Dobry rower – jeżeli został wykonany z nowoczesnych i aerodynamicznych komponentów dobrej jakości – potrafi kosztować więcej od używanego samochodu. Z drugiej strony niestety nie brakuje amatorów łatwego zarobku, którzy ostrzą sobie zęby na sprzęt nieostrożnych lub zbyt niefrasobliwych kolarzy. Właśnie dlatego wszyscy miłośnicy dwóch kółek wiedzą, że pieniądze wyłożone a zabezpieczenia zwrócą się w postaci pewności, spokojnej  głowy i poczucia bezpieczeństwa, kiedy bez obaw możemy nasz rower zostawić przy stojaku lub przed sklepem. Specjalnie dla niezdecydowanych podpowiadam, jakie zabezpieczenie rowerowe sprawdzi się najlepiej.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

MERIDA 6X900

9.9

Tani

MERIDA 6X1200

9.8

Tani

Onguard Pitbull DT8005

9.6

Średnia


 

KEEPER 12STD ULOCK

9.5

Drogi

Kryptonite Keeper 785

9.4

Średnia


 

Zapięcie do roweru – łańcuch czy kłódka?

Oczywiście zawsze możemy do zabezpieczenia roweru wybrać zwykły łańcuch i prostą kłódkę. Niestety zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie można łatwo pokonać. Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań, które zasłużyły sobie na niesłabnące zainteresowania użytkowników.

MERIDA ŁAŃCUCH 6X900 MM LC-MD019

zapięcie do roweru u-lock

Merida zaprezentowała proste i efektywne rozwiązanie polegające na zastosowaniu kabla z wysokogatunkowej stali. Specjalny splot metalowych nici zwiększa odporność zapięcia na przecięcia dzięki czemu możemy mieć pewność, że złodziej będzie miał twardy orzech do zgryzienia.

Kabel został opleciony odpornym na przetarcia materiałem. Zabezpieczenie zostało wyposażone w dwa klucze – główny oraz jeden zapasowy. Dodatkowo zamek został skonstruowany w sposób, który zapobiega dostaniu się do wnętrza mechanizmu zanieczyszczeń, pyłu i kurzu. Grubość łańcucha to 6 mm, zaś długość 90cm. Z łatwością przypniemy rower gdziekolwiek tylko zechcemy. Łańcuch doskonalne pasuje do rowerów Merida. Sprawdź nasz ranking rowerów Merida.

R

Zalety

– niska cena zabezpieczenia,
– zastosowanie stali wysokogatunkowej oraz specjalnego splotu zwiększającego wytrzymałość materiału,
– duża długość łańcucha ułatwia przymocowanie roweru,
– okrycie z materiału chroni przed zarysowaniem ramy.
Q

Wady

– okrycie łańcucha łatwo ulega przetarciu.

Zabezpieczenie rowerowe MERIDA ŁAŃCUCH 6X1200 MM LC-MD020

Podobnie, jak w poprzednim przypadku firma Merida zastosowała stal wysokogatunkową oraz splot wzmacniający wytrzymałość ogniw na przecięcie. Grubość łańcucha to 6 mm, ale długość w tym przypadku jest większa o 30 cm (ten model to aż 120 cm długości łańcucha). Tak samo, jak w krótszej wersji zastosowano okrycie z materiału, które ma zapobiegać rysowaniu ramy rowerowej. Zamek został wyposażony w blokadę, która uniemożliwia dostanie się do zewnątrz zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić mechanizm. Wraz z zapięciem, użytkownik otrzymuje dwa klucze.

Trzeba pamiętać, że wraz z długością wzrasta waga zabezpieczenia. O ile dla długości 90 cm było to 660 g, w wersji 120 cm musimy liczyć się z wagą rzędu 840 g. Choć nadal to niespełna kilogram, kolarze, którzy dążą do minimalizacji wagi sprzętu powinni rozejrzeć się za czymś nieco lżejszym.

