Według popularnej opinii zdrowa norma to 10000 kroków dziennie. Inne źródła podają, że należy robić ok. 14000, aby schudnąć i 6000–8000, aby utrzymać aktualną wagę i cieszyć się dobrym stanem zdrowia. W liczeniu kroków pomagają smartwatche lub aplikacje mobilne, dzięki którym możesz na bieżąco kontrolować swoje postępy. Sprawdź, ile trzeba chodzić, aby zgubić zbędne kilogramy!

Po pierwsze oblicz swoje zapotrzebowanie energetyczne

Jeśli zastanawiasz się, ile kroków dziennie trzeba robić, aby osiągnąć szczupłą sylwetkę, zacznij od obliczenia swojego zapotrzebowania kalorycznego. To matematyczne działanie, które uwzględnia takie czynniki jak waga, wzrost, wiek oraz prowadzony tryb życia. To zrozumiałe, że pracownicy fizyczni będą potrzebowali więcej energii niż osoby, które spędzają większość dnia przed ekranem komputera. Jeśli znasz już swoje zapotrzebowanie energetyczne, możesz rozplanować posiłki oraz aktywność w taki sposób, by utrzymać ujemny bilans energetyczny. W praktyce oznacza to, że przez czas odchudzania dostarczasz organizmowi mniej kalorii, niż potrzebuje. Aby schudnąć skutecznie i bez efektu jo-jo, różnica ta powinna wynosić ok. 500–600 kcal.

Swoje zapotrzebowanie kaloryczne obliczysz za pomocą internetowych narzędzi lub podczas konsultacji z dietetykiem. Specjalista weźmie pod uwagę również twój stan zdrowia i przypadłości, które mogą mieć wpływ na tempo odchudzania (np. choroba Hashimoto lub insulinooporność).

Ile kroków potrzeba, aby schudnąć?

Aby obliczyć, ile kroków dziennie musisz zrobić, by schudnąć, poznaj tempo spalania kalorii przez twój organizm. Smartwatche i aplikacje do liczenia kroków dokonują tych obliczeń automatycznie na podstawie podstawowych parametrów, takich jak wzrost i waga. Wykonuj taką liczbę kroków, która pozwoli ci na spalenie ok. 500 kcal. Orientacyjnie można powiedzieć, że będzie to ok. 10 tys. kroków lub nieco więcej. Przyjmuje się, że optymalna liczba to 6000–9500 kroków, by zachować zdrowie i utrzymać wagę. Redukcja wagi wymaga zwiększenia tej ilości.

Pamiętaj, że chodzenie z kijkami, szybki marsz lub trucht przyniesie lepsze efekty niż monotonny spacer w spokojnym tempie. Podczas tych aktywności również możesz liczyć kroki. Wysiłek o większej intensywności pomoże ci szybciej spalić kalorie.

Nie tylko aktywność fizyczna – zadbaj o dietę

Nie ma wątpliwości, że nawet 15000–20000 kroków dziennie nie pomoże w odchudzaniu, jeśli stosujesz niezdrową dietę, a twój bilans energetyczny pozostaje dodatni, tj. spożywasz więcej kalorii, niż wynika z twojego indywidualnego zapotrzebowania. Odpowiednio zbilansowana dieta pomoże ci nie tylko w szybszej utracie wagi, lecz także zmniejszy ryzyko powstawania chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca typu 2, miażdżyca czy choroba wieńcowa.

Stosujesz odpowiednią dietę, przekraczasz swoją dzienną normę kroków, a mimo to nie chudniesz? Zgłoś się do lekarza, który zleci odpowiednie badania, aby sprawdzić, co jest przyczyną takiego stanu.