Choć dla wielu użytkowników gripy czy też chwyty to po prostu kawałek gumy i plastiku, to tak naprawdę jest to jeden z nielicznych elementów, z którymi kolarz pozostaje w kontakcie ze swoim jednośladem przez większość czasu. Prowadzenie roweru powinno być jak najwygodniejsze, a dodatkowo pewność, że kierownica nie wyślizgnie się nam z rąk jest kluczowa. A to wszystko sprawia, że chwyty rowerowe są nadzwyczaj istotne i warte zakupienia przed rozpoczęciem sezonu.

Jednakże, który propozycje powinny nas najbardziej zainteresować? Powinniśmy wybrać chwyty rowerowe z rogami, a może te skręcane? Które okażą się właściwsze do kolarzówki, a które do jednośladu górskiego? Pytań jest wiele i tak naprawdę nie każdy właściciel roweru musi znać na nie odpowiedź.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

CHWYTY GRIPY ROWEROWE

9.9

Tania

CHWYTY ROGI GUMOWE

9.8

Drogie

PROX VELO CHWYTY

9.7

Średnia

Bicyklon Lock-ON

9.6

Średnia

Na szczęście w rankingu chwytów rowerowych 2024 nasi eksperci przygotowali bardzo ciekawe propozycje, które po analizie i wykonaniu recenzji porównawczej zostały przedstawione naszym czytelnikom. Należy zauważyć, że jedynie produkty charakteryzujące się niską wagą, odpowiednią konstrukcją, dodatkami w postaci korków czy też lepszym wypełnieniem zostały uwzględnione w rankingu. Rzecz jasna opinie użytkowników też odegrały istotną rolę.

CHWYTY GRIPY ROWEROWE RĄCZKI DO KIEROWNICY ROWERU

chwyty rowerowe

Na pierwszym miejscu pojawiły się uniwersalne gripy, które wykonane zostały z elastycznej gumy. Jest to materiał lekki i wytrzymały, a z uwagi na jego wysoką klasę, guma nie zostaje na rękach i nie zwija się. Propozycja jest odpowiednio wyprofilowana, dzięki czemu chwyt jest pewniejszy. Ponadto, guma oferuje nam właściwości antypoślizgowe, co znacząco zwiększa stabilność podczas jazdy.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest wygoda i miękkość, a to wszystko dzięki przemyślanej konstrukcji i odpowiedniego wzornictwa, jaki znajdziemy na chwytach. Standardowy, kolor czarny w połączeniu z wytrzymałymi zaślepkami dba o estetykę i nie pozwala na dostawanie się paprochów podczas jazdy.

Do instalacji tych rączek wymagany jest wyłącznie imbus, dzięki czemu nie musimy martwić się o skomplikowaną instalację. Pamiętajmy ponadto, że imbus potrzebny do instalacji chwytów jest dostępny w zestawie. Atrakcyjna cena to jeszcze inna zaleta, która w połączeniu z wagą wynoszącą 140 g na parę daje nam niezwykle świetną opcję. Jedyną wadą wydaje się brak systemu lock-on.

R

Zalety

• Bardzo niska waga;
• Atrakcyjna cena;
• Wysoki poziom estetyki;
• Łatwy montaż.
Q

Wady

• Brak systemu lock-on – mogą się obracać podczas jazdy. 

CHWYTY RĄCZKI KIEROWNICY ROGI GUMOWE ROWEROWE MTB

chwyty rowerowe z rogami

Rzecz jasna jest wielu użytkowników, którzy stawiają na pierwszym miejscu rączki z rogami. Jeśli i ty należysz do tej grupy, to w takim razie kolejna propozycja może przypaść do gustu. Propozycja ta oferuje nam rączki o długości 14 cm. Rogi same mają wysokość 12 cm, a sam produkt został dostosowany do rurki kierownicy o średnicy 22 mm. Co prawda komplet waży dość dużo, bo prawie 300 g, to jednak trzeba mieć tu na względzie dodatek w postaci rogów.

