Każdy z nas wie jak istotne jest noszenie właściwie dobranego kasku narciarskiego. W przypadku jazdy na snowboardzie czy na nartach, urządzenia te odgrywają kluczową rolę w bezpieczeństwie i niejednokrotnie ratują życie osób – zarówno tych zjeżdżających wyczynowo jak i tych, którzy świetnie się bawią podczas niedzielnych zjazdów rodzinnych.

Oczywiście rynek jest przepełniony tymi produktami. Mamy przecież dostęp do kasków narciarskich z goglami, ze specjalnymi szybami fotochromatycznymi, czy też z odpowiednio zaprojektowanymi gadżetami ze zdejmowanymi nausznikami czy też wbudowanymi głośnikami. Wszystko po to, aby dostosować produkt do coraz to bardziej wymagających klientów. Jak dobrać kask narciarski, aby ten spełniał nasze oczekiwania i, co ważniejsze, był równocześnie wygodny i bezpieczny?

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Pathron Destroyer

9.9

Tani


 

4F Z20 KSM004

9.8

Średnia

Uvex P1US

9.7

Średnia


 

Anon Raider 3

9.6

Drogi

METEOR HOLO

9.4

Drogi

Spokey MONTANA

9.3

Średnia


 

Alpina Biom

9.1

Średnia


 

W tym celu powstał dzisiejszy ranking, gdzie porównamy kaski narciarskie z szybą fotochromatyczną i bez, z goglami i również bez gogli, opcje męskie, damskie, a także i dziecięce. Oczywiście specjaliści uwzględnili tak istotne elementy jak regulacja i komfort użytkowania, bezpieczeństwo, jakość wykonania i materiały użyte do produkcji czy też certyfikaty i normy, jakie dany produkt oferuje.

Zwycięzca rankingu - Kask Snowboardowy Pathron Destroyer

kask narciarski dla dzieci

Marka Pathron oferuje nam bardzo ciekawe rozwiązanie, które wyróżnia się na tle rywali stosunkowo niską ceną, a także nowoczesną technologią i dosyć dobrymi elementami regulacyjnymi. Wszystko po to, aby zagwarantować nam jak najlepszy stosunek jakości do ceny.

Model Destroyer to świetne rozwiązanie z uwagi na to, że wykorzystano technologię Double PC in-mould, która ma za zadanie wzmocnić konstrukcję i zagwarantować lepszą absorpcję energii uderzeniowej. Musimy oczywiście pamiętać, że takie rozwiązanie wykorzystuje strukturę łączoną, przez co po mocnym uderzeniu pianka styropianowa ulega trwałemu uszkodzeniu i przy kolejnym upadku nie będzie oferowała takim samych właściwości.

Jeśli chodzi o komfort, to zastosowano tutaj miękkie nauszniki, które można oczywiście wymontować. Ponadto w regulacji pomaga nam pokrętło, które pozwala dostosować rozmiar w zakresie od 58 do 62 cm obwodu głowy. Jest to więc kask narciarski damski i męski w jednym.

R

Zalety

• Niska waga;
• Bardzo atrakcyjna cena;
• Świetny stosunek jakości do ceny;
• Możliwość dostosowania rozmiaru do obwodu głowy w zakresie 58-62 cm.
Q

Wady

• “Jednorazowa” konstrukcja kasku;
• Brak informacji o spełniających normach.

Jeśli polska marka, to tylko kaski narciarskie 4f – warto w takiej sytuacji przetestować KASK NARCIARSKI 4F Z20 KSM004 20S

jak dobrać kask narciarski

Produkcją droższą, która wciąż wykorzystuje wcześniej wspomnianą technologię In-Mould jest kask od firmy 4F. Tutaj jednak mamy do czynienia z lepszym wykonaniem z uwagi na zastosowaniem wyższej klasy materiałów. Co więcej, produkt jest seryjnie wyposażony w uchylną szybę. Dlatego jeśli szukamy kask narciarski z goglami, to ten polski produkt może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jak już wspomnieliśmy, propozycja ta wykorzystuje technologię In-Mould. Tutaj jednak zastosowano połączenie EPS z poliwęglanem. Dalej jest to rozwiązanie jednorazowe w przypadku mocnego uderzenia, lecz tworzy to powłokę o bardzo wysokiej odporności. Oprócz tego, sama wyściółka jest wykonana z oddychającego i antyalergicznego materiału. 100% poliester pozwala na komfortowe korzystanie z kasku przez bardzo długi czas.

