywistym, a także pomiar ciśnienia. Wspiera również podstawowe pomiary aktywności fizycznej, jak krokomierz oraz mierzy jakość i długość snu.

Producent wyposażył ten model w dotykowy, kolorowy wyświetlacz, który pozwala na intuicyjna obsługę urządzenia nawet w ciemności. Bateria o pojemności 550 mAh wystarcza na około dwa dni standardowego działania, gdy potrzeba będzie zegarka z pojemną baterią zapraszamy do tego rankingu. Urządzenie ładuje się jednak szybko i po upływie zaledwie dwóch godzin możemy znowu korzystać z zegarka.

R

Zalety

 • dokładna nawigacja GPS i A-GPS,
 • obsługa połączeń głosowych i sieci Wi-Fi,
 • czytelny i jasny wyświetlacz,
 • aplikacja działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.
Q

Wady

 • duże gabaryty urządzenia niekorzystnie prezentują się na szczupłym nadgarstku.

Smartwatch Garett GPS 3

smartwatch dla seniora opinie

Model firmy Garett to kompaktowy lokalizator GPS z wbudowaną funkcją pomiaru tętna. Stanowi doskonały wybór dla osób, które szukają komfortu i bezpieczeństwa, ale zarazem nie stronią od aktywności fizycznej.

Smartwatch Garett dba o zdrowie użytkownika przypominając o porze brania kolejnej porcji medykamentów, ale także monitorując prace serca. Kontrola tętna jest ważna, kiedy zależy nam na utrzymaniu odpowiedniego ilości i natężenia ruchu. Przydaje się także do wykrywania anomalii pracy mięśnia sercowego. Specjalna funkcja pozwala także na wysłanie sygnału alarmowego i automatyczne nawiązanie połączenia głosowego. W pamięci zegarka mieszczą się aż 3 numery telefonu.

Dedykowana aplikacja umożliwia włączenie funkcji nasłuchiwania odgłosów otoczenia. Dzięki niej możemy zadbać o swoich najbliższych w sytuacji, gdy obawiamy się o ich zdrowie lub bezpieczeństwo, a nie mamy możliwości nawiązania z nimi kontaktu głosowego.

Dyskretny monitoring za pomocą wbudowanego modułu GPS pozwala zlokalizować położenie seniora. To doskonałe rozwiązanie, kiedy chcemy z daleka opiekować się starszą osobą.

R

Zalety

 • funkcje śledzenia i SOS,
 • wbudowany pulsometr,
 • klasa wodoszczelności IP 54,
 • elegancki wygląd (skórzany pasek, koperta z tworzywa sztucznego).
Q

Wady

 • skomplikowana rejestracja do aplikacji.

Watchmark WD20

smartwatch dla seniora

Zaawansowany, ale jednocześnie intuicyjny w obsłudze smartwatch, który świetnie nadaje się dla seniora. Dzięki dedykowanej aplikacji, która łączy się z zegarkiem możemy sprawować dyskretną kontrolę nad bliską osobą, dbając o jej bezpieczeństwo, ilekroć wychodzi z domu.

W przypadku wykrycia upadku lub utraty przytomności, urządzenie automatycznie nawiązuje połączenie głosowe z wprowadzonym do pamięci numerem telefonu.

Watchmark WD20 posiada wbudowany lokalizator GPS, który ułatwia odnalezienie posiada w razie utraty kontaktu. Smartwatch został wyposażony w zróżnicowane funkcje, ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Warto wymienić chociażby te najważniejsze, jak przypomnienie o lekach, monitoring ilości i jakości snu, możliwość bezpośredniego nasłuchiwania otoczenia, a także dostęp do połączeń głosowych.

W stosunku do poprzedniego modelu, model WD20 został wzbogacony o pomiar ciśnienia, wbudowaną książkę telefoniczną wraz z możliwością wyszukiwania kontaktów. Usprawnieniu uległ mikrofon. Pojawiła się możliwość blokowania połączeń przychodzących spod nieznanych numerów.