Sam dodatek sprawia, że jazda rowerem przy wykorzystaniu rogów jest o wiele przyjemniejsza i nie sprawia tak wiele trudu. Ponadto, bardzo ważna będzie też regulacja rogów, dzięki czemu dostosujemy sobie ich położenie tak, aby znalazły się w naszej ulubionej pozycji.

R

Zalety

• Bardzo wysoka jakość wykonania;
• Aluminiowy rdzeń;
• Rogi poprawiające komfort podróżowania po szosie;
• Umiarkowana redukcja wstrząsów. 
Q

Wady

• Wysoka cena;
• Brak żelowego wypełnienia do poradzenia sobie z terenowymi przejazdami.

Jeśli chodzi o same gripy, to wykonane zostały z gumy przy czym rdzeń jest aluminiowy. Takie połączenie przekłada się na bardzo wysoką trwałość rozwiązania i gwarancję bezproblemowego użytkowania przez wiele lat. Rzecz jasna dzięki gumie gripy są antypoślizgowe. Materiał ten odpowiada też za umiarkowane tłumienie wstrząsów. Rzecz jasna jazda po bardziej terenowym terenie byłaby wygodniejsza jeśli zestaw miałby wypełnienie żelowe.

Nie zmienia to jednak faktu, że produkt radzi sobie świetnie zarówno w terenie, jak i podczas jazdy szybszej. Musimy jednak mieć na względzie cenę, która jest ponad dwukrotnie wyższa niż u zwycięzcy rankingu 2024.

PROX VELO CHWYTY GRIPY ROWEROWE RĄCZKI KIEROWNICY

chwyty rowerowe skręcane

Następną bardzo ciekawą opcją będą chwyty przygotowane przez markę PROX. To z pewnością renomowany producent, który swoją popularność zawdzięcza wysokiej jakości produktom. Co więcej, oferta ta przygotowana została z myślą o bardziej wymagających użytkownikach, gdzie redukcja wstrząsów odegra istotną rolę. Produkt waży 205 g, a więc te gripy są nieco lżejsze od poprzedniej opcji.

Należy też zaznaczyć, że oferowane są w czarnym kolorze, co w połączeniu z korkami dostępnymi w komplecie w tym samym kolorze idealnie uzupełniają cały zestaw i nadają mu bardzo ładnego wyglądu. Propozycja ta skierowana została przede wszystkim dla osób, które potrzebują trwałym i ergonomicznych chwytów kierownicy do jazdy terenowej i już tłumaczymy dlaczego.

R

Zalety

• Wypełnienie żelowe gwarantujące bardzo wysoki komfort;
• Trwałe, dwuwarstwowe wykonanie wykorzystujące PVC, TPE i GEL;
• Miękki wykończenie;
• Bardzo dobre do jazdy terenowej.
Q

Wady

• Brak systemu lock-on.

Przede wszystkim jest to para gripów, które oferują żelowe uzupełnienie. To dzięki niemu możemy liczyć na ponadprzeciętny komfort ze względu na bardzo dobre tłumienie wstrząsów. Warto przy tym zauważyć, że dzięki konstrukcji z dwuwarstwowego materiału syntetycznego składającego się z PVC, TPE, a także GEL, propozycja gwarantuje naturalne ułożenie i niezwykłą stabilność.

Producent oferuje nam dwa lata gwarancji, co także jest pewną deklaracją trwałości rozwiązania. Warto przy tym zauważyć, że propozycja zebrała ogromną liczbę pozytywnych wypowiedzi, głównie z uwagi na swoją miękkość i właściwości, jakie może nam zaoferować.

Chwyty Rączki Gripy Bicyklon Lock-ON 130 Skręcane

chwyty rowerowe mtb

Wyżej opisane produkty na kierownicę rowerową miały jedną powtarzającą się wadę, mianowicie brak systemu lock-on. To specjalne rozwiązanie, które opisaliśmy w poniższym zestawieniu. Jednakże, w celu przedstawienia kontroferty i pokazania, że istnieją propozycje także z takim systemem w podobnym budżecie, postanowiliśmy opisać jedne z najlepszych chwytów w budżetowej cenie, mianowicie opcja Bicyklon.

