Każdy z nas, pakując się na wakacje, pamięta o najistotniejszych kwestiach związanych z higieną czy z samym komfortem. Zabieramy parasole, odpowiednie obuwie i odzież, a dodatkowo preparaty ochronne – czy to krem z filtrem nad morze czy plastry na odciski idąc w góry czy też wybierając się w bieszczady. Jeszcze inni kompletują ogromne zestawy i łączą wszystkie te produkty, aby być przygotowanym na każdą niedogodność.

Często jednak zapominamy o tym, co powinno być dla nas najważniejsze. Chodzi tutaj o nasze bezpieczeństwo. Choć teraz bardzo łatwo jest znaleźć dostęp do najróżniejszych medykamentów z uwagi na ogromną liczbę aptek i innych sklepów leczniczych, tak warto upewnić się, czy nasze wyposażenie apteczki pozwoli na zażegnanie wstępnego kryzysu – jakkolwiek by on nie wyglądał.

Aby zatem upewnić się, że nasze wyposażenie apteczki turystycznej jest jak najlepsze, przygotowaliśmy dzisiejszą listę. Znajdziecie tutaj tylko te akcesoria, które są niezbędne na każdą wycieczkę. Dodatkowo uzupełniliśmy listę interesującymi dodatkami, szczególnie kiedy często wybieramy się w konkretny region.

Apteczka turystyczna skład na każdy wypad

Poniższa lista zawiera przede wszystkim to wyposażenie, które uznawane jest za najbardziej podstawowe i najbardziej uniwersalne. Oznacza to, że sprawdzi się idealnie w każdej sytuacji i w większości wypadków będziemy w stanie poradzić sobie z nieprzewidzianą niedogodnością.
Dlatego za najbardziej podstawowe wyposażenie uznaje się:

  • Bandaże standardowe – w ilości 1-3 sztuki;
  • Bandaż elastyczny;
  • Gaza lub opatrunki jałowe – przynajmniej 2 zestawy;
  • Plastry – zarówno te na odciski, jak i bardziej uniwersalne w rolce;
  • Tak zwany Prestoplast;
  • Woda utleniona lub inny preparat antyseptyczny do czyszczenia ran (może być sól fizjologiczna) – alternatywą mogą być preparaty w formie kapsułek.

Oprócz tego, bardzo ważne jest też wyposażenie się we wszystkie możliwe leki, które przyjmujemy, a także nie możemy zapomnieć o produktach doraźnych – węgiel w przypadku problemów żołądkowych, paracetamol lub inny składnik na gorączkę, a także krople do nosa, oczu czy inne wyposażenie. Oznacza to, że trudno jest znaleźć idealną apteczkę turystyczną z wyposażeniem, bo zawsze będziemy musieli dodatkowo uzupełnić ją w przedmioty, które będą niezbędne dla naszej rodziny podczas danej wyprawy.

Co ciekawe, apteczka turystyczna w góry będzie się różnić od tej nad morze, czy wypad do lasu (apteczka taktyczna), tak więc kolejnym istotnym elementem, jaki ma wpływ na ostateczny wygląd (i wyposażenie) jest destynacja. Nie ma sensu zabierać ogromnej paki, w której znajdą się wszystkie możliwe przedmioty, jakie tylko wpadną nam w ręce. Czasami lepiej jest dostosować zestaw do danej sytuacji i okoliczności, niż później męczyć się z ogromnym, niewygodnym, i czasami też ciężkim balastem.

Wyposażenie dodatkowe i sytuacyjne, czyli pamiętaj też o tych przedmiotach!

Choć nie są to akcesoria pierwszej pomocy i nie zawsze nam się przysłużą, to w zależności od miejsca spacerowania, warto wybrać odpowiednią konfigurację, co podniesie poziom bezpieczeństwa i zagwarantuje najlepsze przygotowanie się na nasz biwak czy po prostu odpoczynek.
Warto więc mieć na uwadze następujące elementy:

  • Pęseta – do wyciągania kleszczy;
  • Rękawiczki jednorazowe – nasze bezpieczeństwo przede wszystkim;
  • Maseczka do sztucznego oddychania – jak wyżej;
  • Nożyczki – do cięcia bandaży;
  • Agrafki i zapinki – również do bandaży, dokładnie rzecz biorąc ich zapięcia;
  • Kompresy gazowe – w przypadku problemów z większą raną;
  • Koc ratunkowy – ochroni osobę poszkodowaną przed zbyt szybkim ochłodzeniem organizmu;
  • Chusta trójkątna lub szyna – pomoże w przypadku złamania kończyny poprzez jej unieruchomienie;
  • Maści na oparzenia słoneczne i inne problemy skórne;
  • Spray na komary – w przypadku podróżowania na mazury;
  • Leki na choroby egzotyczne – podróżowanie za granicę także wymaga odpowiedniego przygotowania.

Co zatem zrobić, aby wybrać najpotrzebniejsze rzeczy? Zakup apteczkę turystyczną bez wyposażenia!

Jak widzimy z listy przedstawionej powyżej, liczba alternatywnych przedmiotów, które moglibyśmy użyć i które mogłyby nam pomóc w pilnej sytuacji awaryjnej jest ogromna. Bardzo wiele osób zastanawia się więc w jaki sposób najlepiej byłoby skonfigurować apteczkę turystyczną, aby ta pozwoliła nam wyjść cało z każdego opału.

Jednym z ciekawszych wyborów jest zakupienie apteczki turystycznej bez wyposażenia, bo w ten sposób będziemy mogli skompletować idealne rozwiązanie i to bez najmniejszych problemów. Ponadto tego typu wybór gwarantuje dobranie najwyższej jakości komponentów, dzięki czemu jakość pomocy będzie także na najwyższym poziomie.

Teraz wiesz jaki skład apteczki turystycznej będzie najlepszy

Odpowiednio przygotowana apteczka turystyczna to z pewnością bardzo ważny element. Musi się w niej znaleźć ogromna liczba przedmiotów i akcesoriów. Nie możemy więc liczyć na to, że gotowa paczka sprawdzi się idealnie. Co prawda wiele osób preferuje apteczkę turystyczną z wyposażeniem, bo w takiej sytuacji o wiele łatwiej jest dokupić do podstawowych i najbardziej kluczowych elementów tylko te, których naszym zdaniem brakuje. Inni natomiast postawią na zakup pustej apteczki tylko po to, aby uwzględnić swoje własne produkty.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. To, którą opcję wybierzemy, zależy przede wszystkim od nas samych i od tego czego dokładnie oczekujemy. Czy jesteśmy gotowi na poświęcenie dodatkowego czasu na zakupy wszystkich przedmiotów? A może wolimy pójść na łatwiznę i cieszyć się z bazowej wersji apteczki? Najważniejszą kwestią jest nasze bezpieczeństwo i to właśnie tym należy się kierować kompletując ten zestaw.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Apteczka turystyczna co zawiera?
Average rating:  
 0 reviews