Wybór właściwego roweru zaczyna się oczywiście od wybrania rodzaju. Mamy do dyspozycji przecież rowery górskie (tak zwane MTB), jednoślady szosowe czy crossowe. Bardzo często mowa również o tradycyjnych rowerach miejskich, które nie są w żaden sposób dostosowane do bardziej wymagających terenów. Są natomiast nieco tańsze, znajdziemy wśród nich rowery do 3000 zł, podczas gdy te profesjonalne potrafią kosztować dwa razy więcej.

Wybierając najlepszy rower na rynku bardzo często zwracamy także uwagę na markę. To właśnie wybór urządzenia oferowanego przez renomowaną firmę zagwarantuje nam solidność wykonania, najwyższej jakości osprzęt, oraz dostateczne wsparcie w przypadku uszkodzenia. Jedną z lepszych firm jest firma z Tajwanu, która od 1972 zajmuje się produkcją i sprzedażą rowerów. Mowa tutaj o marce Merida.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

MERIDA BIG NINE

9.9

Średni

Merida Matts

9.6

Tani

Merida Centurion Ultegra

9.5

Drogi

Merida Race

9.4

Drogi

Merida JULIET

9.2

Tani

W  zestawieniu 2023 przedstawimy bardzo dobre i często polecane rowery tej marki. W rankingu rowerów Merida znalazły się natomiast te modele, które zachwycały nas swoją niezawodnością oraz jakością wykonania. Specjaliści brali także pod uwagę takie elementy jak rozmiar kół, ilość przerzutek, rodzaj zastosowanego napędu, a także jaka firma dostarczyła osprzęt. 

Jeden z najlepszych rowerów na rynku w tej cenie ROWER MERIDA BIG NINE 15

Rowery merida cena

Model Big.Nine 15-D to jeden z nowszych rowerów, jakie przygotowała dla nas tajwańska firma. Jest to rower MTB, a więc przeznaczony do jazdy terenowej bądź w górach. Nie jest to co prawda najlżejsza opcja z dostępnych rowerów o ramie aluminiowej. Oferuje bardzo wysoką jakość wykonania.
Opisywany produkt oferuje nam ramę aluminiową o wielkości 21 cali. Co więcej, znajdziemy tutaj 29 calowe koła, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób o wzroście od 180 do nawet 193 centymetrów.
Osprzęt maszyny, a mianowicie hamulce z przodu i tyłu, piasty, mechanizmy korbowe przerzutki oraz manetki, dostarczone zostały przez japońskiego producenta Shimano. Gwarantuje to bardzo wysoką jakość wykonania i pewność.

R

Zalety

• Bardzo dobre wykonanie;
• Duży rozmiar kół;
• Duża ilość przełożeń;
• Bardzo dobry osprzęt;
• Hamulce tarczowe hydrauliczne.
Q

Wady

• Dosyć wysoka cena;
• Duża waga.

Warto zauważyć, że jest to niestety dosyć ciężki rower. Jednakże, bardzo dobra amortyzacja przednia z wysokim skokiem wynoszącym aż 100 mm gwarantuje odpowiedni komfort podróżowania. Jest to natomiast dosyć kosztowna opcja.
Zaletą, o której zdecydowanie warto powiedzieć, to zastosowanie zaawansowanych hamulców tarczowych hydraulicznych. Co prawda wymagają one nieco większej troski oraz pielęgnacji i serwisu, lecz gwarantują niespotykaną dotąd siłę hamowania.

Merida Matts 6.5-V rower mtb górski

Nieco tańszą opcją będzie kolejny rower firmy Merida, a mianowicie model Matts. Jest to standardowa opcja dla osób o nieco mniejszym wzroście, a mianowicie od 175-185 centymetrów. Zagwarantowane jest to dzięki 26-calowym kołom oraz 22-calowej ramie.
W ofercie znajdziemy amortyzowany widelec przedni. Oferuje on nieco mniejszy skok, który wynosi 75 mm. Jest to natomiast wciąż dobry wynik, szczególnie jeśli sprawdzimy i porównamy konkurencyjne rowery w tym zakresie cenowym.
Należy przede wszystkim zauważyć, że autorzy zdecydowali się na zrezygnowanie z hamulców tarczowych. Standardowe hamulce szczękowe typu V-brake gwarantują nam dobrą jakość hamowania, a z pewnością lepszą niż najtańsze, budżetowe hamulce tarczowe. W ten sposób producent ograniczył także wagę urządzenia.

