Z pewnością nie raz zastanawiałeś (lub zastanawiałaś) się, dlaczego pomimo spożywania zdrowych, pełnowartościowych posiłków Twoja masa stoi w miejscu. Najczęściej dzieje się tak z powodu dostarczenia zbyt małej liczby kalorii.

Na potrzeby sportowców odpowiedzieli producenci suplementów diety oferując szeroką gamę tzw. gainerów, czyli preparatów węglowodanowo – białkowych. Ich celem jest dostarczenie dodatkowej porcji kalorii oraz składników odżywczych  w proporcjach zbliżonych do tych, jakie spożywalibyśmy jedząc normalne jedzenie.

Zobaczmy, jaki najlepszy gainer na masę polecają eksperci. Na zakończenie warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi tego, na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego typu odżywek oraz z krótkim, praktycznym zestawieniem. Odpowiemy także na pytanie, czy istnieje najlepszy gainer, który jest uniwersalny.

Jaki powinien być dobry gainer – ranking produktów polecanych przez specjalistów
Oto kilka przykładów topowych produktów, które stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej diety i przyczynią się do przyrostu beztłuszczowej masy ciała.

Nasz wybór - HI-TEC BLADE 100% WHEY MASS 6000

jaki gainer najlepiej

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

HI-TEC BLADE

9.9

Średnia


 

KFD PREMIUM X-GAINER

9.8

Tani

PVL MUTANT MASS

9.6

Drogi


 

SFD MASS ACTIVATOR

9.5

Średnia

OLIMP MAX MASS

9.4

Drogi


 

Ten wysokokaloryczna odżywka węglowodanowo – białkowa posiada specjalnie opracowany skład promujący przyrost beztłuszczowej masy ciała. Z całą pewnością skorzystają z niego osoby, które mają problem z budową wymarzonej muskulatury. Nie tylko posiada korzystna proporcję węglowodanów do białek, ale także wyśmienity profil aminokwasowy, który usprawnia proces regeneracji potreningowej. Dzięki zawartości aminokwasów rozgałęzionych  – leucyny, izoleucyny oraz waliny – nie tylko zahamuje procesy kataboliczne, ale przede wszystkim zmaksymalizuje anabolizm potreningowy. Śladowa zawartość tłuszczu sprawia, że stanowi doskonały posiłek potreningowy.

R

Zalety

– bogaty profil aminokwasowy,
– wysoka zawartość aminokwasów rozgałęzionych,
– wykorzystanie wartościowych frakcji białkowych – najwyższej jakości koncentrat białka serwatki,
– bardzo korzystna cena
Q

Wady

– niektóre smaki mogą mieć kiepską rozpuszczalność

KFD PREMIUM X-GAINER 1000

ranking fotelików samochodowych 15-36 testy

Ten gainer jest promowany przez jedno z największych forów sportowych w Polsce – Kulturystyczne Forum Dyskusyjne. To może świadczyć jedynie o najwyższej jakości zastosowanych składników. Dzięki zastosowaniu kilku różnych źródeł węglowodanów, w tym pochodzących z płatków owsianych odżywka gwarantuje utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi przez długi czas. Dzięki temu po spożyciu tego gainera nie dopadnie nas senność i uczucie ociężałości. Będziemy pełni chęci do działania. Dodatkowo w składzie znajdują się dwie frakcje białka pochodzenia zwierzęcego o zróżnicowanej kinetyce wchłaniania – koncentrat białka serwatki oraz kazeinę micelarną. Pozwala to na zapewnienie stabilnego transportu aminokwasów przez długi czas. Dodatek beta-alaniny oraz glutaminy wspomaga regenerację potreningową.

