Dla wielu obowiązkowy punkt programu każdego dnia, dla innych pomoc w odzyskaniu wymarzonej sylwetki. Kawa – poznaj fakty i mity na jej temat! Czy rzeczywiście pomoże w pozbyciu się zbędnych kilogramów?

Czy kawa pozytywnie wpłynie na odchudzanie? FAKT

Dzięki działaniu termogenicznemu kawa przyspieszy proces przemiany materii, na czym zdecydowanie zależy wszystkim osobom, które chcą pozbyć się dodatkowych kilogramów. Z jednej strony kawa zmniejszy nasz apetyt i zwiększy uczucie sytości. Dzięki niej w mniejszym stopniu będziemy również odczuwać zmęczenie, co może z kolei przełożyć się na większą spontaniczną aktywność w ciągu dnia. Uczucie wzrostu energii może też pomóc przy okazji treningów poprzez zwiększenie efektywności.

Kawa odwadnia i wypłukuje magnez – MIT

W procesie odchudzania szczególną rolę odgrywa odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Stąd niektórzy rezygnują z picia kawy, przekonani, że zbytnio odwodni organizm i wpłynie na wypłukanie magnezu oraz minerałów. Kawa zawiera w sobie magnez i jedynie jego część jest wypłukiwana. U osób, które regularnie piją kawę, działanie moczopędne będzie obniżone. Oczywiście, nie powinniśmy rezygnować z picia wody na rzecz kawy, jednak parzone ziarna nie przyczynią się do zbytniego odwodnienia.

Kawa na czczo zamiast śniadania?

Choć kawa zwiększa uczucie sytości, jej picie na czczo nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Filiżanka ulubionego napoju zaraz po przebudzeniu może, ale nie musi, doprowadzić do ograniczenia wchłaniania tłuszczów i węglowodanów, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Z tego względu kawę warto spożywać między posiłkami. Jeśli będzie pozbawiona dodatków, nasz organizm nie odbierze tego napoju jako kolejnego posiłku i nie dojdzie do wyrzutu insuliny i glukozy, co może być istotne szczególnie dla osób, które są w procesie odchudzania.

Kawa – właściwości zdrowotne

Reakcja na dostarczenie kofeiny, w zależności od organizmu, może być różna. Podczas gdy jedni odczuwają przypływ energii i wzrost poziomu koncentracji oraz wydajności, u innych kawa może wywołać rozdrażnienie, szybsze bicie serca oraz zbytnie pobudzenie. Tak różna reakcja może mieć związek z genem CYP1A2, który w zależności od poziomu działania enzymu, wywołuje odmienną reakcję. Jeśli nie mamy pewności, czy w naszym przypadku kawa będzie dobrym rozwiązaniem, możemy zasięgnąć opinii lekarza czy dietetyka. Bo choć ziarna kawy mają szereg właściwości prozdrowotnych (np. poprawa wrażliwości insulinowej, zmniejszenie ryzyka Parkinsona czy Alzheimera oraz depresji), zmniejszają przy tym np. wchłanianie żelaza. Może mieć to znaczenie dla osób walczących z anemią, niskim poziomem żelaza czy ferrytyny. 

Uwaga na pułapkę – kawa z dodatkami

Kawa kawie nierówna. Choć ta czarna bez dodatków w połączeniu z aktywnością fizyczną może wspomóc proces odchudzania, o tyle jeśli do kawy dodamy mleko, cukier czy bitą śmietanę, wtedy będzie już deserem, w dodatku dość kalorycznym.

Artykuł Sponsorowany