Spis Treści
Jakie opony do roweru trekkingowego będą najlepsze w 2024 roku? Wybierz z nami bazując na poradniku zakupowym i rekomendacjach!
Choć dla niektórych sezon rowerowy trwa wyłącznie kilka ciepłych miesięcy, to tak naprawdę przy dobrym ogumieniu i wystarczająco ciepłym odzieniu rowerami podróżować możemy praktycznie przez cały rok. Oczywiście w przypadku trekkingu, a więc jeździe po mało utwardzonej powierzchni, właściwe opony rowerowe trekkingowe to podstawa niezależnie od pogody.
Niestety, wybór tego jakże kluczowego elementu dla naszych jednośladów nie należy do najprostszych. Bardzo istotne jest, aby wybrać właściwy rozmiar, a także mieć na uwadze szereg innych aspektów – w tym szerokość opony. Z uwagi jednak na mnogość kryteriów, rodzi się pytanie: jakie opony do roweru trekkingowego będą najodpowiedniejsze? Aby pomóc wam w znalezieniu tego właściwego ogumienia, przygotowaliśmy dzisiejsze zestawienie.
Obraz | Nazwa | Ocena 0-10 | Cena | Sprawdź Cenę |
---|---|---|---|---|
MITAS GRIPPER V84 | 9.9 | Tania | ||
CST CONTROL TERRA | 9.8 | Tania | ||
KENDA K935 | 9.7 | Tania | ||
DELI | 9.6 | Tania |
W rankingu opon trekkingowych 2024 wzięliśmy pod uwagę szereg istotnych czynników, które to mają kluczowe znaczenie w przypadku wyboru bardzo dobrych opon do roweru trekkingowego. Oczywiście istotne były też dodatkowe aspekty, w tym rodzaj opony i bieżnika, maksymalne obciążenie czy też sama waga opony do roweru trekkingowego.
OPONA MITAS GRIPPER V84 700x40C / 42-622 TREKKING
Opona trekkingowa rowerowa marki MITAS model GRIPPER jest uniwersalną oponą, która sprawdza się w każdych warunkach. Idealnie nadaje się nie tylko do roweru miejskiego, ale także turystycznego na dłuższe wycieczki, na przykład po lesie wyboistymi drogami.
Dzięki zastosowanej mieszance Basic Compound (BC) opona może być bardzo długo użytkowana. Ponadto posiada niesamowite właściwości jezdne, co jest częściowo spowodowane świetną technologią produkcji. Dodatkowo gęsto rozmieszczone i dobrze wydzielone klocki to gwarancja przyczepności nie tylko na prostych drogach, ale również zawiłych zakrętach.
Zalety
• Uniwersalność;
• Przystępna cena.
Wady
Maksymalne obciążenie dla opony trekkingowej rowerowej marki MITAS to 115 kilogramów. Zalecane ciśnienie wynosi 36-70 PSI / 250-500 kPa. Warto odnotować, że producent nie informuje nas o wkładce antyprzebiciowej, lecz jest to jedna z lepszych ofert w tym zakresie cenowym, co jest jednym z głównych powodów wyboru tego sprzętu.
OPONA CST CONTROL TERRA 700x35C TREKKING CITY MTB
Opona trekkingowa rowerowa CST Control Terra Eco to dobrej jakości produkt, który poleca się szczególnie osobom do codziennej jazdy po mieście. Opony te nadają się jednak równie dobrze do weekendowych wypadów za miasto.
Można powiedzieć, że opony trekkingowe Control Terra Eco to uniwersalne rozwiązanie. Gwarantują dobrą i przyjemną, a także bezpieczną, jazdę po zróżnicowanych nawierzchniach. Ten model koła posiada dodatkowo gładszy, a tym samym mniej agresywny, bieżnik.
Zalety
• Zróżnicowany bieżnik;
• Przystępna cena.
Wady
Opona trekkingowa do roweru renomowanej marki KENDA to uniwersalne rozwiązanie. Koło idealnie nadaje się do wypadów miejsko-turystystycznych. Produkt został wykonana z trwałej mieszanki gumy. Gwarantuje ona minimalne opory toczenia. Prezentowany model – KHAN – jest jednym z bestsellerów firmy, który wyjątkowo chętnie jest kupowany przez rowerzystów i nie tylko.