R

Zalety

• W miarę niska cena;
• Rozmiar kół i ramy dostosowany do wielu użytkowników;
• Dosyć niska waga;
• Bardzo trwałe wykonanie.
Q

Wady

• Jedynie część osprzętu firmy Shimano;
• Hamulce typu V-brake.

Pamiętać należy o tym, że jest to konstrukcja z ramą aluminiową, a więc jest to z pewnością nieco lżejsza opcja. Jednoślad waży niecałe 15 kilogramów, a więc jest to bardzo dobry wynik. Atrakcyjną opcją w tym przypadku jest dodatkowy zestaw kluczy (multitool rowerowy), który znajdziemy w zestawie.
Pamiętajmy natomiast o tym, że nie cały osprzęt dostarczony został przez Shimano. Oprócz tego, ilość biegów jest dosyć przeciętna i wynosi 21. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jeden z tańszych rowerów dostarczonych przez firmę Merida.

Rower Szosowy Merida Centurion Cube Ultegra Dt

ranking fotelików samochodowych 15-36 kg

Szukając bardzo dobrego roweru, który zaoferuje nam najlepszy komfort jazdy, warto zainteresować się jednym z najnowszych i najlepiej zaprojektowanych rowerów, a mianowicie Merida Centurion Cube Ultegra Dt. Jest to także jeden z najlepiej wykonanych produktów, jeśli chodzi o konstrukcję.
Model Centurion Hyperdrive oferuje nam przede wszystkim jedne z najlepszych właściwości jezdnych. Komfort podróży na tej szosówce oraz jakość wykonania – czy to kierownicy czy samej ramy – oferuje nam jeden z najlepiej spasowanych produktów na rynku w 2023 roku.
Warto zauważyć także, że kompletny osprzęt pochodzi prosto od renomowanego producenta Shimano. Co ciekawe, opcję tę wyposażono w specjalną edycję osprzętu Shimano Ultegra, co jeszcze bardziej wydłuża żywotność i dba o prawidłową pracę nawet podczas długich wycieczek.

R

Zalety

• Najwyższa jakość wykonania;
• Bardzo niska waga;
• Najwyższy komfort podróżowania;
• Bardzo dobry osprzęt Ultegra od Shimano.
Q

Wady

• Bardzo wysoka cena.

Co ciekawe, bardzo często rowery Merica Centurion Hyperdrive oferowane są z bardzo bogatym zestawem dodatkowym, a mianowicie koszyki, uchwyty na bidon oraz wiele więcej. Niestety, jest to jeden z najdroższych rowerów tej firmy, co jest oczywiście podyktowane bardzo dobrym wykończeniem.
Brakuje tutaj zarówno hamulców tarczowych, jak i amortyzowanego widelca przedniego. Z uwagi jednak na to, że jest to urządzenie przystosowane do podróży szosowych, dodatki te byłyby zbędne, a tylko zwiększałyby wagę, która jest niezwykle niska i wynosi nieco ponad 8 kilogramów.

Rower szosowy MERIDA RACE 80 MODEL 2018

Inną szosówką, którą warto sprawdzić, jest model zaprezentowany w 2018 roku. Race 80 od firmy Merida gwarantuje nam bardzo dobre wykonanie i niezwykle niską wagę. Co ciekawe, jest to także bardzo duży rower, przystosowany do użytku przez wysokich kolarzy.
Produkt oferuje nam 16 przełożeń, co jest nieco gorszym wynikiem niż w przypadku modelu Centurion opisywanego powyżej. Warto natomiast zauważyć, że podczas szosowych podróży taka liczba przełożeń jest jak najbardziej wystarczająca, nawet dla bardziej wymagających użytkowników.
Warto oczywiście zwrócić uwagę na samą konstrukcję. Rama została wykonana z aluminium, co w połączeniu z widelcem Road carbon Race oraz brakiem jakiejkolwiek amortyzacji gwarantuje niską wagę. Nie przekracza ona 10 kilogramów.

R

Zalety

• Widelec z kompozytu węglowego;
• Bardzo niska waga;
• Niezwykle solidne wykonanie;
• Kaseta zamiast wolnobiegu;
• Hamulce Road Dual Pivot.
Q

Wady

• Wysoka cena;
• Mała liczba przełożeń.