R

Zalety

– długość łańcucha to aż 120 cm,
– wytrzymały łańcuch o grubości ogniw 6 mm,
– zastosowanie wzmocnionego splotu,
– pokrowiec zapobiegający porysowaniu ramy.
Q

Wady

– okrycie łańcucha łatwo się przeciera,
– dosyć wysoka waga.

Zapięcie do roweru u-lock Onguard Pitbull DT 8005

Markowe zabezpieczenie rowerowe firmy Onguard wykonane ze stali hartowanej, które zabezpiecza dowolny jednoślad bez względu na okolicę, w której został on postawiony. Szerokość zabezpieczenia to 115 mm, zaś długość to 23 cm. Producent zastosował tutaj linkę o długości 120 cm oraz 10 mm grubości.

Wykorzystany w tym U-Lock’u mechanizm jest odporny na mróz, deszcz, wiatr i zabrudzenia dzięki zastosowaniu uszczelek automatycznych i specjalnych, metalowych zaślepek. Zastosowany zamek to X4P Quattro, który oprze się każdej próbie złamania zabezpieczeń nawet przez doświadczonych złodziei. Technologia Tri-Radius pozwala na przypięcie roweru lub motocykla na wiele różnych sposobów. Szekla została pokryta gumą, która zapobiega porysowaniu ramy roweru lub uszkodzenia jego elementów.

W komplecie użytkownik otrzymuje aż pięć precyzyjnie wyciętych za pomocą lasera kluczy, w tym jeden z pomocną diodą LED.

R

Zalety

– bardzo wysoka jakość zamka X4P Quattro utrudnia przełamanie zabezpieczenia,
– grubość linki to aż 10 mm,
– system uszczelek i zaślepek chroni mechanizm przed dostaniem się zabrudzeń.
Q

Wady

– wysoka cena,
– duża waga U-Lock’a może zniechęcić niektórych kolarzy, zwłaszcza na długich dystansach.

Zabezpieczenie rowerowe KEEPER 12 STD U-LOCK

Poręczne zapięcie typu U-Lock, łatwe do montażu oraz przenoszenia. Zostało wykonane ze specjalnie dobranej stali nierdzewnej, wzmacnianej przeciwko działaniu narzędzi ręcznych. Pałąk U służący do przypięcia roweru i jego zabezpieczenia ma aż 12 mm średnicy, a zamek został dodatkowo obudowany osłoną utrudniającą przełamanie zabezpieczenia.

Wykorzystany model zamka to typ krążkowy z jednym ryglem. Warto go od czasu do czasu konserwować, aby zapewnić sprawne, płynne i bezawaryjne działanie zabezpieczenia. Wraz z zabezpieczeniem otrzymujemy dwa klucze, waga tego zabezpieczenia wraz z uchwytem to 1100 g.

R

Zalety

– intuicyjny w obsłudze U-Loc,
– pałąk o grubości aż 12 mm,
– sprawdzony model zamka krążkowego,
– winylowa powłoka chroni ramę roweru.
Q

Wady

– duży rozmiar,
– brak elastyczności takiej, jak w zabezpieczeniach z linką.

Łańcuch Kryptonite Keeper 785 Integrated 85 cm

jakie zapięcie do roweru

Łańcuch tej linki został wykonany z czworobocznych ogniw o grubości 7 mm. Materiał użyty do ich wytworzenia to potrójnie utwardzana stal z dodatkiem manganu, która jest niezwykle odporna na próby przecięcia lub przepiłowania.

Wbudowany zamek został wykonany w sposób chroniący mechanizm przed próbami rozwiercenia lub podważenia. Łańcuch został zakończony metalowym trzpieniem.
Zabezpieczenie zostało pokryte nylonem, który chroni ramę roweru przed zarysowaniem przez łańcuch. Uniwersalna długość 85 cm pozwala na wygodne przypięcie jednośladu w dowolnym miejscu.

R

Zalety

– bardzo wysoka wytrzymałość łańcucha,
– grube ogniwa 7 mm,
– mechanizm zamka zabezpieczony przed rozwiercaniem i podważeniem,
– uniwersalna długość łańcucha.
Q

Wady

– łatwo przecierający się nylon,
– wysoka waga.

