Z pewnością słyszeliście o tej cudownej wełnie, która sprawdza się w różnych okolicznościach i jest warta uwagi w każdej dostępnej postaci. Czy ktokolwiek z was w ogóle spotkał się z negatywną opinią na temat tego materiału? Temat wełny z merynosa pojawia się nie tylko przy okazji rozmów o górach i trekkingu, ale także bieganiu, jeździe na rowerze czy ogólnie aktywnym trybie życia. Dlaczego w dobie technologii i wielofunkcyjnych syntetycznych tkanin naturalna wełna merino cieszy się tak wielką popularnością? Sprawdźmy, co wiemy na temat.

Komu tak naprawdę zawdzięczamy ten naturalny materiał o tak niesamowitych właściwościach? Słynna wełna merino pozyskiwana jest z runa wyjątkowej rasy owiec, które wywodzą się z Azji i należą do najstarszych oraz największych gatunków owiec na świecie. Początkowo hodowane przez plemiona koczownicze, w toku rozwoju ewolucyjnego merynosy zdołały świetnie przystosować się do zmiennych warunków atmosferycznych. Współcześnie owce merynosy najliczniej zamieszkują górzyste tereny Nowej Zelandii oraz Australii.

W Nowej Zelandii temperatura latem przekracza 40°C, z kolei zimą potrafi spaść do 20 kresek poniżej zera. Latem runo, czyli sierść owiec, chroni zwierzęta przed przegrzaniem, natomiast zimą przed niskimi temperaturami oraz zimnym wiatrem, deszczem i śniegiem. Symbolem najwyższej jakości jest wełna merynosów australijskich – Australia jest obecnie największym na świecie producentem surowej wełny merynosowej. Ta odmiana stanowi 75% populacji wszystkich owiec w Australii. Runo merynosów nigdy nie przestaje rosnąć, dlatego też konieczne jest strzyżenie owiec dwa razy w roku – najczęściej na przełomie lutego i marca oraz września i października. Dorosła owca merynos daje rocznie nawet 5–6 kg wełny.

Czym charakteryzuje się wełna merino?

Cechy wełny merynosów to zdecydowanie najważniejszy aspekt niniejszego artykułu. Okazuje się bowiem, że (nie po raz pierwszy!) natura stworzyła materiał o niepowtarzalnych właściwościach, który świetnie nadaje się do wykorzystania przy produkcji wszelkiego rodzaju odzieży i równocześnie pod wieloma względami przewyższa najczęściej stosowane materiały syntetyczne. Właśnie ze względu na te właściwości wełna merynosów nie ma sobie równych!

Średnica ludzkiego włosa to 60–120 mikronów, natomiast z runa zwykłych owiec pozyskuje się włókna o grubości od 27 do 50 mikronów (1 mikron to 0,001 mm). Z runa merynosów można z kolei pozyskać włókna o średnicy 11–24 mikronów. Im cieńsze włókna, tym delikatniejsza, mniej gryząca i lepiej izolująca tkanina. W każdym włóknie wełny merino znajdują się pęcherzyki powietrzne, dzięki którym materiał gwarantuje świetną termoregulację nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych, a także podczas wysiłku, dlatego też surowiec ten doskonale nadaje się do produkcji odzieży outdoorowej!

Zalety wełny merynosów

Wiemy już, że wełna merino nie ma sobie równych – używa się jej zarówno do produkcji specjalistycznej odzieży outdoorowej, jak i najwyższej jakości garniturów znanych światowych marek. Jakie są najważniejsze zalety tego materiału?