Z uwagi na to, że jest to szosówka, twórcy nie wyposażyli roweru w hamulce tarczowe, lecz standardowe V-brake. Nie jest to jednak w żadnym razie wada produktu. Autorzy oferują nam najwyższej jakości hamulce szczękowe firmy Road Dual Pivot, które skutecznością przewyższają niejedne hamulce tarczowe.
Co ciekawe, nie znajdziemy tutaj wolnobiegu, lecz nowocześniejsze rozwiązanie, a mianowicie kasetę. O ile podczas jazdy różnice trudno zauważyć, tak warto pamiętać, że kaseta mniej obciąża tylną oś roweru, a dokładniej rzecz biorąc napęd i nie prowadzi do przegrzania lub szybkiego zużycia.
Jest to wciąż dość droga oferta, lecz wykorzystanie kompozytu węglowego do produkcji niektórych elementów konstrukcji gwarantuje nam niezwykle wytrzymałą konstrukcję oraz ponadprzeciętne właściwości pochłaniania wibracji.

MERIDA TFS JULIET,XT budżetowe rozwiązanie

Jeśli natomiast zastanawiamy się nad tanim, aczkolwiek bardzo dobrym produktem od renomowanego producenta, to warto przemyśleć zakup modelu TFS Juliet. Jest to jeden z ciekawszych rowerów, który przystosowany został dla użytku przez osoby często podróżujące po nierównych terenach górskich.
Co prawda nie znajdziemy tutaj hamulców tarczowych, aczkolwiek dobrej firmy klasyczne V-brake’i gwarantują nam wystarczającą siłę hamowania. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na samo wykonanie ramy. Materiał to najwyższej klasy aluminium, a więc jest to stosunkowo lekkie rozwiązanie. Rower waży 14 kilogramów.
Z uwagi na zastosowanie amortyzatora przedniego, komfort podróży jest nieco podwyższony. Jednakże, widelec nie oferuje dużego skoku, a więc w przypadku bardziej wymagających przejazdów będziemy odczuwać niewielki dyskomfort.

W przypadku tego modelu otrzymujemy dosyć małą ramę, bo ma ona jedynie 18 cali wielkości. Większe, 26-calowe koła gwarantują jednak większy komfort dla osób o wzroście do 180 centymetrów.

R

Zalety

• Niska waga;
• Dosyć niska waga;
• Bardzo trwałe wykończenie;
• Osprzęt Shimano.
Q

Wady

• Niski skok amortyzatora;
• Brak hamulców tarczowych.

Najlepsze rowery od firmy Merida i nie tylko – jak wybrać, aby się nie zawieźć?

Odpowiedni dobór roweru do naszych wymagań jest niezwykle istotny. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o wielu kwestiach wpływających na komfort podróży oraz oczywiście na funkcjonalność oraz niezawodność.

Z uwagi na to, że wybór jednośladu zależny jest nie tylko od surowych parametrów, bardzo ważne jest aby zapoznać się z poradnikiem zakupowym i zrozumieć co wpływa na jakość wykonania oraz dlaczego dobre marki rowerów, pomimo ogromnej ceny, cieszą się tak dużą i niespadającą popularnością.

Opinie rowerów Merida zdecydowanie okażą się przydatne, aczkolwiek musimy pamiętać o wielu innych aspektach, a mianowicie o tym do jakich przejazdów rower będzie wykorzystywany. W zależności od tego, będziemy musieli pamiętać o odpowiednich hamulcach, o amortyzowanym widelcu (lub braku amortyzacji) a także o konstrukcji ramy i jej wielkości. Dodatkowe informacje znajdziecie również tutaj: https://itiq.pl/sport/na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie-roweru-miejskiego/.

Jaki rodzaj roweru?

Kupując rower – czy to renomowanej firmy Merida czy inny – należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie w jakich sytuacjach rower będzie wykorzystywany? Czy będzie to rower do użytku głównie miejskiego? Czy będziemy wyjeżdżać nim na tereny nierówne? Inną możliwością są dalekie podróże szosowe, jeszcze inną wycieczki rodzinne podczas których wykorzystacie małą przyczepkę rowerową dla dziecka.

Wybór pomiędzy jednym z powyższych zastosowań jest szczególnie istotny, gdyż producenci przygotowują dla nas jednoślady w sposób dostosowany do konkretnych warunków. W ten sposób rowery szosowe są niezwykle lekkie i nie potrzebują amortyzacji, a rowery MTB wręcz przeciwnie.

Rower Szosowy Merida Centurion Cube Ultegra Dt

Rowery merida opinie

MERIDA RACE 80 MODEL 2018

najlepsze rowery merida

Hamulce V-brake, tarczowe klasyczne, czy hydrauliczne?

Gdy tylko odpowiemy sobie na pytanie jaki rodzaj roweru będzie dla nas najstosowniejszy, następnie przyjdzie nam wybrać rodzaj hamulców. Najpopularniejsze są hamulce szczękowe, czyli tak zwane V-brake. Tarczowe hamulce znajdziemy natomiast w prawie każdym roweru górskim w niskim i średnim zakresie cenowym.

