Podczas chłodniejszych miesięcy w roku konieczne staje się posiadanie dodatkowo zabezpieczonego śpiwora, który zapewni odpowiedni komfort termiczny. Jednakże w przypadku miłośników nocowania pod namiotem zimą dobry śpiwór puchowy oraz kilka warstw ubrań mogą okazać się niewystarczające.

Należy dodatkowo wspomagać się ogrzewaniem namiotu. Podczas biwakowania, szczególnie nad akwenem wodnym, może dojść do zamoczenia odzieży. Wówczas niezbędne stanie się szybkie wysuszenie oraz założenie suchych ubrań. W mroźne wieczory wysuszenie zamoczonych ubrań jest wręcz niemożliwe, z pomocą przyjść może profesjonalne urządzenie.

Ogrzewacz do namiotu – na co należy zwrócić uwagę?

W zależności od wybranej metody ogrzewania, konieczne staje się zapewnienie również źródła energii. To bardzo ważne, ponieważ bez tego dany piecyk nie będzie funkcjonował.

  1. Grzejnik elektryczny cieszy się dużą popularnością, głównie ze względu na kompaktowe rozmiary i małą wagę. Wymaga jednak stałego dostępu do prądu, co może być problematyczne w przypadku biwaków w głuszy.
  2.  Grzejnik gazowy. Gdy zdecydujemy się na tę formę ogrzewania, musimy dodatkowo posiadać butlę z gazem propan-butan. Przykładowo promienniki ciepła są bardzo proste w konstrukcji, mogą być zasilane z butli turystycznych.
  3. Piecyk z czujnikiem CO (piecyk katalityczny). Droższe, jednak bardziej bezpieczne. Łączą w sobie mały rozmiar i dużą moc grzewczą. Można dokupić specjalną końcówkę umożliwiającą podpięcie do piecyka butli gazowej.
  4. Grzejniki na paliwa płynne, wśród których najpopularniejsze są piecyki naftowe. Wydzielają mało wilgoci, są bezpieczne oraz wydajne.

Jak ogrzać namiot? – poradnik 2024

Wiele osób nie wie jak ogrzać namiot turystyczny. Rozwiązanie jest bardzo proste, wystarczy bowiem wyposażyć się w piecyk turystyczny, który zapewni ciepło wewnątrz namiotu. Piecyki ogrzeją nawet większe namioty 4-osobowe. Aby proces uruchamiania piecyka był bezpieczny, należy przestrzegać poniższych zaleceń:

  1. Zapoznaj się dokładnie z instrukcją posiadanego modelu. To ważne, ponieważ w zależności od producenta, niektóre piecyki będą wymagały dodatkowych akcesoriów, bądź środków bezpieczeństwa.
  2. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość paliwa, aby wysuszyć ubrania, bądź utrzymywać włączony piecyk przez całą noc. Jeżeli wydaje Ci się, że masz za mały zapas, postaraj się włączać piecyk tylko wtedy, gdy jest on niezbędny.
  3. Ureguluj temperaturę, aby działanie piecyka było efektywne przez dłuższy okres czasu. Tym samym weź pod uwagę, że piecyk musi się nagrzać, a więc odczekaj chwilę, aby dostosować finalną temperaturę wewnątrz namiotu.
  4. Zachowaj środki ostrożności zalecone przez producenta. Poszczególne modele mogą się różnić wymogami sanitarnymi.

Jak zrobić piecyk do namiotu?

Własnoręcznie piecyk do namiotu można wykonać w bardzo prosty sposób:

  1. Wyposaż się wcześniej w niewielki rondelek oraz okapnik do sztućców. Najlepiej, aby średnica okapnika była niewiele mniejsza od średnicy garnka. Elementy muszą być nierdzewne.
  2. Kup podstawowe podgrzewacze (tzw. tealighty).
  3. Do garnka włóż podgrzewacze i przykryj okapnikiem.
  4. Po chwili namiot wypełni się ciepłem.

Ogrzewanie namiotu przydaje się również latem. Dzięki piecykowi można w szybki sposób wysuszyć mokre ubrania. W zależności od dostępnego budżetu oraz miejsca biwakowania, na rynku znajduje się wiele rodzajów ogrzewaczy, zarówno elektrycznych, jak i na paliwa płynne. W ostateczności można zdecydować się na własnoręczne wykonanie piecyka, jednak jest on dużo mniej bezpieczny niż profesjonalne urządzenia. Pamiętajmy również, że komfort cieplny zapewnią nam ciepłe napoje, a do ich przygotowania niezbędny będzie czajnik turystyczny – więcej po linkiem: https://poranaruch.pl/czajnik-turystyczny-opinie-ranking/

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak ogrzać namiot
Average rating:  
 0 reviews