Jak wybierać zabezpieczenia rowerowe w 2024 roku?

Chyba nikogo nie zdziwi twierdzenie, że nie ma uniwersalnych i najlepszych rodzajów zabezpieczenia.

Zapięcie do roweru u-lock Onguard Pitbull DT 8005.

jakie zapięcie do roweru wybrać

Wraz z rozwojem technologii i oferowanych rozwiązań specjalizują się także i złodzieje. Nie znaczy to jednak, że należy pozostawiać rower bez żadnych zabezpieczeń. Nawet najprostsze z nich daje nam przynajmniej chwilę na natychmiastową reakcję, a kradzież przyciąga uwagę przechodniów. Najpopularniejsze zabezpieczenia to U-Lock, łańcuch oraz linka.

Zapięcie do roweru U-Lock to specjalny pręt w kształcie litery „U”, którym możemy przymocować rower do elementów otoczenia. Jest to bardzo wytrzymałe rozwiązanie, choć bywa bardziej kłopotliwe w transporcie niż łańcuch lub linka (chyba, że producent przewidział możliwość przymocowania go do ramy roweru. Przy zakupie koniecznie zwróć uwagę na jakość budowy zamka, który musi być na tyle solidny, żeby sprawić złodziejowi problem. Spośród omawianych produktów zapięcia typu U-Lock to KEEPER 12 STD U-LOCK lub Zapiecie U-lock Onguard Pitbull DT 8005.

U-Lock to KEEPER 12 STD U-LOCK

jakie zabezpieczenie do roweru

Łańcuch Kryptonite Keeper 785 Integrated 85 cm

dobre zabezpieczenia rowerowe

Łańcuch to bardziej elastyczne zabezpieczenia rowerowe. Jest on bardzo wygodny do przewożenia, a także ułatwia przymocowywanie roweru w nietypowych miejscach. Dużą zaletą jest możliwość zabezpieczenia kilku elementów, jak na przykład rama oraz koło, a nawet spięcia dwóch rowerów ze sobą. Ogranicza nas tylko długość łańcucha. Zasadniczą wadą tego rozwiązania jest waga łańcucha. Godne polecenia są zabezpieczenia rowerowe : Łańcuch Kryptonite Keeper 785 Integrated 85 cm, MERIDA zapięcie Chain ŁAŃCUCH 6X1200 MM LC-MD020 i MERIDA zapięcie Chain ŁAŃCUCH 6X900 MM LC-MD019.

Linki do mocowania rowerów należy wspomnieć z przyzwoitości. To najtańsze rozwiązanie, a podstawowe modele dostaniemy w każdym sklepie z częściami rowerowymi. Słabość tych urządzeń polega na łatwości ich rozbrojenia. Wprawnemu złodziejowi zajmie to zaledwie chwilę. To dobre rozwiązanie w zasadzie jedynie w sytuacji, gdy rower spuszczamy z oka jedynie na krótką chwilę.

MERIDA zapięcie rowerowe ŁAŃCUCH

najlepsze zabezpieczenie roweru

Więcej przydatnych informacji na temat tego, jak wybrać zabezpieczenie rowerowe znajdziesz pod tym adresem: https://portal.bikeworld.pl/artykul/porady/przeglad_rynku/16196/zabezpieczenie_roweru_przed_kradzieza lub tutaj: https://www.rowertour.com/zabezpieczenia-rowerowe-jakie-wybrac.

A oto podstawowe cechy omawianych modeli zebrane w czytelnej tabeli:

Merida 90cm

Merida 120cm

Onguard Pitbull

Keeper STD 12

Kryptonite Keeper

Typ zabezpieczenia

łańcuch

łańcuch

U-Lock

U-Lock

łańcuch

Grubość łańcucha/pałąka

6 mm

6 mm

10 mm

12 mm

7 mm

Stopień zabezpieczenia

+++

+++

+++++

++++

+++++

 

Jakie jest najlepsze zabezpieczenie roweru?

