Jeżeli kiedykolwiek marzyłeś o własnej siłowni albo postanowiłeś z powodu pandemii przenieść swoje treningi na domowy grunt, z pewnością wiesz, że gryf od sztangi i małe domowe hantle, to nie wszystko. Aby wykonać kompleksowy trening przyda się również dobra ławka do ćwiczeń. Okazuje się, że przemyślany zakup to nie tylko gwarancja sprawności sprzętu na długie lata, ale przede wszystkim możliwość przeprowadzenia kompleksowego treningu niemal całego ciała. Wbrew pozorom, na składanej ławeczce do ćwiczeń możemy trenować znacznie więcej partii niż jedynie mięśnie klatki piersiowej. Podpowiadamy, jak wybrać ławkę, z której będziesz zadowolony.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Neo-Sport

9.9

Tania

K-Sport

9.8

Średnia

Zipro Core

9.7

Średnia

Gorilla Sports

9.7

Droga

Xylo

9.6

Tania


HopSport Regulowana

9.5

Średnia


Sapphire XG-025

9.3

Średnia


Ławka do ćwiczeń – przegląd najlepszych modeli

Poszczególne modele ławeczek do ćwiczeń mogą różnić się pomiędzy sobą zarówno konstrukcją, jak i zastosowaniem. Do czego innego służą regulowane ławki do ćwiczeń, a gdzie indziej sprawdzą się konstrukcje stałe. Skoro zaś mowa o ławkach regulowanych, do wyboru mamy modele łamane w skosie górnym i dolnym. Jak wybrać ten właściwy model, który spełni nasze potrzeby? Oto kilka sprzętów chętnie wybieranych przez użytkowników.

Ławka do ćwiczeń – przegląd najlepszych modeli z 2024 roku

Poniżej prezentujemy kilka wersji ławeczek do ćwiczeń w zróżnicowanej cenie. Wśród nich z pewnością znajdziesz model, który najlepiej będzie odpowiadał Twoim treningom i poziomowi zaawansowania.

Regulowana ławka treningowa Neo-Sport

Dwustronnie łamana ławeczka kulturystyczna, która sprawdzi się podczas każdego treningów mięśni górnej części ciała. Możliwość montażu dodatkowych akcesoriów, jak modlitewnik czy wyciąg pozwala skoncentrować bodźce treningowe na wybranych grupach mięśniowych, np. barkach, plecach lub bicepsach. Oparcie pozwala na ośmiostopniową regulację, a siedzisko dopasujemy w aż trzech pozycjach. Dzięki temu skonfigurujemy ułożenie sprzętu do danego rodzaju ruchu.

Wybrany model należy do linii produktów Silver, które zostały wykonane wyłącznie z komponentów produkowanych w Polsce oraz z troską o najdrobniejsze szczegóły, jak np. wytrzymałą na zarysowania i rozdarcia tapicerkę. Ta jakość widoczna jest w grubych panelach, płynnej regulacji i dużej odporności na obciążenie.

R

Zalety

 • zaprojektowana przez renomowanych trenerów i instruktorów kulturystyki  – wiesz, że unikniesz kontuzji,
 • doskonała jakość wykończenia,
 • gumowe osłony antypoślizgowe zwiększają stabilność sprzętu,
 • wytrzymuje maksymalne obciążenie do 250 kilogramów.
Q

Wady

 • przelotki blokujące akcesoria i wsparcie siedziska są cienki i sprawiają wrażenie mało solidnych.

Dwustronnie regulowana ławeczka K-Sport

ławka do ćwiczeń z obciążeniem

Dwustronnie regulowana ławka do ćwiczeń siłowych, dzięki której wytrenujemy większość grup mięśniowych. Kilka stopni regulacji siedziska oraz oparcia pozwala na płynne dopasowanie kąta pochylenia ławeczki i dopasowanie jej do wykonywanych ćwiczeń. Dodatkowo istnieje możliwość szybkiego złożenia sprzętu, który nie będzie zajmował wiele miejsca. Podpory ławeczki zostały wyposażone w gumowane wykończenia, dzięki którym możemy ćwiczyć bezpieczne bez obaw o chwianie się ławki podczas treningu.

Przemyślany system mocowania pozwala na wykorzystanie dodatkowych akcesoriów, które poszerza wachlarz dostępnych ćwiczeń. Do wyboru mamy modlitewnik, wyciąg górny lub dolny, prasę do nóg oraz stojaki.