Z innych informacji wartych uwzględnienia pamiętajmy o tym, że produkt oferuje nie jedną, lecz dwie regulacje – obwodu kasku i paska ochraniającego podbródek. Pozwoli to więc dostosowanie urządzenia w dwóch miejscach, a nie jak u poprzednika w jednym. Dodatkowo spełnia on normy EN 1077, co tylko potwierdza jego pewne wykonanie i bezpieczeństwo. Niestety, wyższa cena i waga mogą być nieco problematyczne dla niektórych osób. Do kasku należy również dokupić dobre gogle narciarskie.

R

Zalety

• Spełnia normy EN 1077;
• Wysokiej jakości połączenie EPS z poliwęglanem;
• Dwa elementy regulacyjne;
• Kask seryjnie wyposażony w gogle.
Q

Wady

• Dosyć wysoka cena;
• Stosunkowo ciężki.

Kask Uvex P1US 2.0 55-59cm narciarski snowboardowy

kask narciarski damski

Kolejna propozycja przygotowana została dla osób, które nie potrzebują wszechstronnego rozwiązania z uwagi na zastosowanie gogli i innych akcesoriów. Marka Uvex oferuje nam jeden z najlepszych kasków do jazdy nieco bardziej wymagającej z uwagi na zastosowanie nowoczesnej technologii i świetnego wykończenia. Model P1US 2.0 to jedna z najlepszych propozycji z grup All-mountain i choć kosztuje krocie, będzie zdecydowanie najciekawszym wyborem dla półprofesjonalistów i bardziej zaawansowanych narciarzy lub snowboardzistów.

Producent zastosował tutaj technologię hardshell, która to znana jest ze swojego bezpieczeństwa i, co ciekawe, komfortu. To wszystko dzięki bardzo odpornej na uderzenia struktury, która wsparta została specjalnymi kanałami wentylacyjnymi. Umożliwiają one efektywną regulację temperatury w kasku. Warto też zwrócić uwagę na to, że konstrukcja wykonana zostało z wysokiej klasy termoplastycznego tworzywa, które to idealnie radzi sobie z amortyzacją wstrząsów wszelkiego rodzaju.

Z komfortowym elementów warto wymienić przede wszystkim specjalne zapięcie podbródkowe z regulację, które można obsługiwać jedną ręką – nawet w przypadku założonej rękawicy. Regulacja jest dodatkowo wielostopniowa, dzięki czemu autorski system Monomatic jest jednym z najbardziej intuicyjnych na rynku. Opcja jest dodatkowo bardzo lekka (tylko 410g) i oferowana w wielu rozmiarach, dzięki czemu to nie tylko kask narciarski dla dzieci, ale też dla osób dorosłych obu płci!

R

Zalety

• Bardzo dobre wykonanie;
• Nowoczesna, autorska technologia o świetnych właściwościach chroniących;
• Komfortowa regulacja;
• Antyalergiczna wyściółka;
• Spełnia rygorystyczne i surowe normy.
Q

Wady

• Bardzo wysoka cena;
• Brak gogli/uchylnej szyby w zestawie.

Dalej, warto sprawdzić kask Anon Raider 3 – Black

kaski narciarskie 4f

Innym rozwiązaniem, który przewidziany jest przede wszystkim dla mężczyzn z uwagi na nieco większą niż standardowo rozmiarówkę, jest model Raider 3 od marki Anon. Produkt wykorzystuje równie nowoczesną technologię,co poprzednik. Ponadto, spełnia on szereg norm bezpieczeństwa i oferuje certyfikaty. Jest to więc świetna alternatywa dla osób wymagających nieco bardziej zaawansowanego zabezpieczenia, niż to oferowane przez zwycięzcę rankingu czy przez inne, bardziej uniwersalne rozwiązania.

Model ten wyposażony został w skorupę z wtryskiwaną technologią o nazwie Endura-Shell. Przekłada się to oczywiście na wysoki poziom bezpieczeństwa, co potwierdzają normy bezpieczeństwa CE 1077B, a także ASTM 2040. Warto zauważyć, że ta pierwsza odnosi się szczególnie do przedmiotów wykorzystywanych w narciarstwie zjazdowym, a także w snowboardzie.

Jeśli chodzi o komfort, to producent oferuje nam kilka ciekawych rozwiązań. Przede wszystkim wyściółka wewnątrz kasku jest wyjmowana – podobnie jak nauszniki. Ponadto, możemy też skorzystać z systemu BOA, który to oferuje poprawne ustawienie wielkości, a klamra Fidlock znana jest przede wszystkim z tego, że bardzo skutecznie chroni przed otarciem podbródka. Z tego powodu kask jest wykorzystywany przy zjazdach na profesjonalnych nartach zjazdowych.