Osoby ceniące sobie aktywność fizyczną z pewnością docenią potencjał wbudowanego pulsometru oraz krokomierza, który współpracuje z opcją przypominania o aktywności fizycznej – nasze propozycje dobrych smartwatchy z pulsometrem.

R

Zalety

 • wysokiej jakości ekran dotykowy,
 • funkcje śledzące zdrowie – krokomierz, pulsometr, pomiar ciśnienia,
 • możliwość nawiązywania połączeń głosowych,
 • lokalizator GPS.
Q

Wady

 • niektóre smartfony mogą mieć problem z nawiązaniem połączeń Bluetooth i Wi-Fi.

Jak wybrać dobry smartwatch dla seniora?

Kiedy szukamy inteligentnego zegarka dla osoby starszej powinniśmy pamiętać, że w tym przypadku bogate funkcje interaktywne, jak możliwość instalacji dodatkowych aplikacji, gry czy zaawansowane opcje sportowe schodzą na drugi plan? Czy może długość i niezawodność baterii jest bardziej w cenie (alternatywą są smartwatche hybrydowe z tego rankingu). Co jest zatem istotne?

Garett GPS 3

smartwatch dla seniora opinie

Przypomnienie o aktywności fizycznej oraz wbudowany krokomierz pozwalają zmotywować osobę w podeszłym wieku do ruchu. W dobraniu odpowiedniej intensywności pomóc może pulsometr, który informuje o aktualnym i średnim tętnie pozwalając samodzielnie dobrać poziom trudności wysiłku. W parze z pulsometrem idzie także automatyczny pomiar ciśnienia, mierzący parametry skurczowe i rozkurczowe. Nie wszystkie zegarki smart oferują tak samo dokładny pomiar pulsu – lista popularnych zegarków z możliwością mierzenia pulsu. Jeżeli chodzi o tę funkcję, polecamy model Garet GPS 3 oraz Smartwatch D200.

W parze z funkcjami wspierającymi aktywność fizyczną, idą także opcje prozdrowotne. Warto wymienić zwłaszcza monitor snu i przypomnienie o konieczności zażycia medykamentów, które wspierają zdrowie użytkownika i dbają o to, aby zawsze był on wypoczęty oraz pamiętał o swoim kalendarzu leków. Monitor snu pozwala na śledzenie długości snu oraz sprawdzenie tego, na ile dobrze wypoczęliśmy. Jeżeli chodzi o te funkcje, warto polecić Watchmark WD20 i Zegarek GPS z pulsometrem Locon BS 01.

Wybierając smartwatch dla osoby starszej musimy także pamiętać o kwestii bezpieczeństwa. Wiele osób w podeszłym wieku irytuje się, kiedy wyczuwa nadmierną troskę ze strony swojego otoczenia, odczytując dawane sygnały, jako pobłażliwe, protekcjonalne traktowanie. Aby temu zapobiec, wybierajmy zegarki wspierające możliwie dyskretną kontrolę.

Takimi rozwiązaniami jest np. lokalizator GPS i funkcja nasłuchu otoczenia, które współpracują z dedykowaną aplikacją, a także specjalny ratunkowy przycisk SOS.

Watchmark WD20

smartwatch dla seniora

Lokalizator pozwoli nam ustalić dokładne miejsce, w którym znajduje się użytkownik zegarka, a nasłuch otoczenia ułatwi nam ocenę powagi sytuacji i ustalenie, czy dzieje się coś złego. Jednocześnie, za pomocą przycisku SOS możliwe jest błyskawiczne nawiązanie połączenia z wybranym numerem telefonu. Zwłaszcza ta ostatnia opcja, w połączeniu z możliwością rozmowy głosowej przyda się w przypadku nagłego zdarzenia. Jeżeli szukasz zegarka z rozbudowanym profilem bezpieczeństwa, postaw na Watchmark WD20 lub Smartwatch D200.