Ławeczka została wykonana wyłącznie z najwyższej jakości komponentów polskiego pochodzenia. Profesjonalna linia Silver to mniej spawów, bardziej wytrzymałe szycia, wzmocniona tapicerka, nowoczesne wzornictwo, wytrzymałe malowanie proszkowe i wyłącznie sprawdzone rozwiązania.

R

Zalety

 • pozwala na wykonanie wszechstronnego treningu,
 • doskonała jakość wykonania,
 • wysoka wytrzymałość komponentów i stabilność podczas ćwiczeń,
 • nowoczesna i dynamiczna stylistyka.
Q

Wady

 • Może być zbyt mała dla bardzo wysokich osób.

Zintegrowana ławeczka Gorilla Sports

ławeczka do ćwiczeń z obciążeniem

Zestaw ławeczki do ćwiczeń z zintegrowanymi stojakami, idealny do ciężkich bojów w wyciskaniu. Na tle konkurencji wyróżnia się bardzo wysoką wytrzymałością komponentów i bardzo sztywną ramą. Regulować możemy zarówno kąt ławki (także w skosie ujemnym, jak i wysokość stojaków w aż 5 pozycjach).

Komfort i precyzję wykonania ćwiczeń zapewniają szerokie podstawy, gumowane nóżki oraz wygodne i szerokie, miękko wyściełane oparcie. Stojaki zostały wyposażone jednocześnie w uchwyty do dipów (pompek na poręczach) więc możemy uzupełnić nasz trening o dodatkowe ćwiczenia i poprawić wynik wyciskania na sztandze. Pomimo stabilności, ławeczkę można bardzo łatwo złożyć więc sprawdzi się także do treningu w warunkach domowych.
Niemiecka marka Gorilla Sports to gwarancja najwyższej jakości wykonania oraz dostęp do sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą nam wytrenować najważniejsze partie ciała – barki, biceps, triceps, brzuch i klatka piersiowa.

R

Zalety

 • niemiecka jakość wykonania,
 • zintegrowane stojaki do wyciskania,
 • uchwyty do dipów w komplecie,
 • stabilna nawet pod dużym obciążeniem.
Q

Wady

 • łatwo odpryskująca farba.

Zestaw ławki pod sztangę z wyciągiem i modlitewnikiem marki Xylo

ławeczka do ćwiczeń regulowana

Zestaw dla zaawansowanych użytkowników, składający się z regulowanej ławeczki z zintegrowanymi stojakami, modlitewnika oraz wyciągu górnego. Masywna, stalowa konstrukcja tego zestawu oraz wygodne i wyraźnie wyprofilowane siedzisko pozwalają cieszyć się każdym treningiem bez obawy o kontuzję. Dzięki uzupełnieniu sprzętu o dodatkowe akcesoria możemy wykonać kompleksowy trening niemal wszystkich grup mięśniowych.

Oparcie ławeczki jest regulowane zarówno w skosie dodatnim, jak i ujemnym, a stojaki zostały wyposażone dodatkowo w uchwyty do pompek.
Sapphire Xylo Line to nowoczesny, czarno-czerwony design oraz najwyższej jakości materiały. Wytrzymałe profile, wzmocnione obicie i chromowane wykończenia akcesoriów dodatkowych sprawiają wrażenie luksusowych.

Maksymalne obciążenie ławki to aż 220 kilogramów, na stojakach położymy 170 kilogramów, a prasa do nóg wytrzyma 40 kilogramów.

R

Zalety

 • wygodne siedzisko i oparcie,
 • dodatkowe wsporniki i gumowanie zwiększające bezpieczeństwo,
 • komplet dodatkowych akcesoriów oraz łatwa zmiana obciążenia,
 • regulowana wysokość stojaków i ławeczki.
Q

Wady

 • wysoka cena zestawu.

Regulowana ławka HopSport

ławka do ćwiczeń regulowana

Sprzęt zaprojektowany z myślą o domowych siłowniach. Zestaw można rozszerzyć o modlitewnik oraz wyciąg górny do ćwiczeń mięśni pleców, ale w standardzie i tak znajdziemy maszynę do wykonywania rozpiętek oraz dźwignię do ćwiczeń mięśni nóg. Atlas zapewnia komfort użytkowania i szybkie rezultaty treningu dzięki dopasowanym rozwiązaniom i wytrzymałej konstrukcji.