R

Zalety

• Spełnia surowe normy bezpieczeństwa;
• Wysoki komfort dzięki licznym nowinkom technicznym;
• Trwałe i solidne wykonanie;
• Wiele rozmiarów do wyboru.
Q

Wady

• Bardzo podstawowe regulacje;
• Jest to głównie kask narciarski męski z uwagi na sporą rozmiarówkę.

KASK NARCIARSKI Z SZYBĄ METEOR HOLO to jeszcze inna ciekawa alternatywa

kask narciarski z szybą

Inną propozycją jest sprzęt ochronny dla narciarzy przygotowany przez markę Meteor. Model HOLO gwarantuje nam bardzo przystępny cenowo produkt, który zyskał certyfikat CE EN 1077, a więc spełnia on normy europejskie. Produkt jest co prawda nieco ciężki, bo waga mniejszych rozmiarów sięga powyżej 550g.

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że propozycja od marki METEOR uzyskała certyfikat CE EN 1077, co jest potwierdzeniem zgodności z bardzo wymagającymi normami Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o samą konstrukcję, to mamy tutaj do dyspozycji trzy ciekawe systemy – Air Flow, Quick Release i Head Lock. Pierwszy z nich odpowiada za właściwą wentylację wewnątrz kasku. Strumień powietrza przechodzi przez skorupę nie wpływając na jego ostateczną trwałość czy stabilność.

Opcja druga to nic innego jak wykorzystanie sprzączek o szybkim zapięciu. Head Lock to natomiast wielostopniowy pierścień, który dodatkowo ma płynną regulację obwodu – jest to więc świetne rozwiązanie dla osób, które nie są do końca pewne własnych pomiarów. 

R

Zalety

• Certyfikat CE EN 1077;
• Płynna regulacja obwodu dzięki systemowi Head Lock;
• Air Flow i Quick Release poprawiające komfort.
Q

Wady

  • Dosyć ciężki.

Inny kask narciarski z szybą to Kask narciarski Spokey MONTANA

Spokey Montana to natomiast propozycja wyróżniająca się na tle konkurencji swoim nietuzinkowym wyglądem. Zgrabne połączenie srebrnych elementów z grafitową szybą o możliwości wymiany i czarny tył tworzy świetną dynamikę i niezwykle popularny wśród użytkowników obu płci kask narciarski. Choć produkt nie należy do najbardziej zaawansowanych technologicznie, to jest to wciąż bardzo atrakcyjna produkcja oferująca podstawowe aspekty bezpieczeństwa.

Przede wszystkim warto wspomnieć o konstrukcji. Technologia In-Mould jest znana i często wykorzystywana w przypadku budżetowych kasków. Podobnie jak i poprzednicy, tak i ten łączy w sobie wewnętrzną warstwę EPS, która jest wtryskiwana w warstwę zewnętrzną. Ta natomiast wykonana jest z poliwęglanu. W teorii powinno to gwarantować nam niższą wagę i rzeczywiście – kask waży jedynie 400 gram, co w przypadku sprzętu z wbudowaną szybką jest bardzo niską wartością.

Oczywiście uwzględnić trzeba fakt, że produkt posiada certyfikat CE EN 1077, a więc spełnia on normy europejskie. Zwrócić uwagę musimy też na to, że opcja ta ma zamykane otwory wentylacyjne i szybkie zapięcie pod szyję, co usprawnia komfort korzystania.

R

Zalety

• Certyfikat CE EN 1077;
• Bardzo niska waga;
• Wiele detali poprawiających komfort;
• Dobry stosunek jakości do ceny.
Q

Wady

• “Jednorazowa” konstrukcja kasku;
• Przeciętne możliwości regulacyjne.

Ponadto uwzględnijmy też Kask narciarski Alpina Biom

Ostatni produkt przygotowany przez markę Alpina oferuje nam połączenie sprawdzonych technologii i ciekawych zapinek, a także systemów usprawniających funkcje regulacyjne i komfort. To wszystko po to, aby dostarczyć użytkownikowi najlepszej jakości zabezpieczenia na głowę podczas zjazdów narciarskich i snowboardowych.

Produkt łączy w sobie skorupę HardShell, która to ma za zadanie absorbować uderzenia. Pod spodem znajdziemy wewnętrzną warstwę. Tej zadaniem natomiast jest absorpcja wstrząsów. Warto też wspomnieć o wyściółce wewnątrz, którą to łatwo wyprać z uwagi na to, że jest ona bardzo prosta do wyjęcia.