R

Zalety

– zastosowanie dwóch frakcji białkowych, które stopniowo uwalniają peptydy do krwi,
– wykorzystanie węglowodanów wielkocząsteczkowych, które gwarantują stabilny poziom cukru we krwi,
– dodatek l-glutaminy oraz beta-alaniny wspiera regenerację potreningową
Q

Wady

– dla niektórych użytkowników może okazać się zbyt słodki

PVL MUTANT MASS 6800G

ranking fotelików samochodowych 15-36 kg

Legendarny klasyk ze stajni firmy PVL w nowej odsłonie. Znany każdemu miłośnikowi sportów siłowych. Swego czasu najlepsza odżywka typu gainer na rynku w 2024 roku. Oferuje aż dziesięć rodzajów białka o zróżnicowanym czasie przyswajania – od izolatu i hydrolizatu białka serwatki, przez koncentrat białka serwatki o zróżnicowanym stężeniu aż po kazeinian wapnia, kazeinę micelarną i białko jaja kurzego. Kolejna mieszanka to Clean Carb zawierająca węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Duże cząsteczki węglowodanów szybciej opuszczają żołądek i dzięki temu lepiej uzupełniają zapasy glikogenu mięśniowego. Wreszcie, wzbogacenie tego świetnego gainera o niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, jak również CLA i MCT chroni stawy przed przeciążeniem oraz wspomaga redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej.

R

Zalety

– aż dziesięć frakcji białka w jednej porcji doskonale zabezpiecza organizm przed efektami katabolizmu,
– zastosowanie wielkocząsteczkowych węglowodanów przyspiesza resyntezę glikogenu mięśniowego,
– dodatek zdrowych kwasów tłuszczowych wspomaga odporność i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej
Q

Wady

– Stosunkowo wysoka cena

SFD MASS ACTIVATOR 3000g

ranking fotelików samochodowych 15-36 kilogramów

Produkt firmowany przez najbardziej znane i prestiżowe forum sportowe w Polsce – Sportowe Forum Dyskusyjne. Najwyższa jakość produkcji, kluczowe certyfikaty żywieniowe i bardzo bogaty profil aminokwasowy to tylko niektóre z zalet tego gainera. Odżywka dostarcza aż 14 gram białka w każdej porcji, co gwarantuje szybkie i trwałe przyrosty czystej masy mięśniowej. Zawartość aminokwasów rozgałęzionych BCAA pozwoli na szybszą regenerację po wyczerpującym treningu.

R

Zalety

– bogaty profil aminokwasowy,
– bardzo atrakcyjna cena,
– zastosowanie dobrej jakości składników
Q

Wady

– Niektóre smaki są zbyt słodkie lub mdłe

OLIMP MAX MASS 3XL 6000g 

dobry fotelik samochodowy 15-36 kg

Jak wszystkie produkty firmy Olimp, także I ten cechuje się doskonałą jakością zastosowanych składników. Zawiera węglowodany o szybkiej kinetyce, które doskonale nadadzą się do uzupełnienia glikogenu po treningu. Dodatkowo, proteiny pochodzenia zwierzęcego zawierają kompleksowy aminogram, który wspomaga budowę beztłuszczowej masy ciała. Gainer firmy Olimp zawiera dodatki kluczowe dla wzmocnienia anabolicznej odpowiedzi organizmu i skutecznego budowania masy – monohydrat kreatyny oraz jej transporter, taurynę. Optymalny aminogram zapewnia trwałe i stabilne przyrosty.

R

Zalety

– dodatek kreatyny i tauryny dla zwiększenia przyrostów masy,
– zawartość dekstrozy przyspiesza resyntezę glikogenu po wysiłku,
– dla osób, które unikają słodzików istotne będzie to, że produkt nie zawiera aspartamu
Q

Wady

– stosowanie węglowodanów małocząsteczkowych sprawia, że nie skorzystają na tym gainerze osoby o typie budowy endomorficznej z uwagi na ryzyko odłożenia tkanki tłuszczowej

Jaki gainer kupić?

Aby dobrać najlepszy gainer dla siebie należy kompleksowo przeanalizować swoją dietę i plan treningowy.
Jeżeli chcemy szybko przybrać na masie lub cechuje nas sylwetka ektomorfika – wysoka, szczupła, z dużą trudnością do nabierania masy ciała, dobrym rozwiązaniem będzie SFD MASS ACTIVATOR albo OLIMP MAX MASS 3XL ze względu na łatwo przyswajalne węglowodany.

Jeśli obserwujemy u siebie tendencję do szybkiego nabierania masy tłuszczowej, lepiej jest zainwestować w gainery, które zawierają węglowodany o zróżnicowanej kinetyce wchłaniania lub niskim indeksie glikemicznym. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się PVL MUTANT MASS lub KFD PREMIUM X-GAINER.

