Wakacje z rowerami to coś zupełnie innego nie tylko pod względem możliwości ominięcia wszystkich korków, ale to też możliwość odwiedzenia najpiękniejszych miejsc, gdzie dostęp samochodem byłby niemożliwy, a na pieszo nie każdy z nas by dotarł. Aby jednak cieszyć się własnym rowerem na wakacjach, potrzebny jest nam albo ogromny samochód albo po prostu bagażnik rowerowy na dach.

Rozwiązanie to ma ogromną liczbę zalet. Przede wszystkim jest o wiele tańsze niż montaż przy bagażniku, nie wpływa na widoczność, a dodatkowo nie utrudnia dostępu do bagażnika czy też nie ryzykujemy zarysowania lakieru. Co ciekawe, bagażniki rowerowe na dach mogą też posłużyć do transportu wielu innych rzeczy, co mocno ograniczone jest w przypadku bagażników na hak czy klapę. 

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Amos TOUR ALU

9.9

Średnia


 

Amos 7604

9.8

Tani

THULE 532

9.7

Drogi


 

THULE ProRide 591

9.6

Średnia


 

AMOS 7642

9.5

Średnia

HOMAR

9.3

Średnia

Sport III

9.2

Tani

Wybranie tej idealnej opcji nie jest jednak tak łatwe, przede wszystkim z uwagi na to, że bagażników na rowery na dach jest bardzo wiele. Znajdziemy oferty bardzo tanie, wykonanie z tańszych materiałów, te lepsze, a także bezpieczniejszy czy łatwiejsze w montażu. Aby jednak wybrać bagażnik na rowery na dach idealny, w zestawieniu pojawiły się tylko takie produkty, które oferowały najlepsze parametry w stosunku do ceny.

2x BAGAŻNIK DACHOWY Amos TOUR ALU

bagażnik rowerowy na dach

Bagażnik rowerowy na dach marki Amos model TOUR ALU jest lekkim i nowoczesnym uchwytem do przewożenia rowerów. Został on wykonany z aluminium, dzięki czemu jest nie tylko lekki, ale i trwały. Produkt ten jest dedykowany do montażu na bagażniku dachowym samochodu. Dużą zaletą tego uchwytu jest to, że jest on niezwykle prosty w montażu.

Wszystkie potrzebne elementy montażowe są dostępne w zakupionym zestawie. Składa się on zatem z 2 kompletów uchwytów rowerowych wraz z zamkami zabezpieczającymi, a także specjalnymi podkładkami pod koła roweru. W skład wchodzą także wsuwki do montażu na belkach aluminiowych z profilem T. Dodatkowo użytkownik znajdzie obejmy do montażu na belkach, których szerokość wynosi do 53 milimetrów.

R

Zalety

• Produkt wykonany z aluminium;
• Produkt wykonany w Polsce;
• Dodatkowa klamra zamykana na klucz;
• Produkt ma certyfikat TÜV.
Q

Wady

• Stosunkowo wysoka cena.

Amos uchwyt rowerowy posiada specjalną zamykaną na klucz klamrę. Skutecznie mocuje ona ramę roweru, jednak również jest dodatkowym zabezpieczeniem przed jego kradzieżą. Uchwyt otrzymał certyfikat TÜV. Jest to potwierdzenie wysokiej jakości wykonania, ale i bezpieczeństwa użytkowania. Wszystkie elementy przedstawionego produktu powstały w Polsce. Zestaw służy do przewożenia maksymalnie dwóch rowerów o wadze do 18 kilogramów.

Uchwyt rowerowy Amos 7604

jaki bagażnik rowerowy na dach

W naszym zestawieniu pojawił się kolejny bagażnik rowerowy marki Amos, czyli uchwyt rowerowy 7604. Jest to stalowa, belkowa opcja i, jak się domyślamy, to praktyczny produkt do przewożenia rowerów. Dedykowany jest do montażu na bagażniku dachowym samochodu, na specjalnie przystosowanych do tego belkach.