Z uwagi na to, że żadne zabezpieczenie nie daje 100% pewności, że rower nie dostanie się w niepowołane miejsce warto pamiętać o kilku przydatnych radach, jak można utrudnić pracę złodziejowi.

Przede wszystkim, rower należy parkować i mocować w widocznym, dobrze oświetlonym miejscu. Unikajmy ciemnych alejek, unikanych zaułków lub zarośli. Rower zawsze powinien być przypięty do obiektu, którego nie da się wyjąć z ziemi lub przeciąć. Najlepiej sprawdzą się specjalne stojaki, latarnie lub ogrodzenie metalowe. Raczej nie montujmy roweru do drzewa.

Jeżeli rodzaj zabezpieczenia a to pozwala, zawsze zabezpieczajmy ramę i oba koła. Pamiętajmy o tym, że złodziej wcale nie musi kraść całego roweru.

Wreszcie, zabezpieczenie powinno być zapięte jak najciaśniej. Im mniej miejsca do manewrowania przy zabezpieczeniu ma złodziej, tym trudniej będzie mu je zdemontować. Wreszcie, jeżeli tylko mamy taką możliwość, starajmy się montować zabezpieczenie zamkiem skierowanym w stronę ziemi. w ten sposób utrudniamy manipulowanie przy mechanizmie. Wybierając gadżety rowerowe warto również zaopatrzyć się w multitool rowerowy – sprawdź jaki multitool rowerowy będzie najlepszy

Jakie zapięcie do roweru wybrać w 2024 roku?

Zabezpieczenie do roweru powinno być obowiązkowym punktem na liście zakupów dla kolarza. Warto jednak pamiętać, że nie warto przesadzać z ceną, jaką chcemy na nie przeznaczyć. Wiele osób twierdzi, że wartość zabezpieczenia nie powinna przekraczać 10-15% wartości roweru. Jest to o tyle logiczne, że nie ma sensu kupować bardzo nowoczesnej blokady za kilkaset złotych, jeżeli jest ona mniej warta niż jednoślad, który zabezpiecza. Z drugiej jednak strony, czy istnieje zabezpieczenie, które zapewni nam spokojną głowę podczas pozostawienia roweru za kilkanaście tysięcy na całą noc w centrum miasta? Niekoniecznie. Właśnie dlatego wybierając rodzaj i jakość zabezpieczenia zawsze warto odwołać się do zdrowego rozsądku.

Wybierając zabezpieczenia rowerowe pamiętajmy także o tym, że łańcuch jest wygodniejszy od U-Locka jeśli chodzi o przewożenie lub korzystanie, ale nie oferuje aż tak skutecznej ochrony. Z kolei U-Lock potrafi być nieporęczny, ale stawia opór próbom złodziei na dłużej.

Wybierając zabezpieczenie kierujmy się także marką. Oczywiście, na serwisach aukcyjnych możemy kupić zabezpieczenie za kilkanaście złotych wyprodukowane przez nieznaną firmę, ale nie ma co wtedy liczyć na jego dużą odporność i wytrzymałość. Takie firmy, jak Kryptonite, Merida lub Keeper to renomowane marki, których sprzęty wielokrotnie zdobywały prestiżowe nagrody i są używane przez kolarzy na całym świecie.

Podsumowanie rankingu zapięć do rowerów 2024

Zanim wybierzesz zabezpieczenie rowerowe zastanów się, jak często będziesz jeździł na rowerze, gdzie będziesz go parkował oraz na jak długo. Innej ochrony potrzebuje rower zostawiony na kilkanaście minut na wiejskiej drodze poza miastem, a innej rower zostawiony na całą noc w ruchliwym centrum miasta. Odpowiedzi na te pytania pozwolą na optymalny dobór produktu.

Zobacz też jakie lampki rowerowe usb wybrać

Powiązane posty

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie zabezpieczenie rowerowe wybrać
Average rating:  
 0 reviews