Przedłużający się okres pandemii wirusa SARS CoV-2 i związane z tym zamknięcie branży fitness skłoniło wiele osób do rozpoczęcia aktywności fizycznej na własną rękę. Oprócz biegania czy jazdy na rowerze, rośnie popularność kulturystyki czy crossfittu. Wielu dotychczasowych bywalców siłowni zaczyna kompletować w domu podstawowy sprzęt kulturystyczny, jak sztanga, hantle czy ławeczka do ćwiczeń. Przyjrzyjmy się najchętniej wybieranym ciężarkom, które sprawdzą się w warunkach domowych.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Body Sculpture

9.9

Tanie


Hop Sport

9.8

Drogie


Sapphire Xylo-Line

9.7

Drogie

Meditrade

9.7

Średnia

Springos

9.6

Tanie


Sapphire

9.5

Tanie


Care Life

9.3

Tanie

Najlepsze hantle do ćwiczeń – ranking wybranych modeli 2024

Poszczególne hantle różnią się pomiędzy sobą nie tylko wagą, ale także technologią w jakiej zostały wykonane. Wyróżniamy hantle regulowane i monolityczne, a także stalowe, żeliwne i bitumiczne. Hantle z możliwością zmiany ciężaru daje bardzo szerokie pole do manewru, jeżeli chodzi o dobór stopnia trudności. Z kolei hantle monolityczne są bardziej trwałe i lepiej sprawdzą się w przypadku osób początkujących. Jaki sprzęt najchętniej wybierają inni użytkownicy?

Regulowane hantle żeliwne Body Sculpture

hantle regulowane

Żeliwne, regulowane hantle o maksymalnej wadze 10 kilogramów. Pozwalają na wykonanie kompleksowego treningu mięśni ramion, obręczy barkowej, ale nie tylko. Solidna budowa i profesjonalny wygląd sprawiają, że stając przed lustrem poczujesz się, jakbyś wrócił na siłownię.

Gryf hantla oraz talerze zostały wykonane z najwyższej jakości żeliwa, bez domieszek piasku i innych substancji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na strukturę materiału. Miejsce przeznaczone na uchwyt jest ryflowane więc nie musimy się obawiać, że ciężarki wylecą z dłoni nawet podczas najbardziej intensywnego treningu.

Klasyczny system regulacji w postaci pokrętła został zastąpiony przez blokadę zaciskową. Teraz zmiana ciężaru jest jeszcze szybsza i płynniejsza, nawet przy odczuwalnym zmęczeniu w trakcie ćwiczeń.

R

Zalety

 • najwyższej jakości żeliwo,
 • możliwość regulacji obciążenia,
 • innowacyjny system regulacji zacisku,
 • profesjonalny wygląd.
Q

Wady

 • maksymalna waga dla osób początkujących będzie zbyt duża, aby móc prawidłowo technicznie wykonywać ćwiczenia.

Komplet hantli żeliwnych Hop Sport

hantle

Zestaw dwóch hantli żeliwnych i obciążenia o łącznej wadze 40 kilogramów to doskonały prezent dla każdego amatora sportów siłowych. Klasyczna blokada w postaci pokrętła pozwala na płynną i szybką wymianę obciążenia na pożądaną wartość, a tym samym dopasowanie wagi sprzętu do możliwości ćwiczącego.

Marka Hop Sport od lat specjalizuje się w produkcji sprzętu sportowego  wszelkiego rodzaju przeznaczonego dla osób na każdym poziomie zaawansowana – od całkowitych amatorów do profesjonalistów.

Profesjonalne gryfy zostały wykonane technologią ryflowania, co zwiększa tarcie dłoni o metal w trakcie ćwiczeń i stabilizuje chwyt sztangielek.
Korzystanie z hantli pozwala a zaangażowanie znacznie większej liczby grup mięśniowych (w tym także mięśni stabilizacyjnych core) niż ma to miejsce w przypadku treningów wykonywanych na maszynach. Hantle pozwalają także na wykonanie wielu wariantów ćwiczeń i zaangażowanie tych samych mięśni na wiele różnych sposobów.

Hantle żeliwne Hop Sport sprzedawane są wraz z kompletem rękawiczek neoprenowych, które chronią i osłaniają dłonie podczas treningu.

R

Zalety

 •  aż 40 kilogramów obciążenia w komplecie,
 • ryflowany uchwyt zwiększa pewność chwytu,
 • wysoka jakość żeliwa,
 • daje możliwość wykonania wielu różnych ćwiczeń.
Q

Wady

 • rękawiczki sprzedawane są wyłącznie w jednym rozmiarze.