Zaletą prezentowanego produktu jest to, że jego instalacja na dachu auta jest bardzo prosta i intuicyjna. Wszystkie niezbędne do tego elementy użytkownik znajdzie w zakupionym przez siebie zestawie. W skład zestawu wchodzą zatem: 2 kompletne uchwyty rowerowe wraz ze specjalnymi i profesjonalnymi podkładkami pod koła roweru, a także cybanty do montażu na belkach, których szerokość nie przekracza 53 milimetrów.

R

Zalety

• Przystępna cena;
• Produkt ma certyfikat TÜV;
• Prosta instalacja.
Q

Wady

• Brak klamry zabezpieczającej przed kradzieżą.

Uchwyt na rowery marki Amos zawiera solidną klamrę, która skutecznie mocuje ramę roweru w uchwycie. Dodatkowe plastikowe paski zaś zabezpieczają koła. To wszystko sprawia, że produkt jest praktyczny i bezpieczny dla użytkowników.

Sprzęt otrzymał certyfikat TÜV, co jest gwarancją wysokiej jakości wykonania i bezpieczeństwa użytkowania. Wszystkie elementy, które znajdują się w zestawie, zostały wykonane w Polsce. Uchwyt służy do przewożenia dwóch rowerów, waga jednego nie może przekraczać 15 kilogramów.

Marka ma dla nas duże znaczenie? Sprawdź w takim razie BAGAŻNIK DACHOWY UCHWYT ROWEROWY NA DACH THULE 532

bagażnik na rowery na dach

Bagażnik rowerowy na dach marki Thule model FreeRide 532 jest nowoczesnym, ale i funkcjonalnym uchwytem do przewozu rowerów. Do jego montażu nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia, gdyż produkt jest już zmontowany fabrycznie. Sprzęt jest przeznaczony dla rowerów, które posiadają ramy do średnicy, która wynosi 80 milimetrów (owalne 65 x 80 mm oraz okrągłe 22-70 milimetrów).

Dodatkowo produkt ten został wyposażony w specjalne zamki, które zabezpieczają przed kradzieżą rowerów, jak i samego uchwytu. Ponadto istnieje możliwość złożenia uchwytu do poziomu belek bagażnika dachowego. Model FreeRide 532 jest wyposażony w specjalne paski z zaczepami, dzięki którym istnieje możliwość szybkiego zwalniania oraz dopasowywania uchwytu do kół, które posiadają różne rozmiary.

R

Zalety

• Łatwe i solidne mocowanie;
• Solidne zabezpieczenie;
• Przystępna cena;
• Łatwy montaż.
Q

Wady

• Produkt tylko do jednego roweru.

Prezentowany uchwyt rowerowy posiada adaptery, które są przeznaczone do belek aluminiowych T-profil z kanałem montażowym 20-23 milimetrów. Pasuje on do belek takich firm, jak na przykład Mont Blanc, Atera czy Whispbar. W zestawie użytkownik znajdzie także standardowe obejmy, które będą pasować nie tylko do belek prostokątnych, ale również i owalnych.

Bagażnik uchwyt rowerowy na dach Thule ProRide 591

uchwyt rowerowy na dach

Podobnie jak i poprzednik, tak samo i ten bagażnik rowerowy marki Thule, a dokładnie model ProRide 591 jest nowoczesnym uchwytem rowerowy. Warto zaznaczyć, że jego funkcjonalność znacznie zwiększa komfort użytkowania sprzętu. Zapewnia on między innymi automatyczne pozycjonowanie roweru zaraz po jego przymocowaniu. Wszystko to dzięki wyjątkowej konstrukcji uchwytu ramy i rynny tegoż produktu.

Dzięki pokrętłu ogranicznika momentu dokręcania, użytkownik wie, kiedy montaż jest prawidłowy. To zatem gwarantuje łatwe i szybkie zabezpieczanie roweru. Pokrętło w czytelny sposób wskazuje bowiem, że rower jest dobrze przymocowany do uchwytu. Dodatkowo rower jest zabezpieczony przed upadkiem dzięki specjalnej, wydłużonej dolnej szczęce uchwytu. Koła roweru są także bardziej stabilne. Wszystko to za sprawą szybkorozłącznych skośnych taśm.

