Dla wielu osób błogie lenistwo nie jest już atrakcyjną formą spędzania urlopu. Coraz popularniejsze staje się zabieranie ze sobą roweru, aby aktywnie zwiedzać miejsca, w których wypoczywamy. W jaki sposób przygotować się do tego typu wakacji? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Jak bezpiecznie przewozić rower?

Grunt to dobre przygotowanie, dlatego planowanie podróży z przewożeniem roweru należy rozpocząć od przemyślenia tego, w jaki sposób go przetransportujemy do miejsca docelowego. Możemy zdecydować się na komunikację publiczną (pociągi lub niektóre autobusy dalekobieżne) albo własne auto. Samochód zapewni nam zdecydowanie największą wygodę. Co ważne, nie trzeba rozkręcać roweru, w celu spakowania go do pojazdu. W sprzedaży są zarówno bagażniki rowerowe na hak, dach, jak i na tylną klapę. Pozwalają na solidne przypięcie dwóch kółek, co zwiększa bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego oraz samego pojazdu.

O czym pamiętać podczas rezerwacji noclegu?

Znalezienie odpowiedniego miejsca noclegowego to jeden z kluczowych elementów każdego wyjazdu. W zależności od indywidualnych preferencji zwracamy uwagę na takie kwestie, jak: standard pokoju, wyżywienie, atrakcje dodatkowe czy odległość od centrum. Jeśli chcesz zabrać ze sobą swoje dwa kółka, musisz pamiętać o kilku szczegółach, dzięki którym Twój wyjazd będzie przyjemny. Przed zarezerwowaniem miejsca dowiedz się, czy infrastruktura hotelowa jest przystosowana do potrzeb rowerzystów. Najistotniejszym elementem będzie obecność bezpiecznego schowka dedykowanego do przechowywania roweru lub możliwość wstawienia pojazdu do pokoju. Dodatkowo warto zweryfikować, czy w wybranej kwaterze dostępne są podstawowe narzędzia naprawcze oraz czy na miejscu lub w okolicy można wygodnie umyć rower.

Dobry plan to podstawa

Bez względu na to, czy cenisz spontaniczne wyprawy w nieznane, czy jesteś zwolennikiem skrupulatnie zaplanowanych tras, przed wyruszeniem z domu dowiedz się, jakie atrakcje oferuje okolica, którą planujesz odwiedzić. Sprawdź infrastrukturę – w tym dostępność dróg rowerowych. Być może poznasz ciekawe propozycje wycieczek, dzięki czemu będziesz mieć możliwość poznać najciekawsze zakątki.

Kilka propozycji ciekawych miejsc na rowerowy wyjazd w Polsce znajdziesz tutaj: https://globtroper.pl/blog/7-miejsc-ktore-warto-odwiedzic-na-rowerze/.

Co spakować do bagażu?

Podczas kompletowania ekwipunku na podróż nie możesz zapomnieć o spakowaniu sportowego, wygodnego stroju. Dobrym pomysłem będzie wybór kolarskiej odzieży, chociaż nie jest to element obowiązkowy. Obligatoryjnie umieść w walizce wygodne buty i kask, który zabezpieczy Cię podczas ewentualnego wypadku.

Urlop to czas, gdy zależy nam na wygodzie. Podróże na rowerze będą przyjemniejsze, jeśli zabierzesz ze sobą komfortowe sakwy lub plecak, gdzie schowasz podręczne przedmioty. Włóż do nich bidon i podstawowy zestaw naprawczy z łatkami do dętek. Jazdę po nieznanym terenie uprości nawigacja – możesz korzystać z tej w swoim telefonie, jednak pamiętaj o spakowaniu uchwytu.

Serwisowanie roweru przed wyjazdem

Kiedy już skrzętnie zaplanujesz całą wyprawę, pamiętaj o tym, że samo spakowanie bagażu nie wystarczy. Aby uniknąć nieprzyjemności na trasie, wykonaj podstawowy serwis roweru. Wyczyść go, nasmaruj i wyreguluj elementy napędu oraz hamulce. Sprawdź poprawność działania najważniejszych podzespołów. Zwiększy to Twoje bezpieczeństwo i pozwoli cieszyć się wypoczynkiem.