Obecnie, kiedy dostęp do siłowni i centrów fitness jest mocno utrudniony, coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie aktywności fizycznej w domu lub na wolnym powietrzu. Bieganie, jazda na rowerze czy gimnastyka to teraz podstawowe formy aktywności.

A skoro mówimy o treningach domowych, to nie ma lepszego sposobu na poprawę formy niż tradycyjna kalistenika. Jej nieodłącznym elementem i jednocześnie jednym z podstawowych ćwiczeń gimnastycznych jest podciąganie na drążku. Aby móc je wykonywać, konieczny jest drążek do podciągania. Jak założyć drążek rozporowy?

Jak zamontować drążek rozporowy w drewnianej futrynie?

Zwyczajny drążek montowany do futryny to nic innego, jak metalowa rurka z dwiema śrubami na końcu. Zadaniem wkrętów jest napierać na futrynę i generować tarcie, które powstrzymuje drążek przed obluzowaniem się i wypadnięciem z futryny, nawet z obciążeniem go ciężarem ciała lub dodatkowym w postaci ciężarka zawieszonego przy pasie.

Im więcej ważymy, tym mocniej powinny zostać dokręcone śruby. Jest to szczególnie istotne, ponieważ wiele zaawansowanych osób próbuje podciągać się z dodatkowym obciążeniem, co dodatkowo testuje wytrzymałość przyrządu.

Jeżeli futryna została wykonana z miękkiego drewna, warto pomiędzy śruby, a drewno włożyć jeszcze jedną, cienką warstwę, która zwiększy obszar tarcia i jednocześnie rozłoży nacisk na większej powierzchni. Dzięki temu nie uszkodzimy trwale delikatnej, drewnianej powierzchni.

O czym warto pamiętać?

Podciągać możemy się na wiele sposobów – m. in. nachwytem, podchwytem, chwytem neutralnym, jednorącz. Kiedy zastanawiamy się, jak zamontować drążek rozporowy do podciągania, zawsze sprawdźmy wcześniej, czy nie odkręcamy sobie drążka podczas ćwiczenia. Przyrząd powinien być zamocowany tak, aby dodatkowo dokręcać go przy każdej próbie ćwiczeń. Pod drążkiem warto położyć dobry materac gimnastyczny, aby w razie upadku nie doszło do kontuzji.

Część drążków w zestawie posiada gumowane wkręty, które mocuje się w futrynie i dopiero na nich zawiesza i dokręca drążek. To rozwiązanie poprawia nieco stabilność, choć jest przeznaczone raczej do tych modeli, które montowane są na stałe w jednym miejscu. Jeżeli planujemy montaż sprzętu w mieszkaniu wynajmowanym, lepszym rozwiązaniem będzie wybór standardowego, rozkręcanego drążka.

Przed wyborem przyrządu, zmierzmy dokładnie szerokość światła drzwi. Każdy drążek rozporowy można rozkręcić do określonej długości, ale im mocniej go rozsuniemy, tym cała konstrukcja będzie słabsza. Dlatego lepszym wyjściem jest kupno drążka nieco dłuższego, którego nie będzie trzeba w dużym stopniu dopasowywać.

Drążek rozporowy między ścianami a gumy

Podobnie, jak w przypadku klasycznych drążków, także do urządzeń rozporowych możemy zaczepić gumy treningowe. Mają one za zadanie stabilizować ruch, uczyć świadomości własnego ciała, ale także ułatwić – zwłaszcza na początku przygody z ćwiczeniami – poprawne wykonanie ćwiczenia.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że stosowanie gum dodatkowo obciąża drążek rozporowy, dlatego przed ich zamocowaniem koniecznie sprawdźmy, czy tkwi on stabilnie we framudze.

Drążek rozporowy można wykorzystać, jako punkt zaczepienia dla wielu ćwiczeń wykonywanych z gumami, taśmami TRX i innymi przyrządami, które wymagają stabilizacji. Odrobina inwencji pozwoli na wykreowanie wszechstronnego planu treningowego, który będzie oddziaływał na wszystkie partie mięśniowe.

Alternatywa dla drążka rozporowego

Podobnym do drążka rozporowego rozwiązaniem, choć wymagającym większej ilości miejsca, a także kawałka wolnej ściany są drążki przykręcane za pomocą wkrętów. Często takie przyrządy są mocno rozbudowane, oferując kilka rodzajów i szerokości chwytu, różnej grubości rączki lub dodatkowe okrycie gąbką.

Drążki wkręcane wymagają jednak trwałego montażu, a nadto są duże i dla wielu osób mogą wyglądać po postu nieatrakcyjnie w mieszkaniu.

Po co mi właściwie drążek rozporowy do ćwiczeń?

Podciąganie to jedno z najbardziej uniwersalnych ćwiczeń ogólnorozwojowych, jakie można sobie wyobrazić. Wbrew obiegowej opinii wzmacnia nie tylko mięśnie pleców, ale także obręczy barkowej, ramion i brzucha. Uczy również lepszego czucia własnego ciała i pracy z własnym ciężarem bez użycia innego sprzętu.

Jeżeli planujesz rozpocząć treningi w domu, koniecznie zaopatrz się w drążek. Montaż drążka rozporowego jest banalnie prosty, pasuje on niemal do każdych drzwi, a jego zamontowanie jest intuicyjne. Podciągając się regularnie szybko zauważysz, jak rośnie Twoja siła, zręczność i koordynacja.

Powiązane posty

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak zamontować drążek rozporowy
Average rating:  
 0 reviews