R

Zalety

• Łatwy montaż;
• Dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem;
• Intuicyjne przymocowywanie roweru do uchwytu.
Q

Wady

• Stosunkowo wysoka cena.

Produkt jest zmontowany fabrycznie, zatem nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia do jego złożenia. Uchwyt rowerowy jest przeznaczony wyłącznie do jednego roweru, co może być wadą tegoż produktu. Maksymalna waga roweru to jednak aż 20 kilogramów. Istnieje możliwość montażu uchwytu z obu stron dachu, jest to bardzo łatwe i szybkie w wykonaniu. Produkt ma następujące certyfikaty – ATEST TUV oraz CITY CRASH.

Kolejny Amos? MOCNY BAGAZNIK ROWEROWY AMOS SILVER ALU 7642

Bagażnik rowerowy marki Amos model SILVER ALU to produkt, który powstał w Polsce. Solidna stalowa konstrukcja zniesie obciążenie roweru ważącego do 18 kilogramów. Istnieje możliwość montażu tegoż uchwytu zarówno na belkach stalowych, jak i aluminiowych. Bagażnik ten charakteryzuje się nie tylko stosunkowo niską ceną, ale również niską wagą, co z pewnością jest jego zaletą podczas montażu i demontażu.

W skład prezentowanego zestawu wchodzi uchwyt rowerowy, ale to nie wszystko. Użytkownik znajdzie w nim także obejmy montażowe U-kształtne w liczbie sztuk trzy. Ponadto motylki montażowe do szybkiego montażu, także paski do przypięcia kół rowerowych. W zestawie znajduje się także szczęka plastikowa z podkładkami z gumy, dzięki którym rama roweru nie zostanie porysowana przez uchwyt. Znaleźć można także zakończenia aluminiowej rynny, podkładkę metalową do montażu oraz zestaw śrub z podkładkami i nakrętkami.

R

Zalety

• Produkt do przewozu rowerów do 18 kilogramów;
• Łatwy w montażu;
• Zestaw zawiera specjalne gumki, które chronią ramę przed porysowaniem.
• Produkt posiada odpowiednie certyfikaty i atesty.
Q

Wady

• Produkt do przewożenia tylko jednego roweru.

Uchwyt rowerowy marki Amos, który jest przeznaczony do przewożenia jednego roweru, posiada certyfikaty bezpieczeństwa PIMOT B. Produkt jest wykonany z aluminium oraz ze stali. Jest on przystosowany do przewozu rowerów dziecięcych, górskich szosowych, ale i trekkingowych oraz crossowych. Uchwyt posiada zarówno atest, jak i odpowiednie homologacje.

Bagażnik rowerowy na dach uchwyt HOMAR to kolejna ciekawa oferta warta rozważenia

Bagażnik rowerowy polskiej marki Start model Homar ST to uchwyt rowerowy na jeden rower. Jest to uniwersalny produkt o dobrym stosunku ceny do jakości. Sprzęt gwarantuje sztywne i symetryczne mocowanie uchwytu rowerowego. Dzięki zastosowanej uniwersalnej szczęce trzymającej ramę roweru, uchwyt ten umożliwia przewóz rowerów o różnym kształcie ramy. Produkt jest przeznaczony do rowerów do maksymalnie 18 kilogramów.

Produkt uzyskał certyfikat bezpieczeństwa PIMOT oraz TUV GS. Uchwyt rowerowy polskiej marki Start tworzy jednolity pałąk oraz samocentrujące szczęki, które zapewniają mocne przymocowanie uchwytu rowerowego. Dzięki zastosowaniu elastycznych nakładek szczęk, minimalizuje się ryzyko zarysowania ramy roweru.

R

Zalety

• Produkt posiada certyfikaty;
• Przystępna cena;
• Do roweru o wadze do 18 kg.
Q

Wady

• Produkt tylko do jednego roweru

Pokrętki, które wchodzą w skład zestawu bagażnika rowerowego, umożliwiają przykręcenie uchwytu do bele bez użycia profesjonalnych narzędzi, jak klucza francuskiego. W innych modelach niezbędny może okazać się dobry multitool rowerowy. Prezentowany produkt można zamontować do belek bagażnika o profilu standardowym 20 x 30 mm (maksymalnie 35 x 50 mm). Montaż odbywa się z wykorzystaniem wytrzymałych stalowych cybantów. Uchwyt można zamontować zarówno z prawej, jak i lewej strony. Wymiary produktu są następujące: szerokość – 20 cm, długość – 140 cm, a wysokość ramienia – 60 cm.

