Czy zdarzyło Ci się nocować na podmokłym górskim terenie? Czy Twój profesjonalny śpiwór puchowy przemókł wskutek silnych opadów atmosferycznych? Jeżeli tak, zastanów się nad kupnem profesjonalnego hamaka górskiego. Dzięki niemu będziesz czuł się bezpiecznie podczas noclegu na kamienistym lub podmokłym terenie. Rozważ spanie w hamaku, a kręgosłup będzie odpowiednio zabezpieczony przez całą noc.

Spanie na hamaku – jak się przygotować?

Najważniejsze jest odnalezienie miejsca, które pozwoli na bezpieczny sen. Dzięki hamakowi można nocować na terenie kamienistym, bądź podmokłym, jest więc doskonałym rozwiązaniem tam, gdzie nie można rozstawić namiotu.

Hamak do spania w lesie jest trochę inny od modelu rekreacyjnego. Przede wszystkim musi zostać wykonany z oddychającego materiału o gęstym splocie. Produkty górskie są bardziej wytrzymałe i przystosowane do noclegu w bardziej wymagających warunkach.

Jak powiesić hamak – krok po kroku

Wiele osób, które nie mają doświadczenia ze spaniem na hamaku, obawiają się, że może on być niewygodny podczas snu. Należy jednak przestrzegać następujących kroków, które pozwolą wyznaczyć miejsce i odpowiednio zawiesić hamak.

1. Rozciąganie hamaka.

To najważniejsza czynność, która warunkuje Twój wygodny sen. Optymalna odległość pomiędzy drzewami, bądź innymi punktami zawieszenia wynosi od 4 do 5 metrów. Im drzewa są dalej położone od siebie, tym wyżej należy umieścić taśmy nośne. Gwarantuje to komfort i pozwoli uniknąć porannego bólu kręgosłupa. Eksperci przypominają również, że po położeniu się na hamaku, taśmy powinny znajdować się pod kątem 30 stopni w dół. Nie należy dążyć do zbyt napiętego hamaka, ponieważ będzie on mało komfortowy.

2. Wieszanie.

Do zawieszenia hamaka najlepsze będą drzewa posiadające grube pnie. Nie wolno wieszać hamaka pod suchymi gałęziami lub innymi elementami, które w nocy mogą spaść na głowę. Wysuń jeden koniec hamaka z pokrowca i postaraj się założyć pasy nośne wokół drzewa. Następnie przeciągnij wolny koniec przez środek klamry, aby mocno zacisnęła się na drzewie. Powtórz czynność z drugim końcem. Zanim wejdziesz na hamak, upewnij się, że całość jest stabilna.

3. Regulacja.

Jeżeli drzewa położone są zbyt blisko lub zbyt daleko od siebie, możesz regulować rozpiętość za pomocą taśm. Możesz je ponownie owinąć wokół drzewa, aby zwiększyć napięcie materiału.

4. Pora roku – to musisz wiedzieć

W deszczowe dni możesz wspomagać się tarpem, który stanowi osłonę przed deszczem, wiatrem i śniegiem. Daszek można dokupić lub wykonać samemu z wodoodpornej tkaniny. Warto jednak, aby jego brzegi były na bazie trójkąta, wówczas woda nie będzie się gromadzić, a jedynie kapać po ściankach. Z tego powodu musi być również szerszy od hamaka, aby woda nie dostawała się wewnątrz. 
Amatorzy hamaków nie rezygnują ze spania w nim również zimą. Po użyciu śpiwora i dodatkowej maty można zapewnić sobie odpowiedni komfort termiczny. Dzięki temu, wbrew pozorom, spanie na hamaku będzie bardziej komfortowe niż odpoczywanie na macie wewnątrz namiotu. Spanie w hamaku jest zbliżone do spania w małym 2-osobowym namiocie.

Podsumowanie – jak spać w hamaku?

Spanie w hamaku w lesie z pewnością dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Wiele osób zastanawia się czy w nocy nie wypadnie z hamaka na ziemię. Jest to niemożliwe, ponieważ brzegi materiału są napięte i tworzą automatyczną barierę przed wypadnięciem ciała. Ponadto, po dobraniu odpowiedniego rozmiaru, hamak pomieści nawet dwie osoby. W letnie dni może być przydatna moskitiera, która ochroni przed komarami. Z kolei w chłodniejsze dni dobra bielizna termiczna zapewni odpowiedni komfort cieplny.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Spanie w hamaku
Average rating:  
 0 reviews