Model ten wykazuje widoczną odporność także na ścieranie. To zapewnia trwałość produktu, a tym samym dłuższe użytkowanie go przez daną osobę. Dodatkowo opona gwarantuje niezwykle dobre odprowadzanie wody w czasie deszczu. Tym samym minimalizuje ryzyko przewrócenia się roweru podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Zalety
• Uniwersalna;
• Dobrze odprowadza wodę.
Wady
• Stosunkowo drogi produkt.
Powiększone klocki boczne na oponie sprawiają, że jest ona znacznie bardziej przyczepna na zakrętach, nawet tych najbardziej ostrych. Opona nadaje się idealnie do jazdy w warunkach suchych, ale i mokrych. Gwarancja dobrej jazdy po betonie, ubitych drogach czy szutrach.
Opona DELI 26 x 1,95 50-559 czarna MTB trekking
Opona trekkingowa do roweru marki DELI to gwarancja dobrej jazdy nie tylko na asfaltowych nawierzchniach, ale również i podczas wycieczek na trasach przełajowych. Jeżeli użytkownik szuka odpowiedniej opony do jazdy po mieście, lesie czy polnych ścieżkach, to produkt marki DELI jest odpowiedni.
Opona ta jest wąska, dzięki temu pozwala łatwo osiągać naprawdę spore prędkości. Z drugiej strony jest wystarczająco szeroka, aby zagwarantować użytkownikowi dobrą przyczepność do drogi w lekkim terenie. Dzięki specjalnie opracowanemu bieżnikowi, ogumienie charakteryzuje się niskimi oporami toczenia. Dodatkowo także skutecznie odprowadza wodę w trakcie jazdy w deszczu. Tym samym zapewnia większe bezpieczeństwo użytkownikowi roweru.
Zalety
• Wytrzymała;
• Odprowadza wodę podczas deszczu;
• Charakteryzuje się niską ścieralnością.
Wady
Prezentowany model ma następujący rozmiar: 26 x 1,95 (50 x 559). Najważniejsze zalety produktu to to, że jest to opona wytrzymała i o niskiej ścieralności. Ponadto ma wyjątkowy design, co może spodobać się użytkownikom, w tym szczególnie kobietom, które zwracają uwagę na tego typu detale. Opona jest wykonana z materiału NYLON, jest w kolorze czarnym.
Bardzo dobre opony do roweru trekkingowego, czyli jakie? Kieruj się wskazówkami przy wyborze!
Każdy z nas pragnie zakupić takie opony rowerowe trekkingowe, które okażą się niezwykle stabilne podczas wyjazdów szutrowych i nie spowodują zakopania się przy pierwszej lepszej przeszkodzie. To właśnie dlatego przedstawione powyżej produkty charakteryzują się tak dobrymi parametrami i ciekawym wykonaniem. Co jeśli jednak oczekujemy czegoś innego bądź po prostu nie zgadza się rozmiarówka czy inny parametr? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu znalezienie idealnego ogumienia na własną rękę.
Aby to zrobić, musimy upewnić się, że opony do roweru trekkingowego oferują nam przede wszystkim odpowiednią wytrzymałość, a więc splot jest wzmocniony – czy to elementami antyprzebiciowymi czy po prostu wykorzystano nieco nowocześniejszą i bardziej zaawansowaną technologię podczas projektowania sprzętu. Oprócz tego, kluczowe jest też sprawdzenie rozmiaru i dobranie opony mając na uwadze nie tylko jej wielkość (średnicę), ale też szerokość.
Z innych aspektów istotnych podczas wyboru opon warto wspomnieć też o typie opony czy też rodzaju konstrukcji. Wartym uwzględnienia będzie też maksymalne obciążenie czy też jej waga, co ma ostateczny wpływ na komfort podróżowania danym rowerem. Więcej informacji odnośnie wyboru właściwego ogumienia dla naszego jednośladu znajdziemy tutaj: https://portal.bikeworld.pl/artykul/porady/przeglad_rynku/17713/opony_do_rowerow_trekking_cross_co_wybrac
Przede wszystkim sprawdź rozmiar
Jak wszyscy wiemy, najważniejszą rzeczą przy wyborze ogumienia do naszego roweru jest oczywiście wybranie sprzętu idealnie dostosowanego do rozmiaru koła. To pozwoli na bezproblemowe i sprawne założenie opony i przełoży się na bardzo dobre właściwości jezdne. Niestety, o ile samą średnicę bardzo łatwo nam znaleźć czy też wymierzyć, tak nieco gorzej jest z szerokością opony.