Bagażnik rowerowy Sport III

Bagażnik rowerowy Sport III jest to podstawowy uchwyt rowerowy, który można zamontować na belkach dachowych samochodu. Jest on wykonany ze stali oraz tworzyw sztucznych. Produkt ten jest uniwersalny, to znaczy, że umożliwia zamontowanie i przymocowanie niemalże każdej ramy o szerokości od 25 do 70 milimetrów. Z kolei specjalne i profesjonalne paski zabezpieczą koła o dowolnym rozmiarze opon. Maksymalna szerokość opon to 56 milimetrów.

Produkt jest wyposażony w specjalne osłony gumowe do mocowania ramy roweru. Dzięki nim rama roweru nie zostanie porysowana przez uchwyt. Producent wykonał ten sprzęt, jak zostało już wspomniane, ze stali. Ta natomiast została dodatkowo pokryta lakierem proszkowym. Sport III to przede wszystkim dobra jakość, ale i bardzo przystępna cena. W skład zestawu wchodzą także cybanty z motylkami. Znacząco usprawniają one montaż uchwytu rowerowego na belkach dachowych samochodu.

Produkt został stworzony do przewożenia jednego roweru. Maksymalne obciążenie to 15 kilogramów. Prezentowany uchwyt rowerowy nie posiada zabezpieczenia przed kradzieżą, tak zwana opcja gała z kluczem jest dodatkowo płatna. Jest to opcja całkowicie wyprodukowana w Polsce.

R

Zalety

• Niska cena;
• Łatwy montaż i demontaż;
• Uniwersalny produkt.
Q

Wady

• Brak zabezpieczenia antykradzieżowego. 

Poradnik zakupowy 2024, czyli wybierz swój własny idealny uchwyt rowerowy na dach!

Oferty przedstawione powyżej mają swoje zalety, ale także i wady. Produkty z pewnością przypadną do gustu wielu osobom, szczególnie jeśli zależy nam na sprawdzonej i niezawodnej konstrukcji. Co jeśli nasze wymagania są nieco bardziej zaawansowane lub po prostu mamy nieco inne oczekiwania wobec sprzętu? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie własnych poszukiwań.

Gdy wybieramy bagażnik dachowy bez niczyjej pomocy, to musimy przede wszystkim wiedzieć jakimi parametrami się kierować, aby wybrany sprzęt oferował nam jak najlepszą jakość i bez najmniejszych problemów poradził sobie z nawet ciężkimi rowerami elektrycznymi lub malutkimi rowerami typu BMX czy też modelami dziecięcymi. Dlatego istotne jest zwrócenie uwagi na możliwości regulacyjne.

Rzecz jasna najważniejszą kwestią będzie materiał wykonania i nośność pojedynczego uchwytu. Równie istotne będą atesty i homologacje potwierdzające jakość sprzętu. Jeśli chcemy bagażnik rowerowy na dach bez relingów, to musimy też szukać takiej informacji i odpowiednio dopasować bagażnik do samochodu. Istotne też będzie bezpieczeństwo lub, po prostu, marka firmy. Więcej informacji na temat bagażników rowerowych na dach bez relingów czy też z relingami znajdziemy poniżej: https://automator.pl/blog/bagaznik-rowerowy/

Przede wszystkim sprawdź materiał wykonania

W przypadku podróży z partnerem bądź partnerką, możemy myśleć, że transport dwóch rowerów nie będzie wymagał nie wiadomo jak dobrego wykonania. Niestety, nawet w przypadku mniejszej liczby rowerów, materiał wykonania jest kluczowy. A co jeśli przyjdzie nam kupić bagażnik rowerowy na dach 4 rowery? Wtedy ta kwestia staje się jeszcze istotniejsza.

