Bardzo popularnym sportem zimowym są zjazdy na nartach. Przepiękne widoki, adrenalina, a przy tym świeże, mroźne powietrze. To wszystko gwarantować nam mogą zjazdy z większych gór po odpowiednio przygotowanych stokach. Jak wszyscy wiemy, odpowiednio dobrane narty slalomowe to klucz. Wybierając tak określone rodzaje, wiemy już co nieco o samym narciarstwie i nasze umiejętności także się różnią.

Jednakże, nie wszyscy wiedzą czym kierować się przy wyborze opisanego sprzętu. Przecież narty zjazdowe różnią się nieco od tych bardziej uniwersalnych, a parametrów czy kryteriów wyboru jest całkiem sporo. Z tego właśnie względu należy zapoznać się z dzisiejszym zestawieniem, gdzie przedstawimy cztery zestawy nart zjazdowych – każda para oferująca ciekawe parametry i gwarantująca świetne wyniki w przypadku osób na poziomie wyższym niż początkującym.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Head WC Rebels

9.9

Średnia


 

ATOMIC REDSTER S7

9.8

Drogie


 

Volkl Unlimited

9.7

Tanie


 

ELAN SLX FUSION

9.6

Drogie

W rankingu nart slalomowych 2023 kluczowe było wybranie produktów wystarczająco bezpiecznych i komfortowych, a więc gwarantujących nam odpowiedni zakres sił wypięcia, bardzo dobrej klasy wiązań czy też sporej regulacji ich montażu. Co więcej, bardzo ważny jest dobór długości nart do naszego wzrostu, sprawdzenie twardości i zwrócenie uwagi na wykonanie rdzenia.

Narty slalomowe Head WC Rebels I.SL +Head FF Evo11

narty slalomowe atomic

Narty slalomowe marki Head to produkt uniwersalny. Posiadają one drewniany rdzeń odpowiedzialny za lepszą kontrolę oraz precyzyjniejszy przekaz sił sterujących. Sama konstrukcja nart slalomowych jest uważana za jedną z najszybszych. Dzieje się tak, ponieważ wspomniany rdzeń drewniany został ściśnięty przez podwójną tytanową warstwę oraz fenolowe ściany boczne.

Ponadto, narty posiadają także system dosztywniający KERS, który działa jak turbosprężarka. Dodaje to dodatkowej mocy oraz przyspieszenia. Model nart slalomowych został wykonany bardzo solidnie z użyciem technologii Graphen. Metoda ta sprawia, że produkt jest niezwykle lekki oraz wytrzymały. Co więcej, dynamiczna jazda jest możliwa dzięki zastosowaniu grubszej i szerszej warstwy aluminium.

R

Zalety

• Ciekawy design;
• Solidne wykonanie;
• Lekki produkt;
• Narty gwarantują precyzję manewrowania.
Q

Wady

• Mały zakres rozmiarowy. 

Specjalne ścianki boczne na długości krawędzi gwarantują nam precyzję manewrowania oraz skrętów. Warto również wspomnieć o charakterystycznym designie nart slalomowych. Umiejętnie łączą one kolor żółty i czarny. Opinie użytkowników również są bardzo pozytywne.

NARTY SLALOMOWE ATOMIC REDSTER S7 156CM SEZON 2019

narty slalomowe head

Narty slalomowe marki Atomic idealnie sprawdzą się zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych sportowców. Model ten pozwala na robienie szybkich postępów. Dzięki nartom slalomowym Atomic możemy czuć się bezpiecznie na twardym śniegu. Co więcej, klasyczny system wiązań nie wymaga od nas żadnych dodatkowych narzędzi podczas regulacji.

Ponadto, narty slalomowe zostały wyposażone w krótszy promień skrętu. Dzięki temu nadają się one do jazdy na trasie. Warto również wspomnieć o samej konstrukcji sprzętu. Produkt ten powstał dzięki zastosowaniu najlepszych technologii. Są nimi drewniany rdzeń Woodcore, konstrukcja Full Sidewall oraz tytanowe wkładki.