Regulacja natomiast odbywa się przy użyciu systemu Run. Jest to sprawdzony, wieloletni sposób na regulowanie kasku w taki sposób, aby można było to robić nawet mając założone rękawice zjazdowe. Oczywiście musimy też wspomnieć o tym, że wewnętrzną wyściółkę można odpiąć, a więc bardzo prosto upierzemy tę część.

R

Zalety

• Bardzo prosta i trwała konstrukcja;
• Atrakcyjna cena w stosunku do jakości;
• Wyjmowana wyściółka wewnętrzna;
• Bezproblemowa regulacja kasku dzięki sprawdzonym technologiom.
Q

Wady

• “Jednorazowa” konstrukcja kasku;
• Nie jest tak wytrzymały, jak konkurencja.

Jaki produkt wybrać, aby cieszyć się najlepszą jakością? Sprawdź dzisiejszy poradnik zakupowy 2023

Każdy z nas wie, że przedstawione powyżej produkty oferują nam świetne parametry i z pewnością sprawdzą się w wielu sytuacjach. Nawet jeśli jesteśmy nieco bardziej wymagającymi użytkownikami, to bez wątpienia podane powyżej produkty spełnią nasze oczekiwania. Co natomiast zrobić, kiedy żadna opcja nie przypadła nam w pełni do gustu? W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest znalezienie swojego własnego produktu.

Idealny kask narciarski damski, męski lub dla dziecka musi przede wszystkim być odpowiednio dobrany. Tutaj chodzi o to, aby obwód głowy się zgadzał. Oprócz tego, bardzo ważne jest też uwzględnienie rodzaju konstrukcji kasku – czy jest to jednoczęściowa skorupa czy może dwuczęściowa. Oczywiście musimy też uwzględnić technologie.

Gdy mowa o technologiach, to bez wątpienia trzeba podzielić to na komfort i bezpieczeństwo. Innymi kryteriami, jakie obowiązkowo trzeba uwzględnić przy wyborze to, między innymi, dostępne regulacje i normy czy certyfikaty. To tylko potwierdza trwałość i bezpieczeństwo urządzenia. Więcej informacji znajdziemy w poniższym linku: https://www.narty-wlochy.pl/blog/kaski-narciarskie-na-co-zwracac-uwage/

Trwałość, czyli jakość wykonania

Każdy produkt, którego zadaniem jest chronić naszą głowę podczas różnych niebezpieczeństw, powinien przede wszystkim być wytrzymały. Na to oczywiście największy wpływ ma materiały, jakie wykorzystano do produkcji korpusu. Oczywiście sama technika konstrukcji jest bardzo istotna. Jeśli chodzi o materiały, to najczęściej stosuje się poliwęglan, który dodatkowo wzmacnia się wewnętrzną częścią. W ten sposób łączymy elementy kompozytowe z pozostałymi.

Oczywiście warto wspomnieć o tym, że bardzo często mamy do czynienia z dwiema szkołami produkowania kasków. Pierwsza, tańsza propozycja, to rozwiązanie bardzo popularne w przypadku budżetowych gadżetów. Kaski wykonuje się poprzez zgrzanie pancerza z podszewką. W ten sposób tworzy się nierozdzielny hełm. Choć jest to trwała propozycja i bardzo lekka, tak ciężkie uderzenia mogą permanentnie uszkodzić strukturę.

Innym wyborem będą kaski, które są nieco cięższe. Jednakże tutaj stosuje się pancerz i podszewkę, które są oddzielnymi elementami. Dzięki temu o wiele lepiej chronią głowę, a dodatkowo służą dłużej i wielokrotne uderzenia nie są straszne gadżetowi.

Kask Anon Raider 3 - Black

kaski narciarskie 4f

Regulacja i rozmiary

Dostosowanie kasku do naszej głowy to najważniejsza rzecz – z pewnością. Pozwala to na komfortowe i, co ważniejsze, bezpieczne korzystanie z kasku. Za mały sprzęt będzie ściskać głowę, co prędzej czy później doprowadzi do bólu głowy lub po prostu do odparzeń – szczególnie częste jest to w budżetowych kaskach, gdzie brakuje wielu zabezpieczeń i miękkich wykończeń.

Zbyt duży hełm może jednak nieskutecznie nas zabezpieczać przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. Dodatkowo taki kask będzie nam spadał, a więc sam komfort korzystania będzie mocno przeciętny. Dlatego powinniśmy zmierzyć sobie obwód głowy, co wykonujemy w najszerszym punkcie. Przyjęło się więc, że jest to około 1 cm nad linią brwi.