Propozycja ta jest, podobnie jak i poprzednie, czarna. Ich długość to 130 mm i dostosowane są do klasycznych kierownic. Warto zauważyć, że na obejmach znajdują się malutkie uwypuklenia, które pozytywnie wpływają na ergonomię i komfort podróżowania. Warto zauważyć, że propozycja ta charakteryzuje się wysokim poziomem wytrzymałości i wygodą.

Pamiętajmy też o tym, że opcja ta, dzięki aluminiowo wycinanym obejmom, jest bardzo lekka. Propozycja ta waży tylko 120g, a więc jest świetną propozycją dla każdego, kto nie chce za bardzo obciążać swojego jednośladu. Pamiętajmy też o tym, że zastosowano tutaj wyżej wspomniany system lock-on, dzięki czemu obejmy są bardzo stabilne i utrzymują się w tym samym miejscu – bez obracania się wokół kierownicy.

R

Zalety

• Niska waga;
• System lock-on;
• Bardzo trwałe wykonanie;
• Specjalna faktura poprawiająca ergonomię.
Q

Wady

• Brak wypełnienia żelowego.

Chwyty rowerowe mtb czy może do roweru szosowego? Jeśli wciąż zastanawiasz się jakie powinieneś wybrać, to sprawdź poniższe wskazówki!

Nawet jeśli żadna z powyższych ofert nie przypadła ci do gustu, to nie znaczy, że jesteś na straconej pozycji! W przedstawionym powyżej rankingu uwzględnione zostały wyłącznie cztery wyróżniające się na tle konkurencji propozycje. To nie oznacza jednak, że nie będziemy w stanie znaleźć chwytów rowerowych z rogami z równie ciekawą specyfikacją.

Katalog dostępnych produktów jest teraz bardzo duży i nie sposób z setek modeli wybrać opcję najlepszą. A to z jednego prostego powodu – dla każdego z nas najlepszy oznacza coś kompletnie innego. Dla jednego liczyć się będzie jak najniższa waga i rogi do poprawienia ergonomii, a dla innego odpowiednia redukcja wstrząsów i wibracji. Nie oznacza to jednak, że musimy zadowolić się przeciętnymi propozycjami czy w ogóle zrezygnować z zakupu sprzętu dobrego.

Istnieje wiele parametrów, które mogą wyróżnić opcję dobrą od tej przeciętnej. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji bardzo ważne jest sprawdzenie czy dany zestaw chwytów rowerowych gwarantuje nam odpowiedni typ konstrukcji do naszych zadań. Poza tym, bardzo ważne jest też sprawdzenie materiałów i jakości wykonania. Dalej, pamiętajmy o parametrach wymiarowych, w tym długości samych uchwytów i średnicy rurki kierownicy. Ciekawych informacji udzieli nam także poniższy artykuł: https://www.redbull.com/pl-pl/rowerowe-gripy-od-a-do-z

Jaki rower będziemy doposażać?

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na ostateczny wybór jest to czy zamierzamy kupić gripy na kierownicę do jednośladu przeznaczonego w góry, do jazdy miejskiej, mieszanej czy typowo szosowej. Dla każdego użytkownika rozwiązaniem idealnym okaże się inna propozycja z bardzo prostej przyczyny – nie ma czegoś takiego jak uniwersalne chwyty na kierownicę – dla jednego opcje z rogami i z mniejszą ilością gumy i wypełnienia będą lepsze, a dla innego wręcz przeciwnie.

Dla osób często poruszających się po drogach szosowych, mając ze sobą profesjonalne rowery szosowe, przede wszystkim ważna jest ergonomia i komfort w ułożeniu, dzięki czemu kolejne kilometry nie sprawiają nam trudności. Nieco inaczej wygląda sytuacja osób poruszających się po wymagającym terenie, gdzie dodatkowa redukcja wibracji będzie nadzwyczaj istotna dla naszych rąk. Wtedy to zamiast rogów bardziej będziemy zadowoleni z dodatkowego wypełnienia czy grubszej gumy.