Hamulce tarczowe hydrauliczne są stosowane w najwyższej jakości, stricte topowych rowerach. Gwarantują one największą siłę hamowania, a przy okazji cieszą się wysoką niezawodnością. Należy natomiast pamiętać, że wymagają one konserwacji. W przypadku rowerów szosowych, wybór jest stosunkowo prosty – bardzo dobrej jakości hamulce szczękowe będą o wiele skuteczniejsze i lepiej sobie poradzą w codziennym użytkowaniu.

Rower z amortyzatorem czy bez?

Kolejnym istotnym elementem jest amortyzowanie. Zazwyczaj mowa tutaj o amortyzowanym widelcu przednim, który tłumi nierówności oraz poprawia komfort jazdy na terenach mocno nierównych. Z tego względu amortyzatory poleca się wyłącznie w przypadku rowerów MTB, czyli do typowo górskich przepraw.

Istotnym elementem, jeśli chodzi o wybór właściwego amortyzatora, jest jego skok. Duży skok amortyzatora, powyżej 100 mm, gwarantuje bardzo dobrą amortyzacje i często stosowany jest w przypadku rowerów dostosowanych do wymagających przejazdów. Niższy skok jest wykorzystywany wyłącznie do trekkingu.

Jeśli szukamy roweru miejskiego bądź do podróży szosowych, to należy zrezygnować całkowicie z amortyzatora. Widelec amortyzowany jest ciężki, co obniża komfort podróży. Warto natomiast pamiętać o przechowywaniu, a do tego niezbędny będzie dobry wieszak na rower.

ROWER MERIDA BIG NINE 15

Rowery merida cena

Merida Matts 6.5-V rower mtb górski

rower merida mtb górski

Merida rowery opinie

Uwagi innych osób dotyczące konkretnego modelu będą bardzo pomocne, szczególnie kiedy zastanawiamy się nad drogim sprzętem od tak renomowanego producenta, jakim jest Merida. Warto natomiast pamiętać o tym, że najlepszym źródłem opinii rowerów Merida będą fora tematyczne, gdzie użytkownicy szosówek bądź rowerów MTB wypowiadają się na temat konkretnych wersji.

Miejmy na uwadze fakt, że komentarze innych użytkowników są subiektywne. Dodatkowo powinniśmy przeglądać wyłącznie te opinie, które dostarczone zostały przez zweryfikowanego użytkownika lub osobę, która potwierdziła zakup sprzętu zdjęciem.

Podsumowanie rowerów Merida 2023

Wybór najlepszego urządzenia nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Na rynku istnieje przecież szereg ciekawych jednośladów, które to wyróżniają się dobrym wykonaniem, trwałością, oraz właściwym wykonaniem ramy. Aby wybrać ten najlepszy produkt, zachęcamy do zapoznania się z powyższym poradnikiem zakupowym.

Jeśli jednak wolicie wybrać jeden z rekomendowanych produktów, to zdecydowanym faworytem jest ROWER MERIDA BIG NINE 15. To jedna z najciekawszych ofert do podróżowania po szlakach terenowych oraz w górach. Oferuje świetne hamulce, duży skok, a także bardzo dobrej jakości osprzęt. Dla fanów dobrego sprzętu przygotowaliśmy również zestawienie rowerów Cube. Sprawdź!

Recent Posts

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki rower Merida wybrać w 2020
Average rating:  
 6 reviews
 by Mat

Typowe opisy dla totalnego laika. Co to znaczy ciężka rama, shimano - ale jakie, są przecież różne grupy napędowe tego producenta, do tego nie jest o jedyny dobry producent. Ogólnie Meridy nie są złe dla kogoś kto potrzebuje jeździdła, jednak jeżeli ktoś chce cos naprawdę dobrego wybierze inną markę.. Testowałem kilka modeli od szosowych po fulle xt, nie podpasowało mi nic.

 by rafik

U mnie mega sprawdza się model race. Bardzo wygodny a ja dużo  jeżdzę.

 by matss

Matss też daje rade. Mąż ma i jest całkiem spoko.

 by kim41

Mam na stanie 2 rowerki meridy, akurat dwa pierwsze z zestawienia, bardzo polecam.

 by maryla

Chrześniak chce na urodziny rower i tak się rozglądam. Te z rankongu bardzo fajne.

 by TOMI

NIe wiedziałaem, że merida ma takie fajne rowerki. Zawsze kupowałem innej marki, nie bede wmieniał żeby nie reklamować.