Regulowane hantle żeliwne Meditrade

hantle do domu

Żeliwne ciężarki zostały wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Talerze zostały wykonane dokładnie, nie posiadają nadlewów, a dzięki temu są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu i nie rysują podłogi. Producent wykorzystał tutaj uniwersalną średnicę 2,5 centymetra, więc w razie potrzeby możemy łatwo wymienić lub dołożyć nowe obciążenie. Zakręcane blokady uniemożliwiają zsunięcie się ciężaru podczas ćwiczeń.

Część chwytna gryfu została specjalnie wyprofilowana aby lepiej leżeć w dłoni. Ma 12,5 centymetra długości, więc będzie odpowiednia dla każdej dłoni. Same gryfy maja optymalną długość 35 centymetrów. Są poręczne, nie zajmują wiele miejsca i z powodzeniem mogą być używane do treningów domowych.

R

Zalety

 • uniwersalna średnica obciążenia,
 • gwintowane, bezpieczne zaciski,
 • dokładne wykonanie,
 • odpowiednia długość gryfu.
Q

Wady

 • w miarę upływu czasu z ciężarków może odpryskiwać farba.

Hantle bitumiczne Springos

hantle 10 kg

Zestaw regulowanych hantli bitumicznych marki Springos. Obciążenie 2 x 20 kg zostało wykonane z najwyższej jakości kompozytu, gwarantującego odporność na uszkodzenia, dopasowanie komponentów oraz komfort i wygodę ćwiczeń. Zapomnij o metalowych, zimnych talerzach, które przy każdym uderzeniu o siebie wydają głośne, nieprzyjemne dźwięki.

Podobnie jak w przypadku klasycznych, stalowych talerzy, także obciążenie bitumiczne możemy regulować w zależności od oczekiwanego poziomu trudności ćwiczenia i progresu naszej formy sportowej.

Gryfy o optymalnie dobranej długości zapewniają wygodne użytkowanie, a dodatkowo ryflowana i profilowana część uchwytowa zwiększa precyzję chwytu i poprawia bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Głęboko gwintowana część gryfu przeznaczona na ciężary blokowana jest zakręcanymi zaciskami, które gwarantują, że podczas ćwiczeń obciążenie nie zsunie się w niekontrolowany sposób.

Zewnętrzny materiał talerzy bitumicznych bardzo łatwo czyści się z wszelkich zabrudzeń. Jego dodatkową zaletą jest także tłumienie zbędnych dźwięków i ochrona podłoża na którym wykonujemy trening.

R

Zalety

 • atrakcyjna cena,
 • chronią podłogę przed uszkodzeniem,
 • wygodny, profilowany uchwyt,
 • bezpieczny zacisk.
Q

Wady

 • zaniżona waga.

Zestaw hantli regulowanych z funkcją sztangi marki Sapphire

hantle 2 kg

Innowacyjny zestaw, składający się z dwóch krótkich gryfów typowych dla hantli oraz specjalnego łącznika, który pozwala w jednej chwili zamienić dwa gryfy krótkie na jeden długi, charakterystyczny dla sztangi.

Zastosowanie kompozytowych talerzy w zestawie pozwala na przeprowadzanie wyczerpujących treningów w domu bez obaw o uszkodzenie podłogi lub obudzenie domowników. Unikalne rozwiązanie nie tylko oszczędza miejsce (nie musimy kupować hantli i sztangi jednocześnie), ale dodatkowo pozwala w pełni wykorzystać obciążenie dostępne wraz z zestawem (2 x 20 kilogramów).

Dzięki możliwości regulacji położenia ciężarów łatwo dopasujemy sztangę do potrzeb? Krótki gryf do treningu bicepsów czy długi do wiosłowania? Ze sprzętem Sapphire to żaden problem!

Łącznik do sztangi został pokryty miękkim neoprenem, który zwiększa komfort wykonywanych treningów. Zaciski wykonano ze wzmocnionego tworzywa, które dobrze dopasowuje się do gwintów i zwiększa bezpieczeństwo treningu.

R

Zalety

 • innowacyjny system pozwalający na zamianę krótkich gryfów w długa sztangę,
 • izolowane, bitumiczne talerze,
 • neoprenowe okrycie łącznika zwiększa komfort treningu,
 • pozwala zaoszczędzić miejsce w pokoju.
Q

Wady

 • niska trwałość łącznika (w miejscach na wkręcanie gryfów.

