Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, aby zacząć trenować sporty walki, z pewnością zwróciłeś uwagę, że jedne rękawice kosztują kilkadziesiąt złotych, a inne kilkaset. Na pierwszy rzut oka każdy sprzęt bokserski tego typu wygląda podobnie, skąd więc ta różnica? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych rad na temat tego, na co zwrócić uwagę podczas wyboru rękawic do boksu i jak dopasować je do swojego poziomu zaawansowania. Pisaliśmy już o tym w artykule rękawiczki do ćwiczeńTUTAJ.

Rozmiary rękawic bokserskich, a ich waga

Wiele osób początkujących jest przekonana, że oznaczenie „OZ”, jakie znajduje się na każdej parze rękawic bokserskich dotyczy ich rozmiaru. Pozory jednak mylą. Każdy producent musi podać na swoim towarze ciężar w uncjach i litery „OZ” odnoszą się właśnie do wagi, a nie rozmiaru rękawic.

Jedna uncja to 28,3 grama i wartość tą należy zawsze pomnożyć przez liczbę znajdującą się przy oznaczeniu na rękawicy. Dla przykładu, rękawice o wadze 12 OZ będą ważyły 339,6 grama.

Przyjmuje się, że rękawice o wadze 8 OZ są dobre dla dzieci, które dopiero co zaczynają przygodę ze sportami walki. Na wagę 10 OZ często decydują się młodzi zawodnicy oraz kobiety. Standardem przyjętym wśród dorosłych jest 12 OZ i takich też rękawic najczęściej używa się na zawodach. Cięższe rękawice są przeznaczone dla osób, które walczą w wadze ciężkiej oraz na sparringi, kiedy kluczowe staje się bezpieczeństwo – nasze oraz współćwiczącego.

Waga rękawicy w ogromnej mierze przekłada się na ilość stosowanego w niej wypełnienia, którego zadaniem jest amortyzowanie siły ciosów. Dlatego im zawodnik jest bardziej masywny, tym cięższych rękawic powinien używać.

Jak waga rękawic ma się do ich rozmiaru? Niestety nie ma uniwersalnego przełożenia i przed dokonaniem zakupu zawsze powinniśmy przymierzyć kilka par rękawic, aby zobaczyć, w których czujemy się najbardziej naturalnie.

W praktyce bywa tak, że większość rękawic tuż po zakupie wydaje się nieco za ciasna i sztywna. To normalne i jest związane z procesem produkcji sprzętu. Aby móc obiektywnie ocenić, jak rękawice będą leżały na dłoniach, należy je nieco rozbić. Rozbijanie rękawicy robi się na dwa sposoby. Jednym z nich jest normalny trening, na worku bokserskim lub z partnerem. Drugi, nieco mniej efektywny, polega na wypychaniu sprzętu na noc zgniecionymi gazetami. Najczęściej rękawice rozbijają się po około sześciu dniach, choć wiele zależy od technologii i materiału zastosowanych przez producenta.

Musimy pamiętać, że po rozbiciu rękawica musi być na tyle luźna, abyśmy mogli zawiązać pod nią bandaż bokserski oraz na tyle ciasna, by można w niej pewnie zacisnąć dłoń. Inaczej nie będzie ona spełniała swojej zasadniczej roli, czyli ochrony. Może się okazać, że rękawice o wadze 12 OZ będą się wydawały większe, niż te o wadze 14 OZ. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanej pianki, jej sztywności i rozmieszczeniu. Podobnie, jak w przypadku obuwia, także tutaj zdarza się, że jedni producenci zawyżają rozmiary, a inni wręcz przeciwnie, zaniżają je.

Ekoskóra czy skóra naturalna?

Kiedy zastanawiamy się, jakie rękawice bokserskie wybrać, stajemy przed dylematem, czy zdecydować się na sprzęt wykonany ze skóry naturalnej, czy też kupić rękawice z ekoskóry.

G

Rękawice ze skóry naturalnej

Rękawice ze skóry naturalnej z założenia są bardziej wytrzymałe na zużycie. Doskonale sprawdzają się podczas pracy na sprzęcie, jak gruszki czy worki bokserskie, które bardzo szybko niszczą sztuczne tworzywo. Takie rękawice są jednak droższe, za niezłej jakości towar przyjdzie nam zapłacić kilkaset złotych. Przeciętna cena rękawic ze skóry naturalnej to od dwustu złotych wzwyż.

