Uraz ciała może Cię wyłączyć na długie tygodnie, a nawet miesiące ze świata sportu. Powrót do aktywności musi się wówczas odbywać stopniowo i przy zachowaniu pewnych zasad.
Niemal każdy sportowiec, prędzej czy później musi się zmierzyć z koniecznością zrobienia sobie przerwy w treningach. Jest to duże wyzwanie z punktu widzenia zarówno ciała, które przywykło do regularnej dawki ruchu, jak i obciążenie psychiczne. Powrót do aktywności po dłuższej przerwie należy jednak dobrze zaplanować z dwóch powodów. Po pierwsze, Twój organizm nie jest gotowy od razu na intensywny wycisk, po drugie może się pojawić psychiczna blokada wynikająca ze strachu przed ponownym wystąpieniem urazu. Przyjrzyjmy się, jak sobie poradzić i bezpiecznie wrócić do treningów.
Rehabilitacja i zdrowe podejście do ćwiczeń
Zanim ponownie wrócisz na salę, siłownię, czy ruszysz w plener, skonsultuj to ze swoim specjalistą. Jeżeli zalecił Ci wcześniej rehabilitację, musisz ją oczywiście w całości zrealizować. To kluczowe w powrocie do formy. Lekarz powinien potwierdzić, że możesz znów zacząć ćwiczyć. Warto też dopytać, na co uważać, jakich ruchów unikać, by problem znów się nie pojawił.
Pamiętaj, że powrót do pełnej aktywności musi przebiegać stopniowo. Nie forsuj się nadmiernie, lepiej zrobić mniej, niż pogorszyć swój stan i wrócić do punktu zero. Nigdy nie rozpoczynaj ćwiczeń, gdy odczuwasz ból miejsca, które uległo urazowi. Nie ignoruj go, bo organizm daje Ci sygnały nie bez powodu. Rozpocznij od niewielkich obciążeń i mniejszej liczby powtórzeń. Twoje ciało potrzebuje czasu. Wykonuj ćwiczenia wzmacniające osłabione mięśnie, stopniowo zwiększając ich intensywność.
Po treningach stosuj regenerację. Odpoczynek nawet po pozornie niewielkim wysiłku jest bardzo ważny dla Twoich mięśni i stawów.
Nastawienie psychiczne do powrotu po urazie
Każdy organizm reaguje inaczej. Są osoby, które po poważnej kontuzji nie mogą się doczekać treningów, a są tacy, którzy mają pewne obawy i to także jest całkowicie naturalne. Nawet jeśli konieczność rezygnacji ze sportu na jakiś czas była męczarnią, może się pojawić blokada, która utrudni dojście do siebie. W poważniejszych przypadkach dobrze jest skorzystać z pomocy psychologa. Jeżeli jednak czujesz, że dasz radę samodzielnie, zacznij od zaufania swojemu organizmowi. Wsłuchaj się w niego i zawrzyjcie umowę. On na pewno da Ci znać, gdy przesadzisz, a Ty nie ignoruj tego. Dobrze jest też wzmacniać organizm stopniowo pod okiem fizjoterapeuty lub trenera personalnego z odpowiednią wiedzą. Być może komuś z doświadczeniem będzie Ci łatwiej zaufać. W domu zawsze miej w zapasie maści przeciwbólowe, plastry rozgrzewające lub chłodzące, by zastosować, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
Zdrowa dieta – zadbaj o organizm od środka
Aby nabrać sił i przyspieszyć regenerację kontuzjowanego miejsca z pewnością przyda Ci się odpowiednio zbilansowana dieta. W przypadku odbudowy chrząstki stawowej należy wzbogacić swoje posiłki o fosfor, wapń, białko oraz kolagen. Na przyspieszenie zrastania się kości po złamaniach zaleca się duże ilości witaminy C, wapnia, fosforu, witaminy D3, witamin z grupy B, cynku, miedzi, boru oraz manganu. Godnym uwagi sposobem na uzupełnienie diety są suplementy dla sportowców.
Kluczem do sukcesu w powrocie do formy jest wiedza, znajomość dozwolonych ruchów i ich prawidłowe wykonywanie, a także zdrowy rozsądek.