Kiedy spożywać odżywki na masę aby osiągnąć najlepszy rezultat

Pora i ilość porcji spożywanego gainera zależy w przeważającej mierze od tego, ile kalorii dostarczamy z tradycyjnego pożywienia w stosunku do naszego zapotrzebowania. Jeżeli mamy problem ze zjedzeniem dużych objętościowo posiłków (co często zdarza się podczas diety ukierunkowanej na przyrost masy ciała), kompleksowa odżywka węglowodanowo – białkowa może z powodzeniem zastąpić nam jeden lub dwa posiłki.

Jeżeli planujemy pić gainer wyłącznie po treningu, najlepszym rozwiązaniem będzie OLIMP MAX MASS 3XL z uwagi na łatwo przyswajalną formę węglowodanów. Jeżeli jednak musimy szybko wyjść na zajęcia lub do pracy i posiłek w proszku ma nam zastąpić posiłek na kilka godzin ważne jest, aby przyswajał się on jak najdłużej. Dlatego lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie PVL MUTANT MASS.

Zwracajmy także uwagę na to, jakie frakcje białkowe znajdują się w naszej odżywce. Te, które wchłaniają się błyskawicznie są doskonałym rozwiązaniem tuż po treningu ze względu na to, że dostarczają do mięśni niezbędnych aminokwasów. Im frakcje białka będą trudniej przyswajalne, tym dostarczanie aminokwasów jest wolniejsze, ale z drugiej strony trwa dłużej. Znajdźmy taką odżywkę węglowodanowo-białkową, która zaspokoi nasze zapotrzebowanie nie tylko na kalorie, ale także zagwarantuje dostarczenie makroskładników w odpowiednim czasie. Więcej na temat odżywek węglowodanowo – białkowych oraz metodyki ich przyjmowania znajdziesz w artykułach:

https://www.sfd.pl/art/Suplementy/Czy_warto_kupi%C4%87_gainer_na_mas%C4%99_-a4312.html
https://www.fabrykasily.pl/suplementy/5-sytuacji-w-ktorych-warto-stosowac-gainery

Czy istnieje najlepszy gainer na rynku?

Tak naprawdę, dobry gainer na masę to taki, który na nas działa. Nie ma jednego, najlepszego i uniwersalnego suplementu diety, który zadziała w każdych okolicznościach na każdą osobę. Dlaczego? Dlatego, że procesy syntezy nowych białek mięśniowych, ale także gromadzenia tkanki tłuszczowej są bardzo skomplikowane i na ogół brak efektów w postaci przyrostów nie wynika jedynie z kwestii deficytu kalorycznego. Być może za mało śpimy lub za ciężko trenujemy? Jeżeli jednak mamy problem tkwi w tym, że nie potrafimy zjeść wystarczających dla nas ilości jedzenia, gainer będzie dobrym rozwiązaniem. Dobór konkretnego produktu jest sprawą wysoce indywidualną. Zdania na temat poszczególnych suplementów w 2024 roku także są podzielone.

Czy odżywka węglowodanowo – białkowa może zastąpić posiłek

Jeszcze kilka lat temu na tak postawione pytanie trzeba by udzielić odpowiedzi przeczącej. Obecnie jednak, suplementy sprzyjające budowaniu masy mięśniowej daleko wykroczyły poza mieszankę białka i węglowodanów. Producenci, wychodząc naprzeciw potrzebom sportowców dodają różnego rodzaju aktywatory anaboliczne, jak kreatyna, tauryna, naturalne boostery testosteronu, aminokwasy w zróżnicowanych formach i inne dodatki.

Co więcej coraz częściej stosowane są składniki – tak białka, jak i węglowodany – które stopniowo uwalniają się do organizmu. Tak skomponowany gainer może zastąpić nam posiłek wtedy, gdy nie mamy czasu zjeść zwykłego jedzenia. Pamiętajmy jednak o tym, że obok diety, podstawą progresu w sporcie jest regularna aktywność fizyczna oraz prawidłowo dobrane metody regeneracji. Nawet najlepszy suplement nie zastąpi naturalnych bodźców treningowych oraz głębokiego snu.