R

Zalety

• Solidne wykonanie;
• Łatwa regulacja wiązań;
• Krótszy promień skrętu.
Q

Wady

• Produkt przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn.

Wszystkie te elementy pozwalają nam na wysoką precyzję sterowania, fantastyczne trzymanie krawędzi oraz solidną dynamikę. Jednakże, model ten przeznaczony jest wyłącznie dla mężczyzn. Produkt nadrabia jednak swoimi zaletami oraz ciekawą kolorystyką. Co ciekawe, narty slalomowe Atomic zbierają pozytywne opinie wśród użytkowników. Kupujący chwalą sprzęt między innymi solidną konstrukcję.

Narty zjazdowe Volkl Unlimited 156cm Slalomowe

narty slalomowe

Są to narty slalomowe marki Volkl, która znana jest z produkcji właśnie sprzętu narciarskiego. Wykorzystywane są również jako dobre narty zjazdowe. Niemalże od samego początku firma ta testowała i wprowadzała w życie innowacyjne rozwiązania, takie jak zastosowanie włókien węglowych w konstrukcji nart.

Jeżeli chodzi o sam model nart slalomowych Volkl Unlimited AC, są one przeznaczone do jazdy we wszystkich warunkach śniegowych oraz po każdym terenie. Warto również wspomnieć o samej konstrukcji nart. Rdzeń nart zjazdowych został wykonany z drewna z wykorzystaniem technologii Wood Core.

R

Zalety

• Technologia Wood Core;
• Lekki sprzęt;
• Ciekawy design.
Q

Wady

• Produkt przeznaczony jedynie dla mężczyzn.

Jest to nowoczesne rozwiązanie skutecznie tłumiące drgania oraz poprawiające kontrolę. Ponadto, technologia Wood Core ułatwia użytkownikom zapoczątkowanie skrętu w niemalże każdych warunkach terenowo-śniegowych. Co więcej, producenci wykorzystali także technologię Power Grip, która jest odpowiedzialna za optymalne rozprowadzenie sił sterujących nartą.

Zewnętrzna powierzchnia nart ma trójwymiarowy kształt, co nadaje lekkości sprzętowi. Narty slalomowe przeznaczone są jedynie do użytku mężczyzn. Produkt ma ciekawy design oraz zbiera pozytywne opinie kupujących.

ELAN SLX FUSION narty RACE SLALOM 160cm +EL11

narty zjazdowe ranking

Narty slalomowe marki Elan to produkt uniwersalny: dla kobiet i dla mężczyzn. Sama konstrukcja powstała dzięki zastosowaniu technologii Arrow. Jest ona połączeniem płyty wykonanej z włókna węglowego oraz titanalowych warstw, które przypominają swoim kształtem strzałę. Sama płyta jest delikatnie wygięta w łuk. Dzięki temu energia jest skutecznie przekazywana na dzioby nart slalomowych. Natomiast jeżeli chodzi o warstwy titanalowe wpływają one na bardzo dobry przekaz sił na krawędzie.

Sama technologia Arrow została także uzupełniona specjalnym profilem, który łączy rocker z camberem. Przekłada się to na precyzję skrętów oraz doskonałe trzymanie krawędzi. Ponadto, narty slalomowe Elan posiadają drewniany rdzeń Response Frame Woodcore nadający trwałości, dwie warstwy tytanu zapewniające kontrolę krawędziowania oraz ściany boczne RST Sidewalls gwarantujące trzymanie krawędzi na całej długości nart.

R

Zalety

• Doskonałe trzymanie krawędzi;
• Trwały sprzęt;
• Doskonałe właściwości poślizgowe.
Q

Wady

• Bardzo wysoka cena.