Więcej informacji o tym, jak wybrać smartwatch dla seniora znajdziesz tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-smartwatch-dla-seniora-jak-moze-ulatwic-mu-zycie.bhtml

Poniżej prezentujemy w przejrzystej tabeli podstawowe cechy wybranych modeli zegarków smart:

Locon BS 01

Watchmark WD20

Smartwatch D200

Garet GPS3

Funkcje prozdrowotne

Mocno rozbudowane

Mocno rozbudowane

Umiarkowanie rozbudowane

Umiarkowanie rozbudowane

Funkcje bezpieczeństwa

Umiarkowanie rozbudowane

Mocno rozbudowane

Mocno rozbudowane

Umiarkowanie rozbudowane

Monitorowanie aktywności

Umiarkowanie rozbudowane

Umiarkowanie rozbudowane

Mocno rozbudowane

Mocno rozbudowane

 

Smartwatch dla seniora – opinie użytkowników 2023

Szukając zegarka smart dla osoby starszej, zwróć uwagę na trzy grupy funkcji – prozdrowotne, związane z bezpieczeństwem oraz monitorowaniem aktywności. Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu dobrej formy i lubisz się regularnie ruszać, wybierz Garet GPS 3 oraz Smartwatch D200.

Jeżeli chcesz czuć się bezpiecznie i lubisz mieć gwarancję kontaktu z najbliższymi w awaryjnych sytuacjach, wybierz Watchmark WD20 lub Smartwatch D200. Wreszcie, modele Watchmark WD20 i Zegarek GPS 3 z pulsometrem Locon BS 01 pozwolą lepiej zadbać o swoje zdrowie, poprzez kontrolowanie snu, pilnowanie regularnych pór aktywności i przypominaniu o konieczności zażycia leków.

Smartwatch D200

dobry smartwatch dla seniora

Smartwatch dla seniora to doskonały pomysł na prezent, jeżeli chcemy zadbać o bezpieczeństwo starszych członków rodziny. Urządzenia dają nam możliwość zdalnego sprawowania podstawowej opieki wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie robić tego osobiście.

Pamiętajmy, że smartwatch nie musi być tylko zabawką. Coraz więcej modeli pozwala lepiej zorganizować życie, zadbać o wygodę swoją i innych. W sytuacjach awaryjnych takie urządzenie bywa wręcz niezastąpione i pozwala szybko zorganizować profesjonalną pomoc.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki smartwatch dla seniora wybrać
Average rating:  
 5 reviews
 by Damian

Wszystkie opisane smartwache są warte uwagi. Jeszcze nie wiem, który kupię, ale artykuł z pewnością mi w tym pomoże. Muszę jeszcze obejrzeć wszystkie filmiki, które dokładnie pokazują wady i zalety.

 by Jolka

Szukałam czegoś z lokalizatorem. Locon wydaje się być idealny. Nie będę się już zamartwiała się, gdy mama nie odbierze telefonu - zlokalizuje ją od razu 😉

 by Markus

Fajne zestawienie. Produkty dobrze opisane, wymienione najważniejsze funkcje, bez owijania w bawełne. Przydatny artykuł.

 by Aneta

Chciałam kupić prezent dla taty i byłam zdecydowana na coś zupełnie innego, ale dzięki temu zestawieniu wezmę Smartwach D200. Przekonał mnie czytelny, łatwy w obsłudze wyświetlacz.

 by Amela

Idąc z duchem czasu, babcia poprosiła mnie o wybór smartwacha. Słyszała o takim sprzęcie od koleżanki. Jako, że sama nie posiadam, szukałam czegoś w necie. Pomógł mi wasz artykuł. Wspolnie z babcią wybierzemy TCL Movetime - ze względu na smukły kształt i dobrą cenę.