Żelazo to pierwiastek pełniący bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. Jego niedobór może nieść ze sobą fatalne skutki, takie jak: niedokrwistość i regularne osłabienie. Wyjaśniamy, jak wpływa na funkcjonowaniu organizmu.

Rola żelaza w organizmie

Żelazo pełni wiele istotnych zadań, które pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego ciała. Po pierwsze ułatwia dostawaniu się tlenu do mięśni i narządów każdego człowieka. Poza tym usprawnia proces formowania się erytrocytów w szpiku kostnym. Kolejną zaletą systematycznego spożywania żelaza jest poprawa funkcjonowania układu nerwowego. Odpowiada za prawidłowe działanie mózgu, co objawia się osłabianiem stanów lękowych i działanie uspokajającym. Żelazo wspiera pracę układu immunologicznego i bierze udział w detoksykacji wątroby. Warto dodać, że wchłanianie omawianego minerału odbywa się w jelicie cienki oraz w dwunastnicy. Ponadto nadmiary żelaza mogą być magazynowane i przechowywane w wątrobie.

Skutki niedoboru żelaza

Zbyt mała ilość żelaza w organizmie niesie ze sobą poważne skutki zdrowotne. Jego niedobór może być mieć wiele przyczyn, często są to: zaburzenia w przyswajaniu tego pierwiastka lub zwiększone zapotrzebowanie na żelazo, na przykład u kobiet spodziewających się dziecka. Kolejnym powodem może być nadprogramowa utrata krwi w wyniki zabiegów operacyjnych lub poważnych krwawień. Inną przyczyną niedoboru opisywanego minerału jest nieodpowiednia dieta. Warto pamiętać, że nie wszystkie produkty zawierające żelazo zapewniają jego dobrą wchłanialność. Konsekwencją niedoboru tego pierwiastka może być nieprawidłowe funkcjonowanie układy nerwowego, objawiające się depresją, zmniejszoną koncentracją i niepewnością zachowania.

Kolejny możliwy problem to poczucie osłabienia wynikające z niedostatecznej pracy układu odpornościowego. Inne konsekwencje to niedokrwistość, bladość skóry lub wypadanie dużej ilości włosów. Ponadto osoby przyjmujące zbyt niskie dawki żelaza odczuwają mniejszą potrzebę jedzenia, co skutkuje utratą wagi, która może prowadzić do anemii.

Naturalne źródła żelaza

Na szczęście istnieje bardzo wiele naturalnych źródeł żelaza. Dzielą się na lepiej i słabiej przyswajalne. Te pierwsze znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak: mięso, jajka, podroby lub owoce morza. Mniej przyswajalne źródła go pierwiastka występuje w różnego rodzaju produktach roślinnych. Warto tu wymienić takie warzywa jak: buraki, botwina, rzeżucha, brokuły oraz natka pietruszki. Dobrym źródłem żelaza są też suszone owoce, na przykład rodzynki oraz śliwki. Nie można też zapominać o takich produktach jak: orzechy, kakao i pełnoziarnisty chleb. Innowacyjnym źródłem tego pierwiastka okazuje się być żelazo elementarne, charakteryzujące się doskonałą wchłanialnością. Występuje w formie płynu zawieszonego w łatwym do trawieniu tłuszczu.

Na koniec warto dodać, że dzienne zapotrzebowanie na żelazo jest różne w zależności od wieku i aktualnego stanu zdrowia człowieka. Najmłodsze dzieci potrzebują około 10 mg tego pierwiastka, a w kobiety w ciąży aż 27 mg.

Wiecej na temat żelaza znajdziesz na https://auraherbals.pl/blog/zelazo-elementarne-najlepiej-przyswajalna-forma-zelaza/