Z kolei zastosowanie technologii Nano umożliwia bardzo dobre właściwości poślizgowe we wszystkich rodzajach śniegu. Sprzęt ma bardzo ciekawy design oraz cieszy się dobrymi opiniami użytkowników. Bez problemu można do nich dobrać również dobre buty narciarskie męskie, damskie. Minusem tego produktu jest niestety bardzo wysoka cena.

Narty slalomowe atomic czy narty slalomowe head? Sprawdź poradnik zakupowy 2023 i wybierz idealną ofertę dla ciebie!

Powyższe produkty z pewnością oferują nam świetne wykonanie. Niezwykle dobre parametry, świetne regulacje i przy tym jakość. To wszystko cechuje powyższe narty slalomowe. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy z nas ma własne preferencje i oczekiwania, a także wymagania. To natomiast oznacza, że nie każdy zadowoli się tym, co uznane zostało w zestawieniu za ponadprzeciętne.

Dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję odnośnie zakupu, powinniśmy zapoznać się ze wskazówkami zakupowymi, które postanowiliśmy szczegółowo opisać w poniższym poradniku. Znajdą się tutaj informacje odnośnie najważniejszych parametrów, które wyróżniają narty slalomowe dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych użytkowników, a także kluczowe atrybuty usprawniające komfort i użytkowość nart.

Opisaliśmy, między innymi, flex i siłę wypięcia. Omówione zostały też rozstawy wiązań i rodzaj rdzenia, a także szerokość pod butem. Niemniej kluczowe były też długości nart. Funkcjonalność i użytkowość to kolejne bardzo ważne elementy, na jakie musimy uważać przy zakupie tego idealnego rozwiązania. Więcej informacji na temat nart slalomowych znajdziemy tutaj: https://www.skiinfo.pl/news/jak-wlasciwie-dobrac-narty/

Rdzeń kluczowy

Rdzeń to jeden z najistotniejszych elementów nart. Jest to tak naprawdę główna część narty odpowiedzialna za wiele innych parametrów. Jej wykonanie świadczy o tym jak trwała i wytrzymała jest opcja i czy będzie ona wyróżniała się na tle konkurencji większą sztywnością, a więc i precyzyjniejszym prowadzeniem czy może mniejszą sztywnością i, co za tym idzie, bardziej komfortowym poruszaniem się. Na komfort zwracją uwagę przede wszystkim Panie, które od razu dobierają odpowiednio stabilne damskie buty narciarskie.

Rdzeń może być albo kompozytowy albo drewniany. Ta pierwsza opcja charakteryzuje się lżejszą wagą. Ponadto, takie rdzenie są bardziej miękkie, a to oznacza że wybaczają więcej błędów podczas zjazdów z uwagi na mniejszy flex. Są też nieco tańsze. Niestety, nie są one polecane dla bardziej zaawansowanych użytkowników ze względu na mocno przeciętną trwałość.

To, co nas powinno zainteresować, to wykorzystanie rdzenia drewnianego. Taka propozycja gwarantuje nam, przede wszystkim, świetną trwałość. Co prawda rdzeń taki jest o wiele twardszy, a więc w przypadku mniej doświadczonych użytkowników należy uważać. To jednak gwarantuje większą precyzję i świetną wytrzymałość samych nart.

NARTY SLALOMOWE ATOMIC REDSTER S7 156CM SEZON 2019

narty slalomowe head

Narty slalomowe Head WC Rebels I.SL +Head FF Evo11

narty slalomowe atomic

Flex, czyli sprawdź twardość

Wyżej wspomniany flex to nic innego jak twardość nart. Parametr ten wskazuje nam na to czy mamy do czynienia z produktem przystosowanym dla amatorów (flex miękki), dla osób średnio zaawansowanych (flex średni) czy może dla zawodowców i zaawansowanych użytkowników (twardy flex). Choć obowiązuje skala od 1 do 10, to bardzo często pomija się tę numerację.