Jeżeli szukamy sprzętu, który wystarczy nam na kilka lat, skóra naturalna jest dobrym wyborem, choć musimy pamiętać o ich konserwacji. Nie ma konieczności kupowania specjalnych produktów, w zupełności wystarczy zwykła wazelina kosmetyczna, którą dostaniemy w każdej aptece.

G

Rękawice ze skóry sztucznej

Rękawice wykonane ze skóry sztucznej to dobry wybór dla osób początkujących, które pracują głównie nad techniką, nie potrafią jeszcze mocno uderzać, a przede wszystkim nie są pewne, czy sporty walki są dyscyplinami, z którymi będą się chciały bliżej związać.

Sprzęt wykonany z ekoskóry jest znacznie tańszy, podstawowe modele kupimy już za niewiele ponad sto złotych. Odpada także konieczność konserwacji, ponieważ sztuczna skóra jest bardziej elastyczna i nie sztywnieje z biegiem czasu. Zużywa się jednak znacznie szybciej, dlatego – jeżeli ćwiczymy regularnie – przyjdzie nam je wymieniać raz na kilka miesięcy. Jest to także bardziej higieniczne rozwiązanie, ponieważ w wyściółce nie rozwiną się szkodliwe drobnoustroje.

Styl amerykański kontra styl europejski

W praktyce wyróżnia się rękawice w stylu amerykańskim i europejskim. Modele wykonane w pierwszym stylu posiadają mniej wypełnienia, są bardziej płaskie. Przekłada się to na mniejszą amortyzację ciosów, które są bardziej odczuwalne dla przeciwnika. To częsty wybór zawodników, którzy stawiają w walce na czysta siłę fizyczną.

Z kolei styl europejski charakteryzuje się bardziej obłym kształtem rękawicy. Ze względu na większą ilość pianki amortyzującej są one bardziej okrągłe, lepiej także pochłaniają siłę ciosu. Duża strefa zgniotu sprawia, że dłoń boksera jest lepiej chroniona, ale jednocześnie siła ciosów jest mniejsza. Na rękawice wykonane w stylu europejskim decyduje się większość amatorów trenujących w lokalnych klubach, które przede wszystkim stawiają na bezpieczeństwo uczestników. To także najbezpieczniejszy wybór na klubowe sparringi.

Czym różnią się rękawice do boksu, a rękawice do muay – thai?

Odpowiadając sobie a pytanie, jak dopasować rękawice bokserskie, musimy także zastanowić się nad tym, jaką dokładnie dyscyplinę sportów walki chcemy trenować. Rękawice bokserskie, a także te, przeznaczone do kickboxingu charakteryzują się krótkim mankietem, obłym kształtem i kciukiem połączonym z resztą palców, co zapobiega kontuzjom dłoni.

Z kolei rękawice do boksu tajskiego mają dłuższy mankiet, co wynika ze specyfiki tego sportu – większość kopnięć przyjmuje się właśnie na ten obszar rękawicy.

Rękawice do MMA są najbardziej nietypowe. Ich charakterystyczne cechy to uwolniony kciuk oraz odsłonięte palce, które ułatwiają stosowanie chwytów znanych z zapasów, rzutów i dźwigni.

Najlepsze rękawice bokserskie

Wybór odpowiedniego rozmiaru rękawic bokserskich jest kluczowy w uderzanych sportach walki. Nie tylko zapewnia bezpieczeństwo nasze i współćwiczącego, ale chroni także dłoń przed urazami. Odrobina luzu gwarantowana przez rękawice jest niezbędna, aby na dłoń można założyć owijki bokserskie oraz, aby pozwolić na delikatną pracę kości śródręcza, które rozpraszają siłę uderzeń. Przed treningiem należy też dobrze przygotować mięśnie dłoni za pomocą mocnego ściskacza do rąk

Wybierając rękawice zwróćmy także uwagę na to, aby kupić sprzęt o odpowiedniej wadze. Pozwoli to na dopasowanie ilości pianki i kształtu rękawicy do własnych preferencji. Dla przeważającej ilości osób sprawdzą się wagi 10 OZ lub 12 OZ.

Wreszcie, do wyboru zostaje materiał, z którego wykonany jest sprzęt. Osoby doświadczone mogą szukać rękawic wykonanych ze skóry naturalnej. Początkujący zawodnicy mogą przez pierwsze kilka sezonów używać tańszych rękawic z ekoskóry, które po prostu będą częściej wymieniali.

Powiązane posty

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak dobrać rękawice bokserskie
Average rating:  
 0 reviews