 • Zdolności termoregulacyjne
  Włókna wełny merino gromadzą cząsteczki powietrza, dzięki czemu gwarantują skuteczną ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Podczas upałów chronią organizm przed przegrzaniem, natomiast w sezonie jesiennym i zimowym doskonale izolują przed niską temperaturą.
 • Oddychalność
  M.in. ze względu na wyjątkowo małą średnicę włókien wełna z merynosa pochłania wilgoć wytworzoną przez nasze ciało i błyskawicznie odprowadza ją na zewnątrz. Dzięki tej zalecie możesz zapomnieć podczas wysiłku o wilgotnej, lepiącej się do ciała odzieży. Choć ubrania z wełny merino nie schną tak szybko jak materiały syntetyczne, wysychają dużo szybciej niż popularna bawełna, a nawet lekko wilgotne włókna są przyjemne w dotyku.
 • Antybakteryjność
  Zazwyczaj kojarzymy intensywny wysiłek fizyczny z przykrym zapachem potu. Dzięki naturalnie antybakteryjnym właściwościom wełna merynosów jest odporna na pochłanianie nieprzyjemnych zapachów – zarówno tych powstałych na skutek wysiłku, jak i tych z otoczenia – dzięki czemu nie trzeba prać jej tak często jak syntetycznych czy bawełnianych odpowiedników.
 • Miękkość
  Decydując się na wełnę merino, możesz zapomnieć o gryzącym materiale i podrażnieniach na skórze. Dzięki niewielkiej średnicy włókien tkaniny z wykorzystaniem wełny merino są wyjątkowo miękkie i miłe w dotyku.
 • Lekkość
  Zwłaszcza jeśli planujesz wyruszyć w dłuższą podróż, z pewnością docenisz niewielką wagę odzieży z wełny merynosów i równocześnie komfort cieplny, jaki jest w stanie zapewnić. Pozornie kilka gramów mniej w plecaku może zrobić sporą różnicę, jeśli przemierzasz pieszo lub rowerem wiele kilometrów.
 • Łatwość pielęgnowania
  Odzież z wełny merino nie musi, a nawet nie powinna być często prana. Dużo lepiej niż częste pranie zrobi materiałowi regularne wietrzenie. Ponadto wełna merynosów schnie dużo szybciej niż bawełna i właściwie nie trzeba jej prasować. Czy możesz wyobrazić sobie lepszą odzież outdoorową?
 • Przyjazność dla środowiska
  Wełna merino, w przeciwieństwie do syntetyków używanych najczęściej do produkcji odzieży sportowej, to materiał powstały z natury i po zużyciu w naturę się obracający. Im większy procent danej odzieży stanowi wełna z merynosa, tym w większym stopniu jest biodegradowalna. Postaw na merino i zaangażuj się choć w niewielkim stopniu w ochronę środowiska.

Czy wełna merino ma jakieś wady?

Nie powinniśmy już mieć wątpliwości co do tego, że warto sprawdzić ten naturalny materiał w praktyce. Nie istnieje jednak tkanina, która oprócz wyjątkowo długiej listy zalet, nie ma przynajmniej kilku wad. Spróbujmy więc na moment zapomnieć o wszystkich mocnych stronach tego materiału, spojrzeć na niego obiektywnie i zastanowić się, z jakimi wadami należy się liczyć.

Główną wadą w tym przypadku będzie cena. Począwszy od wysokiej jakości samego materiału, jakim jest wełna z merynosa, przez pozyskanie surowca, aż po wyprodukowanie materiału – poszczególne etapy procesu produkcji są zazwyczaj kosztowniejsze niż w przypadku syntetyków czy zwykłych wełnianych lub bawełnianych materiałów. Trudno więc dziwić się, że finalna cena koszulki czy też bielizny merino może różnić się od konkurencji. Kolejną wadą może okazać się średnia trwałość materiału. Włókna wełny merynosów same w sobie są nieco podatniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też producenci często decydują się na łączenie wełny z syntetykami, by wzmocnić strukturę tkaniny.