Dla osób szukających jakościowych nart slalomowych czy też zjazdowych o dużej precyzji, poleca się przede wszystkim narty o wysokiej twardości. Taki flex pozwoli na szybkie zjazdy, gwarantuje bardzo dobrą kontrolę i, co ważne, przy wysokich prędkościach będziemy o wiele stabilniej podróżować.

Siła wiązań i ich zakres

Wiązania to, jak sama nazwa wskazuje, element nart, który odpowiada za prawidłowe umocowanie nogi do sprzętu oraz dopasowanych butów narciarskich. Jednakże, nowoczesne wiązania odgrywają jeszcze jedną, niezwykle kluczową rolę, a mianowicie dbają o nasze bezpieczeństwo. Z uwagi na to, że w przypadku przewrócenia się na nartach bardzo często dochodziło do upadków i urazów kolan czy stóp, od pewnego czasu wiązania mają też za zadanie automatycznie odpiąć się w przypadku sytuacji awaryjnej.

Dlatego tak istotne jest dostosowanie siły wypięcia do naszych preferencji. Ogromne możliwości regulacyjne także są istotne, bo pozwalają nam dopasować produkt do naszych umiejętności i stopnia zaawansowania. Dla dzieci zaleca się wybór siły wypięcia do DIN 4. Natomiast bardzo często w tych bardziej zaawansowanych nartach zakres ten jest regulowany i wynosi od DIN 3 do DIN 11.

ELAN SLX FUSION narty RACE SLALOM 160cm +EL11

narty zjazdowe ranking

Narty zjazdowe Volkl Unlimited 156cm Slalomowe

narty slalomowe

Długość nart i ich szerokość, a także pozostałe parametry

Nie mniej ważnym elementem podczas wybierania idealnych nart zjazdowych jest sprawdzenie ich wymiarów. Chodzi tutaj o długość nart, która powinna być dostosowana do naszego wzrostu Bardzo często proponuje się zakup nart o długości wynoszącej 10 cm mniej niż wzrost narciarza. Co ciekawe, istnieją również normy FIS, które zalecają dobierać narty dla mężczyzn o długości 165 centymetrów, a dla kobiet o długości 155 centymetrów.

Nie sama długość ma jednak kluczowe znaczenie. Powinniśmy też uwzględnić szerokość. Szersze propozycje wybierane są dla osób, które podróżują częściej po tak zwanym miękkim puchu, a to dzięki ich lepszej wyporności. Niestety, szerokie narty nie będą tak dobrze trzymały się krawędzi. Węższe narty są precyzyjniejsze pod tym względem i wybierane są w przypadku dynamicznej jazdy na utwardzonym podłożu.

Pamiętajmy też o zakresie regulacji wiązań. Im większe, tym możemy lepiej dopasować wiązanie do naszego buta i ogólnie wielkości stopy. To pozwoli na ostateczne wybranie sprzętu w taki sposób, aby był on idealnie dopasowany do naszych preferencji. Bardzo ważne jest również, aby oprócz nart wyposażyć się w profesjonalny kask narciarski, który ochorni podczas upadku.

Narty slalomowe – podsumowanie rankingu 2023

Choć z pewnością trudno jest wybrać pomiędzy nartami slalomowymi Atomic bądź Head, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić parametry danej pary i kierować się jakością poszczególnych komponentów i zakresem regulacji. Długość nart czy też dopasowanie szerokości do pokonywanych powierzchni też będzie kluczowa.

Dziś jednak Narty slalomowe Head WC Rebels I.SL +Head FF Evo11 wygrywają zestawienie z uwagi na to, że charakteryzują się świetnym wykończeniem, bardzo sporym zakresem regulacji, a przy tym są bezpieczne, bardzo dobrze wykonanie i świetnie dostosowane do użytkowania przez narciarzy średnio zaawansowanych i zaawansowanych.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie narty slalomowe wybrać
Average rating:  
 0 reviews