KASK NARCIARSKI 4F Z20 KSM004 20S

jak dobrać kask narciarski

Im większa i płynniejsza, a więc i dokładniejsza regulacja, tym lepszy produkt wybierzemy. Pozwoli to idealnie dostosować rozmiar do naszej głowy. Oczywiście w regulacji liczy się nie tylko sam obwód, ale także regulację zapięcia pod brodą. Powinno ono być tak zaprojektowane, aby w bezpieczny sposób to robić, a dodatkowo wykorzystywać do tego wyłącznie jedną rękę.

Komfort i bezpieczeństwo – technologie

Podczas zjazdów oczywistym jest, że musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo. To właśnie dlatego tak ważne jest wyposażenie się w produkt, który przeszedł odpowiednią ilość testów, aby nawet podczas mocniejszych uderzeń nie stała nam się krzywda. W tym celu istotne jest wybranie opcji wykorzystującej jeden z popularnych systemów tworzenia kasków, między innymi Hardshell, In-Mould, czy też, w przypadku bardziej budżetowych opcji, Double PC In-Mould.

Kask Uvex P1US 2.0 55-59cm narciarski snowboardowy

kask narciarski damski

Z drugiej strony mamy też komfort. Tutaj pole do popisu producenci mieli jeszcze większe. Stosowanie specjalnych mechanizmów ułatwiających zapięcie kasku nawet przy użyciu jednej ręki mając rękawice zjazdowe już założone to tylko początek. Czasami twórcy decydują się też na zastosowanie tak zwanej bezstopniowej regulacji, dzięki czemu możemy idealnie dopasować sobie sprzęt.

Sama wyściółka też jest ważna, bo czasami twórcy pozwalają nam na bezpieczne wyjęcie elementu. To oczywiście ułatwia czyszczenie tej części. Skoro mowa o wnętrzu kasku, to pamiętać też należy o prawidłowej wentylacji, która to gwarantować będzie utrzymanie właściwej temperatury.

Certyfikaty także ważne

Zgodność produktu z normami europejskimi jest bardzo ważna, bo z reguły regulacje wprowadzane przez komisję europejską są bardzo rygorystyczne. Jeśli produkt je spełnia i zyskał certyfikat czy jest zgodny z normami, to w takiej sytuacji możemy być pewni jego bezpieczeństwa i wysokiej klasy wykonania.

Jeśli chodzi o normy, to przede wszystkim musimy pamiętać o zgodności z normami CE EN 1077. Ponadto, warto też uwzględnić normy bezpieczeństwa CE 1077B czy też ASTM 2040. Oczywiście miejmy na uwadze też TUV GS.

Kask narciarski Spokey MONTANA

kask narciarski z goglami

KASK NARCIARSKI Z SZYBĄ METEOR HOLO

kask narciarski z szybą

Kaski narciarskie z szybą fotochromatyczną, ze standardową czy bez?

Nie powinno nikogo dziwić, że przy dużych prędkościach musimy w jakiś sposób zabezpieczyć nasze oczy przed chłodem. Ponadto jazda w bardzo słoneczne dni po śniegu może nadwyrężać wzrok z uwagi na to, że promienie słoneczne mocno się odbijają. Dlatego powinniśmy wyposażyć się w kask narciarski z szybą. Czy będzie to szyba fotochromatyczna czy standardowa zależy przede wszystkim od naszego budżetu.

Oczywistym jest, że wyposażenie się w szybę fotochromatyczną zapewni o wiele większy komfort. W przypadku bardzo jasnych dni sama będzie się przyciemniać, a w przypadku pochmurnej pogody nieco się rozjaśni – w obu przypadkach gwarantując lepszą widoczność.

Kaski narciarskie ranking – podsumowanie 2023

Zwycięzcą rankingu zostaje bez wątpienia Kask Snowboardowy Pathron Destroyer. To propozycja przygotowana dla praktycznie każdego z uwagi na spore możliwości regulacyjne i dostęp do wielu rozmiarów. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że kask narciarski dla dzieci musi być właściwie dobrany jeśli chodzi też o zapięcia i inne elementy, lecz dla nastolatków i nieco starszych juniorów opcja ta wydaje się bardzo dobra.

Alternatywnym wyborem będzie zapoznanie się z kaskami dostępnymi w zestawieniu czy też, po przeczytaniu powyższej lektury, znalezienie własnego, idealnego sprzętu. Pozwoli to na zidentyfikowanie najlepszego produktu spośród wszystkich dostępnych mając na uwadze komfort, bezpieczeństwo, a także akcesoria dodatkowe, w tym szybę.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie kaski narciarskie wybrać
Average rating:  
 0 reviews