Konstrukcja została wykonana ze wzmocnionej stali, gwarantuje wytrzymałość sprzętu i wieloletnie użytkowanie. Solidne zaciski na obciążenia uchronią ćwiczącego przed przypadkowym zsunięciem się ciężaru. Oparcie i siedzisko zostały wsparte warstwą pianki poliuretanowej, która amortyzuje nacisk metalowych elementów ławeczki na ciało.

R

Zalety

 • możliwość poszerzenia o dodatkowe akcesoria,
 • zajmuje mało miejsca po złożeniu,
 • przyspiesza budowanie masy mięśniowej,
 • wytrzymała tapicerka.
Q

Wady

 • konstrukcyjne elementy do rozpiętek są mało stabilne.

Ławka treningowa ze stojakami XG-025 ze stojakami

Wysokiej jakości ławeczka treningowa z zintegrowanymi stojakami marki Sapphire. Zastosowanie wytrzymałej, metalowej konstrukcji (profile mają 5 cm szerokości) oraz nowatorskich rozwiązań sprawia, że to doskonały model do każdej, domowej siłowni. Mamy możliwość pięciostopniowej regulacji stojaków, ułożenia ławeczki w skośnej pozycji, a także rozszerzenia treningu o pompki na poręczach dzięki uchwytom do dipów na zewnętrznej stronie stojaków. Możliwość stworzenia skosu pozwala na błyskawiczną zamianę ławeczki do wyciskania z ławeczkę do ćwiczeń brzucha.

Wygodne wyprofilowanie, grube i wytrzymałe obicie pozwalają wykonać naprawdę mocny trening bez ryzyka kontuzji lub uszkodzenia sprzętu. Po zakończonym treningu ławkę możemy szybko złożyć i ustawić pod ścianą. Zajmuje wtedy bardzo niewiele miejsca i nie rzuca się w oczy.
Gumowane osłony na podstawy ławki zwiększają bezpieczeństwo ćwiczącego i zapobiegają przesuwanie się sprzętu podczas treningu.

R

Zalety

 • możliwość złożenia sprzętu po treningu,
 • opcja skosu pozwala ćwiczyć mięśnie brzucha na ławce,
 • uchwyty do dipów,
 • szeroki zakres regulacji stojaków.
Q

Wady

 • zbyt wąskie stopy ławki nie wpływają dobrze na stabilność pozycji podczas ćwiczeń.

Jaka ławeczka do ćwiczeń z obciążeniem będzie lepsza – prosta czy składana?

Wybierając ławeczkę do ćwiczeń z ciężarami powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy ma ona możliwość złożenia oraz zmiany kąta nachylenia siedziska i oparcia. Dlaczego jest to tak istotne?

Jeżeli planujemy regularnie trenować w domu, ławeczka będzie niezbędnym elementem wyposażenia domowej siłowni. W takiej sytuacji przydatna będzie możliwość złożenia sprzętu po zakończonym treningu, ponieważ w ten sposób oszczędzamy mnóstwo miejsca w pomieszczeniu, a sam sprzęt nie rzuca się przesadnie w oczy. Taką możliwość oferuje między innymi ławeczka K-Sport lub Gorilla Sports. Ławeczka o zintegrowanej konstrukcji z pewnością będzie bardziej wytrzymała i stabilna, ale z kolei zajmuje znacznie więcej miejsca.

Jeżeli chodzi o opcję składania, przy zakupie warto także zwrócić uwagę czy urządzenie oferuje tzw. skos, a jeżeli tak, to w jakim zakresie możemy go regulować oraz, czy będzie to skos górny czy również dolny. Oczywiście najwięcej ćwiczeń wykonujemy na ławeczce płaskiej, ale możliwość skorzystania z odpowiedniego kąta pozwala na dobór innych ćwiczeń, a co za tym idzie, wymienne stosowanie bodźców treningowych. Warto pamiętać, że nieco inne grupy miesniowe angażują ćwiczenia wykonane w skosie dodatnim niż ujemnym i warto do planu treningowego włączyć je wszystkie, aby zadbać o kompleksowy rozwój sylwetki. Spośród wybranych modeli możliwość ustawienia skosu górnego i dolnego dają produkty Trex Hop Sport i Xylo.

