Problem ze stawami mają nie tylko osoby starsze. Sporo młodych ludzi odczuwa przykre dolegliwości bólowe, które mają różne przyczyny. Bolący staw potrafi mocno dać się we znaki, dlatego szybka diagnoza i podjęcie leczenia to konieczność.
Dlaczego bolą stawy, jaka jest przyczyna schorzenia
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego bolą stawy. Każda osoba ma swoją historię schorzenia i stosuje wybrane przez siebie środki zaradcze. Staw może bolec nieznacznie, ale też może mocno uprzykrzać życie. W sytuacji wzmożonego bólu należy udać się do lekarza w celu ustalenia dokładnej przyczyny i wdrożenia odpowiednich leków lub fizjoterapii.
Jedna z najczęstszych przyczyn problemów stawowych jest postępujące procesy zwyrodnieniowe (osteoartoza). W zasadzie powinny one dotykać jedynie osoby starsze, ale jak się okazuje, jest niestety inaczej. Druga istotna przyczyna bólu stawów to urazy mechaniczne i przeciążenia. Upadek, uderzenie czy w końcu wysiłkowy, mocny trening może prowadzić do dużego urazu, który przeradza się w stan zapalny. W porę nieopanowany zaczyna coraz bardziej doskwierać i osoba chora nie jest w stanie normalnie funkcjonować.
Skąd się bierze ból przy zwyrodnieniach stawów
Osoba cierpiąca na zwyrodnienie stawów odczuwa często dotkliwy ból. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa, która pełni zadanie amortyzatora, wyciera się stopniowo z upływem lat. Kiedy zaczyna jej brakować, kość trze o kość, co powoduje uczucie dyskomfortu lub dużego bólu. Taka sytuacja prowadzi do wycierania się stawu i uszkodzenia innych elementów układu ruchu, które sąsiadują z chrząstką. Chodzi tu przede wszystkim o torebkę stawową, ścięgna i więzadła.
Jak skutecznie zwalczać ból stawów
Na początku warto udać się do lekarza w celu wykonania prześwietlenia RTG lub rezonansu w razi potrzeby. Dopiero po rozpoznaniu przyczyny bólu lekarz może wdrożyć odpowiednie środki, tj. leki przeciwbólowe i przeciwzapalne podawane doustnie i na zewnątrz w okolice chorego stawu. Możesz oczywiście wspierać proces leczenia, stosując domowe sposoby. Maść na bolące stawy jest idealnym rozwiązaniem, które przynosi często bardzo dobre efekty. Jeśli wiesz, że masz problem z bólem pourazowym lub przeciążeniowym, wtedy taka maść jest jak najbardziej wskazana. Tak samo możesz ją stosować przy stwierdzonym już zwyrodnieniu stawów. Taki preparat zmniejsza obrzęk, działa przeciwzapalnie i przynosi ukojenie w bólu.
Możesz też spróbować roślinnych preparatów przeciwzapalnych bazujących np. na wyciągu z kasztanowca czy z arniki. Duże uznanie zdobyły maści z dodatkiem kolagenu i glukozaminy, które pomagają odbudować chrząstkę stawową. Maść na bolące stawy można nakładać też pod opatrunek, który musi być oddychający i odpowiednio założony.
Oprócz stosowania maści warto zdecydować się na wizytę u fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą złagodzić ból i wyeliminować stan zapalny. Natomiast później stosuje się ćwiczenia rehabilitacyjne, które pomagają przywrócić ruchomość uszkodzonego stawu. Nie zawsze będą to spektakularne efekty, ale na pewno w dużym stopniu nastąpi poprawa.
Pamiętaj też o codziennej dawce ruchu na świeżym powietrzu i gimnastyce. Pod wpływem aktywności fizycznej zmienia się ciśnienie w stawach, co prowadzi do ich automatycznego „smarowania”. Ruch poprawia też ukrwienie i natlenienie stawów, co wpływa na ich ruchomość. Oprócz ruchu pamiętaj o odpowiedniej diecie, bogatej w witaminy i minerały. Szczególnie ważna jest witamina C, która jest wykorzystywana przy produkcji kolagenu. Równie istotne są składniki przeciwzapalne zawarte w witaminie E czy kwasach omega3. Bardzo ważny jest również zdrowy sen, w ciągu którego stawy regenerują się i ogólnie organizm wzmacnia swoją odporność.