CHWYTY RĄCZKI KIEROWNICY ROGI GUMOWE ROWEROWE MTB

chwyty rowerowe z rogami

PROX VELO CHWYTY GRIPY ROWEROWE RĄCZKI KIEROWNICY

chwyty rowerowe skręcane

Wykonanie też ważne

Następnym bardzo istotnym sposobem na określenie czy mamy do czynienia z produktem atrakcyjnym dla nas czy też nie jest wykonanie. Jakość chwytów możemy określić poprzez sprawdzenie gwarancji, jaką producent dostarcza wraz z produktem czy po prostu oceny innych użytkowników. Klasa wykonania to przede wszystkim pewność, że właściwości, jakie marka deklaruje, będą obowiązywać nie tylko przez miesiąc czy dwa, ale przez wiele lat użytkowania sprzętu i nawet trudne warunki atmosferyczne czy też intensywne użytkowanie sprzętu nie doprowadzi do przedwczesnego zużycia chwytów.

Należy też sprawdzić grubość gumy w gripach. Tutaj musimy pamiętać o tym, że wielkość dłoni ma bardzo duże znaczenie na to czy wybierzemy opcję grubszą czy też węższą. Pamiętajmy natomiast, abyśmy byli w stanie w pełni objąć grip bez zbędnego zawijania palców. Wtedy chwyt jest pewniejszy i stabilniejszy, a także mniej się męczymy utrzymując jego siłę.

Chwyty rowerowe skręcane, czyli co nieco o właściwościach dodatkowych

Jeszcze innym czynnikiem, który pomoże nam zdecydować czy wybraliśmy opcję wręcz skrojoną pod nasze oczekiwania jest ilość atrybutów i cech dodatkowych, którymi dany produkt może się pochwalić. Mowa tutaj o specjalnych właściwościach i udogodnieniach, które wyróżnić mogą dany produkt od innego.

Jakiś czas temu takim znakiem rozpoznawczym jednej z popularniejszej marki chwytów rowerowych był tak zwany system lock-on. W Polsce najczęściej na tego typu gripy mówi się chwyty skręcane i jest to, po prostu, specjalne zabezpieczenie, które uniemożliwia chwytom obkręcanie się na kierownicy. Rzecz jasna są proponenci i oponenci chwytów skręcanych, ale nie można im odmówić stabilności i poprawy bezpieczeństwa.

Chwyty Rączki Gripy Bicyklon Lock-ON 130 Skręcane

chwyty rowerowe mtb

Oprócz tego, warto też sprawdzić czy chwyty wykonane z gumy, która nie zostaje na rękach po wielomiesięcznym użytkowaniu i czy rzeczywiście zachowuje swoje antypoślizgowe właściwości na dłużej. Miejmy też na względzie wypełnienie żelowe bądź dodatki w postaci korków, które poprawiają estetykę.

Chwyty rowerowe – podsumowanie rankingu 2024

CHWYTY GRIPY ROWEROWE RĄCZKI DO KIEROWNICY ROWERU to dzisiejszy zwycięzca rankingu i nie bez powodu. Oferta charakteryzuje się lekkością, wytrzymałością, a także solidnym wykonaniem. Guma nie pozostaje na rękach, a przy tym świetnie sobie radzi z absorpcją mniejszych wstrząsów. Rzecz jasna to opcja bardzo podstawowa i tania, aczkolwiek świetnie sprawdzi się w niejednej sytuacji.

Jeśli jednak wolimy propozycje wyposażone w specjalne rogi czy też gwarantujące nam o wiele lepszą amortyzację dzięki wykorzystaniu wypełnienia żelowego bądź pianki, to sprawdź pozostałe propozycje. W zestawieniu pojawiły się produkty charakteryzujące się ponadprzeciętną trwałością, ale też i świetnym stosunkiem jakości do ceny. Warto przy tym pamiętać, że jeśli żadna opcja nie przypadła nam do gustu, to wystarczy wykorzystać zdobyte w poradniku informacje i znaleźć swój własny produkt idealny.

Powiązane posty

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Najlepsze chwyty rowerowe
Average rating:  
 0 reviews