Zestaw bitumicznych hantli marki Care Life

Zestaw dwóch, regulowanych hantli o wadze 15 kg każdy. Doskonale zaspokoją potrzeby osób szukających sprzętu do domowej siłowni, który sprzedawany jest w rozsądnej cenie. Powłoka z wytrzymałego tworzywa jest doskonałym rozwiązaniem do ćwiczeń w domu, ponieważ nawet w przypadku upuszczenia z wysoka hantle nie zniszczą podłogi lub posadzki.

Ryflowany gryf gwarantuje dobrą jakość chwytu nawet podczas ćwiczeń wykonywanych z dużym obciążeniem, a gwintowane zabezpieczenia zmniejszają ryzyko kontuzji podczas treningu. Eleganckie, czarne wykończenie gryfów i talerzy dobrze prezentuje się w każdej domowej siłowni.Dzięki możliwości regulacji, bez względu na poziom zaawansowania osoba ćwicząca może dopasować ciężar hantli do swoich potrzeb i stopniowo zwiększać go w miarę progresu formy sportowej.

R

Zalety

 • łatwa i szybka regulacja ciężaru,
 • chropowata powierzchnia środkowej części gryfów,
 • gwintowane zaciski,
 • nadają się do wykonywania bezpiecznych treningów w domu.
Q

Wady

 • plastik tworzący warstwę ochronną z czasem może się przetrzeć.

Powlekane hantle regulowane marki Sapphire Xylo-Line

Te hantle to aż 15 kilogramów obciążenia na każdym z dwóch gryfów. Bitumiczne obciążenie zostało kilkukrotnie powleczone specjalna warstwą, która zapobiega pękaniu plastiku pod wpływem użycia i jednocześnie chroni przed uszkodzeniami podłogi i posadzki. Hantle Xylo Line to świetny wybór jeżeli chodzi o organizację domowych treningów. Ciężarki prezentują się elegancko i doskonale spełniają swoją rolę.

Komplet składa się z aż szesnastu talerzy o różnej wadze. Dzięki temu ciężar można dopasować szybko i dobrać stopień trudności ćwiczeń tak, aby odpowiadało poziomowi zaawansowania ćwiczącego. Powiększana średnica otworu 30 milimetrów gwarantuje, że talerze będą pasowały na każdy gryf, także ten od klasycznej prostej lub łamanej sztangi.

Głęboko gwintowana powierzchnia przeznaczona na ciężary oraz ryflowana płaszczyzna do trzymania hantla gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas treningów z ekstremalnym ciężarem.

Produkty Xylo Line to sprzęt dla sportowców trenujących na wysokim poziomie, gdzie nie ma miejsca na kompromisy.

R

Zalety

 • aż 16 talerzy o zróżnicowanej wadze,
 • wysokie bezpieczeństwo treningów,
 • uniwersalny otwór przelotowy o dużej średnicy przeznaczony na gryf,
 • profesjonalny wygląd.
Q

Wady

 • odpryskująca farba z gryfów.

Co jest lepsze –ćwiczenia z hantlami i wolne ciężary czy maszyny treningowe?

Wiele osób zastanawia się, czy trenując z hantlami i sztangą jest w stanie wypracować rezultaty adekwatne do tych, jakie odnosiły ćwicząc na maszynach dostępnych w klubie fitness.

Wielu doświadczonych kulturystów twierdzi, że ćwiczenia z tzw. wolnym ciężarem (czyli właśnie z hantlami, sztangą lub odważnikami kettlebell) mogą przynieść nawet lepsze wyniki niż różnego rodzaju hammery, suwnice i innego rodzaju skomplikowany sprzęt do ćwiczeń. Dzieje się tak z kilku powodów?

Przede wszystkim, trenując z hantlami łatwiej nam aktywować mięśnie głębokie, ponieważ musimy zmusić gorset mięśniowy do usztywnienia. Dodatkowo możemy zwiększyć efektywność za pomocą dobrych obciążników do ćwiczeń. Sprawia to, że wzmocnieniu ulega nie tylko ćwiczona grupa, ale przede wszystkim mięśnie core.

Drugim powodem jest możliwość wykonania ruchów w pełnym ich zakresie. Musimy pamiętać, że każdy człowiek cechuje się nieco inną mobilnością stawów, elastycznością mięśni, a przyzwyczajając się do trajektorii maszyn jedynie ograniczamy ten zakres. Ćwiczyć należy tak, aby przy każdym powtórzeniu głowy mięśni maksymalnie oddalały się od siebie, co w przypadku treningu na maszynach nie zawsze jest możliwe.