W przypadku rowerów trekkingowych, ogumienie powinno być dobrane tak, aby gwarantowało wystarczająco dużo bieżnika do poradzenia sobie w lekkim terenie, a przy okazji nie przeszkadzało w osiąganiu dużych prędkości. Przeszkadzać może przez, na przykład, duży opór toczenia czy po prostu z uwagi na hałas, jaki szeroka opona o bieżniku dostosowanym do terenowej jazdy może wydawać.
OPONA CST CONTROL TERRA 700x35C
Opona DELI 26 x 1,95 50-559 czarna MTB trekking
Dodatkowo, uwzględnij konstrukcję i typ opony
Skoro mowa o szerokości opony, to też musimy wiedzieć z czym się wiąże zakup opcji bardzo cienkiej. Jak wszyscy wiemy, taki rodzaj ogumienia stosowany jest w szosówkach. Cienkie opony to przede wszystkim mniejszy opór toczenia, a więc możliwość osiągnięcia bardzo wysokich prędkości przy mniejszym nakładzie sił. Co więcej, niższa waga takich opon także odgrywa kluczową rolę.
Niestety, cienkie opony nie sprawdzą się w przypadku trekkingu z uwagi na podłoże, po jakim bardzo często się poruszamy. Cienkie opony bardzo szybko mogą się zakopać w piasku czy błocie, przez co nie będziemy mogli kontynuować jazdy. Warto więc mieć to na uwadze i kupować szersze opony – oczywiście mając na uwadze maksymalną szerokość zalecaną do naszych kół.
Oprócz samej szerokości, kluczowy jest też typ opony – czy będzie to opona z bardzo dobrze zaprojektowanym bieżnikiem oferującym nam znakomite odprowadzanie wody czy może bardziej uniwersalna opcja, która też przystosowana będzie do twardszej nawierzchni. Rzecz jasna nie znajdziemy perfekcyjnej opony uniwersalnej, więc na jakiś kompromis trzeba pójść.
Wytrzymałość także kluczowa
Wybierając to idealne ogumienie, warto też uwzględnić konstrukcję, a mianowicie to czy jest to opona druciana czy zwijana. Druciana, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje specjalny drut, który ma za zadanie nieco usztywnić oponę i nadać jej kształtu. W oponie zwijanej, rolę drutu przejmuje specjalna nić kevlarowa. Opcja druga jest niestety bardzo droga i choć nieznacznie trwalsza, to przede wszystkim wybierana jest do dobrych rowerów szosowych z uwagi na mniejszą wagę.
W przypadku rowerów trekkingowych, waga nie jest tak istotna, bo bardziej zależy nam na wytrzymałości. Dlatego nie ma za bardzo sensu przepłacać za o wiele droższe opony zwijane, które pomimo swojej lekkości i nieco lepszej trwałości, są po prostu wielokrotnie droższe z uwagi na droższy materiał i inny sposób produkcji.
OPONA KENDA K935 KHAN 27,5x2,10
Podsumowanie rankingu opon rowerowych trekkingowych 2024
Zwycięzcą w dzisiejszym rankingu została OPONA MITAS GRIPPER V84 700x40C / 42-622 TREKKING. To produkt, który wyposażony jest w bardzo dobrej jakości ogumienie. Co więcej, szerokość opony pozwoli nam na montaż jej w prawie każdym rowerze, który wyposażony jest w koła o średnicy 27,5 cali.
Jeśli jednak oferta nie przypadła nam do gustu czy po prostu szukamy zwijanej propozycji o jeszcze trwalszej charakterystyce, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć nasze własne poszukiwania. Zebrawszy wiedzę z powyższego poradnika, możecie ruszyć w poszukiwania i podjąć decyzję bazując na istotnych czynnikach i kryteriach.
Submit your review | |