Najczęściej do produkcji tego typu uchwytów stosuje się konstrukcję stalową, która co prawda nie jest najlżejsza, ale oferuje świetną wytrzymałość. Musimy natomiast zwrócić uwagę na to, czy jest to stal hartowana lub nierdzewna czy zwykła.

Lepiej ograniczyć możliwość wystąpienia rdzy, bo dachowy uchwyty rowerowe bardzo często wystawiane są na niepożądane działanie warunków atmosferycznych, a to może uszkodzić same uchwyty, jak i doprowadzić do zniszczenia powłoki lakieru w samochodzie.

Inną opcją jest aluminium, które wyróżnia się lżejszą wagą, lecz równie trwałym wykonaniem. Opcje te będą co prawda droższe, ale przy zachowaniu odpowiednich parametrów sprawdzą się tak samo, a może nawet i lepiej, niż stalowe odpowiedniki.

BAGAŻNIK THULE 532

bagażnik na rowery na dach

Bagażnik Thule ProRide 591

uchwyt rowerowy na dach

Następnie, zwróć uwagę na nośność uchwytu

Kolejnym bardzo istotnym elementem przy wyborze uchwytu rowerowego na dach jest nośność. Wartość ta wskazuje nam na maksymalną wagę jednego jednośladu, jaki może być umieszczony na naszym bagażniku rowerowym dachowym. Ciężaru tego nie możemy przekroczyć, bo mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia dachu pojazdu, rowerów czy po prostu samego uchwytu.

Wartości, które powinny nas interesować, to minimum 15 kilogramów na jeden rower. Jednakże, bez najmniejszych problemów znajdziemy bagażniki na dach na rowery, które oferują nośność na poziomie 18 kg. To, rzecz jasna, więcej niż wystarczająco w przypadku standardowych rowerów miejskich, szosówek czy też crossów. Jeśli jednak planujemy zakup elektryka, który jest o wiele cięższy, to w takiej sytuacji lepiej wybrać bagażnik rowerowy na dach thule lub innego renomowanego producenta, który oferuje nam maksymalną nośność na poziomie 20 kg czy też więcej.

Oczywiście, miej też na względzie atesty i homologację

Aby mieć gwarancję, że wybrany przez nas produkt został należycie zbadany i jego jakość potwierdzona, należy zwrócić uwagę na to czy wybrany przez nas bagażnik rowerowy dachowy uzyskał odpowiednie certyfikaty i atesty. To kluczowy wskaźnik, który w prosty sposób może nam pomóc w wyborze pomiędzy kilkoma równie interesującymi uchwytami.

Dwa podstawowe elementy, które należy mieć na uwadze, to atest TUV i uzyskany certyfikat potwierdzający zdanie testu CITY Crash śpiewająco. To daje nam pewność, że nawet w przypadku wypadku czy po prostu bardzo złych warunków atmosferycznych bagażnik na dach na rowery nie ulegnie uszkodzeniu, nie spadnie czy po prostu nie poluzuje zabezpieczeń roweru.

Bagażnik rowerowy HOMAR

amos uchwyt rowerowy

Czy bagażnik oferuje zabezpieczenie przed kradzieżą?

Aby mieć pewność, że wybrany przez nas sprzęt będzie idealnie radził sobie z każdym zagrożeniem, w tym spowodowanym przez ludzi, warto sprawdzić czy producent wyposażył swój sprzęt w specjalne zabezpieczenie antykradzieżowe. To, jaką metodą nasz bagażnik rowerowy na dach 4 rowery będzie zabezpieczony, zależy przede wszystkim od producenta.

Bardzo często wykorzystuje się jednak specjalną klamrę zamykaną na klucz. Co ciekawe, służy to nie tylko zabezpieczeniu przed kradzieżą, ale także poprawia mocowanie ramy roweru. Ponadto, czasami wykorzystuje się specjalne zamki, które także poprawiają poziom bezpieczeństwa. A po zdjęciu rowera z bagażnika warto zopatrzyć się w profesjonalny wieszak na rower, który pomoże przechować sprzęt w domu, garażu, piwnicy. 