Wreszcie w grę wchodzi kwestia izolacji trenowanych grup. O ile w przypadku maszyn izolacja następuje niejako automatycznie (przez wymuszenie określonych puntów oparcia ciała podczas ćwiczenia). Hantle są znacznie bardziej uniwersalne, ponieważ sami decydujemy, czy skupiamy się na ćwiczeniach izolowanych czy też wielostawowych.

Hantle Body Sculpture

hantle regulowane

Jakim ciężarem trenować?

Pytania, które bardzo często pojawiają się na forach kulturystycznych dotyczą tego, jakim ciężarem powinno wykonywać się trening? Lepiej sprawdzą się hantle 2 kilogramów? A może 10 kg? Prawda jak zwykle ley gdzieś pośrodku, ponieważ ciężar jest tylko jedną ze składowych treningu. W grę wchodzi ilość powtórzeń, czas przerwy pomiędzy seriami oraz czas spędzony w utrzymaniu napięcia szczytowego pracującego mięśnia (tw. Time Under Tension).

Spośród omawianych hantli każdy zestaw oferuje możliwość manualnego regulowania ciężaru. Dotyczy to zarówno hantli żeliwnych, jak sprzęt Body Sculpture oraz Hop Sport, jak i sztangielek bitumicznych, Sapphire Xylo Line i Care Life.

Jakie grupy mięśniowe można ćwiczyć z hantlami?

Wielu bywalców siłowni jest przekonanych, że poszczególne przyrządy i sprzęt kulturystyczny służy do ćwiczenia jedynie jednej, maksymalnie dwóch grup mięśniowych. Tymczasem jednak wystarczy podstawowa znajomość biomechaniki ruchu i budowy układu mięśniowo-szkieletowego aby zrozumieć, że hantle potrafią być równie uniwersalne, a być może nawet bardziej, niż większość maszyn kulturystycznych, a nawet długie gryfy od sztang. Jak to możliwe?

Zwarta budowa hantli, krótki, wygodny gryf i możliwość płynnej regulacji ciężaru sprawiają, że w wielu ćwiczeniach możemy stosować znacznie większy zakresu ruchu, niż ma to miejsce podczas treningu z użyciem maszyn. Przykłady można mnożyć.

Wyciskanie hantli na ławce płaskiej czy przenoszenie sztangielki za głowę z powodzeniem zastąpi nam treningi klatki piersiowej z wykorzystaniem długiego gryfu kojarzonego głównie z wyciskaniem. Ciężarki doskonale sprawdzą się podczas treningu nóg. Z ich użyciem można wykonywać przysiady, wykroki, zakroki i wiele innych ćwiczeń na dolne partie ciała. Pod względem uniwersalności, hantle ustępują jedynie odważnikom kettlebell, choć te ostatnie wymagają dobrej świadomości własnego ciała, aby móc z nich korzystać efektywnie.

Aby zobaczyć efekty ćwiczeń nie musimy długo wybierać. Sprawdzą się zarówno hantle żeliwne, jak sprzęt Body Sculpture, Hop Sport i Medi Trade, jak i sprzęt wykonany z tworzywa sztucznego (tzw. hantle bitumiczne), jak Springos, Sapphire czy Care Life. Warto jedynie zwrócić uwagę na możliwość regulowania ciężaru, aby istniała możliwość dopasowania wagi hantli do formy ćwiczącej osoby.

Duże znaczenie ma też ryflowanie, czyli pokrycie środkowej części gryfu specjalnymi nacięciami, które tworzą szorstką powierzchnię poprawiającą przyczepność. Dzięki temu podczas ćwiczeń z dużym ciężarem hantle nie będą się wyślizgiwały z dłoni.

Jeżeli planujemy stopniowo zwiększać obciążenie, zwróćmy również uwagę na rodzaj stosowanego zacisku. W praktyce spotyka się blokady gwintowane oraz zaciskowe. Te pierwsze na ogół są bardziej bezpieczne i trwalsze, za to zwykłe zaciski założymy szybciej i dokonamy tego wygodnie za pomocą jednej ręki.

Hantle Springos

hantle 10 kg

Hantle żeliwne czy hantle bitumiczne – opinie użytkowników

Skoro w praktyce najczęściej występują dwa rodzaje hantli, kiedy lepiej wyposażyć się w sztangielki żeliwne, a kiedy lepiej sprawdzą się te bitumiczne? A może nie ma to znaczenia?