Sprawdzony gainer – opinie użytkowników w 2024 roku

Wszystkie polecane w tym artykule odżywki węglowodanowo – białkowe od lat cieszą się uznaniem i zainteresowaniem konsumentów. Wśród zaprezentowanych produktów każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na to, czy trenuje na poziomie amatorskim czy profesjonalnym.
Jeżeli naszym celem jest szybki i agresywny przyrost masy, powinniśmy zdecydować się na HI-TEC BLADE 100% WHEY MASS 6000 lub OLIMP MAX MASS 3XL. Przemawia za tym wysoka zawartość aminokwasów rozgałęzionych, a w przypadku produktu firmy Olimp – także dodatek kreatyny i tauryny, które maksymalizują osiągnięte rezultaty.

Jeśli szukamy dobrego substytutu pełnowartościowego posiłku, możemy skłonić się ku PVL MUTANT MASS lub KFD PREMIUM X-GAINER. W składzie zarówno jednego, jak i drugiego gainera odnajdziemy wielkocząsteczkowe węglowodany, które zapewniają stabilne uwalnianie energii przez długi czas. Za traktowaniem tych odżywek, jako MRP (Meal Replacement, zastępnik posiłku) przemawiają także zastosowane frakcje białkowe o zróżnicowanej kinetyce wchłaniania. Dzięki temu aminokwasy będą się uwalniały do ustroju przez kilka godzin, a my nie będziemy musieli martwić się o katabolizm mięśniowy. Na tle konkurencji szczególnie wyróżnia się pod tym względem produkt firmy PVL, oferując aż dziesięć zróżnicowanych rodzajów białka.

Dobrym kompromisem pomiędzy ceną, a jakością będzie gainer Mass Activator. Może nie jest on tak rozbudowany, jak Mutant Mass, ale nadal oferuje bogaty profil aminokwasowy i aż 14 gram białka w jednej porcji – w bardzo korzystnej cenie. Wybór właściwego suplementu nie jest prosty, dlatego przedstawmy najważniejsze cechy omawianych produktów w przystępnej formie.

HI-TEC BLADE 100% WHEY MASS

KFD PREMIUM X-GAINER

PVL MUTANT MASS

SFD MASS ACTIVATOR

OLIMP MAX MASS 3XL

Zróżnicowanie frakcji białkowych

małe

małe

bardzo duże

małe

średnie

Złożoność węglowodanów

przeważają proste

złożone

mocno złożone

przeważają proste

przeważają proste

Dodatki

glutamina

beta alanina, glutamina

MCT, CLA

kreatyna, tauryna, dekstroza

Cena

średnia

niska

wysoka

niska

wysoka

 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki gainer wybrać
Average rating:  
 5 reviews
 by Joachim

Jaki w ogóle jest cel stosowania takich gainerów? I jaki jest najlepszy? Te i inne pytania mnie nurtują dlatego też szukam jakiś informacji na ten temat. I tak trafiłam na taki ranking w którym to znalazłam odpowiedzi na moje pytania

 by wzrostowa

Aby zwiększyć masę podczas ćwiczeń większość osób bierze jakieś odżywki. Ale jakie są najlepsze? Znalazłam ten ranking odnośnie najlepszych gainerów i teraz już wiem co i jak barć aby taką masę zwiększyć

 by Jamka

Każdy kto zaczyna ćwiczyć to marzy o pięknie i zdrowo wyrzeźbionej sylwetce.  Dlatego też sięgamy po jakiegoś typu odżywki. Tylko, że należy odpowiednio je dobierać. Tutaj dowiemy się jaki gainer wybrać najlepiej aby były dobre efekty

 by Wacław

Budować masę jest bardzo fajnie dlatego też w tym celu zapisałem się na siłownię. I tam też dowiedziałem się, że są takie gainery dla sportowców dzięki którym masa się ruszy. Znalazłem ten ranking dzięki któremu wiem jaki powinienem gainer wybrać

 by Darek

Chyba każdy facet chce wyglądać rewelacyjnie pod względem wyrzeźbionej sylwetki. Nie wystarczy tylko chodzić na siłkę, lecz dobrze jest stosować jakiś dobry i sprawdzony gainer. Bardzo pomocny jest taki ranking, gdyż wiemy co skutkuje a co nie