Średnica ramy, szerokość opon i pozostałe parametry też ważne

Następnym istotnym elementem przy zakupie bagażnika jest zwrócenie uwagi na możliwość dostosowania uchwytów rowerowych do rozmiarów naszych jednośladów. Jak wiemy, im większe zróżnicowanie pod względem wielkości rowerów, tym bardziej wszechstronny jest potrzebny produkt.

Bagażnik rowerowy Sport III

bagażnik rowerowy na dach 4 rowery

Dlatego sprawdzić należy jaka jest maksymalna średnica ramy, jaką można zamocować na bagażniku. Rzecz jasna warto też sprawdzić wartość minimalną. Inną istotną rzeczą jest sprawdzenie też maksymalnych i minimalnym wartości, jeśli chodzi o koła, a w szczególności grubość opony.

Wartości, jakie nas interesują, to w przypadku średnicy ramy warto wybrać zakres wynoszący minimum 20-60 mm. Jednakże, istnieją też opcje oferujące możliwość montażu rowerów o średnicy ramy przekraczającej 80mm.

Bagażnik rowerowy na dach thule? Renoma dobra, ale nie tylko

Thule to firma, która na rynku bagażników rowerowych jest jedną z najlepszych. Atrakcyjność marki spowodowana jest przede wszystkim bardzo dobrym wykonaniem, świetną nośnością, czy też, rzecz jasna, ogromnymi możliwościami regulacyjnymi. To pozwala na zakup uchwytów pewnych, sprawdzonych i gwarantujących największe bezpieczeństwo.

Oczywiście nie samą renomą człowiek żyje i musimy mieć na uwadze fakt, że oprócz samej nazwy, istotne są te wszystkie pozostałe parametry. Choć zostały one omówione w powyższym poradniku, to trzeba to jeszcze raz podkreślić, że odpowiednia nośność i wytrzymałość urządzenia jest tutaj o wiele istotniejsza.

Dlatego czy to będzie thule czy amos, uchwyt rowerowy musi oferować nam jak najlepsze parametry przy zachowaniu atrakcyjnej dla nas ceny, która nie sprawi, że zrezygnujemy z zakupu sprzętu i wybierzemy po nieco tańszą propozycję.

Podsumowanie – teraz wiesz jaki bagażnik rowerowy na dach wybrać w 2024 roku!

Produkt idealny to trudna kwestia, ponieważ każdy z nas ma inne preferencje i oczekiwania wobec bagażników tego typu. Z jednej strony musimy pamiętać o maksymalnej wadze roweru, z drugiej o odpowiednim zakresie regulacji, aby każdą średnicę kół czy ramy można było zamontować. Oczywiście istotne jest też sprawdzenie systemów bezpieczeństwa i samego wykonania uchwytów.

Zwycięzca rankingu, a mianowicie 2x BAGAŻNIK DACHOWY NA ROWER UCHWYT ROWEROWY DACH, oferuje nam wszystko, co tak naprawdę ma znaczenie. Większość kryteriów, jakie są istotne przy zakupie bagażników, model numer jeden w tym zestawieniu spełnia. Naturalnie, w przypadku potrzeby wybrania bagażnika o większej kompatybilności z bardzo grubą ramą rowerową lub szukania sprzętu z zabezpieczeniem antykradzieżowym może sprawdzić alternatywy z listy.

Powiązane posty

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki bagażnik rowerowy na dach wybrać
Average rating:  
 5 reviews
 by sysia

Silver alu dla 1 rowera jest super. Nie potrzebuje więcej, bo moi nie chcą jeździć na wakacjach.

 by ali_cali

Chyba dzięki temu certyfikatowu amosy są tak wytrzymałe i łatwe w monatażu. Producent się postarał!

 by komin4

Ja z kolei polecam thule pro ride. Mam od dwóch lat i przewoże rowerki kilka razy w roku. Zawsze stabilnie stoją. Montaż łatwy.

 by aniela111

Amos jest tak prosty w montażu, że polecam każdemu. Ja jako kobieta niewielkich rozmiarów sama zamocowłam. Rowery przejechaly ze mną 300 km i nic się nie stało,

 by otyla

Hak rowerowy już przetestowany - nie sprawdza sie u nas. Teraz czas na bagażnikna dach, spróbujemy z męzęm.