Jakie partie mięśni mogę ćwiczyć z wykorzystaniem ławeczki treningowej?

Tak naprawdę, wiele zależy od inwencji ćwiczącego oraz od jego znajomości fizjologii wysiłku fizycznego. Choć większości amatorów kulturystyki ławeczka kojarzy się przede wszystkim ze wzmacnianiem mięśni klatki piersiowej, odpowiednio wykorzystana ławka treningowa ze skosem górnym i dolnym pozwoli zaangażować także mięśnie pleców, barków i ramion, a nawet stworzyć ławkę do mięśni brzucha.

Wiele zależy od tego, czy ławeczka posiada możliwość ukośnego ustawienia oparcia, ponieważ modyfikacja tzw. kąta natarcia pozwala wywołać bodziec treningowy o zmiennym natężeniu i oddziaływać na więcej grup mięśniowych niż tylko główne.

Część ławek treningowych oferuje możliwość zamontowania sprzętu dodatkowego. Czy warto postawić na takie rozwiązanie?

Czy potrzebuję dodatkowych akcesoriów do ławeczki?

Wiele modeli ławek treningowych umożliwia dołączenie do nich dodatkowych elementów wyposażenia, które zwiększają paletę dostępnych ćwiczeń, jakie możemy wykonać podczas treningu. Jakie to wyposażenie?

Jednym z częściej spotykanych elementów jest modlitewnik. Znajdziemy go między innymi w ławeczce Neo-Sport, K-Sport oraz Veovision. Ten element jest niezastąpiony podczas treningu ramion, a zwłaszcza mięśni dwugłowych ramion i pozwala wypiętrzyć bicepsy. Modlitewnik jest jednym z najchętniej wybieranych sprzętów kulturystycznych przez bywalców siłowni.

Niektóre ławeczki możemy wyposażyć również w wyciąg. Spośród omawianych modeli mają go modele Neo-Sport, HopSport oraz T-Rex. Do czego służy wyciąg kulturystyczny? Dzięki niemu możemy wzmocnić przede wszystkim mięśnie pleców, choć przy odrobinie kreatywności rozbudujemy również muskulaturę tricepsów, bicepsów i barków.

Kolejnym elementem dodatkowym może być prasa do nóg, który znajdziemy w zestawie Xylo. To niezastąpiona maszyna służąca do ćwiczeń mięśni nóg, a dokładniej, mięśni czworogłowych uda. To przydatny sprzęt nie tylko dla kulturystów, ale również dla biegaczy, kolarzy i pływaków.

We wielu ławeczkach znajdziemy zintegrowane stojaki (czasami również z dedykowanymi uchwytami do wykonywania pompek na poręczy). Regulowane podpory pod sztangę ułatwiają wykonywanie wielu ćwiczeń poprzez możliwość odłożenia ciężaru i eliminują potrzebę korzystania z asekuracji podczas ćwiczeń.

Wreszcie, ławka TREX HopSport została wyposażona w system do treningu zewnętrznych mięśni klatki piersiowej i wykonywania tzw. rozpiętek. Dzięki temu, układając plan treningowy możemy rozbudować go o kolejne ćwiczenie, tym razem silnie izolowane.

No dobrze, ale czy naprawdę potrzebujesz tych wszystkich dodatków, aby efektywnie ćwiczyć? Teoretycznie nie, ale dzięki nim trening staje się znacznie bardziej kompleksowy, a zwykła ławeczka zamienia się w prawdziwy atlas treningowy. Kupując ławeczkę z kompletem dodatkowych akcesoriów możemy trenować praktycznie wszystkie grupy mięśniowe, bez konieczności wolnostojących sprzętów, które zazwyczaj są drogie i zajmują dużo miejsca.

Więcej informacji na temat tego, jak wybrać ławeczkę do ćwiczeń znajdziesz tutaj: https://prosportowy.pl/blog/jak-dobrac-odpowiednia-lawke-do-cwiczen-n13.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając ławeczkę do ćwiczeń warto zwrócić uwagę na szereg detali dotyczących wykonania sprzętu. Solidna ławka kulturystyczna może nam służyć przez wiele lat, dlatego opłaca się wybrać ją świadomie. Jakie szczegóły są istotne?

