Często nie zdajemy sobie sprawy, jak silny stres i emocje wpływają na każdy element naszego życia. Przez nerwy cierpi nie tylko nasza głowa, lecz także poszczególne organy oraz skóra. Bardzo dużo schorzeń dermatologicznych ma swoje podłoże właśnie w psychice i emocjach. Do problemów skórnych najczęściej dochodzi w momencie, gdy w naszym życiu pojawia się nerwica. Jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy!

Nerwica – coraz powszechniejszy powód wielu problemów z organizmem

Problemy natury emocjonalnej mają bardzo duży wpływ na organizm człowieka. Nerwica to jedna z chorób, która może oddziaływać praktycznie na wszystkie organy i wywoływać różne objawy. Najczęściej pojawia się w przypadku chronicznego stresu i zmęczenia. Nie przychodzi sama, a powoduje szereg innych problemów, np. bulimię, nerwicę natręctw, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, depresję czy wiele objawów fizycznych. Mówi się głównie o bólu brzucha, głowy i serca, jednak równie często występują problemy ze skórą. Takie zjawisko powodowane przez podłoże psychiczne nazywane jest nerwicą skóry.

Jakie są objawy nerwicy skóry?

Wykrycie nerwicy skóry nie jest proste. Na samym początku należy znaleźć wewnętrzną siłę, aby przed samym sobą przyznać się do problemów z emocjami. Te mogą pojawić się z różnych powodów, najczęściej w wyniku silnego stresu, przepracowania czy nawet przez czynniki biologiczne i wychowawcze, które z czasem rozwijają się i przyczyniają do problemów natury emocjonalnej i psychologicznej. W przypadku nerwicy ogólnej można zauważyć nasilanie się fobii, lęku, zaburzeń somatycznych czy pojawienie się ataków paniki.

Jak jednak wygląda nerwica skóry? Objawia się ona na wiele różnych sposobów, dlatego niezwykle ciężko jest ją jednoznacznie zdiagnozować. Z nerwicą skóry najczęściej łączy się takie objawy jak: utrata blasku, pieczenie, wysypki, zaczerwienienia, silny świąd, drapanie na tle nerwowym, pojawienie się worków pod oczami, duża reaktywność skóry, silny łojotok, większa podatność na uszkodzenia czy szybki rozwój zmarszczek. Równie często pojawiają się wypieki na twarzy. Nerwica skóry może wywoływać tylko jeden objaw z wyżej opisanych albo całą paletę – dużo jest zależne od stanu zdrowia, pielęgnacji cery czy też od diety.

Jak leczyć nerwicę skóry?

Czy da się samodzielnie wyleczyć nerwicę skóry? Nie do końca. Kurację należy zacząć od wizyty u psychologa, który pomoże w radzeniu sobie z emocjami. W trakcie leczenia nie można zapominać o swojej skórze, która również czeka na pomoc. Dobrym pomysłem jest zakup odpowiednich kosmetyków oraz konsultacja z dermatologiem i kosmetologiem. Mogą oni zaproponować różne zabiegi, pozwalające skórze odpocząć i na nowo „odetchnąć”. Najczęściej poleca się peelingi chemiczne, mezoterapię komórkami macierzystymi oraz zabiegi wolumetryczne. Do tego warto dodać sprawdzone kosmetyki, najlepiej delikatne i nawilżające. Zapewnią one skórze dostęp do potrzebnych substancji i witamin, jednocześnie nie narażając ją na zwiększoną produkcję łoju, który mógłby przyczynić się do rozwinięcia problemów z wypryskami czy zaskórnikami.