Wełna z merynosa – problemy natury etycznej

Pamiętajmy, że proces wytwarzania wełny jest dla owiec naturalny, a regularne strzyżenie konieczne dla ich prawidłowego funkcjonowania. Mimo wszystko warto jednak wiedzieć, skąd pochodzą materiały, z których wyprodukowana jest odzież, by uniknąć nieświadomego wspierania ogromnych farm przemysłowych. Warto np. zwrócić uwagę, czy wełna potrzebna do wyprodukowania naszej odzieży została pozyskana bez stosowania mulesingu, czyli okrutnej praktyki bolesnego wycinania wełny, która ma zapobiegać rozwijaniu się roztoczy w ich skórze.

Wełna merynosów a odzież turystyczna

Dzięki licznym zaletom wełna merino doskonale sprawdza się przy produkcji odzieży outdoorowej. Wystarczy kilkanaście minut intensywnego ruchu, by poczuć wysoką jakość tego tworzywa i na własnej skórze przekonać się, że natura to niedościgniony ideał! Niewielka waga materiału, wysoka oddychalność, skuteczne pochłanianie wilgoci, termoregulacyjność oraz odporność na zapachy to cechy, które docenią zarówno amatorzy aktywnego trybu życia, jak i bardziej doświadczeni sportowcy. Wełnę merynosów najczęściej wykorzystuje się do produkcji tzw. drugiej skóry, która podczas ruchu na świeżym powietrzu odgrywa kluczową rolę w termoregulacji. Bielizna termoaktywna bezszwowa damska oraz bielizna termoaktywna bezszwowa męska to dobre przykłady produktów z dodatkiem wełny merino z kolekcji 4F. Niegryzący i elastyczny materiał oraz świetna termoregulacja to ich cechy charakterystyczne, które zwłaszcza jesienią i zimą zdadzą egzamin. Wełna z merynosa świetnie sprawdza się również jako składnik tkaniny, z których wykonane są dodatki do odzieży specjalistycznej, takie jak chociażby kominiarka narciarska, którą zakładamy pod kask. Materiał jest również używany do produkcji czapek, koszulek, swetrów, a nawet jako wypełnienie kurtek jesienno-zimowych.

Pielęgnacja wełny merino

Nie od dzisiaj wiadomo, że regularna i prawidłowa pielęgnacja odzieży outdoorowej pozwoli maksymalnie wydłużyć jej żywotność oraz funkcjonalność. Jedną z wielu zalet wełny z merynosa jest łatwość jej pielęgnowania. Materiał charakteryzuje się naturalnymi właściwościami samooczyszczającymi, a także antybakteryjnymi, dlatego może okazać się, że, mimo częstego użytkowania, produkty z dodatkiem merino będą lądowały w praniu dużo rzadziej niż chociażby popularna bawełna. Zamiast częstego prania odzieży z wełny merynosów dużo lepiej będzie regularnie wietrzyć ubrania.

 • Jak prać?
  Pamiętajmy, by zapoznać się z informacjami zawartymi na metce odzieży i zaleceniami producenta w tej materii. Choć zazwyczaj nie odradza się prania merino w pralce, pamiętajmy, że pranie ręczne pozwala na zachowanie lepszej kontroli i ograniczenie mechanicznych uszkodzeń, a także zużycia materiału. Jeśli zdecydujesz się jednak na pranie automatyczne, użyj specjalnych preparatów do czyszczenia wełny merino i wypierz ubrania w wodzie o temperaturze 30°C.
 • Jak suszyć?
  Suszenie w suszarkach niekorzystnie wpływa na strukturę wszystkich ubrań, zwłaszcza tych wykonanych z materiałów naturalnych. Po wypraniu najlepiej rozwiesić odzież w przewiewnym miejscu i pozostawić do wyschnięcia. Pamiętaj, że tkaniny z dodatkiem merino schną dużo szybciej niż bawełna!
 • Czy prasować?
  Jeśli nie musisz prasować odzieży z dodatkiem wełny merynosów, nie rób tego. Wełna nie lubi tak nienaturalnie wysokich temperatur. Jeśli jednak zdecydujesz się na prasowanie, upewnij się, że odzież składa się w 100% z naturalnych materiałów.
Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o wełnie merino
Average rating:  
 0 reviews