Przede wszystkim, jakość wykonania samej konstrukcji metalowej. Sprawdźmy dokładnie grubość profili i jakość spawów, ponieważ te te cechy przede wszystkim przekładają się na wytrzymałość ramy oraz maksymalne obciążenie, jakie możemy przyłożyć do sprzętu. Spośród omawianych ławeczek, solidnymi profilami wyróżnia się między innymi model Veovision oraz Sapphire Xylo Line.

Staranne wykonanie ławeczki to wbrew pozorom nie tylko estetyka, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Ostatnie czego przecież chcesz to to, aby podczas treningu, kiedy ciężar znajduje się nad głową lub klatką piersiową, jeden z elementów łączących pękł lub wygiął się, prawda? Zanim kupimy ławeczkę, zastanówmy się także, w jakie maksymalne obciążenie celujemy.

Jedne ławeczki posiadają maksymalne obciążenie 150 kilogramów, inne 200 lub nawet 250 kilogramów. Musisz jednak pamiętać, że od tej liczby powinieneś odjąć masę swojego ciała, która również obciąża konstrukcję ławki. Jeżeli więc wybierzesz ławeczkę o wytrzymałości 200 kilogramów, a sam ważysz 85 kilogramów, to – jak nietrudno policzyć – pozostaje Ci 115 kilogramów zapasu.

Wprawdzie żadna ławeczka domowa nie dorówna wytrzymałości sprzętowi dedykowanemu trójboistom i raczej nie nada się do bicia światowych rekordów, ale jeżeli wiesz, że treningi są dla Ciebie istotne i poświęcasz im dużo czasu, lepiej nabyć sprzęt bardziej wytrzymały. W ten sposób masz pewność, że nawet zwiększając ciężar, nieprędko natkniesz się na limit.

Kolejne kwestie to jakość tapicerki, użytych nici i wyprofilowanie oparcia oraz siedziska. Im będą one mocniejsze, tym później na materiale powstaną rysy i rozdarcia, a samo wykonywanie ćwiczeń na ławeczce będzie bardziej komfortowe. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas ćwiczeń z dużym obciążeniem, kiedy materiał obicia poddany jest szczególnie dużym obciążeniom. W tej kategorii zdecydowanie na plus wyróżniają się ławeczki Trex Hop Sport oraz Neo Sport. Oba modele posiadają wytrzymałą tapicerkę, odporną na rozdarcia i specjalnie dobrane nici, które zapobiegają rozchodzeniu się materiału na szwach.

Najlepsza ławeczka do ćwiczeń siłowych w domu – Podsumowanie rankingu 2024

Treningi siłowe w domu nie muszą być nudne i ograniczać się do ćwiczeń kalistenicznych z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Oprócz klasycznych hantli, sztang i odważników kettlebells warto wyposażyć się w ławeczkę do ćwiczeń kulturystycznych z obciążeniem. Nawet jeśli nie zastąpi ona profesjonalnego sprzętu kulturystycznego pozwala na wykonanie rozbudowanego treningu siłowego, który angażuje nie tylko mięśnie klatki piersiowej, ale również barki i mięśnie ramion.

Jeżeli szukasz prostego modelu, który będzie niezawodny i zaspokoi podstawowe potrzeby, polecamy modele K-Sport, Gorilla Sports oraz Sapphire. Dla osób bardziej obytych z treningiem kulturystycznym, które wiedzą, jak wykorzystać dodatkowe akcesoria, lepszym wyborem będzie Sapphire Xylo XG-500, sprzęt Hop-Sport lub model Veovision.

Obecnie, wielu producentów przystosowuje swój sprzęt sportowy do użytku domowego. Dlatego wyposażając się w jedną z wymienionych ławeczek nie musimy się obawiać, że zajmie ona bardzo dużo miejsca w pokoju, a sprytnie montowane akcesoria dodatkowe zawsze można odłączyć, wyjmując metalowe przelotki łączące poszczególne elementy. Tak wyposażeni, możemy zadbać o dobrą formę nawet bez dostępu do profesjonalnie wyposażonej siłowni. Wystarczy odrobina samozaparcia i regularność w treningach, a efekty pojawią się szybciej niż myślisz.

Powiązane posty

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaka ławeczka do ćwiczeń w domu
Average rating:  
 0 reviews