W praktyce, hantle wykonane z żeliwa doskonale sprawdzają się na profesjonalnej siłowni lub tam, gdzie nie musimy przejmować się zbytnio o stan podłogi, jak np. w piwnicy. Ciężki i twardy metal łatwo może uszkodzić parkiet czy linoleum dlatego raczej nie poleca się treningów z wykorzystaniem żeliwnych hantli w domu. Sprzęt metalowy ma dwie, główne niezaprzeczalne zalety. Po pierwsze jest niezwykle wytrzymały i praktycznie niewrażliwy na uszkodzenia mechaniczne. Po latach używania jedyne, co dzieje się z gryfami lub talerzami żeliwnymi to odpryskująca farba. Wbrew pozorom korozja zdarza się niezwykle rzadko i wymaga przechowywania w bardzo wilgotnej przestrzeni. Ponadto, ponieważ żeliwo jest ciężki, hantle metalowe są zazwyczaj niewielkich rozmiarów.

Hantle Hop Sport

hantle

Warto dawać sobie sprawę, że hantle żeliwne są sporo droższe niż ich żeliwne odpowiedniki.

Jeżeli szukamy sprzętu, który wytrzyma wiele lat, postawmy na hantle żeliwne, jak Body Sculpture czy Hop Sport.

Z kolei hantle bitumiczne wykonane są z tworzywa sztucznego, a co za tym idzie, są znacznie mniej twarde. Ma to swoje zalety, ponieważ bez obaw możemy nimi ćwiczyć w domu, a podłoga nie ulegnie uszkodzeniu. Nie dla każdego będzie to jednak idealne rozwiązanie. Przede wszystkim, tworzywo sztuczne jest podatne na uszkodzenie i nie sprawdzi się podczas treningów wykonywanych na nierównej, rysującej powierzchni, jak np. beton. Na ogół sprzęt bitumiczny szybciej się zużywa, choć także znacznie mniej kosztuje. W praktyce, nawet trzykrotnie mniej niż jego żeliwny odpowiednik.

Specyfika talerzy wypełnionych masą bitumiczną (mieszanką kruszywa i lepiszcza) sprawia, że mają one znacznie większe gabaryty niż w przypadku sprzętu żeliwnego, ponieważ ciężar jest „mniej ubity”.

Jeżeli planujesz rozpocząć treningi siłowe w domu i nie chcesz zniszczyć drewnianych, delikatnych powierzchni, hantle bitumiczne, jak modele Springos, Sapphire czy CareLife będą lepszym wyborem niż sprzęt wykonany z żeliwa.

Więcej na temat tego, jak wybrać hantle do treningu w domu i który z opisanych modeli będzie najlepszy, znajdziesz tutaj: https://prosportowy.pl/blog/obciazenia-zeliwne-czy-bitumiczne-ktore-wybrac-n10.

Hantle żeliwne czy hantle bitumiczne – podsumowanie rankingu 2024

Treningi w domowych warunkach wprawdzie nie dają tylu możliwości, co na profesjonalnie wyposażonej siłowni, ale wystarczy wyposażyć się w parę hantli, aby móc przeprowadzić kompleksowy trening siłowy.

Dzięki ćwiczeniom z hantlami nie tylko zwiększymy siłę fizyczną, ale także rozbudujemy muskulaturę, a przy odpowiedniej diecie i treningu zredukujemy zbędną tkankę tłuszczową.

W zależności od tego, czy chcemy trenować w warunkach domowych czy też wolimy przenieść się do półprofesjonalnej siłowni zlokalizowanej w piwnicy albo pomieszczeniu gospodarczym, inny rodzaj hantli sprawdzi się najlepiej.

Do treningów wykonywanych w mieszkaniu polecamy hantle bitumiczne, jak Springos, Sapphire, CareLife i Sapphire Xylo Line. Masa bitumiczna jest na tyle miękka, że nie uszkodzi podłogi, a możliwość regulacji ciężaru pozwoli jednocześnie na wykonanie mocnej jednostki treningowej. To także bardziej budżetowe i ekonomiczne rozwiązanie.

Z kolei na treningach, które odbywają się w pomieszczeniach innych niż mieszkalne doskonale sprawdzą się hantle żeliwne, które są bardziej trwałe, odporne na uszkodzenia i z reguły stanowią inwestycję na wiele lat. Dla osób, które planują zbudować od podstaw domową siłownię i szukają sprawdzonej sprzętu, polecamy produkty takich marek, jak Body Sculpture, Hop Sport, Meditrade.

Chcesz zacząć budować formę już dzisiaj? Nie zwlekaj zacznij od zakupu hantli. Zdziwisz się kiedy zobaczysz, jak szybko regularne treningi przynoszą efekty.

Powiązane posty

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie hantle do domu wybrać
Average rating:  
 0 reviews